به نام خدا مهربان

به نام او که به ما هستی بخشید تا  درخدمت به جوامع بشری از هرچه در توان داریم دریغ نکنیم  1389/10/08

      این جانب  عبدالحسین نجفی متولد 1315 ، در روستای ونک از توابع سمیرم استان اصفهان به دنیا آمدم و پس از تحصیلات ابتدایی و مقدماتی طی هشت سال در« شهرضا»، سال 1356 شمسی برای ادامه تحصیل و فرا گیری علوم دینی، درحوزه علیمه قم ادامه دادم. دروس حوزوی را تاپایان سطح و ورود به درس خارج ادامه دادم. همزمان با آموزش علوم دینی، به کارهای پژوهشی پرداختم و از سال 1382 در سطح وسیع تری در زمینه های اعتقادی، عبادی، اخلاقی، تاریخی، اجتماعی، سیاسی، جامعه شناسی، انسان شناسی... ،طبی، طراحی، به تحقیق مشغول و شکل جدیدی به آن دادم که حاصل آن آثار نگارش شده ، بدین قرار است: بیش از20 طرح جامع طبی و کتاب هایی در همین زمینه؛ بیش از70 ، اثر در همه زمینه ها ؛ بیش از17 طرح وکتاب مربوط به حوزه های علمیه؛ بیش از چهل طرح جامع مربوط به مسائل اجتماعی و کشوری که عناوین و مشخصات اینها در سایت موجود است. این نکته را اضافه کنم، به دلایلی روش ما این طور است که طرح های پژوهشی  اکثراً به شکل کتاب و توضیح  راه کار ها  ارائه می شود.
قابل توجه مراجعین محترم در صورت وجود هرگونه سوال یا مشکل با شماره همراه اینجانب تماس حاصل فرمائید در غیر این صورت به علت وجود مشغله زیاد قادر به پاسخ گویی نمی باشم.با تشکر

برچسب‌ها: بیوگرافی, عبدالحسین نجفی, درمان, طب اسلامی

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه نوزدهم اسفند ۱۳۸۹ | 17:36 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

                 kوعی رفتار درمانی  درنگاه طب سنتی اسلامی          19/1/1394

آیات ورایات زیادی در مورد جامعیت اسلام داریم که دین اسلام برای دنیا وآخرت آمده. چون آخرت در طول دنیا است؛ بدون دنیا مفهومی برای آخرت امکان عملی  ندارد. لذا در نماز پنجگانه می خوانیم:« ربنا آتنا فی الدنیا حسنه» بعد می خوانیم« وفی الاخرت حسنه». یعنی اسلام اول به فگر سامان دهی و  بهبود زندگی بشراست؛ بعد به سراغ آخرت می رود. بر خلاف نظر دشمنان که دین اسلام را تنها، دین عبادت و دعا... تلقی می کنند، نه دین اداره کننده همه امور، و بهبود... جامعه!؟

 لذا باید توجه کنیم، واقع بینان مسلمان و غیر مسلمان جهان در باره جامعیت دین اسلام چه می گویند.درکتابی تحت عنوان باید های رفتاری، واقعیت هایی را که اسلام  قرن ها پیش مکذکرآن ها شده، جمع آوری کرده ام. البته آنچه را به عنوان نمونه می آورم، حتی تاریخ گردآوری آنها را دارم. ولی ذکرآنها نه لزومی دارد و نه جای آن هست.و  نیز  نیاز به توضیح دارند،که در صورت امکان با اشاره ازآنها خواهیم گذشت.ولی اصل مطالب را به خواننده وا گذار میکنم، دقت کنند اسلام تا کجا های زندگی دنیوی بشر نقش ایفا می کند که اگر اینها را انسان رعایت کند، می تواند، ایده آل ترین زندگی دنیا وآخرت را داشته باشد.

1)خانواده درمانی: ما اگر بخواهیم آیات و روایاتی را که بطور مستقیم و غیر مستقیم، پیرامون ابعاد مسائل خانوادگی آمده و همه برای ساماندهی و چگونه زیستن در دنیا است، فقط آن هارا، ترجمه کنیم کتابی مستقل خواهد شد.

*به گفته دانشمندان. پدر شدن سبب تقویت مغز می شود:*نتیجه بررسی بر روی عده ای از سالمندان مجرد و متعهل معلو شد، مجردها بیشتر دچار حملات قلبی و مرگ و میر ناشی ازآن می شوند:*نتیجه بررسی دانشمندان ایرانی، تنها و مجرد زندگی کردن باعث از دست دادن حافظه و در نتیجه بیماری آلزامیر خواهد شد: * کودکانی که در خانواده پر مهر و محبت زندگی و رشد می کنند، از ضریب هوشی خوب و بیشتر برخوردارند؛ و از نظر وضع جسمی سالم تر و دارای اندامی متعادل و قوی خواهند بود:

*اگر بچه با بغل کردن آرام می شود، باید او را بغل کرد و چیز دیگر جایگزین آن نشود؛ چون نیاز طبیعی دوران رشد کودک است. لذا حدیث داریم بغل کردن و نوازش بچه ثواب دارد: * کسانی که ازدواج نکرده اند، یا دیر و  با مشکل ازدواج کرده اند و یا ازدواج دلخواه نصیب آنها نشده. علاوه بر اینکه بیشتر به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند؛ این قبیل افراد برای مبتلا شدن به هر نوع بیماری دیگر شرایط  مستعدی تری دارند:* بچه هایی که با والدین غذا صرف می کنند و بر سرآن سفره گفتگو هایی مناسبی صورت گرفته کمتر دچار آسیب های اجتماعی (مانند گرایش به مواد مخدر...) می شوند:*کسانی که به موقع و راحت ازدواج کرده اند علاوه بر سلامت روح و روان، درکارهای خود موفق تراز دیگران هستند:*کسانی که از ازدواج و زندگی مشترک خود راضی هستند. خواب راحت و آرامی دارند و هیچ گاه دچار بدخوانی و پرش ناگهانی از خواب نمی شوند!؟.

من تعجب دارم چرا خود مسلمان این تحقیقات را کنار گذاشته اند، در صورتی بهترین راه ترویج عملی اسلام در قالب مسائل زندگی است که چقدر حدیث در باره بهبود  مسائل خانوادگی و ازدواج داریم.  ولی از بهره برداری آنها، غافل و بی تفاوت نشسته ایم!؟.

2)دین مداری:و یا سلامتی درنگاه اسلام.کلاً هر عملی که در زندگی روزمره انسان اثر بخش بوده و به شکلی سبب مسرت وآرامش انسان می شود، به همان اندازه در سلامتی ... اثر بخش خواهد بود. لذا باید توجه داشت، اینکه قرنها پیش اسلام چیز های  مفیدی را دراین رابطه، گفته. بسیارعمیق و پر بار هستند. و لی پنهان مانده،که می شود ما این درمان درد های خود را کشف کینم.که اینک مواردی از آن ها به  عنوان  نمونه ذکر می شود..

*نتیجه بررسی...: زنان بار داری که مسواک نمی زنند، بچه آنها دچارکم وزنی و تولد زود می شوند!؟:* تأملات اجتماعی، بر خورد های دوستانه، شرکت در مراسمات مذهبی...، درکاهش فشار خون، افسردگی اثر دارد:* نتیجه بررسی بر روی بیماران سکته مغزی نشان می دهد؛ باورهای دینی، بهر اندازه از کیفیت بالایی برخورد باشند، به همان اندازه از سکته مغزی جلوگیری می کنند: * زمان شاه ایران میزان طول عمر55 ، بود و زمان حکومت اسلامی میزان طول عمر به70 سال رسیده است: * افراد مبتلا به آلزایمر را می توان با بردن مکرر درجلسات مذهی درمان کرد: * باورهای دینی درکنترل و جلوگیری از بیماری های عفونی اثر دارد: *نتیجه بررسی، برروی گروهی از بیماران سرطانی، نشان می دهد. افراد مسلمان امید بیشتری به خوب شدن و زندگی دارند و تحمل درد برای آنان راحت تراست: * به تازگی دولت ژاپن برای کیفیت کار کارمندان، قانونی را وضع کرده که درهفته باید با خویشاوندان خود دید و تاريخ : پنجشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۴ | 4:20 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

باز دید داشته باشند:*در یکی از کشورها، جدیداً، پی برده اند شستن دست ها درخوب فکرکردن و درست تصمیم گرفتن اثر دارد. و نیزضوع گرفتن علاوه بر اهمیت بهداشت...آن، در توان و سلامت فکری انسان اثر دارد.

31)خنده درمانی: صرف نظر ازآیه 43 سوره نجم در باره خنده گریه، احادیث زیادی در مورد شادمانی خوش اخلاقی... داریم که بماند و به چند مورد خنده درمانی که برای دنیاست می پردازیم.

*)خنده و دیدن صحنه های زیبا و گوش دادن به مطالب نشاط آور[سالم نه...] باعث تقویت قلب و کاهش فشار خون می گردد. * خنده و نشاط باعث کاهش موادی در بدن می شود که سبب تقویت سیستم های عصبی انرژیزا می شود:* خنده عوامل تننش زایی در بدن را کنترل و ساکت می نماید:*خنده و شادمانی باعث خودگذشتگی و جوانمردی میگردد:* خنده بر اثر واکنش های دورنی که موادی... را تولید می کند، باعث کاهش درد شده و سیستم  ایمنی بدن را تقویت می کند:* افرادی که روزی ده دقیقه می خندند مشکلات زندگی را به راحتی تحمل می کنند:* خنده معمولی سبب جذب اکسیژن و خنده با صدا سبب از بین رفتن کالرری در بدن می شود.( لذا یکی از مبطلات نماز، خنده با صدا است):* خنده نوعی آنتی بیوتیک است که می توان به وسیله آن درد را کاهش داد. ازکتاب خنده بامزه.

4)موضوعات متفرقه:*نتیجه بررسی، نشانمی دهد، طرز تفکر کسی که به عملکرد خود و دیگران، با دید منفی نگاه می کند، بیشتر به سیگار و امثال آن مبتلا می شود:* کسانی که خواب راحت و طبیعی دارند، در کارهای فکری،و  تصمیم گیریهای خود موفق ترند: * کودکانی که زیاد به تلویزیون نگاه می کنند، در نحوه تغذیه آنها ایجاد اختلال کرده و به کم اشتهایی و سؤ ها ضمه مبتلا خواهند شد. نظر اسلام  در مورد تربیت و مراقبت از کودکان چیست ؟ وچرا؟!

*دیدار با اقوام و بستگان سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.و نیز در نگاه اسلام سبب طول عمر هم گردد:*بچه هایی که از نظر مبحث والدین اشباع نمی شوند، در بزرگ سالی بیشتر به سیگار مبتلا می شوند. البته به دنبال آن به خیلی چیزها...:* شانه کردن موی سر،گردش خون را تحریک و متعادل می کند:* عصبانیت اگر استمرار یابد بستری می شود برای بروز بیماری های عصبی و سپس عضلانی. بعد چی؟:*ضربان قلب مادر در وقت شیرخوارگی طفل سبب آرامش و بالا رفتن ضریب هوشی و ضربان قلب پدر باعث می شود کودک در بزرگ سالی در هیچ کاری احساس تنهایی نکند. دلیل آن چیست؟ وچرا؟:*زنانی که با جنین خود صحبت می کنند بچه ها از ضریب هوشی خوبی برخوردار می شوند. در این زمان درگیری والدین چه اثر روی جنین می گذارد؟

*نمازصبح از بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری می کند، به خصوص اگر به صورت جماعت و در مسجد باشد. تارکین نماز چطور؟:* 25 درصد طول عمر انسان را زنها و بقیه را خوشبینی افراد تأمین می کند.[اگر زن بد اخلاق باشد چه؟]: *ورزش و پیاده روی باعث تراکم و تقویت استخوان ها شده و از پوکی وآسیب پذیری استخوان ها جلوگیری می کند:*ورزش و فعالیت های بدنی، تمایل به مصرف زیاد نمک در غذا را کاهش می دهد و همین امر باعث می شود این دسته از افراد به فشار خون و مانند آن مبتلا نشوند:

 چرا حضرت رسول (ص) دست کارگر را می بوسد؟ نتیجه تحقیق حقیراین است که برای سلامتی است که فعالیت عامل آن است نه تنها پول چون سلامتی از پول بالا تر است.  

حضرت رسول به آن توجه داشته و مي فرمايند:« لاخير في الحياه الا مع الصحه. زندگي بدون سلامتي خير وسعادتي درآن نيست» و نيز مي فرمايند« نعمتان مجهولتان الصحه والامان. دو نعمت است كه( قدر و اهميت آنها) معلوم نيست(و مردم ازآنها بي خبرند)، سلامتي و امنيت است».

به هرصورت این ها قطره بسیار کوچکی بود از اقیانوس اسلام، قرآن و روایات که برای خوب زیستن آمده اند و این خوب زیستن متصل به خوب زیستن ابدی درجوارمحبوب است و بس.که خداوند این گونه بندگان شایسته را تحویل می گیرد:«خداوند می گوید : امروز ،روزی است که راستی راستگویان، به آنها سود می بخشد؛ برای آنها باغهایی از بهشت است که نهر ها از زیر درختان آن، می گذرد،و تا ابد، جاودانه درآن می ماننند؛این رستگاری بزرگی است».ن می مانند؛ هم خدا  از آنها خشنود است، وهمآنه از خدا خشنودن واین، رستگاری بزرگی استآن آیه 119 سوره مائده:

      عبد الحسین نجفی

همراه: 09368550280

 تاريخ : پنجشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۴ | 4:17 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

( نگاهی به  مذاکره انرژی هسته ای ایران با آمریکا)

                                     موضوع: به نوعی جواب گزینه نظامی آمریکا        13/1/1394

تاریخ فوق وزیر دفاع آمریکا با صراحت اعلام کرد: گزینه نظامی روی میز است.یک بارآن را به وسیله صدام رئیس جمهور معدوم عراق امتحان کرد، واقعاً موفق بود چون ایران سلاحی نداشت حالا که ایران سلاح بر تر ازآن ها را دارد و از نظر نیرو قوی و با تجربه تر شده،آمریکا می خواهد بار دیگر همان گزینه  نظامی را امتحان کند.آقای او باما (رئیس جمهورآمریکا) آیا می خواهید بچه بترسانید؟ یا و اقعاً می خواهید گزینه را یک بار دیگر امتحان کنید؟ اگر مایل هستید مردم ایران، سپاه، بسیج و ارتش ...، همه آماده خدمت گذاری هستند و از هرچه در توان دارند دریغ نخواهند کرد تا شما راضی و دست پر به منزل بر گردید!؟.              

بازدر تاریخ 22/1/1394،صدای گزینه نظامی وزیر دفاع آمریکا به گوش رسید که با...ضد سنگر همه... را نا بود می کند!؟ فکر کردی بیشه از شیردلان خالی؟، نمی دانی حتی بچه های کوچک ایران همه موشک دور برد قاره پیما هستند که در هر نقطه از کره زمین می توانند منافع حیاتی شما را نابود کنند.خبر نداری در بیشه ایران شیر هایی آرمیده اند که در نهایت متوجه خواهی شد چه ضربه کاری بر اندام بیمار شما وارد کرده اند؟ به قول معروف( شاه نامه آخرش خوش است)که در8،سال جنگ عراق علیه ما، تجربه کردید؛ بله بفرما نقل های شیرینی برای پذیرایی مهمان تازه رسیده،آماده شده.خبر از پشت صحنه نداری چه امکانات خوبی برای شما ها تهیه دیده شده. قرائن نشان می دهد شما ها از سایه خودتان میترسید  چه رسد از شیر مردان ایران و آن چیز ها یی که برای پذیرای شما آماده هستند و همه این ها نتیجه 36، سال تحریم اقتصادی است. اگر به نظر شما ،ما از تحریم زیان اقتصادی سطحی دیدیم،ولی خبر از نتایجِ زیر بنایی آن ندارید که ایران را برای همیشه بیمه و ماندگار کرده که بعداً بیشتر و  بهتر خواهید فهمید چه می گوییم.خواب بودید و دیگرآن آقایی های قدیم گذشت، آرزوی این خواب و خیال ها را  به گور خواهید برد و چیزی که برای شما باقی خواهد ماند؛ همان چیز هایی هست که برای بد نام های تاریخ مانده، چیز ها یی هستند که مورد تنفر همه بشر است!؟

پیام آخر. مگر در عراق بمب اتم داشتیم که بر لشکر کشی تمام غربیها، اروپا ئی ها و چندین کشور عربی که صدام  بعثی  را حتی با سلاح کشتار جمعی حمایت کردید و آن دست آخر با خفت و خواری رفتید.آنهم در شرایط اول حکومت اسلامی که ما از نظر تسلیحات نظامی و دیگر امکانات هیچ نداشتیم و بر همه ی شما ها که تا بن دندان مسلح به سلاح های پیشرفته... بودید، غلبه کردیم. بنا  براین؛ما نیازی  به بمب اتم نداریم چون بمب اتم ما  بسیج مردمی هست در جنگ هشت ساله با همه وجود ضربات کاری آن ها را دیدید و عملاً تجربه کردید توان مقابله با این بمب اتم به نام بسیج همگانی مردم قهرمان و دلیر مردان تاریخ را  ندارید،آنهم الآن که به سلاح های مدرنی مجهز هستند که خواب آنها را هم ندیده اید. با این حالا می خواهید بار دیگر گزینه روی میز خود را با این شیر دلان صحنه نبردآزمایش کنید؟! یادش به خیرآن آقایی ها و آن فرمان فرمایی های گذشته.مردم ایران همه آماده و گوش به فرمان رهبر خود، حضرت آیت الله خامنه ای دامت  برکاته می باشند،و منتظر هر دستوری هستند که این بزرگ مرد، فقط به آن ها اشاره کند.توجه داشته باشید.شیران بیشه ایران سازمان دهی شده، هر نفر ایرانی خود به تنهایی یک لشکر مجهز هستند که در  پیشا پیش رهبر حرکت خواهند کرد و همانند رعد و برق خروشان، بر سر دشمن فرود خواهند آمد.

خمینی کبیر و بت شکن زنده و مردم به عشق او  برای فدا کاری سر از پا نمی شناسند، چون خمینی دیگر، همان پرچم را به شایستگی بر دوش گرفته و در پیش روی مردم  ایستاده و به کسی  واهمه ای ندارد؛ چون خمینی دیگر، همان  سلا له پیامبر اکرم(ص) است که به تنهایی کفار قریش...را در جنگ احزاب آن زمان سرکوب و در نهایت مکه را بدون خون ریزی فتح و اسلام را شالوده ریزی نمود.

خامنه ای خمینی دیگر  است

این گوشه ای از شعار های مردم بعد از گزینش رهبری وی می باشد که در مواقعی جا داشت این شعار، به کوری چشم دشمنان (نسبت به خلأ بعد از رحلت امام)، تکرار شود. من بعد از امام خمینی(ره)؛ نیز مدیریت داخلی و خارجی ایشان را، هم رصد کردم و در نامه هایی حدوداً ً به همین شکل به برخی از آن ها اشاره، و در( تاریخ سیاسی ایران و جهان) هم نوشته ام. فعلاً کاری به جزئیات مدیریت داخلی و حتی خارجی ایشان( که مفصل است) ندارم و مایلم به کلیاتی که در باره امام خمینی(ره)، صاحب نظران از دوست و حتی تاريخ : چهارشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۴ | 15:38 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

دشمن، گفته اند، پیرامون آنها به نکاتی اشاره کنم، به جهت توضیح شعار مردم( خامنه ای خمینی...)،آن مطالب که دردهه فجر93، روز راه پیمایی به نام(بزرگ مردم تاریخ«خمینی کبیر»درنگاه جهان)، منتشر شد،چنین است.

*نشریه الشئب چاپ الجزایر: امت اسلامی گوهری گران بها و کم یاب را که جهان اسلام تاکنون به خود ندیده است از دست داد. امام که در طول 89 سال عمر پر برکت حتی لحظه ای از گسترش تعالیم اسلام و آزادی محرومین از پا نه ایستاد به سوی خدا شتافت و جهان اسلام در غم از دست دادنش در سوگ نشست:

ولی خداوند به لطف خود کسی را جایگزین کرد که دیدیم چه حوادث شکننده ای عوامل داخلی... دشمن را، بعد از امام خمینی(ره) به شایستگی مدیریت و خنثی کرد.

*نشریه انگلیسی تایمز: آیت الله خمینی مردی بود که توده ها را با کلام خود مسرور می کرد و به طرفداران بی شمار خود اطمینان و اعتماد به نفس می بخشید تا قادر باشند هر قدرتی را که در مقابلش بایستد به زانو در  بیاورند. وی به مردم ثابت کرد که حتی می توان در برابر قدرت هایی نظیر آمریکا ایستاد و نهراسید.

من که مدیریت ایشان را رصد کرده، دیدم چگونه مردم در مواقع حساس با یک اشاره ی او در تظاهرات بر علیه آمریکا... شرکت می کنند؛ ازجمله در فتنه سال 88، که آن روز(9دی) به روز« یوم الله» مزین شد.

*نشریه پاکستانی حیدر: جهان اسلام از رهبری آگاه محروم شد اما باید دانست که بی شک راه و نام ایشان برای همیشه به عنوان الگوی ارزش های متعالی در تاریخ باقی خواهد ماند.که آثار با کفایتی وجود ایشان را تأیید می کند.

*نشریه تشرین چاپ سوریه:امام خمینی با روح بلند و با درک عمیق از جهان، انقلاب بزرگی را علیه امپریالیزم و صهیونیزم  به ثمر رساند و با قدرت خلاق خویش تمام توطئه های استکبار جهانی را نقش برآب و خنثی کرد.

*نشریه اسپانیایی الپائی:آیت الله خمینی نه تنها بنیان گذار و راهنمای مذهبی اسلامی بود بلکه رهبر و دلیل رنسانس اسلام محسوب می شد.

رنسانس: یعنی نهضت تجدید حیات علمی. که زمان این ایشان چه پیشرفت های علمی در ایران داشته و داریم که می دانید بار ها فرمودند: ما می توانیم...،و چه توصیه ها و طرح هایی در مسائل علمی و تکنو لوژی... کشور داشتند. یعنی زمینه های انسانی... را که امام مستعد نموده بود ایشان آن ها را عملا بارور ساخت مانند ماهواره،شبیه سازی، صنعت نا نو..؛ در بعد صنایع  نظامی، زیر دریایی، و...؛آن همه اختراع و ابتکار،و...، آنهم در اوج تحریم اقتصادی...، و چنگ و دندان نشان دادن آمریکا...!؟

*رادیو اسرائیل. در تاریخ سه بهمن سال 1363 گفت: (شش سال پیش زمانی که آیت الله روح الله خمینی گم نام در یکی از خانه های پاریس اعلام کرد که قصد سرنگون ساختن شاه ایران را دارد شک و تردید در غرب آشکار و قابل لمس بود. چگونه یک روحانی 78 ساله می تواند برای زورمند ترین فرمانروای خاورمیانه خطری محسوب شود زمانی که خمینی به قدرت رسید پرسش عوض شد اما فرض به قوت خود باقی ماند چگونه این آخوند ظاهراً متعصب می تواند در اداره یک کشور نوین و پیچیده توفیق یابد.).

 بعد از رحلت امام دشمنان همین تصور را در باره ایشان داشتند که بعد از رحلت خمینی  کار تمام است!؟ ولی در نتیجه متوجه شدند خامنه ای(خمینی دیگر استو لذا همه آرزو های آنها به یاس خفت بار مبدل شد. تمام این ها را در چند جا نوشته دارم.

در مورد اهمیت رهبری با کفایت ایشان آن طور که من رصد کرده ام و وقت توضیح آن نیست، همین را عرض کنم در مواردی که با دوستانی در باره مدیریت و موضع گیری های به جای داخلی و خارجی ایشان،  بحث می کردیم من گفتم: دعا کنیم خداوند این رهبر شایسته را برای اسلام و مردم عزیز ایران( که خیلی دوستش دارند)، حفظ کند. من میدانم چه شخصیت گران بهایی خدا به اسلام و مردم ایران عطا کرده است.خدایا نگهدارش باش.

 

                                                         عبد الحسین نجفی

همراه: 09368550280تاريخ : چهارشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۴ | 15:35 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

دشمن، گفته اند، پیرامون آنها به نکاتی اشاره کنم، به جهت توضیح شعار مردم( خامنه ای خمینی...)،آن مطالب که دردهه فجر93، روز راه پیمایی به نام(بزرگ مردم تاریخ«خمینی کبیر»درنگاه جهان)، منتشر شد،چنین است.

*نشریه الشئب چاپ الجزایر: امت اسلامی گوهری گران بها و کم یاب را که جهان اسلام تاکنون به خود ندیده است از دست داد. امام که در طول 89 سال عمر پر برکت حتی لحظه ای از گسترش تعالیم اسلام و آزادی محرومین از پا نه ایستاد به سوی خدا شتافت و جهان اسلام در غم از دست دادنش در سوگ نشست:

ولی خداوند به لطف خود کسی را جایگزین کرد که دیدیم چه حوادث شکننده ای عوامل داخلی... دشمن را، بعد از امام خمینی(ره) به شایستگی مدیریت و خنثی کرد.

*نشریه انگلیسی تایمز: آیت الله خمینی مردی بود که توده ها را با کلام خود مسرور می کرد و به طرفداران بی شمار خود اطمینان و اعتماد به نفس می بخشید تا قادر باشند هر قدرتی را که در مقابلش بایستد به زانو در  بیاورند. وی به مردم ثابت کرد که حتی می توان در برابر قدرت هایی نظیر آمریکا ایستاد و نهراسید.

من که مدیریت ایشان را رصد کرده، دیدم چگونه مردم در مواقع حساس با یک اشاره ی او در تظاهرات بر علیه آمریکا... شرکت می کنند؛ ازجمله در فتنه سال 88، که آن روز(9دی) به روز« یوم الله» مزین شد.

*نشریه پاکستانی حیدر: جهان اسلام از رهبری آگاه محروم شد اما باید دانست که بی شک راه و نام ایشان برای همیشه به عنوان الگوی ارزش های متعالی در تاریخ باقی خواهد ماند.که آثار با کفایتی وجود ایشان را تأیید می کند.

*نشریه تشرین چاپ سوریه:امام خمینی با روح بلند و با درک عمیق از جهان، انقلاب بزرگی را علیه امپریالیزم و صهیونیزم  به ثمر رساند و با قدرت خلاق خویش تمام توطئه های استکبار جهانی را نقش برآب و خنثی کرد.

*نشریه اسپانیایی الپائی:آیت الله خمینی نه تنها بنیان گذار و راهنمای مذهبی اسلامی بود بلکه رهبر و دلیل رنسانس اسلام محسوب می شد.

رنسانس: یعنی نهضت تجدید حیات علمی. که زمان این ایشان چه پیشرفت های علمی در ایران داشته و داریم که می دانید بار ها فرمودند: ما می توانیم...،و چه توصیه ها و طرح هایی در مسائل علمی و تکنو لوژی... کشور داشتند. یعنی زمینه های انسانی... را که امام مستعد نموده بود ایشان آن ها را عملا بارور ساخت مانند ماهواره،شبیه سازی، صنعت نا نو..؛ در بعد صنایع  نظامی، زیر دریایی، و...؛آن همه اختراع و ابتکار،و...، آنهم در اوج تحریم اقتصادی...، و چنگ و دندان نشان دادن آمریکا...!؟

*رادیو اسرائیل. در تاریخ سه بهمن سال 1363 گفت: (شش سال پیش زمانی که آیت الله روح الله خمینی گم نام در یکی از خانه های پاریس اعلام کرد که قصد سرنگون ساختن شاه ایران را دارد شک و تردید در غرب آشکار و قابل لمس بود. چگونه یک روحانی 78 ساله می تواند برای زورمند ترین فرمانروای خاورمیانه خطری محسوب شود زمانی که خمینی به قدرت رسید پرسش عوض شد اما فرض به قوت خود باقی ماند چگونه این آخوند ظاهراً متعصب می تواند در اداره یک کشور نوین و پیچیده توفیق یابد.).

 بعد از رحلت امام دشمنان همین تصور را در باره ایشان داشتند که بعد از رحلت خمینی  کار تمام است!؟ ولی در نتیجه متوجه شدند خامنه ای(خمینی دیگر استو لذا همه آرزو های آنها به یاس خفت بار مبدل شد. تمام این ها را در چند جا نوشته دارم.

در مورد اهمیت رهبری با کفایت ایشان آن طور که من رصد کرده ام و وقت توضیح آن نیست، همین را عرض کنم در مواردی که با دوستانی در باره مدیریت و موضع گیری های به جای داخلی و خارجی ایشان،  بحث می کردیم من گفتم: دعا کنیم خداوند این رهبر شایسته را برای اسلام و مردم عزیز ایران( که خیلی دوستش دارند)، حفظ کند. من میدانم چه شخصیت گران بهایی خدا به اسلام و مردم ایران عطا کرده است.خدایا نگهدارش باش.

 

                                                         عبد الحسین نجفی

همراه: 09368550280تاريخ : چهارشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۴ | 15:34 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

                درمان نا توانی جنسی و سرعت انزال ، به روش طب سنتی اسلامی   16/1/1394

چون اطلاع پیدا کردم. در صد زیادی از در گیری های خانوادگی و طلاق ناشی از ناتوانی جنسی... می باشد!؟به شما اعلام می کنم با شماره ای که در اختیار شما قرار می دهم. شرایط کاری من طوری است که جز یک ساعت پیش از ساعت12، هر وقت حتی شب ها شما تماس بگیرید هیچ مانع ومشکلی ندارد .کار من صرفاً به خاطر خدمت به مردم است آنهم مردم عزیز و محترم ایران.

ما در وبلاگ کتاب.(جوانان و بهداشت جنسی) را داریم درآن جا مفصل توضیح داده شده است. درگوگل روی.( «جوانان و بهداشت جنسی» عبدالحسین نجفی 1315)، کلیک کنید پیدا خواهید کرد. حتی روی همراه هم کلیک کنید ...

حال اگر به نتیجه نرسیدید. تلفن کنید در خدمت هستم وآرزوی ما سلامتی و دلخوشی شما در زدنگی است و بس.

                                                           همراه:09368550280تاريخ : یکشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۴ | 4:9 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

راه و روش میوه خواری در نگاه طب سنتی اسلامی 24/12/1393

من این مطالب جالب را از اینترنت گرفتم. چون از نکات با اهمیت آن خوشم آمد تا چه حد برای موفقیت در سلامت در جهت خدمت به مردم مفید است. لذا این چند جمله را به اول آن اضافه می کنم. خدا برای صاحب این مطلب هم خیر و سعادت را خواسته و نصیب او گرداند. البته پس از آزمایشی که خودم در این مورد انجام دادم و تجاربی که خودم در این مورد دارم مطالب قدری در قالب کلی گویی قرار دارد که در پایان متن،آن ها را متذکر خواهم شد. از باید ها و نباید های میوه خوردن چه می دانیم؟ اگر میوه بخوریم به بدن مان پروتئین کافی می رسد؟ من در طول این ۱۵ سالی که با این روش زندگی کردم و مرتب سمینار برگزار نمودم و با موضوع تندرستی سرگرم هستم، حتی یک نفر را ندیده ام که به کمبود مواد پروتئینی مبتلا شده باشد، امّا انسان های زیادی را دیده ام که در اثر خوردن گوشت و مواد پروتئینی مسموم کننده، بیمار شده اند. این همه بیمار سرطانی که در اثر مصرف گوشت به این بیماری مبتلا می شوند، انسان ها طوری شده اند که اگر به آن ها گوشت بدهی تمام روز را گوشت می خورند، گویا می خواهند روی بدن خود یک طبقه گوشتی دیگر بسازند.”مصرف گوشت در ۱۰۰ سال گذشته تا کنون از ۴۰۰ درصد افزایش یافته و این علت بروز سرطان معده و بسیاری از بیماری های دیگر می باشد. اگر پسمانده های گوشت اصولی دفع نشوند، در بدن فاسد می شوند و مشکلی برای خود می سازندکه ما آن را با نام سرطان می شناسیم.” ما در بخش گذشته متذکر شدیم، برای ارگانیسم بدن بسیار مهم می باشد که مرتب سموم را از خود خارج کند و در این رابطه میوه های آب دار بهترین پاک کننده می باشند، زیرا آنها تا ۹۰ درصد آب تمیز در خود دارند و محتوی تمام مواد حیات بخشی می باشند که ما به آنها نیاز داریم.اسید آمینه، ویتامین ها، کانی ها و هیدروکربورهایی (قندها) که در میوه ها موجود می باشند، بهترین تغذیه کنندگان بدن ما هستند. البته زمانی خوردن میوه ها مفید واقع می شود که ما آن ها را درست مصرف کنیم. متأسفانه در اثر بد آموزی و اطلاعات غلطی که با آنها دست و پای مان را بسته اند، از میوه ها نیز سوء استفاده می کنیم. به ما گفته اند: به دسر نیاز داریم و بعد از خوردن غذاهای تغلیظ شده، گوشت، برنج، نان، شیرینی و … می توانیم به عنوان دسر از میوه ها نیز مصرف کنیم. خوردن میوه بعد از هر غذاییباعث مسموم شدن بدن می شود. میوه را باید با شکم خالی خورد. هیچ خوردنی در دنیا مانند میوه ها باعث پاک شدن بدن از سموم و کم شدن وزن بدن نمی شود. موادی در میوه ها موجود است که از ابتلای شخص به بیماری ها و سکته ی قلبی جلوگیری می کنند، زیرا میوه ها پاک کننده و رقیق کننده ی خون می باشند. ما می دانیم که برای سلامتی و شادابی به انرژی نیازمند می باشیم و میوه ها تنها غذایی هستند که برای هضم خود، کمترین انرژی را طلب می کنند و خود تولید کننده ی بیشترین انرژی می باشند.”موادی که ما می خوریم، سرانجام می بایست به «گلوکز»، «فروکتوز»، «گلیسیرین»، اسیدهای آمینه واسیدهای چرب تبدیل شوند. سلول های مغز فقط می توانند از گلوکز خود را تغذیه نمایند و میوه ها تنها منابع گلوکز برای بدن می باشند. در میوه ها همه ی آن مواد مغذی که بدن ما برای ادامه ی حیات خود نیاز دارد، موجود می باشد. برای هضم، جذب، دفع و همگون سازی آن ها با خون بدن، انرژی بسیار ناچیزی مصرف می شود.. میوه ها منبع انرژی هستند و هر چه غذاها بهتر با هم مخلوط شوند و هر چه کمتر مواد تغلیظ شده مصرف گردد، به همان اندازه غذاها زودتر در معده هضم می شوند و آن جا را ترک می گویند. هر چه غذاها، بد با هم ترکیب شوند و بیشتر از مواد تغلیظ شده تشکیل شده باشند، مدت توقف آنها در معده طولانی تر است.میوه های آب دار در معده هضم نمی شوند، بلکه ازآن جا عبور می کنند، به استثنای میوه هایی مانند موز، خرما و میوه های خشک که به مدت ۴۵ تا ۶۰ دقیقه در معده باقی می مانند. بیشتر میوه ها در حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در معده می مانند و از آن جا مانند کانالی عبور می کنند و تجزیه می شوند و انرژی حیات بخش خود را به بدن می دهند. میوه را نباید با هیچ غذایی و بعد از هیچ غذایی خورد. میوه را باید با شکم خالی خورد که بهترین موقع برای خوردن آن صبح می باشد، البته این قانون برای کسانی معتبر است که در طول روز می خواهند غذاهای دیگری به جز میوه بخورند. برای کسانی که خام خوارند هر وقت که میل دارند، می توانند میوه مصرف کنند. فرض کنید که شما برای نهار چلوکباب خورده اید و پشت سرش مقداری هندوانه میل نموده اید. هندوانه می بایست خیلی زود از معده عبور کند امّا به علت این که با چلوکباب مخلوط می شود، مدتی طولانی در معده می ماند و می گندد و این گندیدگی باعث می شود که تمام آن چه که در معده شما موجود می باشد به فساد کشیده شود. در این حالت دل درد و سوزش شروع می شود و شما می بایست انواع قرص ها را مصرف کنید. به این جهت تأکید می شود که میوه را باید با شکم خالی خورد.این موضوع درباره ی آب میوه های حاضری و بسته بندی شده نیز صدق می کند. این آب میوه ها اسیدی و غیرقابل خوردن می باشند و اگر شما یک لیوان از آن ها را بعد از غذا خوردید، باید منتظر سوزش، تخمیر و فاسد شدن محتویات معده ی خود باشید.هنوز تأثیر مواد غذایی بر روی بدن ما مشخص نشده است و پزشکان خود اعتراف می کنند که در این باره آن ها اطلاعاتی ندارند. دکتر شلتون یکی از مدافعان ترکیب مواد غذایی به صورت صحیح بود که فقط پنجاه سال مردم را با روزه گیری، سالم می کرد. او می نویسد: “تأثیر میوه ها زمانی مشخص می شود که ما آن ها را با شکم خالی بخوریم.” وی می گوید: اگر شما بارها میوه را با شکم پر خورده اید و دچار ناراحتی نشده اید، دلیل نمی شود که شما قوانین تغذیه را نادیده بگیرید، بلکه این به ما ثابت می کند که قابلیت تطبیق و تحمل بدن ما تا این اندازه حیرت انگیز است. پس خود را با این قبیل شرایط نامناسب و بدرفتاری های تغذیه ای و عیاشی های مداوم خیلی زود وفق ندهید. شما می توانید قوانین مالیاتی را نادیده بگیرید و جریمه هم نشوید، امّا یک وقتی مأمورین سر فرصت سراغ شما می آیند و از شما آن چه که نپرداخته اید را مطالبه می کنند. قوانین به طور طبیعی کار خود را می کنند و برگ جریمه را برای هر کسی خواهند فرستاد. دیر یا زود دارد، سوخت و سوز ندارد. چندین نفر را می شناسید که خربزه را به موقع می خورند؟ مردم با معده پر خربزه می خورند و باعثگندیدگی آن در معده می شوند و آن وقت گناه را به گردن خربزه می اندازند و می گویند خربزه به من نمی سازد.در این جا ما به شما اطلاعات تازه ای در رابطه با ترکیب مواد داده ایم که تا کنون کسی درباره ی آنها حرفی نزده و موضوعی ننوشته. میوه ها خیلی سریع هضم می شوند و به بدن انرژی می دهند. تمام میوه ها خواص بازی (آلکالیدی) دارند. حتی میوه های ترش مانند لیمو و آناناس که اصطلاحاً به میوه های ترش معروفند، وقتی که با بزاق دهان مخلوط می شوند به مواد بازی (آلکالی) تبدیل می گردند و مزه ی شیرین می دهند، اگر امتحان کنید و لیمو را درست با آب دهان مخلوط نمایید خواهید دید که مزه ای شیرین پیدا می کند.میوه ها اثری بازی (قلیایی) روی بدن ما دارند. تنها میوه ها و سبزی ها هستند که می توانند محیط اسیدی بدن ما را به محیطی بازی تبدیل کنند و تعادل را به وجود می آورند. تمام مواد حیوانی محیطی اسیدی را به وجود می آورند. ترکیب غلط مواد غذایی و نخوردن غذاهای آب دار سبب اسیدی شدن بدن می شود که در نتیجه باعث تولید فضولات و سموم و پسمانده های غذایی در بدن می گردند و چاقی یا اعتیاد به چاقی را در سلول ها به وجود می آورد. در نتیجه شخص در پوست خود می گندد و به عفونت های متعدد مبتلا می شود. علائم این گندیدگی نزد بیشتر افراد چاق آشکار می باشد و انسان های چاق بیشتر بدنی بدبو دارند که حاکی از گندیدگیسیستم گوارشی و اندام های دفعی و در نتیجه تمامی اعضای بدن شان می باشد.بیش از حد اسیدی شدن ادرار، عفونت ها، کچلی، نقرس، رماتیسم، بیماری های روانی، حلقه های سیاه زیر چشم، چروک صورت، زخم معده و اثناء عشر و … در بدن به وجود می آورند که در نتیجه خوردن غذاهای غلط با هم ترکیب شده می باشند. در حالی که خوردن میوه ها، باعث طول عمر، زیبایی پوست صورت، خوش اندامی، انرژی زیاد و سعادت می شود.پنج جزء اصلی و مهم از مواد غذایی که باید به بدن برسند عبارتند از: گلوکز به عنوان سوخت که از مواد هیدروکربورها (نشاسته) مشتق می شود، اسیدهای آمینه، مواد معدنی، اسیدهای چرب و ویتامین ها که همگی در میوه ها موجود و غذایی کامل می باشند و بیشترین سوخت را به بدن می رسانند. این پنج عنصر مهمی که برای بدن ضروری می باشند، باید در مقیاس زیر به بدن برسند:گلوکز ۹۰ درصد، اسید آمینه ۴ تا ۵ درصد، مینرال ها ۳ تا ۴ درصد، اسیدهای چرب ۱ درصد و ویتامین ها کمتر از یک درصد. فقط یک نوع غذا در روی کره ی زمین وجود دارد که در بهترین نوع خود، تمام آنچه را که بدن ما بدان نیازمند می باشد را در خود دارد. انسان میلیون ها سال، خود را از میوه ها تغذیه نموده و فیزیولوژی بدن او فقط برای هضم میوه ها ساخته شده است.اگر تصمیم به خوردن آب میوه گرفتید، می بایست توجه کنید که آن را بلافاصله بعد از گرفتن مصرف کنید تا اکسیده نشود، ثانیاً آن را جرعه جرعه بنوشید. خوردن تمام میوه درمان کننده و ارضاء کننده می باشد؛ شما با گرفتن آب میوه قسمت مهمی از میوه را حذف می کنید که این از کیفیت آن می کاهد. دومین نکته در رابطه با درست خوردن میوه، این است که اگر شما بعد از خوردن میوه می خواهید خوراکی دیگری بخورید، باید مدتی صبر کنید تا کاملاً مطمئن شوید که میوه معده ی شما را ترک کرده است. اگر بعد از هر غذایی میل داشتید میوه بخورید، باید متوجه باشید که غذای قبلی از معده ی شما عبور کرده و معده خالی باشد؛ بیشتر غذاها سه ساعت در معده می مانند.گوشت حداقل چهار ساعت در معده می ماند. البته این زمان برای غذاهایی در نظر گرفته شده که به صورت صحیح ترکیب شده اند. در غذاهایی که ترکیب نادرست دارند، می بایست زمانی در حدود هشت ساعت را در نظر بگیرید و در طول این ساعات نه میوه بخورید و نه آب میوه بنوشیدتاريخ : دوشنبه دهم فروردین ۱۳۹۴ | 15:42 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

بعد از خوردن غذاهای پخته،چه مدت باید صبر کرد تا این که بتوان دوباره میوه خورد؟خوردن میوه در این روش تذیه ای در بدن نقش اصلی را بازی می کند. شما باید خود امتحان کنید و با پیام ها و واکنش های بدن آشنا شوید. بدن ما نیز دارای زبان خاص خود می باشد که در اثر بی اعتنایی ما به قوانین طبیعت، قادر به درک این زبان نیستیم. زمانی می توان این زبان را درک کرد که شخص به قوانین طبیعت و نیازهای طبیعی و بیولوژی خود اهمیت دهد، تا این که به مرور زمان بتواند دوباره پیام های ارسالی و بازتاب های بیولوژی که همانا زبان خاص بدن می باشد را درک کند. ما در این قرن به کشف پدیده های بسیاری موفق شده ایم که یکی از این اکتشافات رادار می باشد. رادار بدن انسان همان زبان طبیعی می باشد که همواره در درون هر کس موجود است، امّا به علت این که ما از طبیعت خود دور شده ایم، ارتعاشات ارسالی از طرف این رادار بیولوژی بسیار اندک شده، تا جایی که ما امروزه اصولاً با وجود این پدیده در درون خود بیگانه می باشیم و از آن بی اطلاع هستیم. شما با تجربه ی توصیه های این کتاب، به دنیای جدیدی وارد می شوید که بقیه عمرتان را با آن بگذرانید. ما نه تنها به شما توصیه می کنیم که چه بخورید، بلکه به شما می گوییم که چه زمانی بهتر است که بخورید: باید طوری بخورید که قبل از این که به رختخواب بروید، معده ی شما خالی باشد. هم چنین توصیه می کنیم که بلافاصله پس از بیرون آمدن از رختخواب، شروع به خوردن صبحانه ی مفصل و آن چنانی نکنید. اگر خواستید غذا یا میوه بخورید و یا آب میوه، تا از این طریق به دستگاه دفع خود کمک کنید که فضولات روز گذشته را بیرون بریزد. هر غذای دیگری به جز میوه که شما صبح زود بخورید، باعث سد کردن عمل دفع میشود.زندگی یعنی انرژی. صبح زود که شما از خواب بیدار می شوید، شب استراحت کرده و پر انرژی می باشید؛ انرژیی که از غذاهای روز گذشته به دست آورده اید را می گویم. این انرژی باید صرف دفع مواد مصرف شده ی روز گذشته شود، نه صرف هضم غذاهای مشکل هضمی که همه ی ما آن ها را به عنوان صبحانه می شناسیم. از حالا به بعد هر روز صبح تا ناهار، هر چه دلتان می خواهد میوه بخورید. مواد مغذی میوه ها در روده ها جذب می شوند، آن ها پس از چند دقیقه از معده عبور کرده و وارد روده می شوند و مواد مغذی آنها سریع از طرف روده جذب و در اختیار کبد و تمام بدن گذاشته می شود. فقط میوه ها هستند که با مواد مغذی و حیات بخش خود، انسان را سالم نگه می دارند. از امروز به بعد شروع کنید تا ظهر فقط میوه بخورید و بعد از دو هفته مجدداً سراغ عادات قدیمی خود بروید و دوباره شروع کنید نان، پنیر، چای شیرین، یا کره مربا، عسل، یا تخم مرغ، استیک و … بخورید. فکر می کنم همان بار اول کافی باشد و شما حیف تان می آید، میوه را با غذای دیگری عوض کنید، فقط باید خود امتحان کنید.روزی من به یک رستوران رفتم و تصمیم گرفتم صبحانه بخورم. صاحب رستوران سلیقه به خرج داده و در کنار لیست هر صبحانه مقدار کالری موجود در آن را نیز نوشته بود. گارسون دو نوع صبحانه را به من پیشنهاد کرد: یکی با ۲۲۰ کالری و دیگری با ۱۹۰ کالری. هر دو صبحانه از سه نوع مواد ترکیب شده بودند: آن که ۲۲۰ کالری داشت، از حلیم، یک تکه نان و یک تکه پنیر تازه تشکیل شده بود. دیگری که ۱۹۰ کالری داشت محتوی یک لیوان آب پرتقال تازه و پرس شده بود و مقداری توت فرنگی و یک کمی هندوانه. من صبحانه ای که مقدار کالریش کمتر بود را انتخاب کردم، زیرا این صبحانه آب کافی داشت و به بدن ضرر کمتری می زد. من هندوانه را نخوردم، زیرا هندوانه را نباید با مورد دیگری قاطی خورد. صبحانه ی دیگر گر چه کالری بیشتری داشت، امّا ترکیبی بسیار مشکل هضم و بی آب بود که بدن من را به فساد می کشانید و از آن سودی حاصلم نمی شد. شمارش و بازی با کالری ها باعث شده اند که انسان ها بیشتر مریض شوند. کسانی که برای کم کردن وزن خود با شمردن کالری خود را مشغول کرده اند و به طور دقیق کالری ها را می شمرده اند، می دانند که این روش تا چه اندازه بیهوده و نومید کننده است. وقتی که تو صبح زود میوه بخوری اعمال حیاتی بدنت، مانند ساعت دقیق کار می کنند و هیچ گونه اخلالی در آن ها به وجود نمی آوری. حال که متوجه شدید که برای کاستن اضافه وزن، مرحله ی دفع مواد زائد، از اهمیت اساسی برخوردار است و می بایست تقویت شود، بهتر است که یک بار دیگر به طور خلاصه مراحل سه گانه ای که بدن انجام می دهد را شرح دهیم.شما تا کنون متوجه شده اید که هضم غذاهای معمولی، بیشترین انرژی بدن را مصرف می کنند. هم چنین یاد گرفتید که میوه ها برای هضم خود، به کمترین انرژی نیاز دارند. اگر ما در زمان دفع، فقط میوه و یا آب میوه تازه مصرف کنیم (البته اگر مایل به خوردن غذا باشیم)، به ارگانیسم خود بیشترین خدمت را کرده ایم.زیرا بدن با کسب انرژی مجدد از میوه ها، بهتر مواد زائد و فضولات بر جای مانده را بیرون می ریزد و این همان اقدامی می باشد که ما برای کم کردن وزن خود بدان نیازمند می باشیم. هر خوراک دیگری شما برای صبحانه بخورید، باعث می شود که عمل دفع متوقف و یا به تأخیر بیفتد و مواد زائدی که در اثر خوردن غذاها در بدن شما بر جای مانده اند، دفع نشوند و باعث عفونت و چاقی شما گردند. خوردن میوه و یا آب میوه در صبح تا ظهر از اصولی ترین و مهم ترین اهداف این کتاب می باشد. اگر شما مایل بودید که قهوه و یا مورد دیگری بخورید، لاأقل آن را بعد از خوردن میوه ها میل کنید.
از ساعت دوازده ظهر زمان خوردن غذا شروع می شود. اگر شما گرسنه هستید، هنگام آن رسیده که غذایی بخورید، امّا در این جا نیز شما باید چند نکته را موردتوجه قرار دهید. فراموش نکنید که کار هضم، انرژی زیادی طلب می کند. اگر مایل به خوردن خوراکی بودید، سعی کنید که به ترکیب مواد کاملاً اهمیت بدهید، تا این که مقداری انرژی برای عمل هضم باقی بماند

شما غذاهایی در طول روز خورده اید و حالا زمان آن رسیده، بدن شما روی غذاهای خورده شده اثر بگذارد و آن ها را به موادی شبیه مواد داخلی خود تبدیل کند و از آن ها استفاده نماید. غذاهایی که درست با هم ترکیب شده اند و مدت سه ساعت در معده مانده بودند و به گندیدگی و فساد مبتلا نشده اند، می توانند تجزیه و جذب شوند و به بدن خدمت کنند. غذاهای بد ترکیب شده، بعضی وقت ها تا هشت و یا دوازده ساعت در معده می مانند. حالا وقت آن رسیده که شما به رختخواب بروید و بدن را با غذاهای خورده شده تنها بگذارید تا او بداند که چه کاری با آنها باید انجام دهد. یک خواب خوب و راحت به بدن این امکان را می دهد که از غذاهای مصرف شده، نهایت استفاده را به عمل آورد و خود را برای مرحله ی بعدی که مرحله ی دفع می باشد و از ساعت چهار صبح شروع می شود، آماده کند.تاريخ : دوشنبه دهم فروردین ۱۳۹۴ | 15:40 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

خوردن میوه قبل از غذا بهتر است یا بعد از غذا خوردن؟

1برای از بین بردن چربی‌های اضافی و لاغر شدن، استفاده از میوه‌هایی که قند کمی داشته و فاقد چربی هستند برای صبحانه مناسب‌ترند.

متخصصان تغذیه می‌گویند: اگر می‌خواهید دارای اندامی زیبا و متناسبی باشید باید مدتی صبحانه خود را فقط اختصاص به میوه بدهید و تا ظهر غذای دیگری نخورید. بهترین میوه برای این رژیم، مرکبات، انواع آلو، گوجه، گلابی و میوه‌های تازه هستند. وقتی شما برای مدتی صبح‌ها فقط میوه همراه با لیموترش بخورید متوجه خواهید شد که چربی‌های اضافی ذخیره شده در شکم و قسمت‌های دیگر بدن کمتر می‌شود و با شادابی که بدست آوردید توانایی انجام ورزش را هم خواهید داشت. وقتی شما درهنگام صبح، میوه مخصوصا میوه‌های ترش (البته ترشی‌ میوه‌ها باید درحد اعتدال باشد) می‌خورید غذایی خورده‌اید که بهترین ویتامین‌ها و املاح و فلزاتی هستند که عمل ساختن و ترمیم بافتها و سلولهای مختلف بدن دخالت دارند. فقط قندها و چربی‌ها هستند که در بدن به صورت بافت ذخیره چربی در می‌آیند چون این میوه‌ها قند کمی دارند و فاقد چربی هستند. در طول روز برای سوخت و ساز بدن از ذخیره‌های بدن استفاده خواهد شد. تمام میوه‌های شیرین و کم چرب برای رژیم‌های لاغری توصیه شده‌اند. میوه‌ها علاوه بر املاح معدنی که دارند و در سوخت و ساز بدن نقش مهمی ایفا می‌کنند اعمال دیگری را بر روی دستگاه‌های مختلف بدن دارند و بعضا به عنوان دارویی در معالجه بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.خوردن میوه بعد از غذا مفید نیست ، زیرا غذا مانع جذب ویتامین های میوه در بدن انسان می شود. پرفسور منوچهر جعفریان در گفتگو با خبرنگار مهر در کرج اظهار داشت: به دلیل انباشتگی غذا در معده ، ویتامین های موجود در میوه به موقع جذب نمی شود و از بین می رود.این متخصص علم تغذیه افزود: در صورت خوردن میوه بعد از غذا ، حداقل 3 ساعت طول می کشد تا ویتامین های میوه جذب شود در صورتی که در سایر زمان ها این مدت زمان بسیار کمتر است.پرفسور جعفریان خاطر نشان کرد: بهترین زمان صرف میوه صبح قبل از خوردن صبحانه است زیرا در این هنگام ویتامین های میوه در زمانی کمتر از 20 دقیقه جذب بدن می شود.

وی تصریح کرد: آب میوه ها نیز هیچ گاه نمی توانند جایگزین خوبی برای میوه باشند زیرا در جریان آبگیری میوه و مدت زمان برش تا صرف آن بسیاری از ویتامین ها به خصوص ویتامین C از بین می روند.پرفسور جعفریان یادآور شد: آب میوه های تجاری که به روش صنعتی تهیه شده اند نیز هیچ یک از خصوصیات و ویتامین های میوه را ندارند و فقط برای رفع تشنگی مفید هستند.

*زمان مناسب برای خوردن میوه چه موقع است؟

همه ما فکر می‌کنیم که خوردن میوه یعنی خرید میوه، پوست‌کندنش و فقط گذاشتنش توی دهان، به این سادگی که فکر می‌کنید نیست، بسیار مهم است که بدانیم چگونه و چه وقت باید میوه بخوریم.

به گزارش خبرنگار كلينيك باشگاه خبرنگاران؛ راه صحیح‌خوردن میوه‌ها چیست؟ این است که میوه‌ها را بعد از صرف غذا نخورید. میوه‌ها باید زمانی خورده شوند که معده خالی است.  اگر میوه‌ها را بعد از غذا بخورید، نقش مهمی در مسموم‌کردن سیستم بدنتان خواهند داشت. در چنین وضعیتی میوه‌ها بدنتان را با مقدار زیادی انرژی تأمین می‌کنند که این انرژی به جای مفید بودن باعث از دست دادن وزن و کاهش قدرت برای انجام دیگر فعالیت‌های زندگی می‌شود. برای مثال در نظر بگیرید که 2تکه نان و یک تکه میوه خورده‌اید؛ تکه میوه آماده است که مستقیما وارد معده‌ و روده‌تان شود اما به‌دلیل آن دو تکه نان، از ورود سریع آن به معده جلوگیری می‌شود. در این بین همه غذا فاسد شده، تخمیر می‌شود و به اسید تبدیل می‌شود.
به محض اینکه درون معده، میوه با غذا و آنزیم‌های گوارشی تماس پیدا می‌کند همه حجم غذا شروع به ازبین‌رفتن و فاسد شدن می‌کند. پس لطفا میوه‌های خود را زمانی مصرف کنید که معده‌تان خالی است و یا قبل از خوردن وعده‌های غذایی‌تان میل کنید. شما بارها شنیده‌اید که بسیاری شکایت می‌کنند که هر زمان که هندوانه می‌خورم، غذا بالا می‌آید و معده‌ام نفخ می‌کند؛ زمانی که موز می‌خورم همه‌اش حس اینکه باید فورا به دستشویی بروم را دارم و... . در حقیقیت هیچ‌کدام از اینها اتفاق نخواهند افتاد اگر میوه را زمانی بخورید که معده‌تان خالی است. میوه‌ها با غذای فاسد‌شده ترکیب می‌شوند و گاز تولید می‌کنند و در نتیجه شما بالا می‌آورید.
‌سفیدی مو، طاس‌شدن، عصبانیت و گودی‌های سیاه زیر چشم، هیچ‌کدام اتفاق نخواهند افتاد اگر با معده خالی میوه میل کنید.
 با توجه به تحقیقات دکتر هربرت شلتون، باید بدانیم که چنین موضوعی صحیح نیست که بعضی از میوه‌ها مانند پرتقال، نارنج و لیمو خودشان اسیدی هستند چرا که همه میوه‌ها در بدن قلیایی می‌شوند. اگر شما روش صحیح میوه‌خوردن را کاملا بیاموزید، به راز زیبایی، عمر طولانی، سلامت، انرژی، شادابی و وزن طبیعی دست پیدا خواهید کرد.
زمانی که نیاز دارید که آبمیوه بنوشید، فقط آبمیوه تازه بنوشید نه آبمیوه کنسروی.
حتی آبمیوه‌هایی که بسیار سفت هستند را ننوشید. میوه‌های پخته‌شده را نخورید چرا که هرگز ماده مغذی میوه‌ها را دریافت نخواهید کرد؛ تنها مزه‌شان را دریافت می‌کنید؛ پختن، تمام ویتامین‌ها را از بین می‌برد.
 اما به هرحال خوردن میوه کامل بهتر از نوشیدن آب آن است. اگر باید آب میوه بنوشید طوری بنوشید که دهانتان پر شود و آن را آرام‌آرام قورت دهید چرا که باید اجازه دهید که آب میوه با بزاق دهانتان قبل از قورت دادن آن کاملا ترکیب شود.
می‌توانید برای پاکسازی بدنتان 3‌روز روزه میوه بگیرید؛ به ‌مدت 3‌روز فقط میوه بخورید و در آخر متعجب می‌شوید از اینکه دوستانتان به شما می‌گویند که چقدر پوستتان درخشان و صاف شده است./ح

                                                                          نکات مورد نظر تجارب.. ما

به دلیل اینکه شراط افراد از نظر جنسی، سنی، سلامت و بیماری، حتی شرایط، کاری، اقلیمی... کاملا متفاوت می باشد حتی شرایط یک نفرهم همیشه یک سان نخواهد بود.لذ افراد خودشان باید  تجربه وابتکار عمل را  حتماً مورد توجه قرار داده وچشم بست عمل نکنند. چون گاهی مشکل ساز است که خود ما تجربه کردیم؛ هر میوه ای را باشکم خالی خوردن مشکل ایجاد می کند و غیر از این، خود میوه ها با هم فرق دارند که توضیح خواهیم داد.

1)سیب هم به جهت اینکه اثر بیشترآن درسیستم ایمنی بدن وخود معده ققابل ئوجه است و هم بدلیل اینکه معده خالی باشد اذایت نمی کند. می توان با باشکم خالی مصرف  کرد. همین طور میوه های شیرین چون هندوانه، گلابی، انگور... البته باز هرکس خودش باید تجربه کند، چون ممکن است همان سیب هم در مواردی قبل غذا خوب نباشد و باید تغییر روش داد.

2) کسانی که با شکم خالی هیچ میوه ای را نمی توانند بخورند، وکلاً میوه های ترش... باشک الی مضرز است.باید سه ساعت بعد از غذا خورده شود که هم معده خالی نیست هم غذا بعد از سه ساعت هضم شده اگر هم چیزی باشد با میوه هضم میشود. تجربه شده در این صورت مشکلی رخ نمی دهد.

3) کسانی که یبوست دارند، باید کیوی راکه ضد یبوست است. نیم ساعت بعد از غذا بخورند، حتی مانند خربوزه هم در هضم غذا اثر دارد هم ضد یبوست است. گلابی، انگور... همین اثر دفع یبوست را دارند. البته باز به شرایط خود فرد ربط دارد که توجه کند چه باید و چگونه.

4) کسانی که می خواهند لاغر شوند باید میوه را در فواصل وعده های غذایی میل کنند که هم مشکل ایجاد نمی کند هم باعث می شود غذا کمتر بخورند. چون یکی از علل چاقی مضر زیاد خوردن می باشد.

5) کسانی که کرم روده ... دارند  اگر برای  آنها میوه با شکم خالی بدنیست حتماً به خصوص صبح ها میوه های دو مزه ترش و شیرین را ناشتا به جای غذا بخورند به خصوص انگور که هم ضد کرم است و هم ضد سوء هاضمه. کلاً میوه ناشتا وبا شکم خالی آلودگی های بدن وروده... را پاک می کند.

عبد الحسین نجفی

همراه: 09368550280

 

 تاريخ : دوشنبه دهم فروردین ۱۳۹۴ | 15:37 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

                   با حوصله بخوانید والا...»       درمان بیماری دیابت به روش طب سنتی اسلامی  3 1/10/1393

                             «کاستی ها را ببخشید»     علل و عوامل بیماری

علل خود بر دو قسم است یکی علت العلل که اولین سنگ بنای هر باید و نباید است و عوامل فرا تر از آن دارای عوامل گو نا گونی می تواند باشد. خود علت اصلی بیمار، زمینه است که بیماری از آن منشعب می شود و علت همان چیزی است که بر همان اصل اولیه و زمینه  پایه گذاری و رشد می کند. مانند ضعف سیستم ایمنی بدن و همین دیابت و امثال آن. یعنی اگر سیستم ایمنی بدن قوی باشد، علاوه بر اینکه کم تر عارضه ای است که بتواند سرزمین وجود ما را اشغال کند، عوامل، عوارض و یا بیماری هایی هستند که آن زمینه و علت را تشدید و وسعت می  دهند؛ مثل غذا های نا جوری که مثلاً بیماری ژنتیکی را تشدید و گسترده می کنند. و هر کدام با کمگ عوامل جزئی و کلی دیگر زایش و فرا گیر می شوند که هر کدام این ها تبعاتی دارند که فرد را به طور کلی علیل و ناتوان می سازند!؟. ولی همان طور که اشاره شد اگر سیستم ایمنی بدن قوی و نیرومند باشد این عوارض هیچ غلطی نمیتوانند بکنند.

علت دیابت علاوه بر علت ژتیکی آن علت، مادر زادی هم دارد که همان سوء تغذیه در دوران بار داری مادران نار در می باشد که مؤلف کتاب مشاوره ژنتیک دکتر نور زاد مدعی هستند تعدادی از بیماری مادر زادی بعد از شصت سال ظهور خواهند کرد!؟ نتیجه بررسی خود ما نشان می دهد، بیش از چهل در صد بیماری ها از این جا شروع می شود. مانند مشکل اسکلتی، چشمی، انحراف دید، لکنت زبان، کو دنی ... البته عوامل رفتاری( غیر ژنتیکی) و تغذیه ای قبل از انعقاد  نطفه بی بهره که نیستند هیچ، بلکه بد بختی بشر از همان سنگ اول شروع می شود!؟

   غیر از این ها چاقی و بی تحرکی از عوامل مهم دیابت می باشند که حتی اصل چاقی... به همان دوران رشد درجنین مادر بر می گردد. با توجه به اینکه 80، در صد بیماری ها به سوء تغذیه بر می گردد. دوران رشد کودک مهم ترین عامل دیابت همین پفک، چیبس، شکلات... است که بچه ها به قدری می خورند که وقتی سفره با بهترین غذا آماده است بچه ها با زور هم سر سفره حاضر نمیشوند!؟ بشوند هم با مشکل و نیم خورده ها را رها می کنند. اصلا سوء تغذیه و کاهش وزن خیلی از بچه ها به همین غذای صنعتی رنگ و وا رنگ پر مضرات ربط دارد و بس نتیجه تحقیق من است اگر همین پفک... ها دو سال به طور کلی بر چیده شود خواهید دید چه می گویم و والدین چگونه با دست خود و با کمک خود بچه ها چگونه خانه آینده فرزندان را ویران می گنند!؟ که امروز در یک کشور 75، میلیونی شاهد7000000، مبتلا به دیابت هستند که سالی حدود ده هزار آنها بر اثر قطع عضو راهی گورستان می شوند و بقیه هم در مرگ تدریجی به سر می برند که مردن بهتر از این زندگی رنج بار است!؟. که حضرت رسول(ٌ) می قرماید:« لاخير في الحياۀ الا مع الصحه. زندگی بدون سلامتی خیر و سعادتی درآن نیست» و نیز ميی فرمايند: « نعمتان مجهولتان الصحه والامان. دو نعمت است كه( قدر و اهميت آنها) معلوم نيست( و مردم ازآ نها بي خبرند)، سلامتي و امنيت است».  خوب دقت کنیم زندگی بدون سلامتی مردن برآن شرف دارد. چون حتی عبادت را هم...!؟

علائم بیماری دیابت

عقیده همه بر این است که بیماری دیابت علامت معینی ندارد و به بیماری بی سر و صدا مشهور شده است. البته علائمی مانند ضعف هورمون های جنسی، بی حالی، کم اشتهایی، نا توانی در انجام کار ها، زود خسته شدن، خلأ  نشاط و خون گرمی ، بی حوصلگی، اختلال های روحی و روانی در هر نوع کاری؛ به خصوص اجتماعی و مدیریتی ...!؟

در کوکان و بزرگ سالان قدری متفاوت می تواند باشد.در اکثر کودکان همراه دیابت نوع 2، هیچ نشانه خاصی وجود ندارد و تنها علائم بسیار خفیف بوده و شامل مواردی به این علائم می شود: تکرر ادرار.احساس تشنگی بیش از حد معمول. کاهش وزن ، بدون داشتن دلیل خاصی.چگونه دیابت نوع 2 تشخیص داده می شود؟

علائم در دیابت نوع 2 عمدتاً غیر اختصاصی هستند و می تواند شامل پر نوشی ، پر اداری ، پر خوری ، گزگز اندام ها ، تاری دید ، احساس کسالت و بی قوتی ، کاهش وزن ، تأخیر در بهبود زخم ها ، ابتلا مکرر به عفونت های قارچی ، خارش پوست و یبوست باشد.این نوع دیابت ناشی از یکی از عوامل زیر می باشد: نقص ژنتیکی در عملکرد سلولهای تولید کننده انسولین. بیماری غده پانکراس مثل پانکراتیت و سرطان. بیماری غدد درون ریز مثل پر کاری تیروئید ، اکر و مگالی ، سندرم کوشینگ

 داروها و مواد شیمیایی مانند کورتن ها و هورمونهای تیروئید. عفونت ها مانند سرخجه مادر زادی . بیماریهای ژنتیکی  مانند سندرم داون.علل ابتلا به دیابت نوع 2 در کودکان، علائم و روش درمان دیابت نوع2 یک بیماری تدریجی است و وقتی لوزالمعده، نتواند انسولین کافی ترشح کند یا بافتهای بدن، نتوانند از این انسولین تولید شده، درست استفاده کنند، بروز پیدا می کند. انسولین نوعی هورمون است که به سلولهای بدن ، کمک می کند تا انرژی مورد نیاز خود را  از قند (گلوکز) تهیه نماید. همچنین باعث می شود قند اضافی ، در سلول های ماهیچه ، چربی و یا کبد ، ذخیره گردد.
بدون وجود انسولین، قند در خون باقی می ماند و  نمی تواند وارد سلول ها
  شود و نقش خود را در بدن به خوبی بازی کند و این امر موجب بالا رفتن میزان قند در خون می شود. کسی که در اکثر مواقع،  قند خونش بسیار بالا باشد، به بیماری دیابت ، مبتلا خواهد شد.به علاوه میزان قند زیاد در خون، می تواند به چشمها، قلب، رگها ، عصبها و کلیه ها آسیب برساند. همچنین افرادی که دچار عدم تعادل در میزان قند خون، هستند بیشتر از سایر افراد در معرض عفونت ها و بیماریهای خواهند بود.

   دیابت نوع «اول» و نوع «دو»

دیابت نوع اول

((از دیگر وبلاگ ها))

«مجموعه ای از عوامل ژنتیکی ، محیطی و ایمونولوژیکی در ایجاد این نوع دیابت دخیل می باشند که نهایتاً با تخریب سلولهای تولید کننده انسولین سبب بروز علائم  بیماری می شوند . تخریب این سلولها در اثر عملکرد سیستم ایمنی بدن برعلیه سلولهای انسولین ساز در طی ماهها تا سالها رخ داده و تصور می شود که یک عامل عفونی یا محیطی در شروع این روند تخریب موثر است .

*بیماری به طور عمده در کودکان و نوجوانان دیده می شود لیکن در تمام سنین نیز می تواند ایجاد گردد* کاهش وزن بدون علت موجه در این نوع بیماری مشهود است*5 تا 10 درصد کل مبتلایان به دیابت را این نوع دیابت تشکیل می دهد* علائم همیشه پر سر و صداست و با پر نوشی ، پر خوری و پر ادراری  همراه است* تزریق انسولین به مبتلایان این نوع دیابت برای ادامه زندگی ضروری استتاريخ : سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | 17:55 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

دیابت نوع دوم

مجموعه ای از عوامل ژنتیکی و محیطی در بوجود آمدن دیابت قندی نوع دو موثرند . اختلال اصلی در این بیماری کاهش تولید انسولین و یا مقاومت نسبت به انسولین می باشد .سن شیوع در میانسالی و عمدتاً پس از سی سالگی است گرچه سن ابتلا به بیماری پیوسته در حال کاهش است. این نوع دیابت 90 تا 95 درصد کل مبتلایان به دیابت را تشکیل می دهد . مبتلایان عمدتاً چاق بوده یا اضافه وزن دارند . توارث نقش مهمی در ابتلا به این بیماری دارد گرچه عوامل محیطی مثل زندگی صنعتی و شهرنشینی عامل اصلی افزایش تعداد مبتلایان می باشد .*پرخوری ، گزگز اندام ها ، تاری دید ، احساس کسالت و بی قوتی ، کاهش وزن ، تأخیر در بهبود زخم. علائم در دیابت نوع دو عمدتاً غیر اختصاصی هستند و می تواند شامل پرنوشی ، پر اداری ، ها ، ابتلا مکرر به عفونت های قارچی ، خارش پوست و یبوست باشد».

                                                                                        توضیح اجمالی ما چرا؟

همان طورکه گفته شد، در مورد دیگر وبلاگ ها.نمی دانم چرا علت اصلی این بیماری خطر ناک را نمی گویند، و راه پیسگیری ازآنها را بیان کنند. و عمدتاً توصیه های پزشکی و مصرف دارو دارند و خیلی کم به راه های تغذیه، رفتاری و خود آموزی ... بیمار می پردازند. بیشتر به نکات تخصصی می پردازند که هم لزوم آنچنانی ندارد و هم می شود این ها را ساده و در فهم همگان آورد. در صورتی که اکثر بیماران کم سود و یا بی سواد هستند. مثل ما هم که درآن تخصص نیستیم، می ما نیم یعنی چه؟ که به زبان ساده تفاوت دیابت نوع اول و دوم را برای دیگران بیان کنیم.

باید های غذایی

یک اصل مهم که ایجاب می کند چه غذا هایی باید بیشتر مصرف شود؛ این است که توجه کنم چه غذایی  باعث بیماری قند می شوند. یکی ضعف سیستم ایمنی بدن که راه نفوذ هر عارضه غذایی و رفتاری را باز و با آنها  همکاری می کند مانند کمبود و یا خلأ کلی غذا هائی چون گردو، سیر،پیاز، شیب درختی، انواع کلم، کیوی، لیمو، پرتقال، ، زیتون و روغن آن(ولی کم)، غذا های حاوی فسفر  و کلسیم.

شایان ذکر است.چون کمبود آنها یکی از علل مهم  بیماری ها می باشد و وجود آهن در بدن یکی از عوامل مهم تقویت کننده سیستم ایمنی بدن به شمار می آید که در برخی مواد خوراکی موجود می باشد، در سبد غذایی باید کنجانده شود. مانند.مارچوبه، قارچ، اسفناج، کلم، زرد آلو، جو، پیاز،، آلبالو،خرما ،چغندر، هویج،گوجه،گردو، کاسنی،کرفس ،شاهی،پرتغال، ذرت، سیب ،کاهو . کلاً مواد گیاهی مفید می باشد

*نقش کلسیم در ساختار بدناز نرمی استخوان جلوگیری می کند، باعث رشد عمومی بدن می شود،از کرم خوردگی دندان .جلوگیری می کند .گیاهانی که دارای کلسیم می باشند :انگور، غلات ، عدس ،چغندر، تره، هویج، توت فرنگی ، گردو،  نسترن،کرفس ، لوبیا تازه ، نخود تازه، تمشک،پیاز ،یونجه، تره فرنگی،کلم، کاهو،اسفناج،گوجه فرنگی .

* نقش فسفر در ساختار بدن:موجب تقویت اعصاب می شود، باعث تقویت قوای مغزی و فکری می شود، در رشد و تقویت استخوان ها مؤثر می باشد. مواد غذایی که دارای فسفر می باشند:کنگر، گوجه فرنگی،آلو، توت فرنگی، تمشک،کاسنی ،خیار، بلوط، تره فرنگی، گل کلم، سیب زمینی( ولی کم)،کرفس، سیب ،هویج ،کاهو،پیاز ،مار چوبه،،گندم ،غوره،سیر،یونجه، نخود تازه، لوبیای تازه،عدس،کلم ،اسفناج. البته این دو قسمت فوق در پیشگیری از دیابت اثر به سزایی دارند و بیشتر از آنهایی باید استفاد کرد که جنبه گیاهی و کم چرب دارند.

انواع  میوجات و سبزی به تور کلی غذا های گیاهی که به صورت ترکیبی هم تهیه شود که مضرات یک دیگر را خنثی می کنند که کیفیت غذا را هم بالا می برد در وبلاک  محسنات غذا های ترکیبی آمده مراجعه کنید.

اگر چاقی علت اصلی بیماری شده هم سعی کنید آهسته غذا بخورید  که  زود سیر شوید هم بین وعده های غذایی از غذا های کم کالری مانند، میوه، سبزیجات مانند کاهو... بخورید که وقتی وارد سفره شدید زیاد گرسنه نباشید.

مواد حاوی فیبر قادرند با کمک به احساس سیردی باعث کاهش وزن شما شوند. غذا ها و خوراکی های حاوی فیبر بالا عبارتند از میوه ها، سبزی ها ، لوبیا ، غلات سبوس دار، گردو ، آجیل.و نیزسبزیجات تازه،کاهو،خیار،گوجه فرنگی،گوشت خالص مرغ وماهی(بدون چربی)،کدو(آب پز)،قارچ،سویا،شیرکم چرب. که به خصوص در مورد پیشگیری از دیابت زیاد سفزش شده است.

وکلام آخرکه در یک نگاه از همه مهم تر می باشد تا ممکن است کوشش کنید خام خواری را سر لوحه همه غذا قرار دهید که هر جهت سیستم ایمنی بدن را تقویت و از هر نوع عارضه بیماری جلو گیری خواهد کرد. محققین معروف و پر کار رمز کارشان خام خواری است، انسان های نخستین نیرومند ترین و سال مند ترین انسان روی کره زمین بودند چون خوراکشان بودند و همه خام بود چون هنوز آتش را کشف نکرده بودند.

نباید های غذایی

در عرف  درمان بیماری آمده چی بخوریم که خوب شویم ملاک نیست؛ بلکه چی نخوریم تا خوب شده و سالم باشیم ملاک است. یک جرقه گاهی هکتار ها جنگل را به خاکستر تبدیل می کنید؛ علت 80، در صد بیماری  ها به سوء تغذیه ربط دارد یعنی همان چی نخوریم تا سالم باشیم مراد است.

اگر باید های غذایی را عکس کنیم می شود نباید های غذایی . مثلا برنج و غذا های نشاسته دار را زیاد بخوریم. ولی چون ذکر نباید ها آز باید بسیار مهم تر است لذ به نباید ها می پردازیم. از همه خطر ناک تر اینکه انواع شیرینی های مصنوعی به طورکلی باید ترک و حتی بوی آنها هم به مشام نرسد حتی شیرینی های طبیعی هم باید محدود و به استفاده کم از خرما،کشمش، توت خشک، و عسل برای مواقعی ضروری. مانند چای استفاده شود حتی میوه هائی هم که  شیرین هستند کم و گاهی درضمن خوردنی های مجاز، مصرف شود. سرخ کردنی هر نوع سرخ کردنی باشد، چربی به خصوص چربی حیوانی گوشت قرمز، کله و پاچه، جگر، سوسیس و کالباس، سیرابی، تخم مرغ، همبرگر، کره،شربت،انگور،شیر پر چرب،دوغ پرچرب،غذا های مانده، ولو در یخچال باشد، نان کهنه باید به طورکلی ترک شود، غذاهای مصنوعی باید محدود و برخی ازآن های به طور کلی ترک شود مانند کالباس... روغن جامد و حتی برخی از مایع آنها. قابل توجه اینکه مواد قندی در بدن به چربی تبدیل می گردد. لذا از همان شیرینی های طبعی حتی در میوه های شیرین باید به حد اقل و گاهی اکتفا کرد. به خصوص که بیمار اثر آن احساس کند اصلاً نباید استفاده کند.

 غذاهای زیاد سرد مانند خیار، دوغ، زرد آلو، سیب زمینی که نشاسته زیاد دارد، انواع نوشیدنی گاز دار حتی ماء الشعیر، دوغ گاز دار. گوشت گاو و بزغاله ممکن است برخی از این ها مخرب نباشند ولی وجود این ها تعریفی برای بیماری ندارد مثل  ماء الشعیر...

 البته هر کس باید دکتر خود باشد چون شرایط افراد، از نظر سنی، جنسی، همزمان، وجود بیماری های دیگر، حتی شرایط اقلیمی مشاغل گونا گون گونه که  گفته پزشک هم نمیتواند طوری باشد که شرایط خاص هر کس را متناسب شرایط بیمار معین کند که  دیگر نیاز به دقت و تجربه خود بیمار  نباشد. چنین چیزی اصلا امکان پذیر نخواهد بود. یکی از دلایل طولانی و یا بد تر شدن بیماری ها همین عدم دقت بیمار و عدم  توصیه پزشک در این نکته بسیار حساس است!؟.

باید های رفتاری

باید های رفتاری شامل عوامل گو نا گونی می شود که فعلاً به اهم آنها که ورزش می باشد می پردازیم. یکی از عوامل سلامتی و درمان که با هر بیماری سازگار می باشد. تنها ورزش است چون هر غذایی با هر بیماری ساز گار نیست؛ولی ورزش  به هزینه و دیگر ملزومات که دارو  و حتی رژیم غذا نیاز دارد اما ورزش نیاز ندا شته و محسنات زیادی دارد، از جمله تقویت سیستم ایمنی به وسیله آسیب نا پذیری و استحکام عضلات و ماهیچه های بدن.

از همه مهم تر اینکه یکی از عوامل مهم بیماری دیابت... بی تحرکی و خلأ ورزش اصولی و مستمر می باشد. اگر این عامل  مهم می بود ما شاهد 7000000، بیمار دیابتی نه بودیم. فرض کنید از آلان هرچه متولد می شود تا پیری ورزش و تحرک داشته باشند می توان گفت از 75، میلیون جمعیت ایران، سه هزار دیابتی هم وجود پیدا نخواهد کرد. ورزش هم جلو بد تر شدن بیماری رامی گیرد و هم در درمان اثر شگرفی دارد که به  چند مورد آنها اشاره می شود.تاريخ : سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | 17:53 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

1)« فعالیت فیزیکی منظم دارای امتیاز های بسیاری است که اولین  امتیاز آن کمک به کاهش وزن شماست. اما چه کاهش وزن پیدا کنید و چه نکنید، فعاليت قند خون شما را پایین می آورد و میزان حساسیت بدن به  انسولین را افزايش مي دهد بنا براين  ميزان قند خون در سطح نرمال تثبيت مي شود.تحقیقات نشان می دهد که ورزش های ایروبیک و قدرتي هر دو می توانند به کنترل قند خون کمک کنند، اما مفید ترین برنامه ورزشی، برنامه ای است که در بر دارنده هر دو باشد».

از صاحب وبلاگ تشکر می شود. ولی باید به این نکات اجمالی توجه داشت.ورزش باید مستمر و صبح و عصر ها طبق بر نامه و در هوای آزاد، سالم، و بیشتر صورت کششی و تنفسی باشد که به آن ورزش یوگائی گفته میشود که اکسیژن با دم وارد  بدن و خون را تقویت و گردش آن را منظم و  تحریک می کند.  و بازدم  سموم و گار کربن را خارج می کند.

البته ورزش یک طرف قضیه است، راه پیمایی، کوه نوردی، تفریح،کار و سر گرمی، مسافرت های سیاحتی و زیارتی، که حضرت رسول(ص) می فرمایند:« سافروا   تصحوا. مسافرت کنید تا سالم باشد». از فرصت استفاده کنید ولو یک لحظه هم باشد، حرکتی، تنفسی، ولو وقت نشسته، خواب و... باشد به همان اندازه از قند خون کاسته می شود و در تحرک و تقویت انسولین  اثر دارد. و نیز  باغ داری،گل کاری... خیلی اثر بخش است که به آن کار درمانی گفته میشود. که باید گفت: به دلایلی ورزش به  پای آن نمیرسد چون در سلامت روح و روان انسان اثری شگرف دارد به همان اندازه که بیکاری منشأ بیماری ها خواهد بود. که مفصل است.

توصیه می شود ورزش های گوناگونی که برای آرتروز کمر، پا...، دیسک کمر...، در وبلاگ داریم.چون بیشتر کششی و نرمشی هستند، برای دیابت هم مفید خواهند بود. چون نکات زیادی هم ذکر شده و جامع است.

اگر اضافه وزن دارید ورزش خوب است ولی با آهسته غذا خوردن، بین فواصل غذایی  خوراکی که کالری خوردن بهترین راه برای کاهش وزن و چاقی می باشد. و برای چاق شدن و زیاد کردن عکس آن بهترین راه حل می باشد.

نگاه مهم ترین نکته در سلامتی ما

مهم ترین نکته اینکه هر عمل و هر شنیدنی و دیدنی... که باعث لذت بردن ازآن شود، سرور و خوشحالی به انسان دست دهد، انسان آن را دوست بدارد با آن همراه باشد، با فلانی گفتگو کند،وقتی با آنجام کاری، حرف زدن و شنیدنی احساس آرامش و خوش حالی کند،... و از نظر شرعی هم حرام نباشد. برای بهبود هر نوع بیماری چه روحی و  روانی ... مفید است در در درمان و جلو گیری از هر نوع بیماری، طول عمر، موفقیت در هر کاری که انسان در پیش رو دارد و همین طور عکس آن در مبتلا شدن به بیماری روحی و زوانی، و یا انسان بیمار است در تشدید آن به همان اندازه اثر دارد. این دو  حالت احساس خوب و  بد را از نظر دانش انسان شنا ختی، انتقال انرژی مثبت و منفی می گویند. چگونه وقتی شما را تشویق می کنند خنده در چهره شما موج زده و لذت می برید این لذت  بر اثر همان انتقال انرژی مثبت به بدن شماست، بر عکس یکی به شما بد بگوید، بر افروخته و خشمگین می شوید درحدی که اگرگرسنه باشید گرسنگی شما تبدیل به سیری... می شود. این همان انتقال انرژی منفی به طرف شماست. همه این ها، همان چیزهائی هستند که اسلام با آنها می گوید: امر به معروف( انتقال انرژی مثبت)، و نهی از منکر( انتقال انرژی منفی). بنا بر این. این قبیل عوامل در بهبود و یا تشدید بیماری دیابت... اثر دارند. همه انبیاء و اولیاء(ع)، همه آیات قرآن و آیات به خاطر دو کلمه( بکن و نکن) آمده اند و لا غیر!؟((( همه جا...  حتی منتشر شود)))

نباید های رفتاری

یک نباید صد ها باید را از بیتن می برد؛ یک جرقه در مدتی کوتاه هکتار ها جنگل را  به خاکستر تبدیل می کند. نباید ها را عکس کنیم مشود باید ها. اگر نبایدی وجود نداشته باشد همه حرکت ها می شود باید و مفید. با توجه به اینکه علت مهم دیابت ، بیماری قلبی... بی تحرکی... است. پس با وجود تحرک، ورزش... دیگر ما شاهد 7000000، دیابتی در کشوذ 75، میلیونی نخواهیم بود.و این خود ما هستیم که خانه سلامتی خود را ویران و در خرابه آلوده آن زانوی غم در بلغ می گیریم!؟

علاوه بر بی کاری و بی تحرکی، گرد تفریح نرفتن. عواملی مانند، غم و غصه، به خصوص عصبانیت، حرص وجوش... باید فبول کرد یکی از عوامل دیا بت که باعث بالا رفتن قند خون می شود همان عصبانیت... چون می باشد گفته می شود؛ عصبانیت ملکول های آب را به هم می زند که باید گفت: آن را تبدیل به سم کشنده می کند؛و سکته هایی به علت همان سم است که وارد خون می شود درست مانند سلاح های کشتار جمعی کشنده است. سحر خوابی، در اطاق آلوده که هوای آزاد در آن جریان ندارد، تلویزیون زیاد نگاه کردن، کینه و دشمنی، حرص مال و  ُحب جا وریاست... به بیماری کمک می کنند.

وقت ورزش2) غذا زمان ورزش3) مقدار ورزش4) اثر ورزش5) جا های خطر در ورزش6) ورزش وانسولین خون7) قند خون: باید به طور خلاصه نوشتشود

سلامتی در نگاه پیشگیری

بهترین راه توجه عملی در امر مهم پیشگیری، نه تنها بیماری ها ست؛ بلکه هر موضوع انسانی اعم از اعتقادی، اخلاقی،کسب و کار...، همه علل و عواملی  هستند که پایه گذار هرآنچه هستند که اگر بر اساس دستورات اسلام اداره و مدیریت نشوند برای هر دو جهان و زندگی انسان مشکل و مشکل ساز می باشند. چون در هر کدام مشکلی وجود داشته باشد روی هم رفته، زندگی را دچار نا به سامانی و اختلال رنج بار می کنند. لذا پیشگیری را باید با این نگاه مورد توجه قرار داد؛ که نه تنها کافی است مشکل اعتقادی و اخلاقی، زندگی انسان را به همان اندازه نا به هنجار و ملال آور سازند. لذا باید.

*اگر انسان از کودکی تحرک، ورزش... اصولی و همزمان تغذیه سالم و اساسی داشته  باشد. اصلاً می توان با قاطعیت گفت: از یک کشور 75، میلیونی ده نفر هم به بیماری دیابت... هر گز مبتلا نخواهد شد.چرا بیماری در انسان های  نخسین و همین حالا هم در روستا ها کمتر، عمر ها طولانی تر... می باشد؟ جواب شما چیست؟

* اگر طبق یک برنامه حساب شده از غذاهای تقویت کننده سیستم ایمنی بدن مورد استفاده واقع و استمرار یابد. کمتری عارضه وآلودگی می تواند باعث بیماری شود. در صورت شدن هم، بیماری سریع و راحت تر بهبودی می یابد، و هم عوامل دیگر، در این شرایط با وجود قوی بودن سیستم ایمنی بدن، اثر گذار نبوده و دفع خواهند شد.

* اگر مادران بار دار از نظر تغذیه و دیگر عوامل رفتاری تحت مراقبت اصولی می بودند. ما شاهد این همه بیماری نا شناخته نمی بودیم. چون می توان گفت:  بیش از پنجاه در صد بیماری های مادر زادی بر اثر زمینه دوران جنین است.

* اگر تغذیه اصولی و سالم با تدابیر دقیق و آموزش همگانی از طرف دولت جداً اعمال می شد، ما شاهد این اعلام نگران کننده نبودیم که گفته شود؛ هشتاد در صد بیماری ها به سوء تغذیه ربط دارد؛ ازجمله سرطان، چاقی، بیمار های قلبی و عروق، دیابت. نقرس،...!؟

*اگر غذا های صنعتی چون شیرینی های گونا گون آجیل، پفک... نبود، ما شاهد این مشکل پوسیدگی دندان  دوران کودکی نبودیم. که دولت، تازه،19/12/1393، به فکر چاره اندیشی برای جلوگیری ازآن شده است ؛ بدون اینکه فکری برای علت ماجرا کرده باشد!؟ ابتلای کودکان به دیابت نوع،1-2، از همین  سر چشمه آلوده آب می نوشد و بس!؟ تنها بیمارستان چند تخت خوابی و تولید دارو های شیمیایی کشنده که دردی دوا نمیکند جز مرگ تدریجی همراه با آه و ناله؛ آه وآرزوی بهبودی؛ و ناله  به جهت فشار جسمی و روحی درد بی درمان!؟تاريخ : سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | 17:51 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

کلیات در نگاه پیشگیری

این چند توصیه را در خصوص پیشگیری، از متخصصین تغذیه آمریکا گرفته اند که ما آن را بدون توضیح چندانی نقل قول می کنیم.

اول : افزایش فعالیت های فیزیکی. که شامل هر نوع حرکت کاری ورزشی به صورت راه رفتن، دویدن، کوه نوردی، ورزش های کششی، نرمشی، تنفسی که ورزش یوگائی به آن گفته  می شود. حتی یک دست تکان دادن هم در این مقوله غنیمت می باشد و به همان اندزه در سلامت و پیشگیری اثر بخش خواهد بود.

 دوم : دریافت میزان فیبر بیشتر.فیبر قادر است خطر ابتلا به قند خون را با كمك به کنترل قند خون کاهش دهد. همچنین جذب فیبر با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی مرتبط می باشد.از طرفی  مواد حاوی فیبر قادرند با کمک به احساس سیری باعث کاهش وزن شما شوند. غذا ها و خوراکی های حاوی فیبر بالا، عبارتند از :میوه ها ، سبزی ها ، لوبیا ، غلات سبوس دار ، گردو ، آجیل عاری از شیرینی و......

 سوم : استفاده بیشتر از غلات سبوس دار . اگر چه روشن نیست که غلات سبوس دار به چه جهت قادرند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهند و قند موجود درخون را در یک حد ثابت نگه دارند  اما سعی کنید حد اقل نیمی از غلاتی که استفاده می کنید غلات سبوس دار باشند. مانند فرا ورده های گندم، برنج، نخود، عدس...

چهارم: کاهش وزن. کاهش وزن تنها راه خیلی آسان و راحت آن،آهسته غذا خوردن که از نظر علمی ثابت شده، سیستم جهاز هاضمه به طور اتو ماتیک عمل کرده و میل بیشتر به غذا را کم و به مرور وزن را کاهشد می دهد که برای سلامت بدن از هر روش دیگر مانند میوه خوردن، ورزش ، خدای نا کرد داروی ضد چاقی خوردن که ضد صد در صد سلامتی  و تغیر شکل در بدن می یابند!؟ که جداً باید از این قبیل  روش های درمانی دوری کرد.

  پنجم : گرایش به سمت رژیم های غذایی سالم تر؛ مثل غذا های طبیعی مانند خوردنی های گیاهی حتی به جای نان که درکشوری به طور مسند دیدم. غذا می خوردند، به جای نان از فراورده های گیاهی استفاده می شود. بنا بر این. غذا های طبیعی. گوشت مرغ خانگی و ماهی دریای، میوه ها و سبزی های طبعی نه گل خانه ای ...

نکات متفرقه کتاب

1)نقل ازوبلاگ پزشک:«درایران تنوع غذایی کمترازمتوسط جهانی است(متوسط جهانی 30نوع غذا،درایران14نوع وژاپن70نوع غذا).تنوع غذایی درپیشگیری ازبیماریهابسیارموثراست.سرانه مصرف ماهی درایران2کیلوگرم ودرژاپن12کیلوگرم درسال است».

2)این کاهش تنوع غذایی در ایران نشان گر این واقعیت است که قبول کنیم چرا ایران بعد از چین نفر دوم در مصر دارو و سرانه بیماری80، در صد بر اثر سوء تغذبه و جود دارد؟؛این ظلم کسانی به مردم است که وظیفه دارند برای تغذیه اساسی مردم فکری عملی داشته باشند؛ قبل ازآنکه مرتبت بیمارسان چند تخت خوابی درست کنند که مرده را بعد از چند ماه روی تخت خوابیدن زنده کنند، تا چند روزی با بیماری، جنگ تن به تن را تجربه کنند!؟ و همراه با مرگ تدریجی منتظر مرگ نهایی و یک باره  باشند که به قول خود بیماران( کی باشد که راحت شودم...)

3)توجه به این موضوع داشته باشید اگر به یکی یا چند بیماری دیگر مبتلا هستید مثلآً نقرس که مواد نشاسته ای  برای  دیابت بد است. سعی کنید هم غذا ها متنوع، هر روز و هر هفته چیزی باشد که مثلاً دیروز یا هفته قبل نبوده، مورد استفاده واقع شود. و ازآن با اهمیت تر، غذا های ترکیبی اگر هر روز هم باشد مشکلی ایجاد نمی کند چون هم حدیث داریم عذا های مضر کم و گاهی باشد مشکل ایجاد نیمی کنند، هم وقتی با غذای دیگر ترکیب شوند اثر مضر یک دیگر را خنثی و حتی کیفیت غذا را بالا می برند مانند گردو و پنیر، خرما و شیر...

4) می گویند مردم ژاپن،در روز ازچهل نوع غذا استفاده می کنند. یعنی همان غذا های ترکیبی. محسنات غذاهای ترکیبی را در وبلاگ دارم که کاملاً توضیح داده شده است. هر غذایی از خودش ید تر نباشد هم کم و گاهی خوردن آن ضرر نمیرساند، هم با غذای دیگرکه باشد اصلاً گم اثر می شود. و مهم اینکه بدن انسان به هر نو غذایی نیاز ضروری دارد که نبودآن به همان اندازه اثر منفی خواهد داشت و روزی با عوامل دیگر،طی یک هم کاری منظم، نیش زهرآلود خود را خواهند زد!؟.

5) سعی کنید غذا هایی که زیاد خوب نیستند، در ضمن غذا های اصلی و خوب مصرف شوند. چون به هر صورت تحت الشعاء واقع خواهند شد.البته چون شرایط افراد بسیار متفاوت می باشد، لذا در این گونه موارد، حرف اول را تجربه و ابتکار خود بیمار می زند؛ نه پزشک ولو فوق تخصص باشد. لذا سعی کنید از توان فکری، تجربه و ابتکار خود کمک بگیرد؛ چون به قول شاعر:« در عزایی گر بود صد نوحه گر= آه صاحب ناله را باشد اثر».. و حضرت رسول(ص)، در مورد افراد وابسته، می فرمایند:« وای بر مردمی که بپوشند آن چه را خود  نه بافته اند». مردم قدیم به خصوص در روستا ها.چرا هم سالم تر بودند هم عمری طولانی داشتند؟ چون خودشان هم کاشف دارو بودند، هم دکتر. چون دکتر نبود با تجربه داروی سلامت خود را پیدا و درد خود را معالجه می کردند. علی(ع) می فرماید:« بهترین استاد تجربه است».

عبد الحسین نجفی

همراه: 09368550280تاريخ : سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | 17:50 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

روش تغذیه درست میوه ها در نگاه طب سنتی اسلامی 24/12/1393

من این مطالب جالب را از اینترنت گرفتم چون از نکات با اهمیت آن خوشم آمد تا چه حد برای موفقیت در سلامت در جهت خدمت به مردم مفید است. لذا این چند جمله را به اول آن اضافه می کنم. خدا برای صاحب این مطلب هم خیر و سعادت را خواسته و نصیب او گرداند.

اگر میوه بخوریم به بدن مان پروتئین کافی می رسد؟ من در طول این ۱۵ سالی که با این روش زندگی کردم و مرتب سمینار برگزار نمودم و با موضوع تندرستی سرگرم هستم، حتی یک نفر را ندیده ام که به کمبود مواد پروتئینی مبتلا شده باشد، امّا انسان های زیادی را دیده ام که در اثر خوردن گوشت و مواد پروتئینی مسموم کننده، بیمار شده اند. این همه بیمار سرطانی که در اثر مصرف گوشت به این بیماری مبتلا می شوند، انسان ها طوری شده اند که اگر به آن ها گوشت بدهی تمام روز را گوشت می خورند، گویا می خواهند روی بدن خود یک طبقه گوشتی دیگر بسازند.”مصرف گوشت در ۱۰۰ سال گذشته تا کنون از ۴۰۰ درصد افزایش یافته و این علت بروز سرطان معده و بسیاری از بیماری های دیگر می باشد. اگر پسمانده های گوشت اصولی دفع نشوند، در بدن فاسد می شوند و مشکلی برای خود می سازندکه ما آن را با نام سرطان می شناسیم.” ما در بخش گذشته متذکر شدیم، برای ارگانیسم بدن بسیار مهم می باشد که مرتب سموم را از خود خارج کند و در این رابطه میوه های آب دار بهترین پاک کننده می باشند، زیرا آنها تا ۹۰ درصد آب تمیز در خود دارند و محتوی تمام مواد حیات بخشی می باشند که ما به آنها نیاز داریم.اسید آمینه، ویتامین ها، کانی ها و هیدروکربورهایی (قندها) که در میوه ها موجود می باشند، بهترین تغذیه کنندگان بدن ما هستند. البته زمانی خوردن میوه ها مفید واقع می شود که ما آن ها را درست مصرف کنیم. متأسفانه در اثر بد آموزی و اطلاعات غلطی که با آنها دست و پای مان را بسته اند، از میوه ها نیز سوء استفاده می کنیم. به ما گفته اند: به دسر نیاز داریم و بعد از خوردن غذاهای تغلیظ شده، گوشت، برنج، نان، شیرینی و می توانیم به عنوان دسر از میوه ها نیز مصرف کنیم. خوردن میوه بعد از هر غذایی باعث مسموم شدن بدن می شود. میوه را باید با شکم خالی خورد. هیچ خوردنی در دنیا مانند میوه ها باعث پاک شدن بدن از سموم و کم شدن وزن بدن نمی شود. موادی در میوه ها موجود است که از ابتلای شخص به بیماری ها و سکته ی قلبی جلوگیری می کنند، زیرا میوه ها پاک کننده و رقیق کننده ی خون می باشند. ما می دانیم که برای سلامتی و شادابی به انرژی نیازمند می باشیم و میوه ها تنها غذایی هستند که برای هضم خود، کمترین انرژی را طلب می کنند و خود تولید کننده ی بیشترین انرژی می باشند.”موادی که ما می خوریم، سرانجام می بایست به «گلوکز»، «فروکتوز»، «گلیسیرین»، اسیدهای آمینه واسیدهای چرب تبدیل شوند. سلول های مغز فقط می توانند از گلوکز خود را تغذیه نمایند و میوه ها تنها منابع گلوکز برای بدن می باشند. در میوه ها همه ی آن مواد مغذی که بدن ما برای ادامه ی حیات خود نیاز دارد، موجود می باشد. برای هضم، جذب، دفع و همگون سازی آن ها با خون بدن، انرژی بسیار ناچیزی مصرف می شود.. میوه ها منبع انرژی هستند و هر چه غذاها بهتر با هم مخلوط شوند و هر چه کمتر مواد تغلیظ شده مصرف گردد، به همان اندازه غذاها زودتر در معده هضم می شوند و آن جا را ترک می گویند. هر چه غذاها، بد با هم ترکیب شوند و بیشتر از مواد تغلیظ شده تشکیل شده باشند، مدت توقف آنها در معده طولانی تر است.میوه های آب دار در معده هضم نمی شوند، بلکه از آن جا عبور می کنند، به استثنای میوه هایی مانند موز، خرما و میوه های خشک که به مدت ۴۵ تا ۶۰ دقیقه در معده باقی می مانند. بیشتر میوه ها در حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در معده می مانند و از آن جا مانند کانالی عبور می کنند و تجزیه می شوند و انرژی حیات بخش خود را به بدن می دهند. میوه را نباید با هیچ غذایی و بعد از هیچ غذایی خورد. میوه را باید با شکم خالی خورد که بهترین موقع برای خوردن آن صبح می باشد، البته این قانون برای کسانی معتبر است که در طول روز می خواهند غذاهای دیگری به جز میوه بخورند. برای کسانی که خام خوارند هر وقت که میل دارند، می توانند میوه مصرف کنند. فرض کنید که شما برای نهار چلوکباب خورده اید و پشت سرش مقداری هندوانه میل نموده اید. هندوانه می بایست خیلی زود از معده عبور کند امّا به علت این که با چلوکباب مخلوط می شود، مدتی طولانی در معده می ماند و می گندد و این گندیدگی باعث می شود که تمام آن چه که در معده شما موجود می باشد به فساد کشیده شود. در این حالت دل درد و سوزش شروع می شود و شما می بایست انواع قرص ها را مصرف کنید. به این جهت تأکید می شود که میوه را باید با شکم خالی خورد.این موضوع درباره ی آب میوه های حاضری و بسته بندی شده نیز صدق می کند. این آب میوه ها اسیدی و غیرقابل خوردن می باشند و اگر شما یک لیوان از آن ها را بعد از غذا خوردید، باید منتظر سوزش، تخمیر و فاسد شدن محتویات معده ی خود باشید.هنوز تأثیر مواد غذایی بر روی بدن ما مشخص نشده است و پزشکان خود اعتراف می کنند که در این باره آن ها اطلاعاتی ندارند. دکتر شلتون یکی از مدافعان ترکیب مواد غذایی به صورت صحیح بود که فقط پنجاه سال مردم را با روزه گیری، سالم می کرد. او می نویسد: “تأثیر میوه ها زمانی مشخص می شود که ما آن ها را با شکم خالی بخوریم.” وی می گوید: اگر شما بارها میوه را با شکم پر خورده اید و دچار ناراحتی نشده اید، دلیل نمی شود که شما قوانین تغذیه را نادیده بگیرید، بلکه این به ما ثابت می کند که قابلیت تطبیق و تحمل بدن ما تا این اندازه حیرت انگیز است. پس خود را با این قبیل شرایط نامناسب و بدرفتاری های تغذیه ای و عیاشی های مداوم خیلی زود وفق ندهید. شما می توانید قوانین مالیاتی را نادیده بگیرید و جریمه هم نشوید، امّا یک وقتی مأمورین سر فرصت سراغ شما می آیند و از شما آن چه که نپرداخته اید را مطالبه می کنند. قوانین به طور طبیعی کار خود را می کنند و برگ جریمه را برای هر کسی خواهند فرستاد. دیر یا زود دارد، سوخت و سوز ندارد. چندین نفر را می شناسید که خربزه را به موقع می خورند؟ مردم با معده پر خربزه می خورند و باعث گندیدگی آن در معده می شوند و آن وقت گناه را به گردن خربزه می اندازند و می گویند خربزه به من نمی سازد.در این جا ما به شما اطلاعات تازه ای در رابطه با ترکیب مواد داده ایم که تا کنون کسی درباره ی آنها حرفی نزده و موضوعی ننوشته. میوه ها خیلی سریع هضم می شوند و به بدن انرژی می دهند. تمام میوه ها خواص بازی (آلکالیدی) دارند. حتی میوه های ترش مانند لیمو و آناناس که اصطلاحاً به میوه های ترش معروفند، وقتی که با بزاق دهان مخلوط می شوند به مواد بازی (آلکالی) تبدیل می گردند و مزه ی شیرین می دهند، اگر امتحان کنید و لیمو را درست با آب دهان مخلوط نمایید خواهید دید که مزه ای شیرین پیدا می کند.میوه ها اثری بازی (قلیایی) روی بدن ما دارند. تنها میوه ها و سبزی ها هستند که می توانند محیط اسیدی بدن ما را به محیطی بازی تبدیل کنند و تعادل را به وجود می آورند. تمام مواد حیوانی محیطی اسیدی را به وجود می آورند. ترکیب غلط مواد غذایی و نخوردن غذاهای آب دار سبب اسیدی شدن بدن می شود که در نتیجه باعث تولید فضولات و سموم و پسمانده های غذایی در بدن می گردند و چاقی یا اعتیاد به چاقی را در سلول ها به وجود می آورد. در نتیجه شخص در پوست خود می گندد و به عفونت های متعدد مبتلا می شود. علائم این گندیدگی نزد بیشتر افراد چاق آشکار می باشد و انسان های چاق بیشتر بدنی بدبو دارند که حاکی از گندیدگی سیستم گوارشی و اندام های دفعی و در نتیجه تمامی اعضای بدن شان می باشد.بیش از حد اسیدی شدن ادرار، عفونت ها، کچلی، نقرس، رماتیسم، بیماری های روانی، حلقه های سیاه زیر چشم، چروک صورت، زخم معده و اثناء عشر و در بدن به وجود می آورند که در نتیجه خوردن غذاهای غلط با هم ترکیب شده می باشند. در حالی که خوردن میوه ها، باعث طول عمر، زیبایی پوست صورت، خوش اندامی، انرژی زیاد و سعادت می شود.پنج جزء اصلی و مهم از مواد غذایی که باید به بدن برسند عبارتند از: گلوکز به عنوان سوخت که از مواد هیدروکربورها (نشاسته) مشتق می شود، اسیدهای آمینه، مواد معدنی، اسیدهای چرب و ویتامین ها که همگی در میوه ها موجود و غذایی کامل می باشند و بیشترین سوخت را به بدن می رسانند. این پنج عنصر مهمی که برای بدن ضروری می باشند، باید در مقیاس زیر به بدن برسند:گلوکز ۹۰ درصد، اسید آمینه ۴ تا ۵ درصد، مینرال ها ۳ تا ۴ درصد، اسیدهای چرب ۱ درصد و ویتامین ها کمتر از یک درصد. فقط یک نوع غذا در روی کره ی زمین وجود دارد که در بهترین نوع خود، تمام آنچه را که بدن ما بدان نیازمند می باشد را در خود دارد. انسان میلیون ها سال، خود را از میوه ها تغذیه نموده و فیزیولوژی بدن او فقط برای هضم میوه ها ساخته شده است.اگر تصمیم به خوردن آب میوه گرفتید، می بایست توجه کنید که آن را بلافاصله بعد از گرفتن مصرف کنید تا اکسیده نشود، ثانیاً آن را جرعه جرعه بنوشید. خوردن تمام میوه درمان کننده و ارضاء کننده می باشد؛ شما با گرفتن آب میوه قسمت مهمی از میوه را حذف می کنید که این از کیفیت آن می کاهد. دومین نکته در رابطه با درست خوردن میوه، این است که اگر شما بعد از خوردن میوه می خواهید خوراکی دیگری بخورید، باید مدتی صبر کنید تا کاملاً مطمئن شوید که میوه معده ی شما را ترک کرده است. اگر بعد از هر غذایی میل داشتید میوه بخورید، باید متوجه باشید که غذای قبلی از معده ی شما عبور کرده و معده خالی باشد؛ بیشتر غذاها سه ساعت در معده می مانند.گوشت حداقل چهار ساعت در معده می ماند. البته این زمان برای غذاهایی در نظر گرفته شده که به صورت صحیح ترکیب شده اند. در غذاهایی که ترکیب نادرست دارند، می بایست زمانی در حدود

 هشت ساعت را در نظر بگیرید و در طول این ساعات نه میوه بخورید و نه آب میوه بنوشیدتاريخ : یکشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۳ | 13:29 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

بعد از خوردن غذاهای پخته، چه مدت باید صبر کرد تا این که بتوان دوباره میوه خورد؟خوردن میوه در این روش تذیه ای در بدن نقش اصلی را بازی می کند. شما باید خود امتحان کنید و با پیام ها و واکنش های بدن آشنا شوید. بدن ما نیز دارای زبان خاص خود می باشد که در اثر بی اعتنایی ما به قوانین طبیعت، قادر به درک این زبان نیستیم. زمانی می توان این زبان را درک کرد که شخص به قوانین طبیعت و نیازهای طبیعی و بیولوژی خود اهمیت دهد، تا این که به مرور زمان بتواند دوباره پیام های ارسالی و بازتاب های بیولوژی که همانا زبان خاص بدن می باشد را درک کند. ما در این قرن به کشف پدیده های بسیاری موفق شده ایم که یکی از این اکتشافات رادار می باشد. رادار بدن انسان همان زبان طبیعی می باشد که همواره در درون هر کس موجود است، امّا به علت این که ما از طبیعت خود دور شده ایم، ارتعاشات ارسالی از طرف این رادار بیولوژی بسیار اندک شده، تا جایی که ما امروزه اصولاً با وجود این پدیده در درون خود بیگانه می باشیم و از آن بی اطلاع هستیم. شما با تجربه ی توصیه های این کتاب، به دنیای جدیدی وارد می شوید که بقیه عمرتان را با آن بگذرانید. ما نه تنها به شما توصیه می کنیم که چه بخورید، بلکه به شما می گوییم که چه زمانی بهتر است که بخورید: باید طوری بخورید که قبل از این که به رختخواب بروید، معده ی شما خالی باشد. هم چنین توصیه می کنیم که بلافاصله پس از بیرون آمدن از رختخواب، شروع به خوردن صبحانه ی مفصل و آن چنانی نکنید. اگر خواستید غذا یا میوه بخورید و یا آب میوه، تا از این طریق به دستگاه دفع خود کمک کنید که فضولات روز گذشته را بیرون بریزد. هر غذای دیگری به جز میوه که شما صبح زود بخورید، باعث سد کردن عمل دفع میشود.زندگی یعنی انرژی. صبح زود که شما از خواب بیدار می شوید، شب استراحت کرده و پر انرژی می باشید؛ انرژیی که از غذاهای روز گذشته به دست آورده اید را می گویم. این انرژی باید صرف دفع مواد مصرف شده ی روز گذشته شود، نه صرف هضم غذاهای مشکل هضمی که همه ی ما آن ها را به عنوان صبحانه می شناسیم. از حالا به بعد هر روز صبح تا ناهار، هر چه دلتان می خواهد میوه بخورید. مواد مغذی میوه ها در روده ها جذب می شوند، آن ها پس از چند دقیقه از معده عبور کرده و وارد روده می شوند و مواد مغذی آنها سریع از طرف روده جذب و در اختیار کبد و تمام بدن گذاشته می شود. فقط میوه ها هستند که با مواد مغذی و حیات بخش خود، انسان را سالم نگه می دارند. از امروز به بعد شروع کنید تا ظهر فقط میوه بخورید و بعد از دو هفته مجدداً سراغ عادات قدیمی خود بروید و دوباره شروع کنید نان، پنیر، چای شیرین، یا کره مربا، عسل، یا تخم مرغ، استیک و بخورید. فکر می کنم همان بار اول کافی باشد و شما حیف تان می آید، میوه را با غذای دیگری عوض کنید، فقط باید خود امتحان کنید.روزی من به یک رستوران رفتم و تصمیم گرفتم صبحانه بخورم. صاحب رستوران سلیقه به خرج داده و در کنار لیست هر صبحانه مقدار کالری موجود در آن را نیز نوشته بود. گارسون دو نوع صبحانه را به من پیشنهاد کرد: یکی با ۲۲۰ کالری و دیگری با ۱۹۰ کالری. هر دو صبحانه از سه نوع مواد ترکیب شده بودند: آن که ۲۲۰ کالری داشت، از حلیم، یک تکه نان و یک تکه پنیر تازه تشکیل شده بود. دیگری که ۱۹۰ کالری داشت محتوی یک لیوان آب پرتقال تازه و پرس شده بود و مقداری توت فرنگی و یک کمی هندوانه. من صبحانه ای که مقدار کالریش کمتر بود را انتخاب کردم، زیرا این صبحانه آب کافی داشت و به بدن ضرر کمتری می زد. من هندوانه را نخوردم، زیرا هندوانه را نباید با مورد دیگری قاطی خورد. صبحانه ی دیگر گر چه کالری بیشتری داشت، امّا ترکیبی بسیار مشکل هضم و بی آب بود که بدن من را به فساد می کشانید و از آن سودی حاصلم نمی شد. شمارش و بازی با کالری ها باعث شده اند که انسان ها بیشتر مریض شوند. کسانی که برای کم کردن وزن خود با شمردن کالری خود را مشغول کرده اند و به طور دقیق کالری ها را می شمرده اند، می دانند که این روش تا چه اندازه بیهوده و نومید کننده است. وقتی که تو صبح زود میوه بخوری اعمال حیاتی بدنت، مانند ساعت دقیق کار می کنند و هیچ گونه اخلالی در آن ها به وجود نمی آوری. حال که متوجه شدید که برای کاستن اضافه وزن، مرحله ی دفع مواد زائد، از اهمیت اساسی برخوردار است و می بایست تقویت شود، بهتر است که یک بار دیگر به طور خلاصه مراحل سه گانه ای که بدن انجام می دهد را شرح دهیم.شما تا کنون متوجه شده اید که هضم غذاهای معمولی، بیشترین انرژی بدن را مصرف می کنند. هم چنین یاد گرفتید که میوه ها برای هضم خود، به کمترین انرژی نیاز دارند. اگر ما در زمان دفع، فقط میوه و یا آب میوه تازه مصرف کنیم (البته اگر مایل به خوردن غذا باشیم)، به ارگانیسم خود بیشترین خدمت را کرده ایم.زیرا بدن با کسب انرژی مجدد از میوه ها، بهتر مواد زائد و فضولات بر جای مانده را بیرون می ریزد و این همان اقدامی می باشد که ما برای کم کردن وزن خود بدان نیازمند می باشیم. هر خوراک دیگری شما برای صبحانه بخورید، باعث می شود که عمل دفع متوقف و یا به تأخیر بیفتد و مواد زائدی که در اثر خوردن غذاها در بدن شما بر جای مانده اند، دفع نشوند و باعث عفونت و چاقی شما گردند. خوردن میوه و یا آب میوه در صبح تا ظهر از اصولی ترین و مهم ترین اهداف این کتاب می باشد. اگر شما مایل بودید که قهوه و یا مورد دیگری بخورید، لاأقل آن را بعد از خوردن میوه ها میل کنید.از ساعت دوازده ظهر زمان خوردن غذا شروع می شود. اگر شما گرسنه هستید، هنگام آن رسیده که غذایی بخورید، امّا در این جا نیز شما باید چند نکته را مورد توجه قرار دهید. فراموش نکنید که کار هضم، انرژی زیادی طلب می کند. اگر مایل به خوردن خوراکی بودید، سعی کنید که به ترکیب مواد کاملاً اهمیت بدهید، تا این که مقداری انرژی برای عمل هضم باقی بماند

شما غذاهایی در طول روز خورده اید و حالا زمان آن رسیده، بدن شما روی غذاهای خورده شده اثر بگذارد و آن ها را به موادی شبیه مواد داخلی خود تبدیل کند و از آن ها استفاده نماید. غذاهایی که درست با هم ترکیب شده اند و مدت سه ساعت در معده مانده بودند و به گندیدگی و فساد مبتلا نشده اند، می توانند تجزیه و جذب شوند و به بدن خدمت کنند. غذاهای بد ترکیب شده، بعضی وقت ها تا هشت و یا دوازده ساعت در معده می مانند. حالا وقت آن رسیده که شما به رختخواب بروید و بدن را با غذاهای خورده شده تنها بگذارید تا او بداند که چه کاری با آنها باید انجام دهد. یک خواب خوب و راحت به بدن این امکان را می دهد که از غذاهای مصرف شده، نهایت استفاده را به عمل آورد و خود را برای مرحله ی بعدی که مرحله ی دفع می باشد و از ساعت چهار صبح شروع می شود، آماده کندتاريخ : یکشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۳ | 13:25 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

*خوردن میوه قبل از غذا بهتر است یا بعد از غذا خوردن؟

خوردن میوه درهنگام صبح باعث لاغری می‌شود
برای از بین بردن چربی‌های اضافی و لاغر شدن، استفاده از میوه‌هایی که قند کمی داشته و فاقد چربی هستند برای صبحانه مناسب‌ترند.

متخصصان تغذیه می‌گویند: اگر می‌خواهید دارای اندامی زیبا و متناسبی باشید باید مدتی صبحانه خود را فقط اختصاص به میوه بدهید و تا ظهر غذای دیگری نخورید.

بهترین میوه برای این رژیم، مرکبات، انواع آلو، گوجه، گلابی و میوه‌های تازه هستند. وقتی شما برای مدتی صبح‌ها فقط میوه همراه با لیموترش بخورید متوجه خواهید شد که چربی‌های اضافی ذخیره شده در شکم و قسمت‌های دیگر بدن کمتر می‌شود و با شادابی که بدست آوردید توانایی انجام ورزش را هم خواهید داشت.

وقتی شما درهنگام صبح، میوه مخصوصا میوه‌های ترش (البته ترشی‌ میوه‌ها باید درحد اعتدال باشد) می‌خورید غذایی خورده‌اید که بهترین ویتامین‌ها و املاح و فلزاتی هستند که عمل ساختن و ترمیم بافتها و سلولهای مختلف بدن دخالت دارند.

فقط قندها و چربی‌ها هستند که در بدن به صورت بافت ذخیره چربی در می‌آیند چون این میوه‌ها قند کمی دارند و فاقد چربی هستند. در طول روز برای سوخت و ساز بدن از ذخیره‌های بدن استفاده خواهد شد. تمام میوه‌های شیرین و کم چرب برای رژیم‌های لاغری توصیه شده‌اند.

میوه‌ها علاوه بر املاح معدنی که دارند و در سوخت و ساز بدن نقش مهمی ایفا می‌کنند اعمال دیگری را بر روی دستگاه‌های مختلف بدن دارند و بعضا به عنوان دارویی در معالجه بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خوردن میوه بعد از غذا مفید نیست ، زیرا غذا مانع جذب ویتامین های میوه در بدن انسان می شود.
پرفسور منوچهر جعفریان در گفتگو با خبرنگار مهر در کرج اظهار داشت: به دلیل انباشتگی غذا در معده ، ویتامین های موجود در میوه به موقع جذب نمی شود و از بین می رود.

این متخصص علم تغذیه افزود: در صورت خوردن میوه بعد از غذا ، حداقل 3 ساعت طول می کشد تا ویتامین های میوه جذب شود در صورتی که در سایر زمان ها این مدت زمان بسیار کمتر است.

پرفسور جعفریان خاطر نشان کرد: بهترین زمان صرف میوه صبح قبل از خوردن صبحانه است زیرا در این هنگام ویتامین های میوه در زمانی کمتر از 20 دقیقه جذب بدن می شود.

وی تصریح کرد: آب میوه ها نیز هیچ گاه نمی توانند جایگزین خوبی برای میوه باشند زیرا در جریان آبگیری میوه و مدت زمان برش تا صرف آن بسیاری از ویتامین ها به خصوص ویتامین C از بین می روند.

پرفسور جعفریان یادآور شد: آب میوه های تجاری که به روش صنعتی تهیه شده اند نیز هیچ یک از خصوصیات و ویتامین های میوه را ندارند و فقط برای رفع تشنگی مفید هستند.

*زمان مناسب برای خوردن میوه چه موقع است؟

همه ما فکر می‌کنیم که خوردن میوه یعنی خرید میوه، پوست‌کندنش و فقط گذاشتنش توی دهان، به این سادگی که فکر می‌کنید نیست، بسیار مهم است که بدانیم چگونه و چه وقت باید میوه بخوریم.

به گزارش خبرنگار كلينيك باشگاه خبرنگاران؛ راه صحیح‌خوردن میوه‌ها چیست؟ این است که میوه‌ها را بعد از صرف غذا نخورید. میوه‌ها باید زمانی خورده شوند که معده خالی است.  اگر میوه‌ها را بعد از غذا بخورید، نقش مهمی در مسموم‌کردن سیستم بدنتان خواهند داشت. در چنین وضعیتی میوه‌ها بدنتان را با مقدار زیادی انرژی تأمین می‌کنند که این انرژی به جای مفید بودن باعث از دست دادن وزن و کاهش قدرت برای انجام دیگر فعالیت‌های زندگی می‌شود. برای مثال در نظر بگیرید که 2تکه نان و یک تکه میوه خورده‌اید؛ تکه میوه آماده است که مستقیما وارد معده‌ و روده‌تان شود اما به‌دلیل آن دو تکه نان، از ورود سریع آن به معده جلوگیری می‌شود. در این بین همه غذا فاسد شده، تخمیر می‌شود و به اسید تبدیل می‌شود.به محض اینکه درون معده، میوه با غذا و آنزیم‌های گوارشی تماس پیدا می‌کند همه حجم غذا شروع به ازبین‌رفتن و فاسد شدن می‌کند. پس لطفا میوه‌های خود را زمانی مصرف کنید که معده‌تان خالی است و یا قبل از خوردن وعده‌های غذایی‌تان میل کنید. شما بارها شنیده‌اید که بسیاری شکایت می‌کنند که هر زمان که هندوانه می‌خورم، غذا بالا می‌آید و معده‌ام نفخ می‌کند؛ زمانی که موز می‌خورم همه‌اش حس اینکه باید فورا به دستشویی بروم را دارم و... . در حقیقیت هیچ‌کدام از اینها اتفاق نخواهند افتاد اگر میوه را زمانی بخورید که معده‌تان خالی است. میوه‌ها با غذای فاسد‌شده ترکیب می‌شوند و گاز تولید می‌کنند و در نتیجه شما بالا می‌آورید.‌سفیدی مو، طاس‌شدن، عصبانیت و گودی‌های سیاه زیر چشم، هیچ‌کدام اتفاق نخواهند افتاد اگر با معده خالی میوه میل کنید.
 
با توجه به تحقیقات دکتر هربرت شلتون، باید بدانیم که چنین موضوعی صحیح نیست که بعضی از میوه‌ها مانند پرتقال، نارنج و لیمو خودشان اسیدی هستند چرا که همه میوه‌ها در بدن قلیایی می‌شوند. اگر شما روش صحیح میوه‌خوردن را کاملا بیاموزید، به راز زیبایی، عمر طولانی، سلامت، انرژی، شادابی و وزن طبیعی دست پیدا خواهید کرد.زمانی که نیاز دارید که آبمیوه بنوشید، فقط آبمیوه تازه بنوشید نه آبمیوه کنسروی.حتی آبمیوه‌هایی که بسیار سفت هستند را ننوشید. میوه‌های پخته‌شده را نخورید چرا که هرگز ماده مغذی میوه‌ها را دریافت نخواهید کرد؛ تنها مزه‌شان را دریافت می‌کنید؛ پختن، تمام ویتامین‌ها را از بین می‌برد.
 
اما به هرحال خوردن میوه کامل بهتر از نوشیدن آب آن است. اگر باید آب میوه بنوشید طوری بنوشید که دهانتان پر شود و آن را آرام‌آرام قورت دهید چرا که باید اجازه دهید که آب میوه با بزاق دهانتان قبل از قورت دادن آن کاملا ترکیب شود.می‌توانید برای پاکسازی بدنتان 3‌روز روزه میوه بگیرید؛ به ‌مدت 3‌روز فقط میوه بخورید و در آخر متعجب می‌شوید از اینکه دوستانتان به شما می‌گویند که چقدر پوستتان درخشان و صاف شده است./ح

عبد الحسین نجفی

                                                                    همراه: 09368550280تاريخ : یکشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۳ | 13:24 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

بدن سازی و ورزش آرتروز گردن...،به روش طب سنتی اسلامی 5/11/1393

                «نکات متفرقه ص آخر را...»       علت آرتروز چیست؟

با توجه به شکل گیری نظام خلقت بر اساس علل و معلول، چیزی خارج ار این  سنت نظام خلقت به وجود نخواهدآمد؛ به همین دلیل هشتاد درصد بیماری ها به سوء تغذیه و ده در صد به خانواده ربط دارد که آن هم بر اساس علت وراثت می باشد. علت هفتاد در صد بیماری که زمینه و یا  علت اصلی می باشند. بد راه رفتن، بد کارکردن، بد نشستن و بر خواستن، بد خوابیدن... می باشد که حتی شامل جنین در رحم مادر هم  می شود،800000، پنجاه و چهار در صد مردم جهان مشکل حرکتی دارند یعنی خود حرکت غیر استاندارد باعث هر نوع بیماری جسمی و ازجمله آرتروز و حتی روحی می شود؛ 800000 کودکان در ایران به مشکل اسکلتی مبتلا هستند که همین خود یگی از علل هر نوع آرتروز... خواهد بود. نیز بی تحرکی که از همان اول خلأ ورزش نیاز سلامتی علت عمده آرتروز و بیماری های دیگر زمینه ساز بیماری و غیره، می تواند باشد؛ از جمله چاقی که سالی هفده میلیون از یک میلیارد چاق در جهان راهی گورستان می شوند!؟ و همین طور بیماری قلبی و عروقی و دیابت...، حتی سرطان... که سالی صد ها هزار این ها از آن همان اول راهی گورستان و بقیه در مرگ تدریجی زندگی می کنند تا بمیرند!؟

و اما به طور خاص علت آرتروز.که میتواند علت ژنتیکی داشته باشد و غضروف های مفصل جواب گو نباشند، کمبود آب بدن که حد اقل روز ده لیوان غیر از آب های دیگر در غذا... که باید مصرف شده باشد، ضعف جسمی و حتی عصبی، که هم  باعث کاستی در غضروف، استخوان های جانبی می شود، که حتی پوکی استخوان که ناشی از خلأ مصرف لبنیات، سبزی،نور مستقیم خورشید، ضربه دیدن مفاصل بر اثر افتادن یا پریدن...؛ چاقی  و اضافه وزن همه این ها با وجود خلأ تحرک و ورزش می توانند از علل و عوامل باشند.که البته مفاصل کمر هم به گونه دیگر سهمی خواهند داشت به خصوص اگر عوامل دیسک کمر هم همراهی کرده باشند انتظار بیشتر خواهد رفت که فرد بیشتر مبتلا شود!؟.

آرتروز گردن هم از حق همسایگی آرتروز پا و دیسک کمر، هر چند در صد سهیم خواهد بود و گردن را  به طور مستقیم در گیر می کند، چرخش بی جا و ضربتی گردن می باشد، بلند کردن وزنه سنگین که سر و گردن را بیشتر تحت تأثیر قرار می دهد،  بر  و روی یک دست خوابیدن، بالش زیاد کلفت و یا زیاد نازک که برای روی دست خوابیدن بسیار خطر ناک می باشد.

البته خلأ تغذیه کافی، سالم و مناسب، سهم بیشتری می تواند داشته باشد؛ از جمله مایعات، لبنیات، انواع سبزیجات، انواع غذاهایی که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند از جمله لبنیات که باعث تقویت استخوان ها می شوند، سیر و مانند آن چون سبزیجات که عضلات را تقویت می کنند و تقویت عضلات مهم ترین عامل تقویت و حجم غضروف ها می شود. سیر یکی از تقویت کننده عضلات می باشد. زمان ساخت اهرم های مصر، با زور به کار گر های سیاه پوست سیر می دادند بخورند که زود از بین نروند. اگر سیستم ایمنی بدن قوی باشد نه تنها کمتر مریضی هست که بتوان مؤثر واقع شود، بلکه ازآرتروز کل مفاصل بدن به همان  اندازه که قوی می باشد جلو گیری خواهد گرد. مواد غذایی تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، سیر، پیاز، زیتون، گر دو، گوشت ماهی، لیمو، ماست، گل کلم، زیتون ،انجیر، پرتقال، هندوانه سیب درختی، پیاز، عدس،خرما، نور مستقیم خورشید...

این را هم اضافه گنم که آنچه گفته شد از باید های آرتروز خواهد بود که اگر رعایت شده بود مشکلی رخ نمی داد و بهترین را ه برای درمان ترک و یا انجام هر کدام هست که اهمیت به سزایی دارند.تاريخ : جمعه هشتم اسفند ۱۳۹۳ | 1:50 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

سلامتی در نگاه پیشگیر ی

در مورد پیشگیری اصطلاح طبی است،یک ریال صرف پیشگیری کردن بهتر است از هزار تومان خرج برای درمان آنهم  بیماری که بعد از یک سال چون مزمن و ماندگار شده،درمان تنها آن را کنترل و تسکین می دهد نه خوب شدن کامل. و  تا آخر عمر باید با مرگ تدریجی سوخت و ساخت. ما، 7000000، دیابتی،300000،سرطانی... در ایران داریم که سالی 30000، سرطانی پس از درد و رنج های کشنده راهی گورستان می شوند!؟ پس، چه بهتر که علاج  واقعه را قبل  از ل وقوع کرد.

در مورد پیشگیری این نکته را همین جا متذکر شوم. در مورد باید های رفتاری  معالجه آرتروز که اکثراً  ورزش و  نرمش می باشد شما اگر آرتروز گردن... هم ندارید، تا به این بیماری های زمین گیر کننده مبتلا نشده اید حتما از این ورزش راها در هر  فرصتی حتی چند دقیقه انجام دهید، نتیجه آن را بعد از یک سال حس خواهی کرد؛ چقدر سرعت انعطاف بدن شما در وقت هر کاری حتی حرف زدن را بالا می برد و چقدر در خواب و خوراک شما بهبودی  ایجاد کرده که کاملا راضی باشید.

اهمیت پیشگیری از آرتروز از این جا بدست می آید که به هر اندازه عضلات و ماهیچه ها قوی باشند به همان اندازه   غضر و ف های مفصل ریز و درشت قوی و ضد آسیب  خواهند شد، و سیستم های ایمنی بدن از هر عوارضی جلوگیری خواهند کرد.

باید گفت: همه بیماری ها بر اثر خلأ ورزش و تحرک  است نه عوارض چون تقویت عضلات و سیستم های ایمنی بدن ضد و دفع کننده عوارض می باشند.و بس. 

باید های غذایی حرف دوم را...

با توجه به این واقعیت که80درصد بیماری ها، ناشی از سوء تغذیه می باشد. اهمیت رعایت رژیم غذا را در حد اولین موضوع سلامت و درمان قرار می دهد.رژیم غذا از یک سود نیرو و سیستم ایمنی بدن را بالا می برد که لازمه توان و سلامتی در چرخه فعالیت روزمره و از ضروریات حیاتی زندگی می باشد، از سوی دیگر از هر عوارضی جلو گیری خواهد کرد و هم بهترین داروی بدون عوارض، بدون زحمت... برای درمان درد می باشد که هم غذا و هم داروی درد است که در اصطلاح طبی آمده یک ریال  رژیم غذا بهتراست از هزار تومان  داروی برای  بیماری.

ما رژیم غذا را از این جا شروع می کنیم. سبزیجات ، انواع میوه ها، لبنیات(=ولی کم)، مواد غذایی دارای نشاسته و فیبر دار  را در سبد غذای خود نفر اول به حساب آورید، انواع غذا هایی که از مواد گیاهی درست می شوند مانند کلم... نفر دوم،گوشت را آنهم بیشتر گوشت ماهی را نفر سوم، و مایعات را سرآمد همه قرار دهید. درکل  ویتامین ها خیلی مؤثر می باشند .مایعات، سبزی، میوه و لبنیات را هر روز، مواد گیاهی   برنج را در هفته سه روز، و گوشت را در هفته دو روز، به اشکال مختلف نه یک نواخت مصرف کنید. اینها کلیات سبد غذای باید باشند

 و اما جزئیات آن. البته اگر غذای ما ترکیبی باشد از همه نوع غذا در یک روز هم می تواند مورد استفاده واقع شود. غذا های نفر اول و دوم غذای اصلی و زیاد، بقیه کم و در ضمن غذای نفر سوم... باشند. می گویند ژاپنی ها در یک روز از چهل نوع مواد غذایی استفاده می کنند.درمورد محسنات غذا های ترکیبی در وبلاگ توضیح داده شده است.و اما جزئیات رژیم غذا.انواع و ویتامین ها مانند البالو،جعفری.اسفناج.کاسنی.توت فرنگی.خربزه.گیلاس.زیتون.خامه تازه.پرتقال.کاهو سموم بدن را دفع می کند.نخود سبزی که از پوکی استخوان جلو گیری و عضلات را تقویت می کند.انبه.هلو.بلوط.زرده تخم مرغ از کم خونی جلو گیری می کند.انجیر که در قرآن به آن سوگند یاد شده . انگور، کلم برگ.هویج. کدو.عدس.کرفس.ماست. لیمو. انار.انواع آلوها، سیر گردو،فندق.سیاه دانه.ریواس. شلغم. رطب. زردآلو.

سیب.کنگر.بادام.شاهی.لوبیا.زرشک.نارنگی.تربچه. موز. ترخون. طالبی.پسته خرما. مارچوبه نخود تازه. سیب زمینی.چغندر. ذرت.برنج.گلابی و مایعات گوناگون از نظر مواد غذای آنها بسیار مؤثر است.ماهی آزاد. مواد غذایی تهیه شده از گندم و جو.

این نکته را اضافه کنم کسانی که سرد مزاج هستند از غذا های زیاد سرد کمتر و شب ها و یا با غذایی مصرف کنند که گرم است.ماست،دوغ، خیار، سیب زمینی، کدو، گوجه،زرد آلو، ماهی، گوشت گاو و بزغاله، اسفناج، ...سرد هستند.

 خلاصه. گرچه رژیم غذا در درمان و جلو گیری از بیماری آرتروز خوب است ولی مشکل درمان آرتروز چیز دیگر است که قبلاً گفته شد کسانی که کمبود نیروی بدنی دارند و لا غر هستند، باید غذای خوب و با کیفیت مانند برنج و گوشت زیاد بخورند تا قوی و نیرومند شوند که غضروف ها به همان اندازه قوی و تحمل پذیر خواهند شد.کسانی که چاق و اضافه وزن دارند  باید رژیم چاقی بگیرند که روش آن در وبلاگ ما آمده است. و هر دو باید روی ورزش کار کنند چون ضعف ماهیچه ها و عضلات باعث کاهش و فرسایش غضروف  ها می شوند. بنا براین شما از هر نوع غذایی که میل دارید و اثر خوب و بهتری دارد آن  را بخورید. ولی یک نواخت و زیاده روی دریک نوع غذا نباشد. از هر غذای  بخورید چون بدن ما به همه غذا ها نیاز دارد. گفته شد ژاپنی ا ها در روز از چهل نوع غذا استفاده می کنند. غذای ترکیبی هم اثر مضر یک دیگر را خنثی می کنند مانند گردو و  پنیر... و هم  نیاز بدن به خوبی تأمین و کیفیت غذا را هم بالا  می برد. بنا بر این خود بیمار که بهتر از پزشک متخصص شرایط خاص خود را می داند باید با ابتکار عمل، سبد غذایی مناسبی برای همیشه خود بر گزیند والا...  

در رژیم غذایی خود بیشتر از میوه و سبزیجات، مواد غذایی حاوی کلسیم و آهن، فسفر، بیشتر استفاده کنید حد اقل د  بار در هفته از ماهی به جای گوشت قرمز از ماهی آزاد...استفاده کنید.  

نباید های غذایی چه می گویند؟

باید های غذایی را عکس کنیم می شود نباید های غذایی مثلا آقای دارای اضافه وزن برنج و گوشت کم  بخورد و آقای ضعیف و لاغر  برنج و کوشت... بیشتر  بخورد. در نباید ها، باید توجه داشت یک غذا... نباید و مضر، درست مثل پک جرقه است که در مدت کوتاهی هکتار ها جنگل را به خاکستر تبدیل می کند!؟. چی نخوریم تا خوب شویم ملاک است نه چی بخوریم تا خوب شویم .

ترشی، به غیر ازآب لیمو میوه زیاد ترش چون ترشی باعث لاغری و کاهش غضروف ها می شود ولی افراد دارای وزن زیاد باید ترشی  زیاد و شیرینی کم بخورند. گوشت قرمز، چربی به خصوص حیوانی، سرخ کردنی، آشامیدنی های گاز دار، برای هر دو گروه چاق و لاغر بد است. غذای مانده نا کهنه،فلفل سیاه، سیگار، شکر و شکلات، سردی زیاد مانند دوغ،خیار، کدو، زرد آلو... بد است. ماست چون برای جلو گیری از پوکی استخوان ضروری است ، شب و با غذای گرم مانند خرما صرف شود.و مواد غذایی دارای سدیم. سو یا، تخم مرغ ولی زرده آن بد نیست چون که به کم خونی کمک میکند. دانه های چربی دار. سیگار، قلیان...

اگر نوعی بیماری دارید که برخی از غذا ها برای شما مضر است سعی کنید از غذا های ترکیبی استفاده کنید  چون غذا های مضر در ضمن غذا های اصلی ضرر نمیرساند ژاپنی ها که در هر روز از چهل نوع مواد غذایی استفاده می کنند به جهت همان ترکیبی بودن غذا است چون بدن از هر نوع غذایی نیاز دارد. محسنات غذا های ترکیبی را در وبلاگ دارم به آنجا مراجعه کنید.تاريخ : جمعه هشتم اسفند ۱۳۹۳ | 1:47 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

و کی استخوان چه خبری دارد؟

چون پوکی استخوان  یکی از علل آرتروز می تواند باشد، باید ازآن جلو گیری کرد؛ حد اقل برای درمان آرتروز  باید از رژیم غذا کمک گرفت.آن غذا ها مانند. انواع غذاهای حاوی آهن چون سبزیجات، اسفناج، عدس، سیر و پیاز، آلو، خرما، کشمش، پسته، گوشت قرمز، جگر، توت فرنگی، کرفس، زیتون، غذا های کلسیم  و پروتئین  دار، انواع سبزیجات، لبنیات، ماهی به خصو ص ماهی آزاد، سو یا، جوانه گندم، انواع کلم، کاهو... در حد زیاد.

ولی ورزش  از هر چیز دیگر در تراکم و استحکام آنها خیلی کمک می کند در حدی که بهترین رژیم غذایی هر گز جایگزین آن نمیشود؛ همین طور تور مستقیم خورشید روزی نیم ساعت وقتی که خورشید افقی می تابد.که چیزی جایگزین آن نمیشود.

باید های رفتاری در نگاه ورزش ها

در مورد باید های رفتاری که عمدتاً منحصر در ورزش می شود. قبل ازآن لازم است به چند نکته با اهمیت اشاره شود.

1)به دلیل اینکه اکثر ورزش ها، انواع و اقسام آرتروز ها و حتی ورزش برای دیسک کمر، سیاه تیک...، در جاهایی مثل هم انجام می گیرند؛ لذا ما تا آنجا که بشود این روش را در اقسام ورزش و نرمش ها در یک دفعه  مثلا! ورزش آرتروز گردن را تا آنجا که منافی یک دیگر نباشند با هم باید انجام بگیرند؛ که خود نوعی صرفه جویی است.

2) با توجه به اینکه شرایط افراد از جهات زیادی  متفاوت می باشد. از نظر اندامی، سنی، چاقی...، جنسی، حتی شرایط اقلیمی...، افراد می توانند با نوع ورزش و نرمش ابتکاری خود،آن طور که راحت و با کیفیت بدون اذیت انجام دهند حتی از نظر زمان انجام، تعداد  هر سبکی دریک زمان آن روش و سبک هایی را که بهتر است بر گزینند که برایشان دوست داشتنی بوده و انبساط آور هم  باشد. لذا شما می توانید دکتر و پزشک خود خودتان باشید؛ سراغ داریم کسانی را که این گونه هستند و  از خیلی مشکلات درمانی حتی اقتصادی در امان و راحت هستند. معنی  اینکه در حدیث است. یک ساعت فکر کردن ارزش70سال عبادت قبول شده را به انسان می دهند به خاطر همین نوع کارها جهت خود کفایی می باشد. لذا حضرت رسول(ص)می فرمایند.« وای بر مردمی که بپوشند آنچه را خود  نه بافته اند» و عکس آن می شود. خوشا به حال کسانی که خود کفا و بلند همت هستند.

3) این یکی از نکات بسیار مهم است که در هر کاری که با جسم و روح و روان انسان سر و کار دارد؛ به خصوص ورزش و نرمش و آن اینکه هر طور حرکت ورزشی و نرمش احساس راحتی و ملایمت به انسان دست می دهد هم  مفید است هم هیچ گونه ضرر و زیانی ندارد ولو مربی ورزشی آن سبک و یا تعداد نرمش ... را نگفته باشد.در رژیم غذایی بیماری هم همین طور است.در واقع هر کس متناسب  با هر شرایطی که دارد باید برای خود الگو  برگزیده و با آن زندگی کند. البته، این ها نیاز به ابتکار دارد که هیچ مایه اقتصادی از ما طلب و درخواست ندارد.

 روش های متفاوت ورزشی...

در این جا، اول از روش آرتروز گردن شروع میکنیم  و هر کدام از دیگر ورزش آرتروز ها... شد، در ضمن این روش انجام می دهیم و بقیه را هر کدام در جای مخصوص خودش انجام می دهیم که در واقع یک نوع همکاری بین این ورزش های گروهی انجام بگیرد.

این نکته را اضافه گنم. در هر نوع ورزشی، اگر اولین بار شروع ورزش است باید به صورت نرمش و از نظر زمان و تعداد هم باید کمکم اضافه کرد.و هرجا احساس درد مشاهده شد ادامه ندهید تا عادی و راحت شود. همین طور در شروع و اتمام هر زمان ورزشی صبح و عصر در شروع و اتمام سعی کنیه آهسته شروع و تمام کنید که مشکلی هر چند اندک ایجاد نکند که در دراز مدت با مهمان نا خوانده بد قیافه و زشت رو برو شوید!؟.گروهی از این مهمانان در چنین جاهایی سر سفره زندگی دوست داشتنی  ما می نشینند و مثل عقرب نیش می زنند. خدا به داد برسد!؟

نیز درصورتی که دست، گردن، کمر، پا،..درد دارد چه درد آرتروز،... باشد یا غیرآنها، یا اصلاً ورزش نکنید تا خوب شود، یا اگر با نرمش سبک و تنفس به صورت ورزش یوگایی  و راه رفتن می شود تا حدودی که درد بیشتر نشود ورزش کنید که عضلات نخوابند و اگر این هم نشد به همان تنفس و راه رفتن اکتفا کنید که در طولانی مدت به متارکه ورزش عادت نکنید.

درمان آرتروز گردن به روش طب سنتی اسلامی

فرقی ندارد خود گردن و یا هر دو دست و یا یک دست مشکل درد و سر شدن داشته باشند. ملاک نا راحتی یکی و یا همه این چند عضو می باشد.نکته دیگر اینکه چون شرایط هر کس با دیگران کاملاً متفاوت است. تعداد و زمان کشش ورزشی ملاک  نیست؛ بلکه ملاک راحتی و عدم احساس درد...، وقت کشش می باشد، خواه از نظر زمان  5 ثانیه باشد یا بیشتر یا کمتر، همین که احساس درد کردید، تمام کنید و یا ادامه بدهید ولو بیش از 5 ،ثانیه باشد حتی ممکن است شرایط امروز با  روز گذشته خود شما  به عللی فرق داشته باشد که باید تابع شرایط باشید  نه فلانی چه گفته یا روز گذشته چه شد.

توجه به این نکته مهم اینکه ورزش هم برای درمان و کنترل درد است که بیماری مزمن، بد تر نشود و هم اگر دردی هم  نباشد هم پیشگیری از بیماری است، هم بدن سازی با ورزش علاوه بر مصون بودن از بیماری حتی در مقابل بیماری های مسری و و یروسی و در مقابل هر عامل باز دارنده دیگر حرف اول را می زند؛ چون سیستم های ایمنی بدن قوی و آسیب نا پذیرند.لذا کمتر دیده می شود افراد ورزش کار بیمار شوند و اگر هم بشوند کمتر می شود که بیماری آنها طول کشیده و یا مزمن شود.

1)در هرحال نشسته و یا ایستاده که هستید گردن را ضمن سفت کردن عضلات، آن را آهسته به سمت عقب، چپ و رست حرکت دهید. از حرکات چرخشی گردن و سر خود داری کنید. این حرکات باید منظم باشد هر کدام 5، بار تا چهار طرف تمام شود. خیلی آرام و بعد از مکث و تنفس، 5،، بار تکرار تا هر تعدادی که راحت هستید تمام شود. البته بین هر مرتبه تا مرتبه بعدی مکث  در حد تنفس لازم است. و تعداد و زمان کشش هم به احساس راحتی بستگی دارد ولو تعداد  بیش از 5، بار و  زمان بیش از5 ثانیه باشد. شرایط خود شما ملاک سلامتی است نه...

2) مستقیم روی صندلی به صورت قائم بنشینید و دست راست خود را در پشت کمر قرار دهید. با دست چپ از  پشت سر، قسمت راست سر خود را گرفته و آهسته به طرف چپ بکشید. برای 5 ثانیه سر خود را نگه دارید. این عمل را 5 بار در هر حالت اجرا کنید. در بین هر مورد از کشش ها  تنفس و مکث داشته باشید. تاريخ : جمعه هشتم اسفند ۱۳۹۳ | 1:42 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

شرایط متفاوت افراد در ورزش

 با توجه به اینکه از نظر جنسی، سنی، بیماری، نیرومندی، ضعف و بی حالی، حتی شرایط فصلی سال،آب و هوا...، شرایط افراد کاملاً متفاوت و هر کس وضع خاص خود را دارد. لذا، ملاک درستی تعداد و زمان کشش عدم احساس درد و خستگی است.لذا اگر احساس درد... شود باید به همان تعداد و کشش اکتفا کرد ولو در حدی نباشد که دستور داده شده. بنا  براین  باید با ابتکار عمل میزان کشش و تعداد را تنظیم کرد و یک الگوی ورزشی هرکس خاص خود معین نماید. که لا اقل این عمل باعث مشکل بیشتر  بیمار نشود. به قول معروف هر کس باید خودش دکتر خود باشد.

 تنفس و مکث را بین دفعات کشش فراموش نکنید که هم از زود خسته شدن جلو گیری می کند، هم کیفیت کشش ها را با لا برده و بدن هم انرژی و اکسیژن لازم را جذب می کند. و لذا توصیه می شود ورزش در هوای آزاد باشد اثر آن دو چندان خواهد شد. که به خاطر همان هوای آزاد، سالم و سر شار از اکسیژن می باشد؛ که مایه حیات و سلامت جسم و روان است.

درمان آرتروز زانو  به روش طب سنتی اسلامی

1) روی صندلی بنشینید ، پاهای خود را مطابق شکل پشت پای دیگر قلاب کنید. با پای عقبی به پایی که جلوتر قرار گرفته فشار و ارد کنید و همزمان با پایی که جلوتر قرار گرفته در مقابل این نیرو مقاومت کنید. تا آنجا که می توانید نیروی بیشتری وارد کنید. 5 ثانیه فشار وارد کنید و بعد 3 ثانیه عضلات را کاملا شل کنید. این تمرین را 6 مرتبه تکرار کنید و به مدت یک دقیقه استراحت کنید. می توانید تا 4 دوره ی 6  تایی این نرمش را انجام دهید (کلا 24 حرکت). برای پای دیگر نیز حرکت را تکرار کنید

2) روی صندلی بنشینید بازوهای خود را خم کنید به آرامی بلند شوید و سپس آهسته بنشینید. مراقب باشید که حرکت شما آهسته و کنترل شده باشد. این حرکت را به مدت یک دقیقه انجام دهید و مدت زمان تمرین را در نظر داشته باشید تا بتوانید هر هفته کمی زمان را افزایش دهید. به تدریج می توانید از صندلی کوتاهتری استفاده کنید.

3) مطابق شکل پای راست خود را روی پله قرار دهید. برای حفاظت بیشتر ، از نرده ها کمک بگیرید. با استفاده از پای دیگر خود روی همین پله به بالا و پایین قدم بردارید. تعداد قدمهای خود در یک دقیقه را بشمارید. این حرکت را برای پای چپ تکرار کنید. به مرور زمان می توانید تعداد قدمها در دقیقه را افزایش دهید و از پله ی بلندتری (حداکثر 45 سانتیمتر) استفاده کنید. البته برای انجام این حرکت قبل از هر کاری باید از پایداری و ایمنی خود اطمینان حاصل کنید.

4) اگر دوچرخه ی ثابت با مقاومت متغیر دارید می توانید به تدریج مقاومت پدالها را افزایش دهید تا قدرت و استقامت شما افزایش یابد.

5) از یک شیء محکم مانند میز یا صندلی بگیرید ، سپس به آهستگی پایین و بالا بروید. مراقب باشید که کمرتان صاف باشد و زانو ها را کمی خم کنید نه بیشتر.

 سپس زانو ها را راست کنید. به تدریج می توانید کمی بیشتر بالا و پایین بروید. اما مراقب باشید که هرگز هنگام پایین رفتن زانوهای خود را بیشتر از90 درجه خم نکنید.

از یک تیوپ داخلی تایر دوچرخه یا یک باند الاستیک استفاده کنید و آن را به یک پایه ی صندلی متصل کنید. مطابق شکل روی صندلی بنشینید و یک پای خود را داخل آن قرار دهید به نحوی که پای شما در آن قرار گیرد و زانوی شما کمی خمیده باشد. سپس به آرامی زانوی خود را راست کنید و 5 ثانیه این حالت را حفظ کنید. مراقب باشید که کشش کنترل شده باشد و  به آرامی پای خود را به حالت اول بر گردانید. این تمرین را به مدت 2-1 دقیقه انجام دهید و آن را برای پای دیگر تکرار کنید.به مرور زمان می توانید تمرین را به مدت بیشتری انجام دهید و یا از باند الاستیک کوتاهتری استفاده کنید.

6)پیاده روی: بیشتر روزها سعی کنید بیرون بروید و پیاده روی کنید. طی چند هفته فواصل پیاده روی خود را به تدریج افزایش دهید. نگران نباشید. می توانید از یک چوب دستی یا عصا برای تکیه کردن استفاده کنید و هنگام احساس خستگی متناو با استراحت کنید تا از فشاری که بر مفاصل شما وارد می شود کاسته شود.تاريخ : جمعه هشتم اسفند ۱۳۹۳ | 1:40 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

تمرینات حرکتی برای آرتروز کمر

1)آرام و با ستون فقراتی عمود بر نشیمنگاه روی صندلی بنشینید. دستها را روی کاسه زانو بگذارید و با فشاری آرام روی عضله های باسن، عضله های شکم را به داخل ببرید به نحوی که گودی کمر و فشار نرمی را بر آن احساس کنید. سپس کتفها را درحالی که سر ما خم نباشد به عقب فشار دهید و مانند حالت عادی، دم و بازدم را بطور کامل انجام دهید و 15 ثانیه در همان حالت بمانید. تمرین را پس از سه بار تکرار در سه نوبت در طی روز انجام دهید.

2) مانند حرکت قبل آرام و با ستون فقراتی عمود بر نشیمنگاه روی صندلی بنشینید. سپس دودست را به عقب برده و کتفها را به طرف عقب و به سوی یکدیگر فشار دهید، کتفها را حدود 5 ثانیه نگه داشته و سپس آنها را به طرف جلو و بالا فشار دهید، دقت کنید که سر پیوسته به سوی بالا بوده و با فشاری آرام روی عضله های باسن، عضله های شکم را به داخل ببرید به نحوی که گودی کمر و فشار نرمی را بر آن احساس کنید و با این کار عضله های باسن و شکم شما منقبض می شوند این تمرین را سه بار تکرار کنید و در سه نوبت در طی روز انجام دهید.

3) در نقطه ای از استخر بایستید طوری که آب تا زیر سینه شما باشد سپس، دو دست را بالا ببرید و در حالی که بدن ثابت است، دستها را حول محور شانه از عقب به جلو به چرخش درآورید و این حرکت را چند بار تکرار کنید.

4) در مکانی از استخر بایستید. طوری که آب تا زیر شکم شما برسد، سپس تا آن اندازه از ناحیه کمر خم شوید که یک زاویه قائمه به وجود آید، در این حال باسن را در جهت چپ و راست و به صورت نیم دایره به چرخش درآورید.

 ورزش ترکیبی آرتروز پا...،و دیسک... کمر

اصولا ً اکثر ورزش ها را با دقت و ابتکار هماهنگی میان نوع ورزش ها می توان از موقعیت استفاده و به قول معروف   با یک تیر چند نشانه را هدف قرار داد مثلاً.

1)به پشت دراز بکشید و همزمان دست راست را با پای چپ  درحالی که عمود به بلا هستند به طورآرام تا آن جا که راحت هستید به هم نزدیک و تا هر چند ثانیه که راحت و احساس درد... ندارید نگه دارید و بعد به حالت اول برگشته و به مدت کوتاه و تنفس عمیق تا هر تعداد که احساس خستگی ندرید، تکرار کنید. این هم برای گردن، کمر و هم دیسک کمر، آرتروز زانو  و حتی کمر می تواند مفید باشد. 

2) درحال دراز کش به پشت، هر دو دست را به پشت پای راست که عمود به بالا است  قلا ب و همزمان سر و پا را آ هسته به هم نزدیک و به مدت هر چند ثانیه نگهدارید و آرام به حال اول بر گردانید و پس از تنفس عمیق باز تا هر تعداد که راحت هستید  تکرار کنید که آرتروز کردن، پا و دیسک... کمر را هم  شامل می گردد. البته سعی کنید عضلات هر جای بدن درگیر را، کاملاً تحت کشش آرام و بدون حرکت ضربتی و روی هر دو  پا این روش ها انجام بدهید.

3) درحال درازکش، هر دو پا را که نیم  باز هستند کرسی گرده و آهسته به طرف راست حرکت دهید  تا به زمین نزدیک شود و هر چند ثانیه که راحت هستید نگهدارید و آهسته به حال اول برگشته و پس از مکث و تنفس عمیق تکرار کنید. البته همزمان سر و گردن و قسمت بالا تنه را  به طرف چپ و راست تحت کشش قرار دهید در حالی که با کف دست، سر را تحت فشار قرار می دهید. این هم  برای آرتروز کردن، پا، کمر و دیسک کمر هم مفید است.

4) ورزشی که برای،گردن،کمر، دیسک، روماتیسم، جهاز هاضمه... مفید است، نوعی شنا به صورت کششی، و سبک می باشد که هر دو دست روی جایی گرفته می شود که حدود  کمتر از یک متر عمود باشد که کلیه بدن به صورت جلو و عقب در صورتی که به کمر قوس داده شده و شکم به طرف جلو  و سر و با لا تنه به طرف عقب کشیده شود هم ماهیچه های شکمی، کمری، خلفی... پا ها و بازو ها،گردن در رفت و  برگشت  ملایم باید تحت کشش واقع شوند و تا حدی که راحت است ادامه داد. البته هم باید آرام باشد، هم بین دفعات مکث و نفس عمیق کشیده شود. و نیز اگر جایی درد می گیرد و یا راحت نیست، باید جا را عوض کرد. البته شرایط افراد از نظر سن، جنس،و....باید رعایت و ابتکار عمل رمز موفقیت باشد نه تنها تئوری دستوری و کتاب.

البته همین چند مورد به عنوان نمونه کافی است که با ابتکار عمل بر اساس شرایط خاص خودتان ورزش های مناسب بدون اذیت و آزار را انجام دهید و با استفاده از این روش های متفاوت خودتان روش های مناسب خود را بر گزینید و همان روش هایی را که تجربه کرده اید راحت تر و با  بازده بهتر، برای همیشه ادامه دهید تا هم عادت کنید هم بدن و اسکلت اندامی شما با آن ها مأ نوس و هماهنگ شوند.

                                                       درمان درد کمر، دیسک و سیاتیک

این نکته را اضافه کنم. هر نوع کشش درست در هر عضوی از بدن روی عضلات و ماهیچه ها بدون احساس درد... صورت بگیرد. برای همه مشکلات اسکلتی...حد اقل این است که ضرر ندارد. شما اگر برای سیاتیک هم وررش کنید روی آتروز های کمر... هم در همان اندزه اثر مثبت خواهد داشت.

  *برنامه ورزشی تمرینات کمر .
1) نزدیک کردن زانو به قفسه سینه.موقعیت شروع : به پشت روی یک سطح سفت، دراز بکشید.  حرکت : دستها را در پشت ران حلقه کنید
و آن را به سمت قفسه سینه بکشید.پای مخالف را روی سطح صاف نگه دارید،این حرکت را به مدت 10 ثانیه انجام دهید.و سپس پاها را تعویض و حرکت را تکرار کنید.در طول انجام حرکت درد نداشته باشید.

2) شیب دادن لگن موقعیت شروع: به پشت روی سطح سفت، دراز بکشید.کف پاهای خود را بر روی سطح میز قرار دهید.و زانوهای خود را خم کنید.حرکت با کشیدن عضلات شکم به بالا و جمع کردن آن،کمر خود را کمی به سطح صاف فشار دهید.در حالی که به راحتی تنفس میکنید،پشت خود را صاف و برای پنج ثانیه نگه دارید. نفس خود را حبس نکنید. در طول انجام حرکت درد نداشته باشید.
3 ) چرخش کفل: به پشت روی یک میز یا سطح سفت، دراز بکشید.هر دو زانوی خود را خم کنید بطوریکه کف پاها تان روی میز قرار بگیرد. حرکت دستها را بر روی سینه جمع کنید.هنگامی که تنه خود را به سمت راست می چرخانید، سر را به چپ بگردانید. اجازه دهید زانو ها به اختیار خود و آزادانه پایین بروند.زانو ها را بالا و سر را به حالت اول بیاورید.جهت حرکت را عوض کنید.در طول انجام حرکت درد نداشته باشید.
4) بلند کردن لگن. به پشت روی یک میز یا سطح سفت، دراز بکشید.زانو ها خم و کف پاهای شما روی سطح صاف باشند.پاها را جفت نگه دارید و دستها را بر روی سینه قرار دهید.مانند تمرین قبلی ، کمرتان را به کف فشار دهید،سپس تا آنجا که ممکن است بدون زور زدن به آرامی باسن خود را از کف بلند کنید.این موقعیت را برای 5 ثانیه حفظ کنید. باسن را به پایین بیاورید و نفس خود را نگه ندارید.در طول انجام حرکت درد نداشته باشید.
      *تمرین : تمرین پایین شکم موقعیت شروع : به پشت روی یک میز یا سطح سفت، دراز بکشید.زانو ها خمیده و کف پاها روی میز باشد. با کشیدن عضلات شکم خود به بالا ، پشت خود را روی سطح صاف نگهدارید.
1) یک زانو را به سمت قفسه سینه خود بیاورید.این موقعیت را برای10 ثانیه نگه دارید . پای خود را در حالت موقعیت شروع ، پائین بیاورید.سپس با زانوی مخالف خود، عمل را تکرار کنید.
2) یک زانو را به سمت قفسه سینه خود بیاورید.سپس زانوی خود را برای 10 ثانیه صاف نگه دارید، به آرامی ساق پا را به حالت موقعیت شروع، پائین بیاورید.با پای مخالف تکرار کنید.
3) پا خود را بالا ببرید و زانو را برای 10 ثانیه راست نگه دارید.سپس به آهستگی کف پا را پایین بیاورید. این کار را با پای مقابل تکرار کنید.
در تمام مدت، شیب لگن خاصره خود را حفظ کنید و پای در حال استراحت را در آرامش نگه دارید. نفس خود را حبس نکنید.در طول انجام حرکت درد نداشته باشید.
      *تمرین : دراز و نشست به پشت روی یک میز یا سطح صاف دراز بکشید. کف پاهای خود را بر روی سطح صاف قرار دهید و زانوها را خم کنید. در حرکت دراز تاريخ : جمعه هشتم اسفند ۱۳۹۳ | 1:37 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

نباید های رفتاری

در مورد نباید های رفتاری، توجه به این نکته از اهم مهمات است که چه کارکنیم خوب و سالم باشیم ملاک نیست؛ بلکه ملاک این است چه کار نکنیم تا خوب و سالم باشیم. تحقیقات نشان داده هفتاد در صد بیماری های اسکلتی و زمینه آنها، بر اثر بد کار کردن، بد راه رفتن، بد نشستن، بد برخواستن، بد خوابیدن... است. هشتصد هزار دانش آموز مبتلا به مشکلات اسکلتی قطعاً  از همین مقوله است؛ که از دوران شکل گیری جنین شروع می شود تا پا یان  جوانی که در سن 18سالگی خواهد بود. بد خوابیدن... زنان باردار، به خواباندن... طفل شیرخوار، به نشستن... کود ک، حتی آدم پنجاه ساله هم یک سال مرتب روی دست راست و یا چپ بخوابند درآئینه نگاه کنند خواهند دید سر روی تنه تراز نیست!؟ گفته می شود هر ماه و هر سال بدن در حال تغییر و جا به جا شدن است و هر هفت سال وضع عمومی اسکلت بدن به طور کلی عوض و حتی قیافه چیز دیگر می  نماید!؟.

حال اگر خوب بررسی شود خواهیم دید که نود درصد آرتروز گردنّ، کمر، زانو، دیسک کردن، کمر...، از همین زمینه های معیوب و مستعد تأثیر عوارض سر چمه می گیرند.هر جای بدن ما آلوده است مگس همان جا می نشیند، هر جای شهر کثیف باشد زباله می ریزند.چرا همه دچار کمر درد... نمیشوند چون سیستم اسکلتی بدن سالم و استاندارد ساخته شده است. لذا به نظر می رسد کلاً مشکل بشر از همان دوران جنین شروع و حتی تا دوران بزرگ سالی ادامه دارد. لذا زنان بار دار، بچه دار...، باید آموزش دیده و کتاب در باره چگونه حرکت...، کار...، خوابیدن، نشستن... نوشته شود. اول والدین، بعد علما و سوم دولت مردان مسؤول هستند، بیمارستان درست نکنند  بلکه کاری کنند  بیمار در این حد نباشد.این هنر است نه بیمارستان  درست کردن و دارو رایگان دادن!؟؛ این به نوعی عین نا خدمتی به مردم است. بگذار آقا بمیرد و با مرگ تدریجی زندگی نکند،7000000دیابتی... با مرگ تدریجی زندگی می کنند. دارو مجانی برایش چه فایده ای دارد، برای چهار سال عمر دنیا؛ که حتی سالم بودنش هم  همراه با درد و رنج است!؟.

چون با توجه به اهمیت باید های درمان و پیشگیری از آرتروز و دیسک گردن،و... چه کار باید کرد که حتی کمترین فرد انسانی به این نوع بیماری های اسکلتی و اندامی مبتلا نشده و حتی سالم ترین فرد باشند، دیگر به جزئیات نباید ها نپرداخته و  به نظر می رسد همین اشاره کافی باشد که کوشش کنیم حرکت ها... استاندارد و این قبیل ورزش ها را سالم هم که باشیم ترک نکنیم تا قبلا از خوابیدن شتر آرتروز... در منزل، درو از شتر  بخوابیم تا خواب آشفته نبینیم!؟.

،فهرست جزئیات نباید های ورزش

در حال بیماری،سرما خوردگی، عصبانیت، خواب آلودگی،شکم پر،خستگی از کار...، در هوای بسته و آلوده، بخار و دود، آلودگی صوتی، با عجله و شتاب، به محض بیدار شدن از خواب، بدون گرم شدن بدن، حرکت ضربتی، گرسنگی شدید،... ورزش نکنید. شرایط از هر جهت باید طبیعی و عاری از هر مزاحم و مانعی باشد. و الا آن خواهد شد که دیگر کار از کار گذشته است!؟

این نکته را باید اضافه کنم به دلایلی از جمله مشکل زیاد و حاد برای یک ورزش کامل و استاندارد باید به مربی و متخصص

این فن مراجعه و دستورات لازم  را از چنین جاهایی گرفت و به حد اقل ها اکتفا نکرد.

نکات متفرقه های ورزشی...

1)هر نوع ورزشی را هیچ گاه ترک نکنید ولو مشکل شما صد در صد رفع شده باشد چون زیان آن از بی تحرکی بد  تر است که 7000000، دیابتی... را همراه دارد، خیر، موتور وسیله نقلیه شما جام کرده و باتری آن می خوابد. بیماری قلبی و عروقی یکی از عوارض ترک ورزش می باشد!؟.

2) اگر آرتروز گردن دارید ولی پا، ندارید حتماً ورزش آرتروز پا را هم انجام دهید و همین طور بقیه، و اگر هیچ کدام را ندارید همه این نوع ورزش ها را به عنوان پیشگیری  انجام دهید که علاج واقعه را قبل از وقوع کرده باشید،7000000، دیابتی ،300000، سرطانی، دوچندان آن بیماری قلبی و چاقی... نتیجه نبود همین ورزش و ثمره آن مرگ تدریجی برای این بیماران رنج کشیده است که شاهد هستیم!؟

3) هیچ گاه فرصت را از دست ندهید ولو در ضمن کارو یک بار هم باشد،یک کشش روی سر، کمر، پا... انجام  دهید. چون قطره قطر ه جمع شود، آنگاه دریا شود. آن ورزش کلاسیک به جای خودش باشد ولی این  برای صرفه جویی در عصر ماشینی باشد که فرصت بی حد کم و به سرعت در حال گذر غیر قابل بر گشت است!؟

4) ورزش های اصلی و کلاسیک را تا آن جا که می شود در هوای آزاد انجام دهید مگر ضرورت باشد.و در جای آلوده ولو هوای آزاد باشد هرگز این کار را نکنید که ضرر آن بیش از... می باشد. چون بدن به شدت درحال جذب هوا و اکسیژن  می باشد.

5) سعی کنید با ابتکار عمل یک نوع ورزش بر گزینید، چون هم دست پخت خودتان است و دوستش دارید و هم آن را رها  نمی کنید چون به آن عادت کرده اید و مهم اینکه برای تجربه اندوزی  کلید بدست خواهد آمد.

6)به نظر می رسد  تعداد800000، کودک دارای مشکل اسکلتی، والدین آن ها اهل ورزش مدام نبوده اند، شما  باشید و حتی مشکلات اسکلتی موجود را با ورزش مخصوص خودش معالجه و یا لا اقل از بد تر شدن آن جلو گیری و کنترل کنید.

7)درمورد پیشگیری از آرتروز گردن، سرو گردن در مدت بیش از ده دقیقه به هر طرفی که باشد خم نشوید و سر باید کاملا عمود بر بدن باشد. بالش باید نسبت  به جسم افراد درست شود، برای به پشت خوابیدن یا روی دست، باید توجه کرد که سر و گردن باید کاملا عمود بر بدن باشد چون علت عمده مشکل گردن در همین بد خوابیدن و بالش بد، شروع می شود درحد80، درصد هم شاید بیشتر.

8) به طور کلی هر نوع ورزشی که اندام را به حرکت درآورد، در مجموع روی هر کدام از بیماری مذکور در این کتاب، در امر پیشگیری و درمان اثر جامع دارد چون همه عضلات و ماهیچه های ریز و درشت در مقابل هر عوارضی قدرت باز دارندگی و دفع کننده دارند چون سیستم های ایمنی بدن توان دفاعی دارند؛ اینکه کارگران سیاه پوست ساخت اهرم های مصر را  با زور  سیر می دادند  بخورند، به خاطر این بود که زود فرسوده و نا توان نشوند و این  دلیل بر نیرومندی عضلات در مقابل عوارض دارد، عوارض کار سنگینی که بر گرده این ها  سنگ... حمل می کردند، نتیجه همان عضلات قوی است لذا ورزش هم این گونه است.

9) ورزش یو گایی را که عمدتاً تنفسی و کششی است، فراموش نکنید. ورزش گروهی و در هوای آزاد ایده آل ترین ورزش است.ورزش همراه نشاط و خنده از نظر کیفیت گفتن ندارد.در هر حال از بینی نفس کشیده و از دهان خارج کنید. فرصت یک دقیقه را مفت از دست ندهید. از اظهار نظر جداً دریغ نفرمایید.

10) نفس را از بینی بکشید، خروج آن از دهان باشد حتی در شرایط عادی رعایت شود؛ به خصوص ورزش چون بینی هوا ی گرم باشد خنک، سر باشد گرم،آلوده باشد تصفیه می کند. از گلو درد... جلو گیری  و صدا را نازک و لطیف می کند.

                                                                                   عبد الحسین  نجفی

            همراه: 09368550280

 

 تاريخ : پنجشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۳ | 21:20 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

شناخت قرآن  در نگاه روایات 

 

بدون مقدمه چند حدیث را در مورد قرآن می آوریم و تا آنجا که لازم باشد به نکاتی پیرامون آنها خواهیم پرداخت. حضرت رسول (ص) می فرمایند:«و ان للقرآن ظهراً و بطناً و لبطنه بطن الی سبعه ابطن. همانا برای قرآن، ظاهر و باطن است و برای باطن آن، نیز هفت بطن است[1]».

 

و نیز حضرت می فرمایند: «و له (قرآن) ظهر و بطن ظاهره حکمه و باطنه علم، ظاهره انیق و باطنه عمیق لاتحصی عجائبه. و برای قرآن، ظاهر و باطنی است. ظاهرآن، حکمت و باطنش علم است. ظاهر قرآن، نیکوست و باطن آن عمیق و شکفتی هایش به شمار نمی آید[2]».

 

من پیرامون این دو حدیث فوق در کتاب فلسفه ظاهر و باطن قرآن توضیح داده ام قرآن بقدری عمیق وسیع است که نه تنها مسائل دنیای فوق تصور بشر دربردارد، بلکه ظرفیت ما درک آن را ندارد که اصلاً قرآن برای سامان دادن زندگی دنیا آمده، و زندگی که بوسیله قرآن سامان یافته باشد همین اولین گام برای زندگی ابدی و بهشت جاودان است و همین نکته در کتاب طرح کاربردی کردن قرآن، قرآن تجلی گاه زندگی... آمده و این حدیث دو حدیث فوق را توضیح می دهد و آیه 59 سوره انعام آن تحکم و تأیید می کند امام باقر (ع) می فرمایند:«ان الله تعالی لم یدع شیاً تحتاج الیه الامه الا انزله فی کتابه[3]».

 

و نیزحضرت رسول در مورد جامعیت و عمق قرآن با این تعبیر می فرمایند: «یوم یأت القرآن بکراً، روز قیامت قرآن بکر و دست نخورده وارد می شود».و به همان حدیث برمی گردد که در باطن قرآن عجائبی هست که درک آن کار هرکس نیست. از علامه طباطبایی مفسر تفسیر المیزان سؤال می شود: شما تا چه حد از عمق قرآن مطلع شده اید؟ می فرمایند: اگر همه مفسرین عام جمع شوند اطلاعات همه نسبت به عمق قرآن در این حد است که تا لب دریا برویم ولی داخل دریا نشده برگردیم (به این مضمون). و نیز از ایشان نقل است آیه 102 سوره بقره که در مورد حکومت سلیمان آمده حاوی126000 نکته و موضوعی است که درآن گنجانده شده است با توجه به اینکه قرآن آئین نامه زندگی دنیاست نه آخرت آیا می شود گفت: قرآن کتاب اخلاقی است؟ چند نفر را شنیدم با صراحت بالای منبر گفتند قرآن کتاب اخلاقی است و امور دنیا را مردم خودشان می دانند چه کنند!؟. نکته این جاست، کسی که نگاهش به قرآن و در واقع اسلام این است؛ چگونه می تواند امر به معروف و نهی از منکر کند، خیلی ها اشکال می کنند آقا در کارهای روز مره خود سرگردانم اسلام برای زندگی ما که لااقل دچار مشکل... نباشیم چه راه کاری دارد!؟ و اضافه می کنند: جهنم، بهشت ما همین جاست. همه اش وعده بهشت، حوریان زیبا می دهند ما تا زندگی روزمره مردم با دستورات اسلام سامان ندهیم کسی به اسلام علاقه پیدا نمیکند وقتی متوجه شد اسلام چگونه زندگی کردن چگونه همسرداری کردن، چگونه تربیت کردن چگونه در زندگی کسب و کار موفق شدن را به آقا نشان می دهد به اسلام علاقه پیدا کرده و خوانش می آید. حالا هرچه در باره اسلام بگویید قبول کرده و به آن عمل  می کند.

 

 آقایی از بدرفتاری پسرش شکایت داشت که حرف او را گوش نمی دهد از ما راه کار خواست گفتم: کاری کنید که از شما خوشش بیاید آن طور که عاشق از معشوق خوشش می آید آنگاه خواهید دید چگونه مانند پروانه دور شمع شما می گردد. امر به معروف و نهی از منکری که همه اش از جهنم، بهشت بگوید و آقا می بیند در کشور 75 میلیونی سه میلیون معتاد،7 میلیون بیماران دیابتی، 300 هزار سرطانی... است که80 درصد به علت سوء تغذیه است و در اسلام 30 هزار حدیث تنها درباره تغذیه است. شما چگونه می خواهید این بیماران حتی نماز را با علاقه بخوانند؟ مگر این احادیث را درباره تغذیه سالم نباید ما توضیح دهیم؟ یا این ها را باید فلان کشاورز، فلان بازاری... بگوید که تخصص آن را ندارد؟ تاکنون ندیده ام یک منبری درباره تغذیه درست چند حدیث را توضیح دهد!؟.

 

خدا پدر آقایی را بیامرزد که حدود دو سال پیش بود گفت: ما با قرآن هستیم ولی با قرآن زندگی نمی کنیم آقا در ماه مبارک رمضان خوشحال است دو بار قرآن را ختم کرده ولی در زندگی روزمره خود با مشکلات روبرو هست در کشور 75 میلیونی 20 هزار آقا زندان است به خاطر این که نتوانسته مهریه را به اقساط پرداخت کند!؟

 

                             (( گوشه ای از کتاب فلسفه امر به معروف ونهی از منکر))

 

[1]عواملی اللئالی ج 4 ص 107

 

[2]بجار ج 92 ص 17

 

[3]بحار ج 92 ص 14تاريخ : دوشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۳ | 0:40 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

دفع حمله نقرس به روش طب سنتی

 

فرق نمی کند حمله روز باشد یا شب. ولی باید توجه داشت حمله یک باره و پرحجم شروع نمی شود. اول کم کم خود را نشان می دهد که  معلوم است،همان مهمان نا خوانده، تازه قدم اول را برای ورود درخانه وجود ما شروع کرده است. لذا  ضد حمله را باید به طورضربتی  شروع کرد.چون تجربه نشان می دهد حمله به راحتی دفع می شود و لی اگر اقدام جدی نباشد حمله که کامل شد، بیرون رفتن مهمان نا خوانده، هم زمان می برد، هم دور از انتظار نیست که  برآمدگی رسوبی  از خود باقی خواد باقی بگذارد لذ.

 

1) اولین بار غذا های روزانه را به حد اقل رسانده  و از غذا های سبک بیشتر استفاده کنید؛ چون یکی از علل مهم این بیماری پر خوری و غذا های سنگین مانند تخم مرغ... می باشند. همه را ترک کنید.که حتی کم آنها کمک عوامل مضرند.

 

2) بلا فاصله مایعات را هم زیاد کنید هم روان و متنوع باشد.حتی به جای غذا از مایعات قابل جایگزین استفاده کنید. مایعات از آب  میو های تازه ، غیر صنعتی وترش مزه، و بیشتر سوپ از هر موادی که قابلیت جایگزین دیگر غذا ها  دارند باشند. تا سموم مهاجم را از منافذ بدن خاج کنند. مایعات را در این قبیل بیماری از جمله سرما خوردگی... ویروسی به قدری زیاد کنید که مجبور شوید شب چندین بار بیرون روید.

 

3)فوراً خود  غذا را از نظرحجم به حد اقل رساند. همه نباید را به طور کلی کنار گذاشت و غذا هایی مانند، سماق که ضد اسید اوریک...، هندوانه که شوینده ودافع سموم...، گوجه که...، کیوی که ضد یبوست، انار که صاف کننده خون...، پر تقال که...،کاهو که دافع سموم...، سیب که...، می باشند. و مانند این ها را بر عوامل ضد حمله اضافه کنید. البته ابتکار عمل را فراموش نکنید.

 

4) چه وقت دیدن علائم شروع و چه بعد از شروع حمل، موضع درد را با پاماد« رهامین».{دویلس کلاو، گلوکزامین، ام اس ام}. (Rahamin) کاملاً مالش بدهید و بعد آن را با پلاستیک...به پوشانید که به خورد پوست رفته و به جایی مالیده نشود.  در صورت شدت حمله ، می توان سه ساعت یک  بار مالش را تکرار کرد تا وقتی احساس شود درد رو به ساکت شدن پیش می رود.

 

5) از ضربه زدن... به موضع درد، راه رفتن بدون و سایل کمکی و عصا، با دست بلندکردن چیزی سنگین خود داری کنید. اگر درد در پا است وقت نشتن و خوابیدن آن را بالا قرار دهید که هم درد تشدید نشود، هم رسوبات در یک جا متمر کز نگردد. البته ابتکار عمل و تجربیات حتی محلی در این قبیل مسائل کمک درمان خوبی است که پزشکان اکثراً در توصیه آنها کم لفطی و برخی بی انصافی می کنند که باید دعاشان کرد!؟        (( قبل از نباید های غذایی قرار داده شود)).

 تاريخ : شنبه ششم دی ۱۳۹۳ | 3:1 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

                                                                       درمان بیماری نقر س به روش طب سنتی   23/10/1393

 

علل و عوامل بیماری چیست؟

 

ما کاری  به این امر نداریم که بیماری نقرس  جنبه ژنتیکی و یا در جنسیت زن و مرد و یا دیگر شرایط سنی... حتی اقلیمی... چه تفاوتی وجود دارد. ولی آنچه بعداً در مورد نباید های غذایی خواهد آمد. از آن فهمیده می شود. علل آن نباید هایی هستند که در اصل باعث  پیدایش بیماری می شوند مانند خوردن گوشت قرمز...،و نیز عوامل تشدید کننده می باشند. مانند بیماری ها، چاقی، استرس، پر خوری...، که علت چیز دیگر است ولی این گونه عوامل  هم تشدید کننده هستند هم جرقه برای حمله و ظهور بیماری می شوند. که اگر این عوامل نباشند، بیماری یا به این زودی و یا اصلاً  ظاهر نخواهد شد.

 

نشانه و علائم بیماری چیست؟

 

«از مهمترین علائم بیمارینقرس درد و تورم مفاصل است. شایع ترین مفصلی که در نقرس درگیر میشودمفصل بزرگ شست که شست پا به کف پا متصل میشود. معمولا شروع علائم در این مفصل بصورتناگهانی است.در حمله نقرسی این مفصل ناگهان متورم و دردناک شده و پوست روی آن قرمزو براق می شود. ممکن است پوست روی مفصل قدری پوسته ریزی کند و گاهی احساس خارش همدر مفصل بوجود می آید. شروع بسیاری از این حملات شبانه است و بیمار را از خواببیدار میکند. مفصل بشدت دردناک و حساس می شود بطوری که تماس پتو به پوست شست همممکن است دردناک باشد.گاهی اوقات بیمار در حین حملهنقرسی تب می کند.

 

.این حملات نقرسی معمولا با یا بدون مصرف دارو  بعداز گذشت چند ساعت تا چند روز فروکش می کند. علائم بیمار به ندرت ممکن است چند هفتههم به درازا بکشد. بعد از فروکش کردن علائم، بیمار بعدا دچارحملات دیگر می شود و این مشکل به تناوب در طول سالها تکرار می شود. همان طور که گفته شد علائم نقرس بیشتردر مفصل بزرگ شست پا دیده می شود گرچه ممکن است علائم آن در  پاشنه پا، مچ پا، زانو،آرنج، مچ دست و انگشتان دست هم بوجود آید.گاهی اوقات کریستال های اسیداوریک رسوب کرده و موجب التهاب و درد در آنها می شود.

 

در موارد مزمننقرس، رسوب اسید اوریک در بافت ها بصورت متمرکز درآمده و یک توده سفت را در بافتبوجود میاورد. به این وضعیت نقرس توفوسی میگویند.این رسوب ها معمولا در سطحپشتی انگشتان دست، شست پا، پشت آرنج و لاله گوش دیده میشود. وجود این رسوبات نشاندهنده بالا بودن بسیار شدید اسید اوریک در بافت های بدن است. از دیگر علائمنقرس رسوب اسید اوریک در کلیه و ایجاد سنگ های کلیوی است که در صورت مزمن شدنمیتواند موجب نارسایی کلیه شود.».

 

این قسمت چکیده ای بود از سایتی که من آن را خلاصه و عوام فهم ترکرده وآنچه که خودم دارم  می آید. البته  علائم  عمده و اصلی همین هاست که در بالا آمده است ولی هم به خاطر شرایط سنی، جنسی، بیماری های دیگر افراد، و هم فرا تر از این ها شرایط اقلیمی... قهراً علائم خاص خود را نشان می دهند و این خود بیمار است که با خوردن نوع غذا هایی مانند گوشت قرمز، سرخ کردنی ... باید متوجه شود بیماری نقرس است یا نه. و دیگر اینکه اگر درد روز شروع می شود، و هوله داغ درآن اثر باز دارنده دارد یا بعد از مدت کوتاهی رفع می شود معلوم است نقرس نیست و علت دیگری باید داشته باشد که گاهی در همه افراد دیده می شود که البته به  نوع تغذیه و آب و هوا هم می تواند ربط داشته باشد. اگردرد در سر، گردن، کمر، زانو... دیده می شود ممکن است از روماتیسم مفصلی و  یا عوارض زود گذر مانند چاییدگی. ضربه، غلظت خون... باشد.که خود انسان از نوع غذا، کار،خواب، عصبانیت... می تواند پی ببرد علت اصلی آن چیست. به هر صورت باید دکتر خود باشیم و بدون جهت خود را به پزشک و مصرف دارو شیمیایی مبتلا نکنیم. تحقیات  نشان می دهد گروه زیادی از بیماری ها از ناحیه، بدون جهت به پزشک مراجعه کردن و مصرف دارو های شیمیای می باشد که مصرف آن لزومی نداشته است جز وجود بیماری نا خواسته که می ششد خود به خود رفع شود ولی ما آن را پر و بال دادیم!؟

 

بابد های غذایی

 تاريخ : سه شنبه دوم دی ۱۳۹۳ | 22:37 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

در مورد باید ها بیشتر به کلیات می پردازیم  و درجا هایی که لازم باشد درحد نیاز توضیح می  دهیم چون هم وقت نویسنده و  بیمار کم است هم هرکس بر اساس شرایط خاص خود مواد غذایی مورد نظر را باید  بر گزیده و سبد غذایی خود را ادامه دهد. کلیات از این قرار می باشد.

 

1)انواع میوه جات چه آب و چه خود آن ها حد اقل در بیست وچهار ساعت یک کیلو باید مصرف شود. در میان همه این ها تأکیید می شود پرتقال، گیریپ فروت، کیوی، انار، موز، توت فرنگی، سیب،لیمو ترش،آنا ناس،گلابی، انگور، به خصوص انواع آلو ها، گیلاس،  میوه علاوه بر اثر درمانی آن باعث نشاط، زیبایی به خصوص زیبایی جنین مادران، طول عمرکه نمونه آن انسان های نخستین میوه خوار می باشد. خواب راحت... از امتیازات بارز میوه در مقابل مضرات گوشت به خصوص گوشت قرمز وچربی حیوانی می باشد.

 

2)انواع سیفیجات که بهترین آنها هندوانه، خربزه، گرمک طالبی، خیار، کدو خورشت، سیب زمینی، گوجه که خیلی مفید وضد اشعه ما ورا بنفش خورشید و ضد گرمازدگی هم می باشد، چغندر، هویج ، کلم ، فلفل قرمز، مار چوبه. بهترین حربه برای مبارزه با حمله نقرس هندوانه، طالبی، آلوها، خیار، گوجه، خربزه، گریپ فوروت، انار ...، مصرف سماق با هر غذای گوشتی، چرب و سرخ کردنی... می باشد.

 

3)انواع سبزیجات خام وحتی پخته، از یک نظر سبزی خام، سرآمد همه باید های غذایی می تواند باشد، کاهو، کرفس، کاهو بهترین وسیله است برای دفع سموم بدن ازجمله نقرس با آب لیمو... بعد از غذا... میل شود.

 

انواع غلات، مانند گندم و نان آن، جو، عدس ولی کم،  با سیب زمینی مصرف شود، برنج، ذرت، لوبیا، البته غلاتی باید کم و در هفته یک بار آنهم ترکیب با مواد غذایی دیکر مانند گوجه، کلم، برنج، کدو،....

 

4) انواع لبنیات. لبنیات گرچه دارای پرتوتئین زیاد هستند ولی کم چرب آن برای  نه تنها درمان بلکه برای سلامتی... حیاتی ترین مواد مغذی می باشند. به خصوص شیر، پنیر، ماست که ضد پوکی استخوان می باشند. وحتی جای مایعات را که حیاتی هستند می گیرد. ماست را آب دوغ می کنند به جای نوشابه با غذا میل می کنند که در هضم و جذب غذا نقش اساسی دارد. البته بعد از غذای حاوی آهن ماست، ترشی، چای، میل نکنید که مانع چذب آهن به بدن می شود. ولی اگر آهن بدن زیاد از حد باشد باید ماست... با آن غذا ها خورده شود.

 

5) انواع مایعات. درسبد غذایی چیزی نیست که جایگزین مایعات به خصوص آب شود.حتی آدم معمولی سالم، در24، ساعت حد اقل  هشت لیوان آب خالی( بدون آب های دیگر در غذا ها...)، باید میل کند، چای کم رنگ نارنجی زیاد، سوب به  اشکال گونا گون  و  پرآب، نه شور وا مانند.آب میوه تازه زیاد، نه ساندیس،آب میوه صنعتی...، پول ضایع کن هستند!؟. شاه کارحیاتی مایعات طبیعی این است که سموم و رسوبات ناشی از بیماری را از منافز بدن حتی از طریق پوست، راه تنفس... دفع می کند. در مورد هر بیماری به خصوص، نقرس، سرما خوردگی، بیماری های ویروسی، بیماری های حاد... به قدری مایعات مصرف شود که مجبور شوید شب چند بار بیرون روید. البته  تجربه صد در صد ماست.

 

 خلاصه به قول یکی از سایت ها:«غذاهایی که فاقد پورین می باشند:گیلاس، توت فرنگی و آلبالوی تازه (به میزان 250 گرم در روز مجاز شناخته شده است) موزگوجه فرنگی.کرفس،بامیه،کلم جعفری سبزیجات برگ سبز.آناناس.غذاهای دارای ویتامین C مانند: کلم قرمز، فلفل قرمز، نارنگی، پرتقال و دیگر مرکبات وسیب زمینی. آب میوه و آب.لبنیات کم چرب.کربوهیدرات های پیچیده از قبیل: نان،ماکارونی، برنج، غلات،میوهها و سبزیجات.غذاهای پورین داری که باعث بروز نقرس نمی شوند، عبارتند از:گل کلم، مارچوبه،قارچ،نخود،اسفناج،نان های سبوس دار، مرغ، بوقلمون و لوبیا (این غذاها بهتر است هفته ای 1 بار مصرف شوند، نه بیشتر».

 

توجه داشته باشید سماق نتنها برای خنثی کردن اسید اوریک خون مفید و معجزه می کند، بلکه بهترین دارو  برای خون ریزی معده و  هر خون ریزی دیگرهست. لذای هر غذای گوشتی، چربی دار و غذایی را که احتمال دارید برای نقرس، زخم معده... مضر است سماق را وقت خوردن اضافه کنید. خیلی کمک کند. البته به امید آن خودتان را درچاه سرخ کردنی، گوشت قرمز و چربی حیوانی... نیندازید!؟

 

برخی دیگر از مواد خوراکی حاوی فسفر بسیار مؤثر. مانند.کنگر، گردو، فندق، قارچ، گوجه فرنگی، آلو، توت فرنگی، تمشک ،کاسنی ،خیار ، بلوط، تره فرنگی، گل کلم، سیب زمینی،کرفس، برنج ،سیب، هویج، کاهو ،پیاز، مارچوبه، انگور، بادام، پسته، گندم ، غوره، سیر، یونجه، گل لادن، جو، نخود تازه ،ذرت، لوبیای تازه، عدس،کلم و اسفناج . البته انواع میوجات دارای فسفر می باشند.

 

نباید های غذای

 

 اصطلاح طبی است. چی بخوریم تا خوب شویم ملاک نسیت؛ بلکه چی نخوری تا خوب شویم ملاک است. یک جرقه در مدت کوتاهی هکتار ها جنگل را به خاکسشتر تبدیل می کند؛ کار خان را نابود می گرداند...

 

گوشت قرمز به خصوص سرخ کرده وآب آن، چربی به خصوص چربی حیوانی، نه تن ها بد است بلکه علت اصلی وصد در صد پیدایش نقرس می باش. البته اکر در ماهی یک بار و درضمن دیگر غذا های مفید واصلی طبخ شده باشد زیاد وسواسی هم لازم نیست ولی اگر همین را هم ترک کنید بهتر می باشد. چون عوامل بیماری قطره قطره و پس از مدتی مانند استعمارگر فضای وجود انسان را برای همیشه اشغال  می کند!؟

 

سایر چربی های هم باید درحد اقل باشد مرغ و ماهی باید بدون پوست مصرف شده و چربی های مرغ که زیاد هم هست جدا و دور ریخته شود اگرکسی به جهت... ناچار باشد، مصرف کند با ترشی وغذا هایی مصرف شود که تأثیر آن را کم کند وحتما با سماق استفاده شود.

 

از سرخ کردن هر مواد غذایی به خصوص مرغ و ماهی خود داری شود ولی اگر گاهی و ملایم تفت داده شود شاید بد نباشد و در هفته یک بار می تواند  مضر نباشد ولی کسانی که بیماری آنها حاد است باید به طورکلی آن را تر ک کنند.

 

انواع شیرینی جات  صنعتی از عوامل مهم بالا برنده اسید اوریک خون و رسوب در بدن می باشد. مگر شیرینی های طبیعی که بهتر هست همان ها هم محدود باشد به خصوص آن های که حاوی آهن زیاد هستند مانند کشمش، خرما، عسل... چون کلاً مواد غذای حاوی آهن باید کم وگاهی مصرف شود مانند اسفناج، عدس، پیاز،...

 

انواع عدویه جات به خصوص فلفل سیاه،( ولی قرمز بد نیست) وحتی دارو های گیاهی گه گرم وخش مزاج هستند باید ترک... و برخی محدود شوند مثل عدویه های معمولی، مانند دارچین، زنجبیل،هل، زعفرون...، چون این ها هم گرمند هم خشک مزاج و از خانواده دارو گیاهی هستند؛که کلاً دارو گیاهی مشکلاتی دارند که در و بلاک توضیح  داه شده. و لذا باید دست مواد غذایی سالم را بوسید. و درست هم مصرف کرد که نگویند80 در صد بیماری ها بر اثر سوء تغذیه و ده در صد به عوامل خانوادگی ربطدارد!؟.

 

غذا های شب مانده، نان کهنه،و... که سموم  بدن را زیاد و  در جهاز هاضمه اثر منفی دارند. انواع خوردنی های صنعتی از جمله آب میوه..و تا...،که حد اقل به سلامتی و نیروی بدنی کمک نمی کنند. در صورتی که پول دست رنج ما صرف آن ها شده است!؟

 

پیرامون باید ها و نباید های غذایی

 تاريخ : سه شنبه دوم دی ۱۳۹۳ | 22:22 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

با توجه به این وقعیت که 80،در صد بیماری ها به سوء تذیه وده درصد به خانواده بر می گردد. حاکی از خلأ برنامه غذایی و بی نظمی درآن می باشد. لذا باید وقتی را صرف حل این مشکل زندگی  بر انداز کرد که از300، هزار سرطانی سالی 30، هزار آن پس از...!؟ راهی گورستان نشوند. ما در اینجا مطالبی را مورد سؤال قرار داده وجواب و راه کار ارائه می کنیم که می شود همان روش تنظیم و داشتن بر نامه غذایی در هر شرایطی که هستیم.کلیدی بدست شما داده می شود،شماهم کمر همت را بسته و برای خودتان، با ما همکاری کنید.

 

1)اگر چاق هستید: سعی کنید هم بین وعده های غذایی میوه و مانند آن که کم کالری باشد مقداری بخوری که باشکم گرسنه وارد سفره غذای اصلی نشودید. در وقت خوردن غذا آهسته غذا بخورید چون از نظر یک مقوله علمی، زود سیر می شوید. سعی کنید میوه تقرباً  ترش مزه در روز زیاد بخوری وشبه ها جز انگور از دیکر میوه ها نخورید. ورزش را در دوقت صبح و عصر ترک نکرده و برای همیشه آن را  دامه دهید شیرینی کم و غذاهای تقرباً ترش بیشتر به خورید. غذا های پر نشاسته مانند برج وسیب زمین...کم  و بعد از غذا میوه ترش مزه و یا همراه غذا ترشی لیمو... بخورید.

 

اگر لاغر هستید، عکس آنچه را برای  رفع چاقی که گفته شد انجام دهید، بیشتر شیرینی و ترشی کمتر بخورید شیرینی را با مواد غذایی بخورید که سرد است تا اثر شیرنی راخنثی کند که برای نقرس مشکل ایجاد نکند.

 

2)اگر زخم معده دارید: رژیم معده چندان منافاتی با رژیم نقرس ندارد، ولی ترشی که برای نقرزس خوب است باید از ترشی آب لیمو، ترشی ملایم، ترشی همراه شیرینی استفاده کرد. اصولا؛ غذا هایی که برای نقرس خوب است برای زخم هم معده مشکل ندارد. سماق که بهرین داروی نقرس وضد خون ریزی معده است در هر غذای گوشتی حمتا استفاده شود، سبزیجات که برای نقرس، روماتیسم مفصلی مفید است برای معده از پختیه، خشک آن داخل غذا، جویدن وآب آنرا مکیدن، بهره برید چون حیاتی ترین مواد خوراکی برای سلامتی و همه امراض میباشد

 

3)اگر فشارخون دارید: باید ها و نباید غذایی نقرس، روماتیسم مفصلی وفشار تقریباً مثل همند. که البته خود بیمار هم باید مبتکر و هوشیار باشد چون شرایط افراد از جهات زیادی متفاوت می باشد که ابداً در اختیار پزشک نیست.

 

4) اگرکم خون هستید:آدم  های کم خون چون باید مواد حاوی آهن زیاد استفاده کنند عقیده بر این است که آهن زیاد اسید اوریک خود را با لا برده و نقرس را در تشدید می کند. لذا مواد حاوی آهن باید همراه و در ضمن غذا های اصلی و در هفته دو بار بیشتر نباشد. تجربه کنید اگر بد نبود بیشتر استفاده کنید. البه سبزیجات حاوی آهن کافی هستند سبزی خوردن را زیاد کنید که برای نقرس رو ما تیسم مفصلی زیاد سفارش شده.آدم های کم خون با مواد حاوی آهن ترشی و یا مست، دوغ... نباید بخورند مگر در دیگر وعده های غذایی یا چند ساعت بعد و یا قبل از غذای اصلی  باشد. مانند لبنیات که برای جلوگیری از پوکی استخوان ضروری است. به هر طریق ممکن باید این دوست مهربان را  با هر ابتکاری است جا داد.

 

5)آگر دیابت دارید: چندان مشکلی نیست چون میوه به خصوص پرتقال برای نقرس ودیات مفید  هستند. همین طور انواع سبزیجات. ولی شیرینی برای هر ده بد است البته درحدی که لازم است باید مانند خرما ،کشمش،عسل... باشد ولی و بیش از حد نیاز نباشد.

 

6)اگرهر بیماردیگر...: این جای ابتکار عمل و پزشک خود بودن است که با مهارت تجاربی را کسب و یک سبد غذایی متناسب با شرایط موجود بسازید.از همه مهم تراز غذا های ترکیبی کمک بگیرید که هم هر نوع غذای لازم را همراه دارد و هم غذاهای مضر تحت تأثیر غذاهای مفید واقع و اثر بد یک دیگر را دفع می کنند. مانند گردو و پنیر،خرما و ماست و...، و نیز شما آن بیماری های سخت و مهم را بر دیگران مقدم بدارید.البته اگرگوشت قرمز چربی به خصوص حیوانی، سرخ کردنی، پر خوری را محدود وکنترل کنید، می توانید با  هر تعداد بیماری گردن کلفت هم مبارزه کرده وموفق شوید. زیاد تجربه شده و نمونه داریم فوقش اراده می خواهد نه تنبلی...!؟

 

دكتر و معالج  خود باشیم:

 

 نكته قابل توجه براي هر نوع بيماري اين است كه هم شرايط افراد از نظر مزاج... متفاوت است،هم شرايط اقليمی و تأثیرات،آب و هوا، و حتي نوع شغل،(کهآن را درکتابی توضیح داده ام).لذا قدیم که دکتر نبود،به خصوص در روستا ها ،مردم هم كاشف دارو، سازنده آن، پزشك تجویز نسخه،و هم معالج بودند. به همين جهت هم بيماري كمتر، هم عمرها طولاني تر و مرگ و میر هم  کمتر بود.خود شما مي توانيد بادقت اثر غذا و مانند آن را در مورد بیماری تشخيص داده و روز به بروز بر تجربه خود بيفزاييد تا تجربه بیندوزی. افراد حتی کم سواد را سراغ دارم که با رژیم و تنظیم غذا، با درد مبارزه و آن را کنترل و درمان می کنند.البته در صورتي كه به پزشك مراجعه كرده ايد و تحت درمان او  قرارداريد؛ بايد دستورات پزشك را  انجام دهيد و  با اين حال بايد از تجربیات خود کمک بگیرید و از وضع مزاجي و ديگر شرايط خود، پزشك را هم در جريان قرار داده و هماهنگي کاملاً رعایت شود، نه خود سر و هرج و مرج!؟.

 

روش درد شناسی در نگاه تنظیم غذا

 

هر وقت حال شما خوب نیست و نمی دانید علت چیست، سعی کنید غذای خود را هرچه هست تغییر دهید و تا مدت ده روز غذاهایی را که نخورده اید و یا کم خورده اید بخورید. اگر زیاد از غذا های گرم استفاده کرده اید از این به بعد،بیشتر غذاهای خنک و سرد بخورید و بالعکس .اگر مایعات کم مصرف کرده اید آن را زیاد کنید و بالعکس.اگر برنج و یا گوشت زیاد خورده اید آنها را کم کنید. اگر غذایتان یک نواخت بوده آن را تغییردهید.ژاپنی ها در روز ازچهل نوع غذا استفاده می کنند.چون بدن به همه غذا ها نیاز دارد، لذا غذا های ترکیبی پخت کنید تا از خواص همه غذا ها بهره مند و دچار مشکل نشوید.به هر صورت با این روش آزمایشی و ابتکار عمل، هم می توانید درد شناس شوید و هم روش تنظیم غذا را یاد بگیرید که جدیداً با تنظیم غذا بیماری هایی مثل قلبی و عروقی... را معالجه می کنند. ما هم کتابی در این باره داریم ولی هنوز اصلاح نشده است. البته وقت شروع متوجه باشید روز دوم با روز اول چه وضعی دارید؛ با این گونه دقت ها، شما روزی به یک معالج ماهر تجربی مبدل می شوید؛ و آن گاه برای دیگران هم می توانید مفید باشید. این ها اکثراً از تجربیات خود ماست نه تحصیل در دانشگاه. بوعلی سینا هم  بیشتر از این روش بهر جسته بود.

 

باید های و نباید رفتاری

 

قبل از پرداختن به جزئیات باید ها و نباید ها، در همین رابطه به این نکته مهم که عصاره یک کتاب است، اشاره کنم؛ انسان از هر دیدنی، شنیدنی،خوردنی،لمس کردنی،انجام دادنی و حتی اندیشیدنی...، لذت ببرد، این لذت  انرژی مثبتی است که از عامل اثر گذار به سوی ما انتقال می یابد. مانند ورزش، تفریح...، محبت...، فلسفه اینکه سرکشی ارحام... عمر را زیاد می کند به همین دلیل است.و خلاصه باید های رفتاری دریک نگاه از باید های غذایی و دارویی برتری دراد. البته نباید ها هم عامل انتقال انرژی منفی می باشند که یک لحظه... عصبا نیت یک انسان سالم را روانه بیمارسان می کند تا چه رسد یک بیمار را که قوز بالا قوز می شود!؟

 

بنا بر این، تصور اینکه تنها راه معالجه دارو، و غذا درمانی می باشد درست نیست. غذا درمانی تنها یک جزء از روش معالجه است،درحالی که بیش از صد مورد روش رفتار درمانی داریم، که از جهت صرفه جویی، عوارض جانبی...، با دارو درمانی و حتی غذا درمانی، اصلاً قابل مقایسه نیستند، و مهم اینکه رفتار درمانی به طور کلی برای هر نوع بیماری مفید و سازگار می باشد؛ مثلاً  سرطان را حساب کنیم، ورزش درمانی، تفریح درمانی، کار درمانی، خنده درمانی، دوستی درمانی، تلقین درمانی...، همه در کنترل و حتی درمان سرطان مفید هستند. ورزش و تفریح در جهاز هاضمه و اشتها، استحکام عضلات، استخوان ها...،مؤثرند. و نیز هیچ چیز مانند خنده و شادمانی، کار و تلاش، پوشیدن لباس شاد...، در سلامت و کنترل بیماری صاحب اثر نخواهد بود؛ لذا اسلام کار و تلاش را از نظر ارزش در ردیف جهاد قرار داده است.

 

ورزش برای این نوع بیماری ها وکلا افراد دارای سن بالا باید به صورت نرمش، روش های کششی، و یو گایی باشد که هم کششی است هم تنفسی در هوای آزاد. ملاک ورزش برای هر کس و هر نوع بیماری این است که با درد همراه نباشد و هر وقت احساس درد شد  باید آن را تغییر داد یا تا زمانی که درد احساس نمی شود باشد نه...، البته باید ازخود پزشک و یا مربی ورزش... دستور گرفت. بهترین ورزش  تفریح، کوه نوردی، دید و باز دید، سرگرمی،کار مناسب و مسافرت است که حضرت رسول(ص) می فرمایند:« سافروا   تسحوا. مسافرت کنید تا سالم بمانید». در باره اهمیت ورزش. اگر می خواهید واقعاً سالم باشید علاو ه بر داشتن برنامه مستمر...آن، هر وقت و هرجا ولو یک دقیقه ،فرصت را از دست نداده و ورزش کنید. ورزش سی سال عمر بیشتر را تضمین می کند. قطره قطره جمع شود وانگهی دریا شود.

 

در مورد نباید های رفتاری باید ها را عکس کنید می شود نبایدها.  به چند نباید هم اشاره کنم کافی است.  هیچ چیزی بد تر از  بیکاری، نگرانی، عصبانیت... نیست چون خود امثال این ها اصلاً مادر بیماری های کشنده هستند. می گویید نه امتحان کنید.

 

و یک  نکته مهم اینکه یک بیماری از اولین سنگ بنایی آن تا کامل شود گاهی دهها علل و عموامل دست بدست هم می  دهند  تا سرزمین وجود ما را اشغال کنند. برای بیرون راندن این اشغالگر،  باید لشکر مسلح بیش ازآن وارد کرد والا بی فایده است چون شاهد هستیم   تنها با دارو درمانی، با وجود پیش رفت علم طبابت بیماری کم که نمی شود بیشتر هم می شود!؟ که دلیل آن ساخت بیمارستان چند صد تخت خوابی ... است که  هر سال اضافه می شود!؟

 

خلاصه تغذیه درست  در نگاه طب سنتی

 

اینکه نظم و بر نامه ریزی اصولی را در تغذیه رعایت کنیم که مصداق 80، در صد بیماری بر اثر سوء تغذیه نشویم. همانند قدیم  ها واقعاً دکتر خود باشیم. و مهم اینکه با توجه به رعایت رژیم غذا در عین حال خود را به وسواسی تغذیه مبتلا نکنیم که کشنده ترین بیماری روحی و روانی می باشد.و از همه مهم تر، نباید های غذایی را رعایت کنیم کافی است که از هر نوع غذای دیگر بخوریم، هرکدام  به حالمان مفید  تر بود بیشتر و هرکدام خیر؛ کم تر وگاهی استفاده کنیم؛ چون بدن روزانه به همه مواد غذایی نیاز دارد. و خلاصه مایعات حتی در ایام سلامتی یادتان نرود.

 

*در مورد نتیجه غذا های ترکیبی، چاقی ولاغری، تنظیم غذا، تقویت سیستم ایمنی بدن... به وبلاگ ما مراجعه کنید.

 

عبد الحسین نجفی

 

همراه: 09368550280

 تاريخ : سه شنبه دوم دی ۱۳۹۳ | 22:18 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

چگونگی و مضرات دارو گیاهی

دارو گیاهی، مزیت غذا درمانی را ندارد، مگر برخی که می شود به جای غذا مصرف شود. اثر دارو های گیاهی به خصوص برخی از آنها اثر فوری دارند ولی مشکلاتی هم دارند، بیش از یک سال مانده باشند، یا بی اثر شده و یا فاسد هستند،  نیز تهیه و ترکیب، دم کردن و مصرف آن خیلی دقیق و حساس می باشد، و برخی اگر زیاد و مکرر مصرف شود. مثل زعفران، هل، سیاه دانه (کوبیده و فوری مصرف نشود) زیان آور هستند.دارو های گیاهی، به خصوص اگر زیاد مصرف شوند، تولید سم می کنند.ولی در کل نه عوارض دارو شیمیایی را دارند و  نه مزیت های غذا درمانی را.لذا تا ممکن است با غذا درمانی، با درد مبارزه کنید و  به سراغ دارو گیاهی نروید.چون علاوه برآن چه بدان ها اشاره شد، ثابت شده مصرف زیاد دارو گیاهی هم مسموم کننده هستند، هم اول باعث غلظت خون و کندی در گردش آن می شوند، و زود یا دور باعث سر شدن و خواب رفتگی...دست و پا می شود.و سپس تصلب شرایین، فشار خون را به ارمغان می آورد.و اگر عوامل دیگر همراهی کنند،  بیماری قلبی عروقی و حتی ممکن است، بیماری ام اس را هم باعث شود. درد موضعی، تشدید هر بیماری، سر درد... دور از انتظار نیست. ولی  در قدیم  که اکثراً دارو گیاهی مصرف کرده و خوب هم می شدند، هم گاهی  و کم مصرف می کردند؛ چون کمتر بیمار می شدند، و هم اینکه در هوای آزاد زندگی کرده و  تحرک داشتند،و سیستم ایمنی  بدنشان به خاطر غذاهای طبیعی... به قدری قوی بود که هیچ عارضه ای  توان  ورود در سر زمین وجود آنها را نداشتند.ولی عصر ماشی و غذا های صنعتی...، را بگو که چه کرده  و دارند می کنند!؟ و لذا به همین علت است که هرچه علم... طب روز به روز پیش رفته تر می شود؛ بر عکس بیماری هم بیشتر و گردن کلفت تر می شود!؟

ولی عرق و روغن دارو های گیاهی  مشکل خود گیاهان را ندارند اما نباید زیاده روی شود مثلاً  اگر یک ماه یک عرق گیاهی مصرف کردید، بعد از چند هفته از نوع دیگر، می شود مصرف کرد ولی در هر صورت، تنها غذا درمانی است که این  قبیل مشکلات را  ندارد. پس غذا درمانی  بر ترین جایگاه را برای سلامتی ما دارد و آن را از دست نداده و کوشش کنید یک سبد غذایی استاندارد، برای خودتان معین کنید.البته دارو شیمیایی برای برخی از بیماری ها اگر نباشد با رژیم غذای تنها،  نتیجه  مطلوب  بدست  نخواهد  آید، جز با مصرف دارو. تاريخ : پنجشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۳ | 10:32 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

تغذیه مداحان...به روش طب سنتی

ازکتاب(فلسفه گریه در فضای مداحی)مستعد ایده آل شدن، حهت اجرای مراسمات عزا داری در محرم...

بایدهای غذایی

در مورد باید های غذایی اول به غذاهای اصلی و غذاهایی که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند پرداخته و  بعد غذاهایی که خاص مداحان... می باشد خواهد آمد.

انسان موجود کیاه و میوه خوار است اکثر غذاها بایداز نباتات لبنیات و کمتر از گوشت باشد مثلاً گوشت در هفته دو  بار نباید زیاد تر باشد، غذاهایی که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند اگر در حد لازم استفاده شود این نتیجه مهم را خواهد داشت که اگر در جاهای آلوده باشیم، یا  با بیماران مسری سر وکار داشته باشم، کم اتفاق می افتد که بتواند در سر زمین امن بدن ما وارد شود چون سربازان قوی مرز دار، ویروس ها...را شکار و همین شکار از نظر علمی ثابت شده، باعث تقویت آنها  شود. مانند گردو، سیب درختی،گل کلم، کاهو، پیاز، سیر، لیمو ترش،زیتون و روغن آن، گوشت ماهی، مصرف سبزیجات، پرتقال،آب انجیر و خود انجیر، انار،خربزه، هندوانه، کیوی.البته برخی از اینها تعریف گردو، سیب درختی، پیاز... را ندارند ولی  باشند خیلی کمک می کنند. چون میوه ها کلاً شادابی می آورند و سموم را از منافذ بدن خارج  و زمینه را برای رشد باید های سلامتی مستعد می سازند. و اما نباید هایی که سیستم ایمنی را ازکار می اندازند، مصرف زیاد، انواع مواد قندی به خصوص شکر می باشد و نوشابه های گاز دار و غذا های صنعتی.

 این را ضافه کنم اگر با بیماری سر و کار دارید که به بیماری واگیر دار مبتلا می باشد، یا بیماری ویروسی در حال انتشار است و کلاً شرایط طوری است که احتمال سرایت بیماری... هست. اولین کاری که می کنید آب و غذایی که می خواهید استفاده کنید حتماً آب لیمو اضافه کنید، پیاز خام سفید( باشد بهتر است)، استفاده کنید.حد اقل روزی یک وعده هندوانه و یا کاهو استفاده کنید، مایعات گونا گون  را بیشتر کنید  تا آلودگی ها و سموم از منافذ بدن همراه آب خارج شود.

شایان ذکراست.چون کمبود آهن یکی از علل مهم  بیماری ها می باشد و وجود آهن در بدن یکی از عوامل مهم تقویت کننده سیستم ایمنی وحیاتی بدن به شمار می آید.درگروهی ازمواد خوراکی موجود می باشد، سعی کنید، در سبد غذایی کنجانده شود. مانند.مارچوبه، قارچ،اسفناج،کلم، زردآلو،جو، پیاز،سیب زمینی،آلبالو،خرما، چغندر، برنج، انگور،هویج،گوجه،گردو، کاسنی، کرفس ،شاهی،پرتغال، ذرت، سیب ،کاهو ، کیوی که ضد یبوثت، گریپ فوروت که ضد فشار خون می باشد. به این نکته توجه داشته باشید ماست... را با خذا های حاوی آهن نخورید مگر زمانی که یقین داشته باشید آهن بدنتان زیاد تر از حد معمول است.

کلاً مداحان باید، از سبزی ها میوه زیاد مصرف کنند چون هم شادابی آور هستند هم دارای فسفر که برای قوای فکری لازم است غذاهای دارای آهن، خون ساز زیاد مصرف کنند، مانند عدس، اسفناج، پیاز، خرما، کشمش سبزیجات زیتون و روغن آن مغز گردو...

به خصوص وقت هایی که مرتب مشغول مداحی هستند، سبزیجات هویچ و آب هویج بیشتر مصرف کنند، هویج را پخته و  بعد از غذا میل کنند، هویج برای حنجره و تارهای صوتی ضروری است. غذاهای پرو تئین دارد تخم مرغ، پسته، کباب، جگر،آب انجیر، سوپ (در زمستان) بیشتر مصرف کنند و لی کوشش شود غذاها هم متنوع باشند هم ترکیبی؛ می گویند ژاپن ها در روز، از چهل نوع غذا استفاده می کنند که البته همان غذای ترکیبی را شامل می شود لذا هیچ روشی بهتر از تنوع و غذاهای ترکیبی نیست غذاهایی که گرمی بیشتری دارند مثل عسل، کشمش، خرما... باید بیشتر مصرف شود. و برای خواص همه خوردنی ها، غذاهای ترکیبی... به وبلاگ ما رجعه کنید.

نباید های غذایی

در مورد نباید های غذایی این نکته کلی خیلی مهم است، بدانم چی بخوریم تا خوب شودیم( یا سالم بمانیم) ملاک نیست، بلکه چی نخوریم تا بیمار نشده ایم سالم بمانیم ملاک و مهم است. توجه کنیم که گاهی یک غذای ناجور ما را راهی بیمارستان و حتی مرگ می کند؛ یک جرقه آتش در مدت کوتاهی هکتار ها جنگل را به خاکستر تبدیل می کند. اصلاً 80درصد بیماری ها، به خصوص سرطان بر اثر سوء تغذیه و نباید های غذایی است. مداحی که بیمار باشد کمیت و کیفیت مداحی او به همان اندازه خواهد بود که بیماری اوست مردم را به جای گریاندن خسته... می کند خیلی ها به خود می لو لند کی روضه تمام می شود و تمام نشده حرکت می کنند چون خسته کننده است واقعاً انسان دلش به حال برخی از مستمعین می سوزد، که به خود می لولند مجلس کی تمام می شود!؟

در مورد نباید های غذایی اگر بخواهیم، هم حالا خوب مداحی کنیم، و هم تا زمان بزرگ سالی سینه و حنجره خوبی داشته باشیم باید از سرخ کردن زیاد و زیاد سرخ شده جداً خود داری شود؛ چون صدا را کلفت... می کند، نیزآب زیاد یخ و آب زیاد داغ حنجره  را مانند استکان که یک باره آب داغ داخل آن بریزند خورد می کند، نوشابه و دیگر نوشیدنی های گاز دارد ولو دوغ گاز دارد  باشد خوب نیست، ترشی زیاد و شدید، میوه زیاد ترش نخورید، نان کهنه غذای زیاد مانده نخورید، بعد از غذا چای نخورید که مانع جذب آهن غذا می شود، یا قبل و یا سه ساعت بعد از غذا باشد. از یک نواختی در غذا دوری کنید به خصوص روزهایی که روضه و منبر دارید غذای سرد مانند ماست، دوغ، سیب زمینی، خیار... کمتر و با غذایی که طبع گرم دارند مصرف کنید، شب غذای سرد اثر کم تری داد، سردی زیاد باعث فراموشی، لکنت زبان، زود خسته شدن؛ بی حالی خشکی دهان قطع نفس... می شود. لذا سعی کنید با شکم  پر وارد سخنرانیو مداحی نشوید. سه وعده غذا را شش وعده کنید که سنگین نباشید و زود هضم شود، غذاهای زیاد سنگین مانند کله و  پاچه اسفناج، گوشت ماهی... نخورید کم و با غذای دیگر باشد، بد نیست. بین وعده های غذایی چیز جز ب نخورید، مگر بیماری چاقی و گرسنگی زیاد که در این صورت چیزی بین وعده های غذایی بخورید، هم اشتهای شما کم خواهد شد، هم وزن شما بتدریج کم و  به همان اندازه لاغز و وزنتان کم خواهید شد. به هر صورت تنظیم غذا، تضمین کننده سلامتی و توانمندی شما در انجام مداحی و سخنرانی ایده آل خواهد شد،نیز سعی کنید خودتان دکتر و استاد خودتان؛ چون هم شرایط افراد با هم متفاوت است هم دیگر شرایط زمانی، مانی...، مثلا زمستان است، مایعات مصرفی بیشتر باید سوپ و گرم باشد...

عبد الحسین نجفی

همراه: 09368550280

 

 تاريخ : شنبه پانزدهم آذر ۱۳۹۳ | 0:33 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

چند بیماری و داروهای کشنده

نامه ای که ازآقای جمشید اهل قزوین از طریق ایمیل بدستم رسیده، در قسمتی از آن این طورآمده است «.... من از هشت سالگی مریض هستم و مشکلات جسمی و روحی زیاد دارم یکی از این بیماری ها, سر درد هست که بیست و چهار ساله که دارم تحملش می کنم همیشه یه سر درد خفیفی دارم که هفته ای یکی دوبار شدید میشه و زندگی رو سخت میکنه و دلم می خواهد بمیرم و این درد رونکشم هرچی دکتر هم رفتم فایده نکرده داروهای گیاهی هم اثری نداشته عکس هایی هم که از مغزم گرفتم, چیزی رو نشون نمی ده, خیلی دلم می خواست از نظرات حضرتعالی هم استفاده کنم و ببینم چه درمانی رو پیشنهاد می کنید چون با مطالبی که از خود تون نوشتید, احساس می کنم با بوعلی سینای قرن جدید روبه رو هستیم و خیلی امیدوارم شما بتوانید برام کاری بکنید. در مورد مشخصات سر دردم هم باید بگم که یازده نقطه از سرم درد می کنه, شقیقه ها, بالای ابروها, دو طرف پیشانی, دو طرف فرق سر, دو طرف گردن, و همچنین مرکزکه داخل مغز هست تقریباً هشتاد درصد غذاهایی رو نمی توانم بخورم و سر دردم رو بیشتر می کنه دائماً تو خونه هستم و تو شلوغی و سر و صدا و نور بدتر می شوم... روزانه نود تا قرص مصرف می کنم اما باز با این حال دردم از بین نمی ره... راستی یه چیز دیگه ای هم که یادم رفت از تون بپرسم اینه که بعضی ها بهم می گن مشروب و تریا رو هم امتحان بکنم تا شاید سرم خوب بشه. اما تا حالا جرات نکردم این کار رو بکنم.... آیا می توانم برای درمان مشروب و تریاک مصرف کنم یا نه؟ با تشکر فراوان جمشید نیکزاد از قزوین».

تنظیم غذا بگونه دیگرتاريخ : چهارشنبه دوازدهم آذر ۱۳۹۳ | 0:6 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

نقش حیاتی مایعات در بدن

*) سموم بدن را از منافذ بدن خارج می کند، و به همان اندازه باعث سلامت و توانمندی در مقابل عوارض می گردد.

*) درمان برای هر بیماری  خواهد بود ازجمله  سرما خودگی. نه تنها سرما خودگی برای هر بیماری ویروسی مؤثر است به خصوص اگر آب لیمو همراه مایعات وآب نوشیدنی باشد.

*)جریان خون را آسان کرده و از غلظت آن جلو گیری می کند، از بروز درد های موضعی وکلاً بی حالیی جلو گیری خواهد کرد

*)شادابی پوست را به ارمغان می آورد، چون زیبایی و سلامت انسان به پوست سالم است.

*) سبب طول عمر می شود. با توجه به اینکه علت عمده یبوست کاهش آب بدن می باشد و یبوست عامل هفتاد نوع بیماری است، با وجود آب در حد کافی که عامل پیشگیری از یبوست است در نتیجه عامل پیشگیری از بیماری هایی می باشد که یبوست منشأء آن است. در نتیجه طول عمر نتیجه سلامتی است، همان گونه که بیماری عامل مرگ زود رس می باشد.

*) پیشگیری ازکم خونی، ریزش مو، خوشکی پوست، اختلال در خواب، لکه های سیاه در صورت در پیری، می شود. ولی اگر همراه ورزش باشد  نتیجه مطلوب و ایده آل بدست خواهد آمد.

«وقتي مي‌گويند آب مايه حيات است و شما جدي نمي‌گيريد، همين مي‌شود ديگر! بدنتان دچار عارضه کم‌آبي ‌شده و صد تا مشکل ريز و درشت برايتان پيش مي‌آيد. يکي از اين مشکلات هم خستگي مفرط است.

دکترمحمدرضا وفا مي‌گويد: «در پيشگيري از خستگي هم غذا مهم است و هم نوشيدني ها. متاسفانه امروزه در جامعه ما اين عادت غلط غذايي رايج است که افراد به اندازه کافي آب و مايعات نمي‌نوشند. بدن دچار کم ‌آبي يا دهيدراتاسيون مي‌شود و کم ‌آبي يکي از علل اساسي خستگي مفرط است. نرسيدن مايعات کافي به بدن مي‌تواند حتي موجب افسردگي و تغيير خلق و خو شود.»
تحقيقات نشان مي‌دهند که از دست دادن 2 درصد مايعات بدن نسبت به وزن، توانايي فرد را تا 20 درصد کاهش مي‌دهد. وقتي که بدن شما کم آب مي‌شود، حجم خونتان هم کاهش مي يابد و در نتيجه دچار افت فشار خون خواهيد شد. در اين شرايط ، خون‌رساني به عضلات، پوست و ساير بافت‌ها به خوبي انجام نمي‌شود و بافت‌هاي بدن، مواد مورد نيازشان به خصوص اکسيژن را به اندازه کافي دريافت نمي‌کنند. براي جبران اين وضعيت، ضربان قلب بيشتر مي‌شود و آن وقت شما به شدت احساس خستگي مي‌کنيد.
البته دکتر وفا هشدار مي‌دهد که اگر از مشتريان دايمي چاي، قهوه و نسکافه هستيد، خيلي دلتان را خوش نکنيد که به اندازه کافي مايعات مي‌نوشيد، چون اين نوشيدني‌هاي کافئيني به دليل مدر بودن، سبب دفع آب از بدن مي‌شوند. البته مصرف متعادل چاي و قهوه در طول روز هوشياري را زياد مي‌کند و بالطبع جلوي خستگي و رخوت را مي‌گيرد، اما بايد مراقب باشيد که زياده‌روي نکنيد، چون نوشيدني‌هاي کافئيني با دفع آب از بدن، کم آبي را تشديد مي کنند. در عوض مايعات لبني مثل دوغ و شير هم آب بدن را تأمين مي‌کنند و هم آرامش بخشند، اما وسط روز و در ساعت‌هاي کاري، زياد دوغ و شير ننوشيد، چون موجب رخوت و سستي‌تان مي‌شوند و احساس خستگي را تشديد مي‌کنند
»تاريخ : یکشنبه نهم آذر ۱۳۹۳ | 2:19 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

تقویت سیستم ایمنی بدن

 

قبلاً به این نکته اشاره شد، اگر سیستم ایمنی بدن قوی باشد کمتر بیماری حتی و یروسی است که بتواند در سر زمین امن بدن ما وارد شود چون سربازان قوی مرز دار، ویروس ها را شکار و همین شکار از نظر علمی ثابت شده، باعث تقویت آنها می شود.آفرین بر این مرز داران سفید پوش خدمت گذار وفا دار . در باره تقویت سیستم ایمنی بدن، در قسمت خواص و یتامین ها، غذاها و دارو های گیاهی به وبلاگ ما مراجعه کنید و آنچه بدرد شما می خورد، بر دارید. غذاهایی که در سیستم ایمنی بدن اثر دارند. مانند گردو، سیب درختی،گل کلم، کاهو، پیاز، سیر، لیمو ترش،زیتون و روغن آن، گوشت ماهی، مصرف سبزیجات، پرتقال،آب انجیر و خود انجیر، انار،خربزه، هندوانه، کیوی.البته برخی از اینها تعریف گردو، سیب درختی، پیاز... را ندارند ولی  باشند خیلی کمک می کنند. چون میوه ها کلاً شادابی می آورند و سموم را از منافذ بدن خارج  و زمینه را برای رشد باید های سلامتی مستعد می سازند. و اما نباید هایی که سیستم ایمنی را ازکار می اندازند، مصرف زیاد، انواع مواد قندی به خصوص شکر می باشد و نوشابه های گاز دار.

 

 این را ضافه کنم اگر با بیماری سر و کار دارید که به بیماری واگیر دار مبتلا می باشد، یا بیماری ویروسی در حال انتشار است و کلاً شرایط طوری است که احتمال سرایت بیماری... هست. اولین کاری که می کنید آب و غذایی که می خواهید استفاده کنید حتماً آب لیمو اضافه کنید، پیاز خام سفید( باشد بهتر است)، استفاده کنید.حد اقل روزی یک وعده هندوانه و یا کاهو استفاده کنید، مایعات گونا گون  را بیشتر کنید تا آلودگی ها و سموم از منافذ بدن همراه آب خارج شود.

 

شایان ذکر است.چون کمبود آنها یکی از علل مهم  بیماری ها می باشد و وجود آهن در بدن یکی از عوامل مهم تقویت کننده سیستم ایمنی بدن به شمار می آید که در برخی مواد خوراکی موجود می باشد، در سبد غذایی باید کنجانده شود. مانند.مارچوبه، قارچ، اسفناج، کلم، زرد آلو، جو، پیاز،سیب زمینی، آلبالو،خرما ،چغندر، برنج، انگور،هویج،گوجه،گردو، کاسنی،کرفس ،شاهی،پرتغال، ذرت، سیب ،کاهو .

 

 اما میقات زمان همان دیدار است و تنها با خویشتن.جلال (خسی در میقات

 تاريخ : شنبه هشتم آذر ۱۳۹۳ | 21:39 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

(((((تنظیم مصرف دارو)))))

در این جا کار به رژیم غذا نداریم، فقط به این موضوع می پردازیم که افراد زیادی هستند، برای چندین  بیماری نا چار هستند دارو مصرف کنند. مهم اینکه علاوه بر عوارض خود دارو ها، خود تداخل دارویی از نظر حجم عوارض، به قول معروف( قوز بالا قوز) می شود!؟ موردی داشتیم که با عصا راه می رفت و گاهی به دیوار تکیه می کرد که زمین نخورد!؟. به هر صورت با ید فکری برای تداخل دارو کرد.آنچه به نظر ما رسیده؛ این است که داروی را که باید روز مصرف شود.اول وقت صبحانه، دوم ظهر، و سوم قبل از اذان مغرب صرف شود.و اگر برای شب هم دارد.اول قبل از خواب، دوم نصف شب و سوم  قبل اذان نماز صبح و اگر دو نوع دارو مصرف می کند، یکی را صبح و دوم را بعد از ظهر مصرف کند. این کار جلو تداخل دارو را می گیرد چون عوارض تداخل دارویی بد تر از عوارض دارو است. به نظر می رسد تداخل باعث خنثی شدن اثر دارو ها و یا عوارض دیگر شود. ولی فاصله مصرف، جلو این خطر را خواهد گرفت، چون همان طور که غذا بعد از سه ساعت هضم و جذب بدن می شود  دارو هم  چنین میتواند باشد. چون دارو  بعد از غذا و یا با خود غذا استفاده می شود که البته به خاطر جهاتی بهتر است با غذا باشد؛ از جمله جهت سلامت سیستم گوارش و معده؛ به خصوص کسانی که زخم معده دارند حتماً  باید این کار را بکنند.

این را خطاب به اهل فن اضافه کنم امید است این نوع مطالب مبتلا به مردم را با روشی که دارند تکمیل کرده و دراختیار همگان قرار دهند، چون می دانیم زیاد هستند که به این قبیل مسائل نیاز دارند و همین خلأ  برای آنها باعث مشکلاتی خواهد شد.تاريخ : جمعه هفتم آذر ۱۳۹۳ | 8:40 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

     *)وجه افتراق زخم معده و فشار:همان طور که قبلاً اشاره شد، میوه های ترش برای فشار ضروری و برای معده صد درصد ضد است, همان طور که گفته شد، بیشتر از چه نوع میوه هایی باید استفاده کرد، میوه را از چند طریق باید در سبد غذایی قرار داد. یکی اینکه میوه, سبزی و هر چیز دیگر که تفاله آن برای معده مشکل ساز است، در منزل که کس غیر نیست، آنها را کاملاً جویده و آب آن را پایین بدهید و بقیه را دور بریزید. مانند دانه انار, دانه و پوسته انگور, یک لقمه غذا یک لقمه هم با دهن آب سبزی... را بگیرید. دوم شیرین کردن آب میوه و سوم آنها را می توان با چیزی مصرف کرد که برای معده کمتر مشکل ایجاد کنند؛ مثلاً آب پرتقال و گریپ فروت... را، با آب سیب و آب لیمو شیرین و حتی آب خوردن مخلوط کنیم, این کار ها را با ابتکاری می توان، طوری انجام داد که برای معده هیچ مشکلی رخ ندهد و در نتیجه اگر بتوانیم با این روش مایعات را زیاد کنیم. در درجه اول بر فشار و در درجه دوم بر زخم معده تسلط پیدا خواهیم کرد. مایعات اگر طوری مصرف شود که جدار معده را تخریب نکند بهترین دارو  برای زخم معده است چون یکی از علل مهم زخم معده، افسردگی و خستگی... است که میوه و مایعات ضد آنها است.آب به خصوص آب میوه به انسان نشاط می دهد که نشاط بهترین داروی زخم معده است. عسل برای فشار ضرر نمیکند، گاهی شیر را با عسل صبح بجای یک وعده غذا بخورید، برای شام دو لیوان شیر با خرما بخورید.گاهی شب ها خیار را با پنیر بخورید. پنیر برای معده خیار برای فشار خوب است؛ خود خیار اگر با پنیر و حتی ماست شیرین باشد خوب است. روغن زیتون بجای روغن های دیگر که برای فشار بد هستند استفاده شود. هندوانه و خربزه را با پنیر بخورید که در حدیث هم آمده است. نان خانگی که به صورت بر بری و با مایه گذاری پخته شده باشد برای فشار و زخم معده خوب و جای تکرار در برنج را می گیرد.

      در مورد باید های رفتاری که قبلاً گفته شده، یکسان هستند برای فشار هیچ دارویی(حتی غذا)، مانند تفریح، مسافرت، خنده و شوخی, کارهای هنری، گفتگو  با افراد خوش مشرب، و شوخ, ورزش مستمر و استاندارد نه خود سر و هر طوری شده، چون ورزش این طوری مکن است بد هم باشد.و نیز مشاغل سرگرم کننده مناسب.باید توجه داشت عامل اصلی زخم معده، فشار خون، دیابت حتی سرطان،آلزایمر (فراموشی)... ریشه در خلأ باید هایی  دارند، که گفته شد. و در یک کلام، با از کار افتادن سیستم های ایمنی روحی و جسمی، این ها بستر می شوند برای بیماری های زیادی که به چند مورد آن اشاره شد.

وجه مشترک بیماری فشار و قلب

 فشار خون و بیماری قلبی و عروقی، در موارد زیادی،علل و عوامل پدید آورنده آنها یک چیزی می باشد.عواملی مانند، افسردگی، بر خورد های خشن، عصبانیت، فشارهای زندگی، درگیری های خانوادگی،شکست و ناکامی ها، نقص عضو، طلاق، درخانه ماندن دختر، شکست در انتخاب همسر ایده آل، تنهایی و نداشتن دوست و آشنا، حوادث ناگوار مرگبار، تصادف بستگان، مرگ عزیزان، شکست در مقابل رقبا...!؟ همه و همه از عوامل بیماری های قلبی, عروقی و فشار خون می باشند، یعنی اگر اینها فرضاً از بین بروند، بیماری قلبی, عروقی و فشار خون هم در حدی افت خواهند کرد که به راحتی قابل تحمل باشند. و اگر این عوامل نباشند، اصلاً بیماری قلبی و عروقی و فشار خون مفهوم خارجی پیدا نخواهند کرد.

و لذا باید های غذایی این چند بیماری مشترکات زیادی دارند که مواردی از آنها به عنوان نمونه ذکر می شود.

      انواع میوه ها به خصوص آلوها، انار، عصاره سیب درختی که همین امروز1/5/87 رادیو پیام خبر داد، محققان جدیداً پی برده اند عصاره سیب بهترین درمان برای سرطان و بیماری های قلبی و عروقی و سکته قلبی است. اصولاً مواد غذایی خنک مانند همان آلوها, هندوانه, پرتقال، کریپ فروت... برای جلوگیری و معالجه این بیماری ها خوب هستند. انواع مایعات، ماست، شیر، و گوشت ماهی, که خیلی سفارش شده, از سکته قلبی جلوگیری می کند، انار که خون را تصفیه و عروق را دباغی میکند، انجیر سفید که گرمی کمتری دارد، قارچ، ریواس، توت فرنگی...

 این دو بیماری حتی در نباید ها غذایی هم مشترکات زیادی دارند. مانند، تخم مرغ، گوشت قرمز، سرخ کردنی، چربی حیوانی, نگرانی, سرو صدا... برای همه بد است.ولی روغن و خود زیتون, عرق کاسنی, عرق بهار نارنج، عرق گل گاوزبان، عرق بید مشک، برای قلب خیلی خوب است، عرق 61 گیاه بعد از هر غذا نصف استکان و بقیه آب پر کنید. البته در مصرف عرقیات نباید  زیاده شود.

     *) وجه افتراق فشار و قلب: افتراق نیز در این جا هم چندان نیست، ولی به جهت شیوع و حساسیت این دو بیماری به چند مورد آن اشاره می شود. در فشار خون از عسل حتی در هفته دو بار هم می شود استفاده کرد ولی در بیماری قلبی چون کلاً گرمی زیاد خوب نیست بهتر است در هفته یک بار و با شیر مصرف شود. ماست برای بیماری قلبی هرچند زیاد باشد خوب است ولی برای فشار خون اگر چربی داشته باشد باید در ضمن غذاها به خاطر هضم غذا استفاده شود, دوغ اشکالی ندارد ولی برای قلب که سردی زیاد سرد بد است لذا باید کمتر و در هفته دو بار استفاده شود، کباب مرغ و ماهی برای قلب خوب است ولی به خاطر فشار خون که در کل گوشت خوب نیست باید کمتر و در هفته دو بار و با غذاهای دیگر همراه باشند؛ مثلاً کباب را با گوجه، سماق و آب لیمو... مصرف شود. سیب درختی برای تقویت قلب معجزه می کند ولی به جهت این که خشک است، فعالیت عروق را کند و خون را غلیظ می کند، لذا باید کمتر و با دیگر میوه ها مزید شود مثلاً آب سیب را با آب پرتقال ,گریپ فروت... , باقلا، نخود، لوبیا، عدس برای قلب و عروق خوب هستند ولی در کل برای فشار زیاد ایده آل نیستند. و لذا باید در ضمن دیگر غذا ها و در هفته بیش از دو بار نباشد. البته همان طور که کراراً متذکر شدیم، شرایط عمومی و خصوصی خود افراد ملاک است که باید دقت کنند اثر غذاها را تشخیص داده و یک سبد غذایی متناسب با شرایط خود را انتخاب کنند،و حد و مرزی برای آنها معین و برای همیشه ادامه داده و از حد و مرزها تجاوز نکنند؛ اگر می خواهند سالم مانده و هر روز راهی دکتر و بیمارستان نشوند.

وجه مشترک، چاقی و زخم معده

 افراد چاق،(غیر از رفتار درمانی که در هر دو یک سان هستند)، اگر بخواهند لاغر شوند چاره ای نیست، از مواد غذایی استفاده کنند که اکثراً ضد زخم معده هستند مانند ترشی ها و میوه ها (در روز نه شب)،،انسان چاق را لاغر نمی کند ولی پدر معده را در می آورند، لذا غذا ی مشترک در میان این دو  بیماری کم است.ولی به طوری نسبی می شود در مواردی با هم سازگاری پیدا کنند؛ مانند شیر و عسل که برای معده بهترین داور هستند و برای چاقی هم سازگار می باشند یعنی باعث چاقی نمی شوند. لذا وقتی بر اثر مصرف میوه معده شما دچار التهاب شد، باید ناشتا شیر را با عسل بجای صبحانه قرار داد و تا گرسنه نشده اید چیزی نخورید. ماست شیرین و یا ماست  آب رفته برای معده، با غذا باشد حتی خوب است، بدون غذا هم مانند دوغ صرف شود مشکل ساز نیست؛ و نیز در کاهش چاقی هم اثر شگرفی دارد. لیمو شیرین غیر از اینکه شیرین است، ثابت شده بهترین دارو برای زخم معده است، و چون از مایعات و هم میوه است ضد چاقی هم می باشد؛ لذا باید بیشتر از لیمو شیرین استفاده و در هفته سه بار باشد. سایر میوه ها ازآب آنها استفاده شود، با این روش که آب پرتقال... را با آب سیب یا آب لیمو شیرین مخلوط کنید که حتی ارزش غذایی بهتری هم پیدا کرده و خوش مزه تر می شود. شیر و موز که برای معده و چاقی خوب است، چون به هر حال میوه است, خرما با پنیر برای التهاب معده خوب است در هفته دو بار باشد، شیرینی خرما در چاق شدن اثر زیادی ندارد. کباب مرغ, ماهی برای معده خوب است و باعث چاق شدن هم نمیشود, تنها انگور است که اگر شب مصرف شود چاقی را کاهش می دهد؛ لذا آب انگور را با آب سیب مخلوط کنید, انار شیرین و نیز پرتقال بعد از غذا باشد بد نیست چون به هضم غذا کمک می کند فوقش باید بیش از دو عدد و در هفته دو بار بیشتر نباشد. خرمالو، خیار با پنیر و با ماست آب رفته، هندوانه و خربزه با پنیر در هفته دو  بار باشد.

      به هر صورت می توان با ابتکار به خیلی از مواد غذایی جهت داد. البته باید دقت روش اصولی را پیشه کرد و هر روز رنگی دیگر زد و تغییر روش ایجاد کرد،چون انسان نمیتواند اثر غذا را معلوم و برآن یقین پیدا کند جز با تغییر روش.اصولاً تجدید نظر در هر کاری لازم و رمز موفقیت می تواند باشد؛ چون انسان را از یک نواختی نجات می دهد.تاريخ : جمعه بیستم تیر ۱۳۹۳ | 3:54 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

    *)وجه افتراق: این دو بیماری چندان نیست.ولی همین که هست تنظیم آن قدری پیچیده به نظر می رسد، چون ترشی و میوه که درمان چاقی و ضد زخم معده هستند. در این جا به خاطر اینکه درمان و سلامت معده حساس تر است؛ برای لاغر شدن باید بیشتر ورزش، دویدن تند, کوه نوردی را جایگزین کرد که برای معده هم معجزه می کنند. فرمانده دژ بانی پل کرخه(زمان جنگ عراق علیه ایران)،گفت: معده ام به حد خون ریزی رسیده بود ولی از وقتی ورزش را شروع کردم، حالا هر چه بخورم طوری نمیشود. لذا فرد چاق زخم معده ای، باید ورزش کرده وآن را ادامه دهد که دچار مشکل اندامی... نشود.

      چون برنج برای چاقی بد و برای معده اگر پخته شده باشد عادی است. لذا باید برنج برای چاقی در هفته سه بار   به دو بار تبدیل و با نان و یا خورشت بیشتر، و همراه با کمی آب لیمو صرف شود و بعد از غذا آب میوه و یا میوه شیرین میل شود. سیب زمینی که برای چاقی بد و کباب آن برای معده خواب خوب است. سیب با گوجه و هفته سه بار آن،  باید دو بار تبدیل شود. شیرینی ها برای چاقی بد هستند. لذا باید با مواد خنثی کننده مصرف شود؛ مانند خرما با ماست و با شیر. به هر صورت اینجا هم از جاهایی می باشد که خود بیماران باید؛ با ابتکار عمل کار را به پیش ببرند. چون شرایط افراد از جهات زیادی کاملاً متفاوت می باشد.

وجه مشترک بیماری پا درد و کلیه

 به نظر می رسد مشترکات این دو بیماری زیاد باشد، هرچند علل و عوامل آنها متفاوت است. مشترکات رفتاری که بعید به نظر می رسد وجه افتراقی داشته باشند، اما و جه اشتراک غذایی آنها بدین قرار است.

به جهت اینکه پا درد و کلیه درد( به هر علتی باشد)، بهترین راه درمان برای آنها مایعات و مواد هایی هستند که انرژی و پروتئین کمتری داشته باشند، لذا میوه ها، مایعات مانند شربت های آب پرتقال... انواع سوپ ها و آش ها، برای کلیهو پا درد خوب است. پا درد اگر بر اثر اوره خون یا کمبود آب بدن و فرسایش غضروف ها و یا روماتیسم باشد،مایعات خوب است.کلیه هم اگر بر اثر سنگ و یا عفونت کلیه باشد، انواع میوه جات و مایعات که بدن را رسوب زدایی می کنند خوب است، مگر میوه های ترش و ترشی که برای عفونت کلیه بد است. به هرصورت در مجموع پا درد چه بر اثر اوره و چربی خون و یا روماتیسم و ساییدگی مفاصل و کاهش غضروف باشد، میوه ها (نه زیاد ترش)، عسل و شیر کم چربی، ماست، و سبزیجات (اگر کلیه سنگ ساز نباشد)، در میوه ها به خصوص پرتقال، هندوانه، خربزه، انار، قارچ، گوشت ماهی، گوشت مرغ ، کم چربی خوبند.تنها چیزهایی که برای این دو بیماری بد هستند(و علت آنها هر چه باشد فرقی ندارد)، گوشت قرمز، سرخ کردنی شدید، فلفل به خصوص فلفل سیاه، نمک زیاد که اوره خون را سریع بالا می برد، چربی به خصوص چربی حیوانی، پنیر نمک دار, شیرینی و ترشی زیاد و شدید، کله پاچه، سرمای شدید و رطوبت ... هستند.

      *) وجوه افتراق: وجه افتراق چندانی احتمال نمی رود، ولی هر چند موردی که هست باید رعایت شود چون گاهی عدم رعایت یک مورد بعید نیست که سلامتی انسان را دچار مخاطره کند یا راه را دشوار و  از رسیدن به ایده آل مانع شده و سد معبر کند.

به هر صورت اگر کلیه ها سنگ ساز باشند، شیر و سبزی یا باید به طوری کلی ترک شود یا در هفته یک بار و کم مصرف شو، همین طور ترشی که واقعاً برای پا درد که علت آن اوره ، فشار خون، نقرس باشند خوب است ولی برای عفونت کلیه بد است. لذا باید از میوه شیرین استفاده شود و یا با شکر و شیرینی دیگر مصرف شود. اگر پا درد بر اثر کاهش و فرسایش غضروف ها باشد ترشی بد است؛ کلاً ترشی به خصوص آب غوره و سرکه چربی و غضروف ها را که نوعی چربی هستند آب می کنند. باید توجه داشت که رعایت نکردن این قبیل نکات درمانی، عامل سی درصد بیماری می شود که پس از مزمن شدن در نهایت سر از بیماری های ارثی و مادر زادی درمی آورند.

 وجه مشترک سرطان، فشار خون و افسردگی

 کسی که به امثال سرطان, مبتلا باشد ولو اینکه قبلاً به فشار خون و افسردگی مبتلا نبوده است، خود سرطان انسان را به نوعی به فشار و افسردگی مبتلا خواهد کرد؛ چون سرطان بد ترین بیماری است و اسمش ترسناک!؟ و ذهنیت اینکه بدون علاج می باشد، همین اولین گام افسردگی و دلهره است که عوامل دیگر هم به تشدید آن کمک خواهند کرد. افسردگی  خود علت اصلی فشار خون است. مشترکات تغذیه ای و درمانی این سه بیماری می تواند موارد زیر باشند.

       لازم است در مورد نباید های غذایی و رفتاری، توجه داشت اکثر چیزهایی که علل پیدایش، تشدید و حتی تولید امثال سرطان می شوند، برای فشار و افسردگی هم از نباید های غذایی و رفتاری هستند. مانند غم، غصه، بی تحرکی، چاقیِ، سیگار، غذاهای پرچرب و با سرعت و شدت پخته شده. سرخ کردنی، مصرف گوشت بیش از حد، البته گوشت قرمز ممنوع است. به همین جهت سرطان و دو بیماری دیگر مشترکاتِ باید های غذایی و رفتاری خواهند داشت مانند ورزش و تحرک که هم مانع بروز سرطان... هستند و هم معالج و کنترل کننده هر سه. انواع میوه ها به خصوص انار , انگور، آلوها، سیر، کاهو ،گوجه، توت فرنگی، روغن و خود زیتون،گوشت ماهی، مرغ ، سبزی ها در حد زیاد، به طور کلی مایعات چون مایعات سموم بیماری مانند سرطان, افسردگی و فشار خون را از منافذ بدن خارج می نماید و نیز هندوانه، کریپ فروت، قارچ , پیاز خام باید های غذایی و رفتاری. و نیز تربچه، انگور و فلفل سیاه، سلولهای سرطانی را نابود می کنند. و حتی دانه های داخلی انگور ضد فشار و ضد سرطان است . مواد های حاوی کلسیم، پتاسیم،منیزیم، آهن عمدتاً برای افسردگی و فشار خوب هستند.

        *) وجوه افتراق: در باید های رفتاری گمان نمی رود مورد با اهمیتی باشد، باید های رفتاری مانند ورزش، کار، تفریح، مسافرت، خنده و نشاط، تقوا و باید های اخلاقی ، باورهای دینی، دوست، رفت و آمد، اجتماعی زندگی کردن...، برای هر سه بیماری بهترین واکسن  پیشگیری از هر بیماری و بهترین داروی معالج درد و حد اقل کنترل کننده می باشند. ولی در باید های و نباید های غذایی مواردی وجود دارد که باید بدان ها توجه شود، فلفل ضد سلولهای سرطانی است ولی برای فشار و افسردگی از نباید های شدید هستند؛ فلفل ممکن است حتی منشأ فشار خون شود لذا انگور را باید جایگزین کرد، مصرف زیاد خرما مانع بروز سرطان شده و آن را کنترل می کند ولی برای فشار و حتی افسردگی بد است. لذا باید کم و با ماست مصرف شود، عسل بهترین دارو برای سرطان است ولی به علت شیرینی زیاد آن در هفته یک بار آن هم با شیر کم چربی مصرف شود، چای سبز برای سرطان زیاد سفارش شده ولی چای برای فشار و افسردگی زیاد قابل تعریف نیستند، سیب درختی برای سرطان سفارش شده ولی برای فشار زیاد تعریفی ندارد، چون طبیعت خشک دارد، حتی برای افسردگی مفید نیست، لذا آب سیب درختی را باید به آب گریپ فروت و پرتقال... مصرف کرد. البته ابتکار عمل خود شما حرف اول را می زند، زیاد مصرفی نشوید، نویسنده دانشگاه نرفته، بو علی سینا هم ابتکار عمل داشت، لذا در طبابت سرآمد  جهانی شد!؟ 

وجه مشترک بیماری جنسی، سوء هاضمه و زخم معده

علت عمده و اصلی بیماری جنسی در مردان خود ارضائی در ایام جوانی است. به گفته: شهید آیت الله دست غیب شیرازی در کتاب گناهان کبیره جلد دوم صفحه 292 ، بیست مورد بیماری را در این باره آورده است، ازجمله سوء هاضمه، اختلال گوارشی، ناتوانی جنسی، مشکل چشمی،رنگ پریدگی...،یکی از علل کاهش  توان جنسی و کم اشتهایی مشکل غده تقویت کننده جهاز هاضمه و سیستم قوای جنسی است که در قسمت تحتانی مغز قرار دارد.وقتی این غده بر اثر خود ارضائی و یا امثال افسردگی کوچک شود به همان اندازه فرد دچار مشکل جنسی و جهاز هاضمه می شود، چون این غده تقویت کننده هر دو سیستم می باشد. همان طور که اشاره شد، افسردگی یکی از عوامل مهم مشکل جهاز هاضمه و توان جنسی است.ولی این مشکل در زنان بیشتر دیده می شود؛ چون زن ها بیشتر از مرد ها دچار افسردگی  می شوند. عامل دیگر  عدم توان جنسی در زنان این است که قبل از شروع مقاربت مرد با زن  بازی نکند که شهوت تحریک و در وقت انزال، به طور کامل خارج شود. همین امر در نهایت حتی باعث تنفر زن از مقاربت می شود که چند مورد را در جریان آن ها بودم و یکی را که دستوراتی به شوهرش دادم وضع او بهتر شد. لذا در حدیث آمده قبل از مقاربت با زن بازی کنید. همین بیماری جنسی است که هر سال گروهی را به جدایی از هم وا می دارد؛ دیشب6/5/87 پزشکی در همین باره صحبت کرد،در مجموع سر از اختلالات غذایی،که خود زاییده افسردگی می باشد در می آورد. این وضع با دیگر عوامل افسردگی که در زنان زیاد تراست باعث زخم معده می شود. در میان عوامل زخم معده، چیزی به اندازه افسردگی, عصبانیت, غم و غصه نیست، که روی هم رفته بستری می شوند  که معده مستعد شده را دچار مشکل کنند.

      *) وجوه اشتراک: باید های و نباید های غذایی و رفتاری در این سه بیماری، که علت آنها هم وجه مشترک دارد، حدوداً یکسان می باشد؛ همه باید ها و نباید های رفتاری حدوداً مثل هم هستند. اثرات تحرک، خنده، تفریح...، دراین سه بیماری بهترین اثر مثبت را دارند،و نیز غذاهایی که ذکر می شوند همه مفید می باشند. مانند، انگور، لیمو شیرین، موز، انار شیرین،آب میوه شیرین،خرما با شیر، شیر و ماست با هم, خرمالو، عسل،جوانه گندم، کشمش سیاه(مویز) پنیر با مغز گردو،کباب  مرغ، گوجه، قارچ، آب سبزی چون خود سبزی برای معده مشکل ساز است؛ ولی برای  توان جنسی و افسردگی خوب و حتی لازم است. البته با توجه به اینکه علت این سه بیماری در یک نگاه یکی است، ولی در مورد اشتراک غذایی زیاد با هم نزدیک نیستند و لذا در مورد افتراق آنها، باید دقت کرد چون گیرکار همین جا است، که گاهی یک نباید غذایی همه سیستم های فعال بدن را به هم می  زند.

       *)وجوه افتراق: تخم مرغ با پیاز سفید سرخ شود بهترین دارو برای تقویت توان جنسی و تأمین امگا 3 بدن است،که دچار فراموشی نشویم ولی هم ضد هاضمه و معده است و هم برای افسردگی هم تعریفی ندارد. لذا تخم مرغ باید در هفته یک بار و با گوجه پخته و روز مصرف شود و برای جایگزین امگا 3 باید از مغز گردو ، سو یا، قارچ، ماهی... استفاده کرد و برای تقویت توان جنسی از کشمش سیاه (مویز) که برای هاضمه معده مشکل ساز نیست استفاده کرد. میوه های ترش برای سوء هاضمه و زخم معده بد هستند ولی برای افسردگی و  توان جنسی مشکل ساز نیستند؛ لذا آب میوه ترش را با آب میوه شیرین مثلاً سیب درختی و لیمو شیرین... مخلوط کنید. سوپ و مایعات  برای افسردگی و حتی قوای جنسی قابل توجه هستند؛ ولی برای هاضمه و معده مشکل ساز. لذا هم باید کم مصرف شود و هم با ماست شیرین و آب رفته باشد. سبزی چون از مواد های بی نهایت حیاتی بدن می باشد، ولی برای معده بد است؛ لذا هم می شود آب آن را گرفت و هم یک لقمه سبزی جویده و مز مزه کرد و تفاله آن را بیرون ریخت و یا بیشتر خورشت سبزی را جایگزین کنید. گوشت ماهی و خاویار برای مشکلات جنسی خوب ولی چون هضم آن مشکل است هم باید کم باشد و هم با گوجه یا سیب زمینی و روز  مصرف شود.تاريخ : جمعه بیستم تیر ۱۳۹۳ | 3:52 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

    *)وجه افتراق: این دو بیماری چندان نیست.ولی همین که هست تنظیم آن قدری پیچیده به نظر می رسد، چون ترشی و میوه که درمان چاقی و ضد زخم معده هستند. در این جا به خاطر اینکه درمان و سلامت معده حساس تر است؛ برای لاغر شدن باید بیشتر ورزش، دویدن تند, کوه نوردی را جایگزین کرد که برای معده هم معجزه می کنند. فرمانده دژ بانی پل کرخه(زمان جنگ عراق علیه ایران)،گفت: معده ام به حد خون ریزی رسیده بود ولی از وقتی ورزش را شروع کردم، حالا هر چه بخورم طوری نمیشود. لذا فرد چاق زخم معده ای، باید ورزش کرده وآن را ادامه دهد که دچار مشکل اندامی... نشود.

      چون برنج برای چاقی بد و برای معده اگر پخته شده باشد عادی است. لذا باید برنج برای چاقی در هفته سه بار   به دو بار تبدیل و با نان و یا خورشت بیشتر، و همراه با کمی آب لیمو صرف شود و بعد از غذا آب میوه و یا میوه شیرین میل شود. سیب زمینی که برای چاقی بد و کباب آن برای معده خواب خوب است. سیب با گوجه و هفته سه بار آن،  باید دو بار تبدیل شود. شیرینی ها برای چاقی بد هستند. لذا باید با مواد خنثی کننده مصرف شود؛ مانند خرما با ماست و با شیر. به هر صورت اینجا هم از جاهایی می باشد که خود بیماران باید؛ با ابتکار عمل کار را به پیش ببرند. چون شرایط افراد از جهات زیادی کاملاً متفاوت می باشد.

وجه مشترک بیماری پا درد و کلیه

 به نظر می رسد مشترکات این دو بیماری زیاد باشد، هرچند علل و عوامل آنها متفاوت است. مشترکات رفتاری که بعید به نظر می رسد وجه افتراقی داشته باشند، اما و جه اشتراک غذایی آنها بدین قرار است.

به جهت اینکه پا درد و کلیه درد( به هر علتی باشد)، بهترین راه درمان برای آنها مایعات و مواد هایی هستند که انرژی و پروتئین کمتری داشته باشند، لذا میوه ها، مایعات مانند شربت های آب پرتقال... انواع سوپ ها و آش ها، برای کلیهو پا درد خوب است. پا درد اگر بر اثر اوره خون یا کمبود آب بدن و فرسایش غضروف ها و یا روماتیسم باشد،مایعات خوب است.کلیه هم اگر بر اثر سنگ و یا عفونت کلیه باشد، انواع میوه جات و مایعات که بدن را رسوب زدایی می کنند خوب است، مگر میوه های ترش و ترشی که برای عفونت کلیه بد است. به هرصورت در مجموع پا درد چه بر اثر اوره و چربی خون و یا روماتیسم و ساییدگی مفاصل و کاهش غضروف باشد، میوه ها (نه زیاد ترش)، عسل و شیر کم چربی، ماست، و سبزیجات (اگر کلیه سنگ ساز نباشد)، در میوه ها به خصوص پرتقال، هندوانه، خربزه، انار، قارچ، گوشت ماهی، گوشت مرغ ، کم چربی خوبند.تنها چیزهایی که برای این دو بیماری بد هستند(و علت آنها هر چه باشد فرقی ندارد)، گوشت قرمز، سرخ کردنی شدید، فلفل به خصوص فلفل سیاه، نمک زیاد که اوره خون را سریع بالا می برد، چربی به خصوص چربی حیوانی، پنیر نمک دار, شیرینی و ترشی زیاد و شدید، کله پاچه، سرمای شدید و رطوبت ... هستند.

      *) وجوه افتراق: وجه افتراق چندانی احتمال نمی رود، ولی هر چند موردی که هست باید رعایت شود چون گاهی عدم رعایت یک مورد بعید نیست که سلامتی انسان را دچار مخاطره کند یا راه را دشوار و  از رسیدن به ایده آل مانع شده و سد معبر کند.

به هر صورت اگر کلیه ها سنگ ساز باشند، شیر و سبزی یا باید به طوری کلی ترک شود یا در هفته یک بار و کم مصرف شو، همین طور ترشی که واقعاً برای پا درد که علت آن اوره ، فشار خون، نقرس باشند خوب است ولی برای عفونت کلیه بد است. لذا باید از میوه شیرین استفاده شود و یا با شکر و شیرینی دیگر مصرف شود. اگر پا درد بر اثر کاهش و فرسایش غضروف ها باشد ترشی بد است؛ کلاً ترشی به خصوص آب غوره و سرکه چربی و غضروف ها را که نوعی چربی هستند آب می کنند. باید توجه داشت که رعایت نکردن این قبیل نکات درمانی، عامل سی درصد بیماری می شود که پس از مزمن شدن در نهایت سر از بیماری های ارثی و مادر زادی درمی آورند.

 وجه مشترک سرطان، فشار خون و افسردگی

 کسی که به امثال سرطان, مبتلا باشد ولو اینکه قبلاً به فشار خون و افسردگی مبتلا نبوده است، خود سرطان انسان را به نوعی به فشار و افسردگی مبتلا خواهد کرد؛ چون سرطان بد ترین بیماری است و اسمش ترسناک!؟ و ذهنیت اینکه بدون علاج می باشد، همین اولین گام افسردگی و دلهره است که عوامل دیگر هم به تشدید آن کمک خواهند کرد. افسردگی  خود علت اصلی فشار خون است. مشترکات تغذیه ای و درمانی این سه بیماری می تواند موارد زیر باشند.

       لازم است در مورد نباید های غذایی و رفتاری، توجه داشت اکثر چیزهایی که علل پیدایش، تشدید و حتی تولید امثال سرطان می شوند، برای فشار و افسردگی هم از نباید های غذایی و رفتاری هستند. مانند غم، غصه، بی تحرکی، چاقیِ، سیگار، غذاهای پرچرب و با سرعت و شدت پخته شده. سرخ کردنی، مصرف گوشت بیش از حد، البته گوشت قرمز ممنوع است. به همین جهت سرطان و دو بیماری دیگر مشترکاتِ باید های غذایی و رفتاری خواهند داشت مانند ورزش و تحرک که هم مانع بروز سرطان... هستند و هم معالج و کنترل کننده هر سه. انواع میوه ها به خصوص انار , انگور، آلوها، سیر، کاهو ،گوجه، توت فرنگی، روغن و خود زیتون،گوشت ماهی، مرغ ، سبزی ها در حد زیاد، به طور کلی مایعات چون مایعات سموم بیماری مانند سرطان, افسردگی و فشار خون را از منافذ بدن خارج می نماید و نیز هندوانه، کریپ فروت، قارچ , پیاز خام باید های غذایی و رفتاری. و نیز تربچه، انگور و فلفل سیاه، سلولهای سرطانی را نابود می کنند. و حتی دانه های داخلی انگور ضد فشار و ضد سرطان است . مواد های حاوی کلسیم، پتاسیم،منیزیم، آهن عمدتاً برای افسردگی و فشار خوب هستند.

        *) وجوه افتراق: در باید های رفتاری گمان نمی رود مورد با اهمیتی باشد، باید های رفتاری مانند ورزش، کار، تفریح، مسافرت، خنده و نشاط، تقوا و باید های اخلاقی ، باورهای دینی، دوست، رفت و آمد، اجتماعی زندگی کردن...، برای هر سه بیماری بهترین واکسن  پیشگیری از هر بیماری و بهترین داروی معالج درد و حد اقل کنترل کننده می باشند. ولی در باید های و نباید های غذایی مواردی وجود دارد که باید بدان ها توجه شود، فلفل ضد سلولهای سرطانی است ولی برای فشار و افسردگی از نباید های شدید هستند؛ فلفل ممکن است حتی منشأ فشار خون شود لذا انگور را باید جایگزین کرد، مصرف زیاد خرما مانع بروز سرطان شده و آن را کنترل می کند ولی برای فشار و حتی افسردگی بد است. لذا باید کم و با ماست مصرف شود، عسل بهترین دارو برای سرطان است ولی به علت شیرینی زیاد آن در هفته یک بار آن هم با شیر کم چربی مصرف شود، چای سبز برای سرطان زیاد سفارش شده ولی چای برای فشار و افسردگی زیاد قابل تعریف نیستند، سیب درختی برای سرطان سفارش شده ولی برای فشار زیاد تعریفی ندارد، چون طبیعت خشک دارد، حتی برای افسردگی مفید نیست، لذا آب سیب درختی را باید به آب گریپ فروت و پرتقال... مصرف کرد. البته ابتکار عمل خود شما حرف اول را می زند، زیاد مصرفی نشوید، نویسنده دانشگاه نرفته، بو علی سینا هم ابتکار عمل داشت، لذا در طبابت سرآمد  جهانی شد!؟ 

وجه مشترک بیماری جنسی، سوء هاضمه و زخم معده

علت عمده و اصلی بیماری جنسی در مردان خود ارضائی در ایام جوانی است. به گفته: شهید آیت الله دست غیب شیرازی در کتاب گناهان کبیره جلد دوم صفحه 292 ، بیست مورد بیماری را در این باره آورده است، ازجمله سوء هاضمه، اختلال گوارشی، ناتوانی جنسی، مشکل چشمی،رنگ پریدگی...،یکی از علل کاهش  توان جنسی و کم اشتهایی مشکل غده تقویت کننده جهاز هاضمه و سیستم قوای جنسی است که در قسمت تحتانی مغز قرار دارد.وقتی این غده بر اثر خود ارضائی و یا امثال افسردگی کوچک شود به همان اندازه فرد دچار مشکل جنسی و جهاز هاضمه می شود، چون این غده تقویت کننده هر دو سیستم می باشد. همان طور که اشاره شد، افسردگی یکی از عوامل مهم مشکل جهاز هاضمه و توان جنسی است.ولی این مشکل در زنان بیشتر دیده می شود؛ چون زن ها بیشتر از مرد ها دچار افسردگی  می شوند. عامل دیگر  عدم توان جنسی در زنان این است که قبل از شروع مقاربت مرد با زن  بازی نکند که شهوت تحریک و در وقت انزال، به طور کامل خارج شود. همین امر در نهایت حتی باعث تنفر زن از مقاربت می شود که چند مورد را در جریان آن ها بودم و یکی را که دستوراتی به شوهرش دادم وضع او بهتر شد. لذا در حدیث آمده قبل از مقاربت با زن بازی کنید. همین بیماری جنسی است که هر سال گروهی را به جدایی از هم وا می دارد؛ دیشب6/5/87 پزشکی در همین باره صحبت کرد،در مجموع سر از اختلالات غذایی،که خود زاییده افسردگی می باشد در می آورد. این وضع با دیگر عوامل افسردگی که در زنان زیاد تراست باعث زخم معده می شود. در میان عوامل زخم معده، چیزی به اندازه افسردگی, عصبانیت, غم و غصه نیست، که روی هم رفته بستری می شوند  که معده مستعد شده را دچار مشکل کنند.

      *) وجوه اشتراک: باید های و نباید های غذایی و رفتاری در این سه بیماری، که علت آنها هم وجه مشترک دارد، حدوداً یکسان می باشد؛ همه باید ها و نباید های رفتاری حدوداً مثل هم هستند. اثرات تحرک، خنده، تفریح...، دراین سه بیماری بهترین اثر مثبت را دارند،و نیز غذاهایی که ذکر می شوند همه مفید می باشند. مانند، انگور، لیمو شیرین، موز، انار شیرین،آب میوه شیرین،خرما با شیر، شیر و ماست با هم, خرمالو، عسل،جوانه گندم، کشمش سیاه(مویز) پنیر با مغز گردو،کباب  مرغ، گوجه، قارچ، آب سبزی چون خود سبزی برای معده مشکل ساز است؛ ولی برای  توان جنسی و افسردگی خوب و حتی لازم است. البته با توجه به اینکه علت این سه بیماری در یک نگاه یکی است، ولی در مورد اشتراک غذایی زیاد با هم نزدیک نیستند و لذا در مورد افتراق آنها، باید دقت کرد چون گیرکار همین جا است، که گاهی یک نباید غذایی همه سیستم های فعال بدن را به هم می  زند.

       *)وجوه افتراق: تخم مرغ با پیاز سفید سرخ شود بهترین دارو برای تقویت توان جنسی و تأمین امگا 3 بدن است،که دچار فراموشی نشویم ولی هم ضد هاضمه و معده است و هم برای افسردگی هم تعریفی ندارد. لذا تخم مرغ باید در هفته یک بار و با گوجه پخته و روز مصرف شود و برای جایگزین امگا 3 باید از مغز گردو ، سو یا، قارچ، ماهی... استفاده کرد و برای تقویت توان جنسی از کشمش سیاه (مویز) که برای هاضمه معده مشکل ساز نیست استفاده کرد. میوه های ترش برای سوء هاضمه و زخم معده بد هستند ولی برای افسردگی و  توان جنسی مشکل ساز نیستند؛ لذا آب میوه ترش را با آب میوه شیرین مثلاً سیب درختی و لیمو شیرین... مخلوط کنید. سوپ و مایعات  برای افسردگی و حتی قوای جنسی قابل توجه هستند؛ ولی برای هاضمه و معده مشکل ساز. لذا هم باید کم مصرف شود و هم با ماست شیرین و آب رفته باشد. سبزی چون از مواد های بی نهایت حیاتی بدن می باشد، ولی برای معده بد است؛ لذا هم می شود آب آن را گرفت و هم یک لقمه سبزی جویده و مز مزه کرد و تفاله آن را بیرون ریخت و یا بیشتر خورشت سبزی را جایگزین کنید. گوشت ماهی و خاویار برای مشکلات جنسی خوب ولی چون هضم آن مشکل است هم باید کم باشد و هم با گوجه یا سیب زمینی و روز  مصرف شود.تاريخ : جمعه بیستم تیر ۱۳۹۳ | 3:52 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |
تنظیم مصرف دارو در این جا کار به رژیم غذا نداریم، فقط به این موضوع می پردازیم که افراد زیادی هستند، برای چندین بیماری نا چار هستند دارو مصرف کنند. مهم اینکه علاوه بر عوارض خود دارو ها، خود تداخل دارویی از نظر حجم عوارض، به قول معروف( قوز بالا قوز) می شود!؟ موردی داشتیم که با عصا راه می رفت و گاهی به دیوار تکیه می کرد که زمین نخورد!؟. به هر صورت با ید فکری برای تداخل دارو کرد.آنچه به نظر ما رسیده؛ این است که داروی را که باید روز مصرف شود.اول وقت صبحانه، دوم ظهر، و سوم قبل از اذان مغرب صرف شود.و اگر برای شب هم دارد.اول قبل از خواب، دوم نصف شب و سوم قبل اذان نماز صبح و اگر دو نوع دارو مصرف می کند، یکی را صبح و دوم را بعد از ظهر مصرف کند. این کار جلو تداخل دارو را می گیرد چون عوارض تداخل دارویی بد تر از عوارض دارو است. به نظر می رسد تداخل باعث خنثی شدن اثر دارو ها و یا عوارض دیگر شود. ولی فاصله مصرف، جلو این خطر را خواهد گرفت، چون همان طور که غذا بعد از سه ساعت هضم و جذب بدن می شود؛ دارو هم چنین میتواند باشد. چون دارو بعد از غذا و یا با خود غذا استفاده می شود که البته به خاطر جهاتی بهتر است با غذا باشد؛ از جمله جهت سلامت سیستم گوارش و معده؛ به خصوص کسانی که زخم معده دارند حتماً باید این کار را بکنند. فواید...غذا های ترکیبی بهترین راه برای اینکه ولو به چند بیماری مبتلا باشیم، بتوانیم از هر غذایی استفاده کرده و مشکلی هم رخ ندهد؛ استفاده از غذای های ترکیبی است که خواهید دید چگونه بهترین راه حل همین غذای ترکیبی می باشد. لذا اگر غذاهای ترکیبی بر اساس قواعد علمی ترکیب و تنظیم شوند، فواید فراوانی دارند که به چند مورد آنها اشاره می شود. 1)جمع همه مواد: این را، همه می دانند با توجه به اینکه ما بیش از هزاران نوع مواد غذایی داریم و هر کدام، خاصیت فراوانی دارند که در دیگر مواد غذایی شاید نباشد و یا خیلی کم. مثل آهن، مس، روی، فسفر، منیزیم...، یکی از دلایل اینکه شیر غذای کاملی است؛ به جهت این است که بسیاری از مواد و خاصیت ها را همراه خود دارد. 2)دفع مضرات یک دیگر: البته ما غذایی که ذاتاً مضر باشد نداریم، ولی هرغذایی چون فلان مواد، به خاطر جهاتی درآن زیاد و یا کم است، اگر به تنهایی و زیاد مصرف شود ممکن است مفید نباشد، مثل گردو و پنیر. لذا ممکن است با خوردن یک غذا در مدت زیاد، دچار بیماری شویم ولی اگر با غذا های دیگرمصرف شود ولو هر روزه هم باشد اشکالی رخ نمیدهد. گفته می شود، مردم کشور ژاپن، در روز از چهل نوع غذا استفاده می کنند که مسلم غذای ترکیبی می باشد. به همین جهت ممکن است ما هر روزه از همه مواد غذای استفاده کرده و دچار بیماری هم نشویم. یکی از علل مهم اینکه 80در صد بیماری ها به سوء تغذیه ربط دارد؛ همین کم و یا زیاد شدن فلان مواد در بدن است از جمله آهن که کم و زیاد شدن آن، هر خطر ناک می باشند!؟ 3)حل مشکل یک نواختی: چون همه غذا ها، با هم که باشند، از نظر شکلی یک چیز دیده می شوند که ما از ظاهر هر کدام به تنهایی ممکن است، بی میل شده باشیم؛ این تصور بر طرف و در وقت خوردن، همه یک غذا دیده می شود، که زیبا، خوش رنگ ،و با مزه بودن از یک سو جلب توجه می کند و از سوی دیگر، مشکل یک نواختی در غذا را از بین می برد؛ که گفته شد ممکن است در مواردی بیماری زا هم باشد؛ مثل زیاده روی در مواد، دارای آهن... که انسان را به بیماری مبتلا می کند ولی در غذای ترکیبی اگر هر موادی هر روز هم استفاده شود اشکالی که به وجود نمی آید هیچ، بلکه به طرف ایده آل هم پیش می رود. در دارو های گیاهی هم وضع همین گونه خطر ناک است ولی اگر مثل چهل گیاه... مرکب باشند مشکل ایجاد نمی کنند. ترکیب غذا هم مثل ترکیب چهل گیاه...، می باشد که کیفیت آن بالا رفته و اثری مفید و سالم تر دارد. 4)اثرات روحی...: غذا های ترکیبی به جهت اینکه اثر بد یک دیگر را خنثی و کیفیت غذا را بالا می برند و همین ها باعث لذیذ تر شدن غذا می شود و انسان از دیدن هر زیبایی لذت می برد، لذا همین لذت بردن هم در شادابی تقویت بدن اثر دارد هم در نتیجه سبب نشاط روحی و روانی می گردد.و همین شادابی است که انسان از هر نظر وضع ایده آل و موفقیت آمیزی پیدا می کند. یکی از علل زیبایی و داشتن اندام برازنده و نیرومند مردم استان و شهر...، همین غذای با کیفیت معروف آن شهر می باشد. 5)استفاده از همه مواد: با توجه به اینکه بدن به مواد غذای گوناگون نیاز ضروری دارد که اگر همه آنها به میزان معین و به وقت استفاده شود، دیگر نیاز های بدن از هرچیز دیگر درست تنظیم و استفاده شود؛ موضوع همان خواهد شد که در کتاب منتظر جهان و راز طول عمر ، نوشته سید علم الهدی چاپ سوم.آمده مرگ برای انسان عارضی است. این کتاب در باره طول عمر امام زمان (ع) نوشته شده و صفحه 32 آمده عمر حضرت طبیعی است نه معجزه و از امام صادق(ع)، است که مرگ یک بیماری است نه طبیعت جسم؛ یعنی اگر فرضاً هیچ عارضه ای متوجه انسان نشود باید گفت: مرگ محال است. به هرصورت چون مواد غذایی بیش از هزاران نوع می باشد اگر هر وعده غذایی، از یکی استفاده شود، شاید دوره سال به هزار مورد آن نرسد. درحالی که بدن هر روز به همه نوع غذا نیاز دارد چون سلول های بدن مرتب درحال مردن و جایگزین هستند. البته تحقق این فرض خیلی سخت است ولی اهمیت غذا های ترکیبی را می رساند؛ به خصوص برای کسانی که در پی اندام و نیروی بدنی ایده آل ، سلامتی و مقاومت بدن در مقابل عوارض هستند.که علاوه بر وجود همه عوامل خام خواری حرف اول را در سلامتی، و توانمندی... میزند، که جای بحث آن نیست. ولی به همان اندازه زیاد غذای پخته خوردن باعث ضعف عمومی میشود، و خام خواری باعث تقویت و نیرو مندی ، در جسم و جان،روح و روان می گردد. توضیح آن را تلفن کنید.در باره غذاهای ترکیبی امید است به وسیله متخصصین تغذیه در اینترنت باشد و اگر نیست این کار را بکنند خیلی هم لازم است هم زیبا و دوست داشتنی. آخرین کلام. دكتر و معالج خود باشیم نكته قابل توجه براي هر نوع بيماري اين است كه هم شرايط افراد از نظر مزاج... متفاوت است،هم شرايط اقليمی و تأثیرات،آب و هوا، فصول سال و حتي نوع شغل،(که آن را در کتابی توضیح داده ام).همه این ها دخالت دارند.لذا خود ما باید پزشك خود باشيم. قدیم که دکتر نبود،به خصوص در دهات،مردم هم كاشف دارو، سازنده آن، پزشك تجویز نسخه،و هم معالج بودند. به همين جهت بود كه هم بيماري كمتر بود، هم عمرها طولاني تر و مرگ و میر هم در حد اقل بود.خود شما مي توانيد بادقت اثر غذاو مانند آن را در مورد بیماری تشخيص داده و روز به بروز بر تجربه خود بيفزاييد تا دريا شويد. افراد حتی کم سواد را سراغ دارم که با رژیم و تنظیم غذا، با درد مبارزه و آن را کنترل و درمان می کنند.البته در صورتي كه به پزشك مراجعه كرده ايد و تحت درمان او قرار داريد؛ بايد دستورات پزشك را كاملاً انجام دهيد و با اين حال بايد خودتان هم پزشك خود باشيد و از وضع مزاجي و ديگر شرايط خود، پزشك را هم در جريان قرار داده و هماهنگي رعایت شود، نه خود سر و هرج و مرج. اگر براي روماتيسم مفصلي یا هر بیماری دیگری دارو شيميايي مصرف مي كنيد رژيم غذا وكار درماني مثل ورزش... را هم انجام دهيد،چون دهها عامل بيماري دست به هم داده اند، به همان اندازه بايد عوامل درماني باهم متحد و هماهنگ شوند تا اين استعمار و مهمان نا خوانده را از همان راهي كه آمده از سر زمين وجود خود بيرون کنید. البته هر جالارم بود با ما تماس بگیرید تا در حد توان شما را راهنمایی کنم. همراه: 09368550280 تلفن:36631605- 25.قم

تاريخ : جمعه بیستم تیر ۱۳۹۳ | 3:47 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

،                          تغذیه به روش طب سنتی در ماه رمضان21 /4/1392

گرچه هرکس برنامه غذایی داشته باشد فرقی نمی کند درچه زمانی و چگونه باید باشد ولی برای کسانی که برنامه غذایی یا اصلاً ندارند یا دارند ولی جامع و منظم نیست،و اگر می بود نباید80 درصد بیماری ها  به سوء تغذیه ربط داشته باشد و از300000، سرطانی سالی30000، راهی گورستان شوند!؟ لذا به جهت اهمیت برنامه غذایی آنچه در توان ما هست اقدام می کنیم، شاید مفید واقع شود.

برنامه غذائی روزه داران

ما برنامه غذایی روزه داران را به چند قسم فصلی، نوع افراد از نظر سلامتی و بیماری درحدی که لازم باشد، توضیح می دهیم و مواردی هم که نمونه آن را در وبلاگ داریم؛ برای توضیح مفصل آن به وبلاگ مراجعه شود، بهتر می توان راه و روش درمان و یا تنظیم غذا را یاد گرفت و به د یگران هم انتقال داد.

1)سحری خوردن: برای همه افراد چه در تابستان باشد یا زمستان بهتر است سحری برنج باشد که البته باید به اشکال مختلف پخته شود چون یک نواختی در بهترین غذا هم باشد، خوب نیست و آنچه هم به عنوان خورشت با برنج میل می شود باید از مواد غذایی گوناگون گیاهی و گوشتی باشد.البته برنج در هفته سه بار کافی است،و باید چیز دیگر جایگزین برنج شود که هم زود انسان گرسنه نشود هم اگر در تابستان است زیاد  تشنه نشود.

اگر ماه مبارک در تابستان است سحری باید بیشترچای قبل از غذا و بعد از غذا میوه آب دار میل کرد و اگر هندوانه باشد در سحری باید قبل از غذا خورده شود و چای بعد از غذا.چون سفارش می شود هندوانه یا  باید قبل یا دو ساعت بعد از غذا میل شود و چای بعد از غذا یک خوبی که دارد در هضم غذا کمک می کند اما مانع جذب آهن غذا به بدن می شود. لذا خوب است، هل، یا کمی دارچین... به آن اضافه کرد تا قدری در بقای آهن غذا و دفع اثر منفی چای، تأثیر دا شته باشد.

اگر زمستان باشد سحری را می توان از انواع گوشت به صورت کباب...استفاده کرد، سوپ و دمپخت برنج در هفته دو بار استفاده شود، از گل کلم... هم می توان سحری تهیه کرد چون احتمال تشنگی منتفی است. البته چون شرایط افراد متفاوت است هرکس باید سبد غذایی خاص خود و شرایط اقلیمی آنجا را داشته باشد و خانواده و یا همکاران هم سبد غذایی خود را داشته باشند این کار، ما را از مبتلا به بیماری و افت باید های جسمی و روحی در امان می دارد.لذا به خاطر اهمیت قضیه ولو زحمت داشته باشد باید سبد غذایی خاص هرکس رعایت شود، بهتر از راهی بیمارستان شدن، و انتظار نجات از بیمارستان می باشد.

2)افطار: افطار چه در تابستان و چه در زمستان باشد. برای اینکه هم کمتر تشنه شویم هم مشکلی پیش نیاید. وقت افطار باید آب جوش مخلوط با شیر و یا شیر نیم گرم افطار شود؛چون عقیده براین است که افطار با آب زیاد خنک، عمدتاً برای معده مشکل ایجاد می کند، ممکن است کسی بگوید چند سال است من با آب خنگ افطار می کنیم و خبری نیست!؟ ولی باید توجه داشت اینکه شرایط ما با دیگران متفاوت است آب خنک تأثیر خود را خواهد گذاشت و در دراز مدت عوامل دیگر هم مزید برآن می شود و ناگهان مهمان ناخوانده ای از درب وارد می شود که تاکنون قیافه او را ندیده ایم و به زودی بیرون نمیشود چون از اول مهمان ما بوده و با سرزمین وجود ما خود گرفته است.اصولا بیماری های مزمن ارثی از همین نوع مهمان های نا خوانده هستند. به هر صورت  کسانی که شرایط مستعدی دارند آب یخ گاهی آنی خود را  نشان می دهد. نکته قابل توجه اینکه اگر شب ها کوتاه است زود  تر غذا بخورید و بعد از غذا قدری راه بروید تا غذا قدری آماده هضم شود.و مهم اینکه هر کس خودش باید پزشک خود بوده و با تجربه ای که کسب می کند با ابتکاری دقیق سبد غذایی برای همیشه خود معین و آن را در زندگی  خود اندوخته کند، تا برای دیگران هم به خصوص فرزندان سر مشق و الگوی خیر بعد از خود باشد.

به خاطر اینکه انسان افطاری هم آب و هم غذا کم تر بخورد، خوب است غذا یک بار بیشتر نباشد. نیزکسی که بعد از افطار غذای اصلی را شروع میکند، به خصوص در فصلی که شبها کوتاه تر هستند. بعد ازآن، باید کم رنگ باشد،و مواد افزودنی مثل کمی عرق نعنا، عرق هل یا بید مشک... به قدر دو قاشوق چای خوری اضافه کند و میوه آب دار، نه زیاد ترش، نیم ساعت بعد از غذا میل کند و بعد از میوه، نه آب و نه چای میل  نکند. سفارش می شود افطاری آب زیاد مصرف نشود و اگر هم می شود یک نواخت نباشد مانند آب میوه و چیزهای دیگر که جایگزین آب شود.که البته فرد خودش باید دکتر خود باشد، چون هر فرد به تنهایی شرایط خاص خود را دارد؛ ابتکار عمل هم از خود فرد باید باشد نه...، مایل باشید تور به شما بدهند خودتان ماهی بگیرید؛ نه ماهی آماده به شما بدهند!؟

این نکته را اضافه کنم که چای، به خصوص اگر پر رنگ باشد، هم رفع تشنگی می کند،هم خواب را کم می کند. غذا هایی که تأکید می شود در تابستان  زیاد مصرف شود گوجه است که ضد اشعه ماورای بنفش خورشید است و برای گرما زدگی و جلوگیری ازآن چیزی مانند گوجه نیست و نیز برای جلوگیری از تشنگی، خیار با ماست که برای معده هم خوب است درهفته دو بار غذا اصلی باشد. کلاً درگرمای تابستان باید از غذاهایی استفاده کرد، که طبیعتی خنگ دارند و یا غذا هایی که گرم نیستند بیشتر و غذا های گرم کمتر استفاده شود، چون بدن به همه غذاها  نیاز دارد،آنهایی که در این فصل، یا کلاً برای کسانی خوب نیستند، باید کم و درضمن غذا های اصلی مورد استفاده واقع شوند، گردو که هم برای تنظیم چربی خون لازم است؛ هم سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، با پنیر و یا بعد از غذا به مقدار یک گردو میل شود،چون بعد از غذا، عقیده براین است که از هر نوع بیماری جلوگیری خواهد کرد. در مورد مواد خوراکی که سیستم ایمنی بدن...را تقویت می کند، در وبلاگ خواص مواد غذایی و ویتامین ها و عرقیات گیاهی را داریم و مفصل است. حتماً به آنجا مراجعه کنید خیلی جامع و مفید است.

3)زنان بار دار و شیرده:زنان بارداری که می توانند روزه بگیرند یا نمی توانند بگیرند.اگر در ما های آخر زایمان نیست و شرایط دیگر هم مستعد روزه داری هست، باید روزه بگیرند.البته باز ملاک تشخیص خود فرد است؛ باید توجه کند روز اول با دوم و سوم چه فرقی دارد اگر مشکلی پیش نیامده، معلوم است می تواند روزه را بگیرد؛ اگر ضعیف است و یک روز در میان روزه بگیرد مشکلی پیش نمی آید؛ باز هم باید روزه بگیرد. البته چون اکثر خانم های باردار زیر نظر پزشک هستند، هرچه دستور پزشک است باید همان را ملاک روزه داری و یا افطار قرار دهند. همین طور زنان شیر ده اگر واقعاً شیر آن ها بچه را سیر نمی کند و یا جایگزین (البته غیر از شیر خشک)، ندارد، می تواند افطار کند و بعد در همین سال اگر بتواند باید روزه ها را بگیرند ولی اگر بر اثر کمبود غذا و یا غذای مفید برای شیر مادر است مادر باید با غذای با کیفیت... تقویت کرده و روزه را بگیرد. در مورد شیر مادر در وبلاگ بنام (فلسفه شیر مادر) داریم به آنجا مراجعه شود. در ماه مبارک رمضان خانم های شیرده مایعات، سبزی، شیر با خرما، گوجه، جگر، اسفناج، کلم... زیاد مصرف کنند و از ترشی شدید سرکه،آب غوره (جزآب لیمو) دوری جویند، غذای مانده، نان کهنه، همه نوشابه های گاز دارد، شیرینی های غیر طبیعی... تا آنجا که می شود خود داری کنند.

مادران باردارحتماً در هفته دو بارکباب استفاده کنند، مغزگردو بعد از غذا و یا با پنیر، سیر و پیاز، سیب درختی، کلم را فراموش نکنند، سبزی، کاهو، هنداونه کرمک، طالبی روغن و خود زیتون، عسل با شیر، موز با شیرکه برای خانم های شیرده هم خوب است و هردو از مصرف داروهای گیاهی مگر در مواردی خاص دوری کنند؛ چون مصرف بی رویه داروهای گیاهی سرانجام مشکل ایجاد خواهند کرد و درکل سموم بدن را زیاد و غلظت خون را بالا می برند.لذا ما، در کتاب های خود، دارو گیاهی توصیه نمی کنیم، چون جهات زیادی ازجمله دانستن مقدار، نحوه مصرف...خیلی حساس می باشد و اگر یک سال مانده باشند دیگر، یا فاسدند یا خاصیت خود را از دست داده اند؛ اما مصرف عرقیات گیاهی خوب است به شرط اینکه زیاد نمانده باشند.و طبق دستور مصرف شود. که در وبلاگ ما، نحوه مصرف عرقیات موجود است.  

4)بیماری ها:با وجود استفاده از، رژیم و تنظیم غذا، اکثر بیماران می توانند روزه بگیرند، علاوه برآن، خود روزه برای تسکین و درمان بیش از پنجاه بیماری اثر بخش خواهد بود که در کتاب طب سنتی و گیاهی، اسماعیل اژدری، ص 524 آمده و کاشف آن«الکسی  سوفورین » روسی می باشند، که در همین جزوه و وبلاگ موجود است.

رژیم غذا با تنظیم غذا، دو مقوله اند، رژیم غذا یعنی استفاده از غذاهایی که خوبند و ترک غذا هایی که مضرند، ولی تنظیم غذا همان هایی را می گویند که مثلاً فلان غذا باید در هفته دو بار،و فلان غذاسه بار،فلان غذا حتی درسه وعده غذایی مثل سبزیجات، میوه و غذاهایی که بیشتراز مواد گیاهی تهیه می شوند مصرف شود. دریکی ازکشورها رسم است حتی بجای نان از غذاهای گیاهی مصرف می کنند. من خود فیلم آن را از رسانه ها دیدم. سالم ترین غذا، غذاهای گیاهی می باشند که با اکثر بیماری ها سازگارند. در باره تنظیم غذا هم کتابی دارم ولی هنوز اصلاح نشده که در وبلاگ باشد. ما دراینجا چند نوع بیماری را مورد بحث قرار می دهیم تا هرفرد بیماری هم بتواند روزه بگیرد هم دچار مشکل نشود و راحت باشد.

الف) چاقی و لاغری: چون چاقی و لاغری در وبلاگ موجود است به کلیاتی اشاره می کنم و باید به وبلاگ رجوع کرد.کسانی که چاقند و اضافه وزن دارند؛روزه برای آنها مفید است.ولی درماه مبارک رمضان به خصوص تابستان مایعات بیشتر از دیگران استفاده کنند که آب بدنشان افت نکند ولی غذا، به خصوص افطاری خیلی کم استفاده کنند و میوه را سحری بیشتر بخورند و انگور را بعد از افطار، چون انگور شب درکاهش وزن و چاقی اثر دارد، ولی مثل سایر میوه ها در روز باید باشد که باعث لاغری می شوند.آدم های لاغر و ضعیف در هفته دو بارکباب بخورند، میوه را افطار و سحری انگور میل کنند، از ترشی و میوه ترش جداًخود داری کنند مگرآب لیمو که داخل غذا برای شادابی پوست و تقویت سیستم ایمنی بدن لازم است. مایعات را کم و غذا را بیشتر مورد استفاده قرار دهند و غذای پر انرژی که توان هضم آن را دارند مصرف کنند.کسانی که می خواهند چاق شوند افطاری با شام را بدون فاصله ولی آهسته میل کنند، اما کسانی که می خواهند لاغر شوند، نیم تا یک ساعت بعد از افطاری شام بخورند ولی کم. البته اگر شب ها زود می خوابند افطاری و شام را یا یکی کنند یا فاصله کمی کافی است. اصلاً اگر روزه دار درغذا زیاده روی نکند افطار و شام یکی باشد بهتراست ولی سعی کند به خصوص اول آهسته غذا را میل کنند بهترین کاراست که صفا و معنویت روزه را جلوه گر می کند، این است که افطاری غذا کم میل کند که وقت سحری گرسنه باشد که خیلی جالب و بی نهایت در سلامتی انسان اثر دارد و برای سحری بیشتر و با میل بیشتر می تواند غذا بخورد و خوبی دیکری گه دارد غذا با آن حجم زیادش راحت تر هضم می شود.تاريخ : سه شنبه سوم تیر ۱۳۹۳ | 2:16 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

ب)زخم معده:درهمان کتاب فوق یکی اثرات روزه  بهبود و درمان زخم معده است، زیاد از افراد شنیده می شود، باگرفتن روزه وضع زخم معده آنها بهتر و روزه گرفتن برایشان راحت تر از روزه نگرفتن  بوده است، و اظهار می دارند: روزه گرفتیم و مشکلی نبوده.لذا برای این قبیل افراد. قطعاً تا آخر عمر می توانند روزه بگیرند. اصلاً خود روزه به انسان روحیه و شادابی می دهد. البته باید از مایعات سنگین، غذای مانده، غذای ثقیل... خود داری کرد که در وبلاگ توضیح داده ام. در سال جاری آقایی که دو ماه قبل از ماه مبارک رمضان معده اش خون ریزی شدیدی کرده بود. با دستورات رژیم و تنظیم غذایی که برای ایشان داده شد، روزه این سال را به طور کامل، با راحتی گرفتند؛ یعنی می شود با اراده، ابتکارعمل در رژیم غذا،و رعایت دستورات درمانی؛ به راحتی روزه را گرفت. بر عکس کسانی که هم اراده ندارند، زخم معده هم که نداشته باشند روزه گرفتن برایشان زحمت دارد و منتظرند کی باشد که روزه تمام شود!؟. برای زخم معده همیشه شیر را با اضافه کردن کمی نمک بجوشانیدو در یخچال داشته باشید. هم برای زخم خوب است هم برای افطاری ولی این شیر را برای هر مصرف دیگر، دو باره گرم نکنید. شیر هم برای همه بیماران خوب است،هم کامل ترین غذا از نظر دارا بودن همه ترکیبات مواد غذایی و بهترین عامل برای پیشگیری از پوکی استخوان، مشکلات چشمی... می باشد.

ج) دیابت: اکثر دیابتی ها می توانند با یک رژیم و تنظیم غذا روزه را بگیرند، مگراینکه دکترگفته باشد نگیرند،ولی باید دلیل مضر بودن روزه را گفته و پس ازچند روز روزه گرفتن برای خود بیمار معلوم شود ضرر دارد؛ مثلاً وقتی روز دوم حال بیمار بد تر شود، معلوم است روزه ضرر دارد، روزه گرفتن درست نیست ولی اگر می تواند ولو زحمت داشته باشد،چون زحمت  غیر از ضرر می باشد، حتماً باید روزه را بگیرند و در رژیم غذا باید بیشتراز غذاهای گیاهی مثل کلم، سبزی، خورشت سبزی...،میوه ها استفاده شود.اگر فصل پرتقال است بهترین میوه پرتقال،آلوها همه خوبند، سماق که ضد خون ریزی معده می باشد، با کباب، کدو، کلم کاهو، سیر، پیاز بیشتر استفاده شود، نوشیدنی، ماست، دوغ بدون گاز،خرما با چای و کلاً همان شیرینی طبیعی هم،کم و همراه مواد غذایی باشد که قدری جلوگیری می کند، برنج درهفته دو بارآن هم با ترشی آب لیمو،سیر و پیاز با برنج میل کند. برنج عدس برنج با گوجه...، بهرصورت برنج خالی نباشد درهر لیوان آب خوردن یک قاشوق مربا خواری آب لیمو اضافه کند،گوشت هم درهفته دو بار و با غذا  های دیگر هم که غذای ترکیبی هستند می شود گوشت و برنج هم باشد اصلاً غذاهای ترکیبی به خاطر جهاتی هم برای بیماران هم برای افراد سالم خوب است. اینکه ژاپنی ها در روز ازچهل نوع مواد غذایی استفاده می کنند به دلیل اهمیت غذاهای ترکیبی است و برای همه روزه داران خوب است،چون بدن به همه مواد غذایی نیاز دارد، لذا خوب است غذا ها  اکثراً  ترکیبی و متنوع باشند و از همه مهم تر سبک نه سنگین.

د) فشارو افت فشارخون: ما در وبلاگ بطور مفصل در مورد هر دو، به شکل باید ها و نبایدهای غذایی و رفتاری، بحث کرده ایم، لذا در اینجا، به چند تا نکته متفرقه اکتفا می کنیم.کسانی که افت فشار دارند، شیرینی های طبیعی که سرشار ازآهن هستند ،زیاد مصرف کنند ولی وقت افطار تا آن جا که ممکن است، از ترشی (جزآب لیمو داخل غذا)، میوه ترش،کدو، خیار، دوغ و ماست زیاد، و کلاً هر نوع سردی خود داری و کم و یا چیزی دیگر که مثلاً سردی ماست را خنثی می کند استفاده کنند. که البته ابتکار عمل شما حرف آخر را می زند؛ چون هرکس  و هر اقلیمی ... شرایط خاص خود... را دارد.

کسانی که فشار دارند، عکس فشار باید عمل کنند، از مصرف نمک، سرخ کردنی،چربی حیوانی، شیرینی ها کمتر و گاهی،آن هم به صورت ترکیب با مواد غذایی مفید میل شود.و تا می توانند مایعات متنوع را فراموش نکنند، مایعات هم عروق را رسوب زایی می کند، هم انعطاف پذیری عروق را بهبود می بخشند، و از همه مهم تر اینکه سموم...را، از منافذ بدنه خارج می کند.البته چیزی مثل ورزش عروق را بازو رسوب زدایی نمی کند،هم پول نمی خواهد هم همیشه در اختیار شما قرار دارد، کدو، دوغ ماست، گریپ فوروت، پرتقال آب قوره، چای سبز، سیر، برای کاهش فشار ها خوب هستند.

ه) بیماران چربی خون وکبد:چربی اینها به تنهایی، علاوه براینکه با روزه داری منافات ندارند، بلکه روزه داری و برنامه غذایی، بهترین درمان برای این نوع بیماری هاست؛ به شرط اینکه از نباید ها جداً دوری شود.اگراین امر رعایت شود کمتر بیماری است که با رژیم و تنظیم غذا (بدون داروی شیمایی)، خوب نشود.یک قاعده کلی است که گفته می شود.چی بخوریم تا خوب شویم ملاک نیست؛ بلکه چی نخوریم تا خوب شویم ملاک است.مثلاً یک ماه رژیم غذا، با یک وعده غذای مضر ما را به همان وضع اول باز می گرداند؛ یک جرقه در مدت کوتاهی چند هکتار جنگل را به خاکستر تبدیل می کند ولی پرورش یک جنگل تا به اینجا برسد، سال ها زمان می برد.

اولین چیزی که برای بیماری چربی خون... مفید است و باید همیشه مصرف شود مغزگردو است که هم چربی زاید و هم مضر را بیرون می ریزد، هم چربی موجود کبد...را که مضر می باشد، در دراز مدت حتی ممکن است بطورکلی از بین ببرد. آب لیمو و خود آن، پیاز،سیر، هویج وآب آن،گوجه، انار،رب انار، پرتقال،کاهو،کلم، کدو، خیار با ماست کم چرب، انواع سبزیجات، سیب درختی، انواع انکورها، زرشک، ریواس، انکور دو مزه، عرق بهار نارنج، عرق کاسنی، عرق گل گاو زبان، خربزه، طالبی، زردآلو، کلاً انواع میوجات که فاقد چربی هستند خوراک این بیماران است. اصلاً همه نان و خورشت و حتی غذا کاملشان، گیاهی باشد؛ گل کلم را با چند نوع غذای گیاهی با هم پخته و با کمی نان به جای یک وعده غذایی ظهر و شب استفاده کند. صبح هم از خرما با شیرکم چرب، خرما با زرده تخم مرغ،گوجه با پنیر، خیار با پنیر غذای صبح را کامل کند، تا ممکن است چربی غیر از چربی زیتون استفاده نکنید یک سال این گونه زندگی کردن جواب اشتبا هات گذشته شما را خواهد داد.

 نباید های غذایی باید درهفته یک بار و خیلی کم استفاده کنید، ولی چربی حیوانی،کله و پاچه هرگز استفاده نشود. بی زحمت هم صبح و هم عصر،و رزش را از نرمش شروع کنید تا بعد از یک سال به ورزش سنگین برسد دو سال این کار را بکنید، امید است، از رفتن به دکتر، مصرف داروی شیمیایی راحت  شوید؛ اگر نشدید رعایت نکرده و امید وار نبوده اید،و نباید ها را هم گاهی مثل مهمان مزاحم راه داده اید!؟.

تنظیم مصرف دارو

در این جا کار به رژیم غذا نداریم، فقط به این موضوع می پردازیم که افراد زیادی هستند، برای چندین  بیماری نا چار هستند دارو مصرف کنند. مهم اینکه علاوه بر عوارض خود دارو ها، خود تداخل دارویی از نظر حجم عوارض، به قول معروف( قوز بالا قوز) می شود!؟ موردی داشتیم که با عصا راه می رفت و گاهی به دیوار تکیه می کرد که زمین نخورد!؟. به هر صورت با ید فکری برای تداخل دارو کرد.آنچه به نظر ما رسیده؛ این است که داروی را که باید روز مصرف شود.اول وقت صبحانه، دوم ظهر، و سوم قبل از اذان مغرب صرف شود.و اگر برای شب هم دارد.اول قبل از خواب، دوم نصف شب و سوم  قبل اذان نماز صبح و اگر دو نوع دارو مصرف می کند، یکی را صبح و دوم را بعد از ظهر مصرف کند. این کار جلو تداخل دارو را می گیرد چون عوارض تداخل دارویی بد تر از عوارض دارو است. به نظر می رسد تداخل باعث خنثی شدن اثر دارو ها و یا عوارض دیگر شود. ولی فاصله مصرف، جلو این خطر را خواهد گرفت، چون همان طور که غذا بعد از سه ساعت هضم و جذب بدن می شود  دارو هم  چنین میتواند باشد. چون دارو  بعد از غذا و یا با خود غذا استفاده می شود که البته به خاطر جهاتی بهتر است با غذا باشد؛ از جمله جهت سلامت سیستم گوارش و معده؛ به خصوص کسانی که زخم معده دارند حتماً  باید این کار را بکنند.

این را خطاب به اهل فن اضافه کنم امید است این نوع مطالب مبتلا به مردم را با روشی که دارند تکمیل کرده و دراختیار همگان قرار دهند، چون می دانیم زیاد هستند که به این قبیل مسائل نیاز دارند و همین خلأ  برای آنها باعث مشکلاتی خواهد شد. البته روزه داران باید روش مصرف دارو را باید از پزشک خود بپرسند.

متفرقات رژیم روزه داری،و...

1) بوی بد دهان:درماه مبارک رمضان:اگر بوی دهان ارثی باشد، دو چندان خواهد شد و برای دیگران اذیت کننده است. در وبلاگ  غیر از بوی دهان، در مورد دیگر بو های بدن توضیح و راه درمان آمده است. برای بوی دهان مرتب آب دهان را پایین بدهید، هم بوی دهان را برطرف می کند، هم برای کسانی که زخم معده دارند مفید است، نیز معده را برای افطار فعال نگاه می دارد. و نتایج دیگر.

2)سبد غذایی: سعی کنید مغز گردو، پیاز، سبزی، سیب درختی، سیر، زیتون و روغن آن، کلم، گل کلم، کاهو، آب لیمو، هویج، خرما، شیر، میوه به خصوص هندوانه، خربزه، انار، پرتقال گوجه (به خصوص در تابستان) اسفناج، ماست، هفته یک بار کباب و از همه مهم تر انواع مایعات را از سبد غذایی خود کم نکنید. هر کدام در هفته سه بار و حتی چهار بار هم استفاده شود، اگر ترکیبی، و یک نواخت نباشند مشکلی ایجاد نخواهد کرد. مایعات را فراموش نکنید که از خیلی نباید ها نجات خواهد داد.خیلی از اینها هم سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند، هم سموم را از منافذ بدن دفع می کنند، هم سبب شادابی پوست، تقویت استخوان ها، عضلات،اعصاب و نیرومندی می شوند، که در وبلاگ در مورد خواص خوردنی و ویتامین ها آمده است.حتماً مراجعه کنید. و خودتان  بشوید دکتر دلسوز خود؛ نه پول سوز دست رنج خود!؟

3)رفع تشنگی...:چه در ماه مبارک رمضان و غیره،اگر در روز تابستان زیاد تشنه می شوید غذا کم بخورید، غذا از موادی باشد که طبیعتاً خنگ هستند برای رفع تشنگی و عطش زیاد، قبلا گفته شد از غذا، میوه ها استفاده کنید و در هر صورت گوجه به خصوص در تابستان زیاد مصرف کنید و برنج با خورشت گوجه بخورید. سعی کنید آب را قبل از غذا بنوشید که برای رفع یبوست هم خیلی مفید است و چای را حد اقل دو ساعات بعد از عذا و یا مانند آب قبل از غذا باشد. این ها به خاطر این است که چای بعد از غذا مانع جذب آهن می شود؛ و فقر آهن در همه بیماری ها به خصوص کم خونی،چشم... مشکل ساز خواهد بود. بین غذا آب خوردن کار معده را دو برابر و هضم غذا را سخت می کند ولی عقیده براین است، کسانی که می خواهند چاق شوند بخورند. ولی باید تجربه کرد اگر بد است، انسان نباید با تیشه به پای خو بزند. البته آب میوه، دوغ... بین غذا مشکل ساز نیستند.تاريخ : سه شنبه سوم تیر ۱۳۹۳ | 2:13 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

4) مایعات لبنی: ماست و دوغ زیاد استفاده کنید ولی اگر فقر آهن و کم خونی دارید، ماست و دوغ را قبل،یا دو ساعت بعد از غذا بخورید و یا وقت دیگر که غذای آهن دار نیست، ماست را با غذای دیگر میل کنید. غذا های سر شار از آهن مانند اسفناج، عدس، پیاز، سیر، سبزی تره، کشمش سبز، عسل خوب، گوشت قرمز،کلاً سبزیجات. البته هر مواد غذای بی آهن نیست ولی  عمده همان ها می باشند که به برخی از آنها اشاره  شد.

5) خورشید درمانی:در کتاب رفتار درمانی.بیش از 5 صفحه توضیح داده شده.در اینجا به خاطر جلو گیری از پوکی استخوان... به نحوه استفاده از نور خورشید اشاره می کنم. برای اینکه اشعه ما ورا بنفش خورشید برای شما به خصوص بچه مشکل ایجاد نکند؛ بهترین وقت، ساعت هشت پیش از ظهر و چهار بعد از ظهر می باشد که خورشید افقی می تابد، و اینکه در وقت عمل ثابت نباشید. البته در زمستان مشکل آن چنانی وجود ندارد ولی در تیرماه باید خیلی مراقب چشم و سر بچه ها بود.در بسیاری از مواد غذایی مثل سبزیجات، لبنیات...، جایگزین خورشید در مانی پیدا نخواهد شد. افرادی که خیلی کم در نور مستقیم خورشید قرار می گیرند و مواد جایگزین مانند ماهی... استفاده نمیکنند به خیلی از بیماری ها چون پوکی استخوان، مشکلات چشمی،درد مفاصل، بی حالی...و در نتیجه دچار ضعف عمومی خواهند شد. برای این نوع افراد روزه داری تابستان  سخت تر است به خصوص اگر از جهات دیگر هم  مشکل  و یا زمینه مستعد داشته باشند. زمینه مستعد بیماری ، درست مثل جایی می باشد که به مواد آتش زا آلوده باشد؛ از جمله بنزین.

6)اگر سیستم ایمنی: این سیستم حیاتی بدن اگر قوی باشد کمتر بیماری حتی و یروسی است که بتواند در سر زمین امن بدن ما وارد شود؛چون سربازان قوی مرز دار، ویروس ها را شکار و همین شکار از نظر علمی ثابت شده، باعث تقویت آنها می شود.آفرین بر این مرز داران سفید پوش خدمت گذار و وفا دار. در باره تقویت سیستم ایمنی بدن، در قسمت خواص و یتامین ها، غذاها و دارو های گیاهی به وبلاگ ما مراجعه کنید و آنچه بدرد شما می خورد، بردارید. غذاهایی که در سیستم ایمنی بدن اثر دارند. مانند گردو، سیب درختی،گل کلم، کاهو، پیاز، سیر، لیمو ترش،زیتون و روغن آن، گوشت ماهی، مصرف سبزیجات، پرتقال،آب انجیر و خود انجیر، انار،خربزه، هندوانه، کیوی.البته برخی از اینها تعریف گردو، سیب درختی، پیاز... را ندارند ولی  باشند خیلی کمک می کنند. چون میوه ها کلاً شادابی می آورند و سموم را از منافذ بدن خارج  و زمینه را برای رشد باید های سلامتی مستعد می سازند. و اما نباید هایی که سیستم ایمنی را ازکار می اندازند، مصرف زیاد، انواع مواد قندی به خصوص شکر می باشد و نوشابه های گاز دار. برخ از  مواد صنعتی مانند پفک...

 این را ضافه کنم اگر با بیماری سر و کار دارید که به بیماری واگیر دار مبتلا می باشد، یا بیماری ویروسی در حال انتشار است و کلاً شرایط طوری است که احتمال سرایت بیماری... هست. اولین کاری که می کنید آب و غذایی که می خواهید استفاده کنید حتماً آب لیمو اضافه کنید، پیاز خام سفید( باشد بهتراست)، استفاده کنید.حد اقل روزی یک وعده هندوانه و یا کاهو استفاده کنید، مایعات گونا گون  را بیشتر کنید تا آلودگی ها و سموم از منافذ بدن همراه آب خارج شود.

شایان ذکراست.چون کمبود آنها یکی از علل مهم  بیماری ها می باشد و وجود آهن در بدن یکی از عوامل مهم تقویت کننده سیستم ایمنی بدن به شمار می آید که در برخی مواد خوراکی موجود می باشد، در سبد غذایی باید کنجانده شود. مانند .مارچوبه، قارچ، اسفناج،کلم،زرد آلو، جو، پیاز،سیب زمینی،آلبالو،خرما ،چغندر، برنج، انگور،هویج،گوجه،گردو، کاسنی ،کرفس ،شاهی،پرتغال، ذرت، سیب ،کاهو .

فواید...غذا های ترکیبی

غذاهای ترکیبی اگر بر اساس قواعد علمی ترکیب و تنظیم شوند، فواید فراوانی دارند که به چند مورد آنها اشاره می شود.

1)جمع همه مواد: این را، همه می دانند با توجه به اینکه ما بیش از هزاران نوع مواد غذایی داریم و هرکدام، خاصیت فراوانی دارند که در دیگر مواد غذایی شاید نباشد و یا خیلی کم. مثل آهن، مس، روی، فسفر، منزیم...، یکی از دلایل اینکه شیر غذای  کاملی است؛ به جهت این است که بسیاری از مواد و خاصیت ها را همراه خود دارد.

2)دفع مضرات یک دیگر: البته ما غذایی که ذاتاً مضر باشد نداریم،ولی هر غذایی چون فلان مواد، به خاطر جهاتی درآن زیاد و یا کم است اگر به تنهایی و زیاد مصرف شود ممکن است مفید نباشد، مثل گردو و پنیر.لذا ممکن است با خوردن یک غذا در مدت زیاد،دچار بیماری شویم ولی اگر با غذا های دیگر مصرف شود ولو هر روزه هم باشد اشکالی رخ نمیدهد. قبلاً گفته شد، مردم کشور ژاپن، در روز از چهل نوع غذا استفاده می کنند که مسلم غذای ترکیبی می باشد. به همین جهت ممکن است ما هر روز  از همه مواد غذای استفاده کرده و دچار بیماری هم نشویم.

3)حل مشکل یک نواختی:چون همه غذا ها، با هم که باشند، از نظر شکلی یک چیز دیده می شوند که ما ازظاهر هر کدام   به  تنهایی ممکن است، بی میل شده باشیم؛ این تصور برطرف و در وقت خوردن، همه یک غذا دیده می شود، که زیبا، خوش رنگ ،و با مزه بودن از یک سو جلب توجه می کند و از سوی دیگر، مشکل یک نواختی در غذا را  از بین می برد؛ که گفته شد ممکن است در مواردی بیماری زا هم باشد؛ مثل زیاده روی در مواد، دارای آهن... که انسان را به بیماری مبتلا می کند ولی در غذای ترکیبی اگر هر موادی هر روز هم استفاده شود اشکالی که به وجود نمی آید هیچ، بلکه به طرف ایده آل هم پیش می رود. در دارو های گیاهی هم وضع همین گونه خطر ناک است ولی اگر مثل چهل گیاه... مرکب باشند مشکل ایجاد نمیکنند. ترکیب غذا هم مثل ترکیب چهل گیاه...، می باشد که کیفیت آن بالا رفته و اثری مفید و سالم  تر دارد.

4)اثرات روحی...: غذا های ترکیبی به جهت اینکه اثر بد یک دیگر را خنثی و کیفیت غذا را بالا می برند و همین ها باعث لذیذ  تر شدن غذا می شود و انسان از دیدن هر زیبایی لذت می برد، لذا همین لذت بردن هم در شادابی تقویت بدن اثر دارد، هم در نتیجه سبب نشاط روحی و روانی می گردد.و همین شادابی است که انسان از هر نظر وضع ایده آل و موفقیت آمیزی پیدا می کند. یکی از علل زیبایی و داشتن اندام برازنده و نیرومند مردم استان و شهر...، همین غذای با کیفیت معروف آن  شهر می باشد.

5)استفاده از همه مواد: با توجه به اینکه بدن به مواد غذای گوناگون نیاز ضروری دارد که اگر همه آنها به میزان معین و  به وقت استفاده شود، دیگر نیاز های بدن از هر چیز دیگر درست تنظیم و استفاده شود؛ موضوع همان خواهد شد که در کتاب منتظر جهان و راز طول عمر، نوشته سید احمد علم الهدی چاپ سوم.آمده مرگ برای انسان عارضی است. این کتاب در باره طول عمر امام زمان (ع) نوشته شده و صفحه 32 آمده عمر حضرت طبیعی است نه معجزه و از امام صادق(ع)، است که مرگ یک بیماری است نه طبیعت جسم؛ یعنی اگر فرضاً هیچ عارضه ای متوجه انسان نشود باید گفت: مرگ بی مفهوم می شود.

 به هر صورت چون مواد غذایی بیش از هزاران نوع می باشد اگر هر وعده غذایی، از یکی استفاده شود، شاید دوره  سال به هزار مورد آن نرسد. درحالی که بدن هر روز به همه نوع غذا نیاز دارد چون سلول های بدن مرتب درحال مردن و جایگزین هستند. البته تحقق این فرض خیلی سخت است ولی اهمیت غذا های ترکیبی را می رساند؛ به خصوص برای کسانی که در پی اندام و نیروی بدنی ایده آل ، سلامتی و مقاومت بدن در مقابل عوارض هستند.که علاوه بر وجود همه عوامل خام خواری حرف اول را در سلامتی، و توانمندی... میزند، که جای بحث آن نیست. ولی به همان اندازه زیاد غذای پخته خوردن باعث ضعف عمومی میشود، و خام خواری باعث تقویت و نیرو مندی ، در جسم و جان،روح و روان می گردد. توضیح آن را تلفن کنید.در باره غذاهای ترکیبی امید است به وسیله متخصصین تغذیه در اینترنت باشد و اگر نیست این کار را بکنند خیلی هم لازم است هم زیبا و دوست داشتنی.

دكتر و معالج  خود باشیم:

 نكته قابل توجه براي هر نوع بيماري اين است كه هم شرايط افراد از نظر مزاج... متفاوت است،هم شرايط اقليمی و تأثیرات،آب و هوا، فصول سال و حتي نوع شغل،(که آن را در کتابی توضیح داده ام).همه این ها دخالت دارند.لذا خود ما باید پزشك خود باشيم. قدیم که دکتر نبود،به خصوص در دهات،مردم هم كاشف دارو، سازنده آن، پزشك تجویز نسخه،و هم معالج بودند. به همين جهت بود كه هم بيماري كمتر بود، هم عمرها طولاني تر و مرگ و میر هم در حد اقل بود.خود شما مي توانيد بادقت اثر غذاو مانند آن را  در مورد بیماری تشخيص داده و روز به بروز بر تجربه خود بيفزاييد تا دريا شويد.  افراد حتی کم سواد را سراغ دارم که با رژیم و تنظیم غذا، با درد مبارزه و آن را کنترل و درمان می کنند.البته در صورتي كه به پزشك مراجعه كرده ايد و تحت درمان او  قرار داريد؛ بايد دستورات پزشك را كاملاً انجام دهيد و با اين حال بايد خودتان هم پزشك خود باشيد و از وضع مزاجي و ديگر شرايط خود، پزشك را هم در جريان قرار داده و هماهنگي رعایت شود، نه خود سر و هرج و مرج. اگر براي روماتيسم مفصلي یا هر بیماری دیگری دارو شيميايي مصرف مي كنيد رژيم غذا وكار درماني مثل ورزش... را هم انجام دهيد،چون دهها عامل بيماري دست به هم داده  اند، به همان اندازه بايد عوامل درماني باهم متحد و هماهنگ شوند تا اين استعمار و مهمان نا خوانده را از همان راهي كه آمده  از سر زمين وجود خود بيرون کنید.

                ضرورت  تداوم  رژیم غذا

اکثر بیمارانی که رژیم غذایی دارند، به محض اینکه احساس می کنند بیماری  رو به بهبود است، دست از ادامه رژیم غذا بر می دارند که در اکثراینها بیماری عود می کند، با وضعی تقریباّ بد تر. چون درست مثل این است که برای شکستن چیزی که داریم ضربه می زنیم هر ضربه به همان اندازه آن چیز را به شکستن، یک گام نزدیک تر می کند،50 سال پیش را یاد دارم،آقایی که کشاورز بود، برای زخم معده مرتب دکتر می رفت ولی به علت عدم رعایت رژیم غذا، در میان سالی  بر اثر همان زخم معده چون دکتر در روستا  نبود مرد!؟

رژیم غذا به خاطر جهاتی که به یک مورد آن اشاره شد، تا آخر عمر باید ادامه داشته باشد؛ ولو عدم رعایت آن باعث عود بیماری نشود، به جهت اینکه وضع عمومی بدن و روح ما با این نوع غذا عادت کرده و شکل گرفته، چون هر نوع غذایی روی کلیه سیستم های بدن، ملکول ها... تأثیر خاص خود را دارد. اصلاً به خاطر تفاوت های مزاجی،چون مزاج هرکس به غذا های خاصی ربط دارد و غذا های اصلی که بیشتر باید مصرف شوند از آن غذا هایی باید باشد که آدم های سالم هم باید سبد غذای خاص خود را داشته باشند.حتی تفاوت های سنی،جنسی، منطقه ای، فصول سال... نوع مشاغل هر کدام غذای خاص خود را طلب  می کنند که در کتاب400صفحه ای اینها را توضیح داده ام، چون اکثر بیماری ها به محض ترک رژیم غذا عود می کنند. رژیم غذا باید برای همیشه ادامه داشته باشد چون اگر بیمار عود کند علاوه بر مزمن شدن آن، سر از بیماری های پیش رونده در می آورد مثلاً زخم معده به ضعف عمومی تبدیل می شود و ضعف عمومی زمینه مستعدی می شود برای بیماری های مسری و حتی غیر مسری چون ترک رژیم غذا خلاف دستور است و انسان از غذایی که سفارش شده نخورد وقت خوردن می ترسد؛ همین ترس هم روی کیفیت غذا اثر می گذارد، هم روح انسان را آزرده کرده و باعث تنفر غذایی و در نتیجه سوء هاضمه هم خواهد شد و از همه بدتر همان طورکه اشاره شد، بیماری مزمن می شود؛ چون بسیاری از بیماری ها اگر از همان اول درست معالجه شوند، برطرف خواهد شد ولی اگر بیش از یک سال طول بکشد دیگر مزمن شده و بر طرف شدنی نیست؛ مگر در حد کنترل می توان موفق بود که در همین حد هم باید جدی اقدام کرد و گر نه بیماری زایش پیدا کرده و فرا گیر می شود.تاريخ : سه شنبه سوم تیر ۱۳۹۳ | 2:10 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |
سلامتی در نگاه اسلام نسبت به طب جدید اول: کتاب طب سنتی اسلامی. ص 24 از آقای اسماعیل اژدری چنین آمده است« ...اگر کتاب های طب و بهداشت در اسلام را مطالعه کنید تماماً دستورهای ائمه(ع) است، می گویند با غذا و خوردنی های طبیعی که خداوند برای ما ارزانی داشته است، خود را معالجه کنید نه با خوراکی های مصنوعی: از امیر المؤمنین (ع) نقل شده دوا با معده شما آن می کند که اسید با مس. موسی بن جعفر(ع) می فرمایند هیچ داروئی نیست مگر آنکه درد را در بدن می انگیزاند. پس سودمند تر از آن این است که تا کاملاً محتاج نشوی تصرف در بدن نکنی : از امام رضا(ع) تا ممکن است به طبیب مراجعه نکنید زیرا معالجه تن چون تعمیر خانه است که کمش به بسیار می کشد...؛ امام صاد ق (ع) می فرماید: کسانی که به مختصر کسالتی فوری به طبیب مراجعه می کنند و دارو استعمال می نمایند. اگر بمیرند از پیروان مذهب او به شمار نمی روند...». البته باید دقت کرد و خودمان دکترخود بوده و توجه کنیم، بیماری تازه وارد چه نوع بیماری است که آیا باید صبر کرد، یا فوراً به پزشک مراجعه کنیم تا خطری نشده. دوم: آنچه خود پزشکان معروف جهان، می گویند از همان کتاب فوق ص19تا...، چنین آمده است« دکتر ریچرد کابرت بزرگ ترین پروفسور و استاد دانشگاه طب در ایا لات متحده آمریکا می باشد، اظهار می دارد: در بین 1407، امراض مختلف که در طب جدید نام برده شده فقط 6 مرض به وسیله دارو قابل علاج است: دکتر آلمر که از پزشکان نیویورک می باشد می گوید: وضع فعلی طب طوری شده که می توان آن را یک جنون علمی دانست: دکترمیچل: در پس هر مرضی علتی وجود دارد و هیچ دارویی نمی تواند خود را به آن علت برساند : دکتر و دزها چنسون : تریاک والکل و دخانیات و به طور کلی مواد مخدر را از بین جامعه بر اندازید در عرض 48 ساعت ستون فقرات معاملات دارویی خواهد شکست: دکتر آلبرت هوبارد: پدرم 67 سال طبابت کرد ولی هرگز من و برادرانم و خواهر هایم را با دارو معالجه نکرد: دکتر سرویلیام: تقریباً کلیه زهر های قوی در طبابت به کار می رود، این سم ها در بعضی از نقاط بدن جمع شده و به تدریج نسوج را خراشیده و آن را از بین می برد و عمر انسان را کوتاه می کند: دکتر هامیتووال: برا اثر به کار بردن دارو برای معالجه امراض مختصر فوراً داروی حاّد به کار می برند که درنتیجه قسمت اعظم امراض مزمن از این راه تولید می گردد، و معنی فاسد بر افسد همین است. زیرا برای دفع یک مرض کوچک و سهل متوسل به یک داروی سمی مسکن ساکت کننده می شود که خود ایجاد مسمومیت می نماید. بدان می ماند که چشم خود را که تراخم گرفته با یک پارچه کثیف آغشته با کثافت پاک نماییم و امید به بهبود هم داشته باشیم: ُبقراط در زمان خود می گفت. داروهای خود را به دور بریزید تا از چنگال امراض خلاصی یابید...». روزه درمانی در نگاه اسلام بیماری هایی را که روزه داری درمان و در پیشگیری و یا تسکین آن ها نقش دارد، از کتاب « طب سنتی و گیاهی ص524، مؤلف اسماعیل اژدری» و ایشان از کتاب دانشمند روسی به نام« الکسی سوفورین» گرفته اند: در میان غیر مسلمانان هم روزه داری فقط برای پیشگیری و یا معالجه بیماری می باشد، ولی درمیان مسلمانان، صرفاً برای ارزش های معنوی...، می باشد؛ که در ضمن آثار طبی را همراه خواهد داشت. و در نگاه دیگر، همه دستورات اسلام این گونه و در واقع چند منظوره می باشند، چون اسلام به روح و جسم هر دو توجه دارد ، به جهت اینکه سلامت روح و یا جسم به تنهایی نمی توانند سلامتی زندگی را تأمین کنند. در مورد تأثیر غذا، هم از نظر علمی و نیز تجربه ثابت شده؛ همان طورکه سوء تغذیه باعث بیماری می شود خود غذا نیز درمان بیماری هاست و لذا حضرت رسول(ص) می فرمایند« معده خانه بیماری و پرهیز ( از پر خوری و بد خوری ) سرآمد دارو هاست: نهج الفصاحه ص 625"، چون مواد خوراکی نیست که هر کدام چندین خواص دارویی نداشته باشند و لذا با تنظیم و رعایت آداب تغذیه، غذا ها اثر درمانی دارند و با عدم آن، در تهیه، پخت و مصرف، اثر بیماری زایی خواهند داشت.روزه داری، بیماری های ارثی و مزمن را تسکین داده و از بد تر شدن آنها جلو گیری می کند؛ و اگر سایر دستورات غذایی رعایت شود ، بقیه بیماری ها را، در دراز مدت و یا کوتاه مدت قطعاً درمان خواهد کرد. * رفع ضعف معده * سرطان و پروستات * بیماری کبد وصفراوی * رفع سوء هاضمه * باد فتق و تصفیه خون * ترمیم عروق بزرگ وکلیه ها * تنگ نفسی وآسم * طاعون ( بیماری حشره ای) * خُرخُر، صدای دندان ها درخواب * مفید برای کم خونی * نقرس و درد مفاصل * تشنج ، غشی و صرع * اختناق وگلو درد * واریس و رماتیسم * تقویت قوای جنسی و روحی * بیماری چاقی * ضعف عمومی و اعصاب * تقویت شنوایی وهوش * مرض قند( دیابت) * التهاب معده وضعف روده * تسکین افسردگی و شادابی * بیماری سل * ورم گلو و عفونت ریه *ذوب چربی های زاید و مضر * امراض قلبی و عروقی * ورم پلک های چشم * ترمیم زخم و ترک خوردگی های بدن * مالاریا وگزیدگی * تقویت و ریزش آب چشم * جلوگیری از پیری زود رس *سفلیس(بیماری جنسی) * رفع نفخ معده و روده *محکم و مشکی شدن موها * یرقان( زردی) * تصلب شرائین وگردش خون * درمان بیماری های پوستی البته درمواردی نیاز به توضیح است که باید تماس بگیرید. و درمورد زخم معده و یا هربیماری دیگر. پس از سه روز روزه گرفتن، اگر متوجه شدید، بیماری رو به بد ترشدن است؛ از مرجع خود کسب تکلیف کنید؛ ولی اگر اول با خود ما تماس بگیرید، به شما خواهیم گفت، لازم است از مرجع خود کسب تکلیف کنید یانه. ما آماده پاسخ گویی هستیم می توانید تماس بگیرید: همراه: 09368550280 تلفن: 36631605- 25.، قم

تاريخ : سه شنبه سوم تیر ۱۳۹۳ | 2:6 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

            بنام او که به ما هستی بخشید             22/2/1393

درمان کم کاری غده تیرویید به روش طب سنتی اسلامی

«ولی توصیه های غذایی ما را با پزشک خود در میان بگذارید»

در باره پرکاری و کم کاری این بیماری علل و عوامل زیادی پشت صحنه قرار دارد، که اگرآنها را بدانیم و به موقع عمل کنیم، امکان دارد هیچ بیماری به وجود نیاید که در صدد درمان آن باشیم.ولی ما چون هم وقت درآن حد را نداریم و هم اینها در سایت ها زیاد آمده که جداً توصیه می شود، قبل از بیمار شدن اینها را مطالعه  و آن چه را لازم  است، به عنوان پیشگیری، تا مبتلا نشده ایم، از هر اقدامی دریغ نکنیم.

ولی ما گوشه ای از علل و نشانه های بیماری را به طور اجمال می آوریم .«دلایلزیادی برای کم کاری تیروئید وجود دارد. تغییرات هورمونی به ویژه طی بارداری، کمبود ید در رژیم غذایی، فعالیت غیر طبیعی سیستم ایمنی، وراثت، استرس، آلاینده‌ های شیمیایی و مسمومیت با فلزات سنگین و درمان بیش ازحد پرکاری تیروئید، می‌توانند منجر به بروز این اختلال شوند. شناسایی علت ابتلا در درمان تأثیر مهمی دارد. کمبود برخی انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی در کم‌کاری تیروئید موثر هستند و از طرف دیگر ابتلا به کم کاری تیروئید، باعث می‌شود ویتامین‌ها و مواد معدنی مصرف شده به خوبی در بدن مورد استفاده قرار نگیرند. از جمله ریزمغذی‌های ذکر شده در این رابطه می‌توان به ویتامین‌های A، E، D، ویتامین‌های گروه B، آهن، کلسیم، منیزیم، سلنیوم و روی اشاره کرد. طیف گسترده ویتامین‌ها و مواد معدنی مرتبط با عملکرد تیروئید و اختلالات ناشی از آن نشان می‌دهد دریافت کافی این مواد ترجیحاً از طریق مصرف غذاهای مغذی و متنوع و در صورت نیاز از طریق مکمل‌های غذایی اهمیت ویژه‌ای هم در رفع این اختلال تیروئیدی و هم در بهبود متابولیسم خود این مواد مغذی در بدن دارد».

و در مورد علائم بیماری نیز آمده است.« از مهم‌ترین نقش‌های هورمون‌های تیروئیدی در بدن تنظیم متابولیسم و سوخت‌و ساز است. این هورمون‌ها تقریباً همه بافت‌های بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند.در کمبود هورمون‌های تیروئیدی سرعت بسیاری از عملکردهای بدن کاهش می ‌یابد.در این شرایط ابتدا سرعت متابولیسم کاهش می‌یابد که علت اصلی افزایش وزن در افراد مبتلا  است. سپس کاهش سطوح هورمون‌های تیروئیدی می‌تواند تولید برخی مواد شیمیایی در سیستم عصبی و مغز را تحت تأثیر قرار دهد و موجب علائمی مانند خستگی، افسردگی، اضطراب،کاهش تمرکز، اختلال حافظه و اختلالات خواب شود. همچنین در این شرایط آنزیم‌ های گوارشی به خوبی عمل نمی‌کنند و در نتیجه موجب اختلال در هضم غذا، ناراحتی معده، سوزش سر دل و یا یبوست می‌شوند. هورمون انسولین که مسئول تنظیم سطح قند خون است، نیز می‌تواند تحت تأثیر قرار بگیرد. به همین دلیل بسیاری از افراد دچارکم‌کاری تیروئید نوساناتی را در قند خون تجربه می‌کنند. کم‌کاری تیروئید همچنین می‌تواند باعث کاهش عملکرد سیستم ایمنی،خشکی پوست، خشکی و نازک شدن موها، کاهش فشار خون و ضربان قلب، عدم تحمل سرما، افزایش کلسترول، احتباس مایعات در بدن، اختلالات قاعدگی و باروری و دردهای عضلانی مفصلی شود. به دلیل گستردگی علائم و تأثیرات عملکرد تیروئید بر ارگان‌های مختلف، کم‌کاری تیروئید می‌تواند سلامت جسمی و روانی افراد تحت تأثیر قرار دهد و درمان آن اهمیت بسیاری دارد».

این نوشت فوق را ما از جایی گرفته ایم که با زبان تخصصی حرف می زند که خوب هم هست،ولی  باید علت اصلی را هم پیدا کرد تا علت و درمان هر دو مورد توجه قرارگیرد. می توان گفت: علت اصلی چه ارثی باشد یا تربیتی... به تغذیه ربط دارد که80 ،در صد بیماری ها به تغذیه ربط دارد و ده درصد به خانواده. مانند مادر زادی، دوران شیرخوارگی و کودکی که ریشه اصلی بسیاری از بیماری ها حتی به دوران شکلگیری جنین بر می گردد، که بسیاری، در سنین بزرگ سالی خود را نشان می دهند.که البته این هم بحثی مفصل دارد. و بعداً به کلیاتی اشاره خواهیم کرد که قدری در فهم موضوع، کمک می کند.

دریک کلام،آدم های کندم گون و تقریباً پر مو، و گرم مزاج کمتر به بیماری تیرویید مبتلا می شوند ولی آدم های سرد مزاج  ، سفید پوست و کم مو، این ها بیشتر مبتلا می شوند. به خصوص  اگر از غذاهای زیاد سرد استفاده کنند و در جاهای نمناک ... زندگی کرده و از  تحرک فیزیکی لازم بر خور دار نباشند به این بیماری و یا یکی از انواع  روماتیسم  مبتلا می شوند. که این هم مفصل است.

باید ها و نباید های غذایی و رفتاری

قبل از پرداختن به جزئیات. ما در مورد کم کاری تیرویید که شایع تر است، توصیه داریم، لذا باید ها و نباید های غذایی و رفتاری هر بیماری را عکس کنیم؛ مثل این است که برای هر دو داریم توصیه می کنیم .مثلاً وقتی توصیه میکنیم برای درمان چاقی، میوه باید روز مصرف شود؛ معلوم است برای چاق شدن بیشتر شب باید میوه خورد و روز کم تر، یا کسی که فقر آهن دارد اسفناج را نباید با ماست بخورد، که مفهوم آن می شود کسی اضافه آهن دارد، باید، امثال اسفناج را با ماست بخورد، بعد از غذا چای بخرد تا مانع جذب آهن زیادی شود. البته در مواردی با هم یکی هستند مانند استفاده ازحبوبات، مرکبات، سبزیجات، مایعات، غذا هایی که برای سیستم ایمنی بدن مفید هستند.که بعداً نیز توصیه داریم.تاريخ : چهارشنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۹۳ | 4:6 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

باید های غذای برای شما

        توصیه های غذایی که در اینجا ذکر می شود، برای افرادی هم که  مشکل هورمون جنسی  دارند مفید است. و نکته دیگری که قابل توجه می باشد، تکرار می کنم، این است که هر کس باید خود پزشک درد و مشکل خود باشد و اگر مدتی دقت کنند می توانند از میان غذا ها و رفتارها یک الگوی غذایی و رفتاری خاص شرایط و مزاج خود را برگزیده و تا آخر عمرآن را رها نکرده و راحت باشند. همان طور که علی (ع) می فرمایند« بهترین استاد تجربه است»

  به طور کلی غذا هایی که دارای طبیعت گرم و حاوی آهن میباشند، خوب و لازم است در سبد غذایی روزانه ما حضوری بیشتر و  پر رنگ تری داشته باشند به خصوص اکر سرد مزاج و یا سنی از ما گذشته است. مانند خرما که جایگزین میوه هم می شود و ضد سرطان و رفع کننده سوء هاضمه نیز می باشد، خرما را با کوبیده نارگیل و گاهی با پسته...، کاملاً مخلوط و در هفته دو  بار صبح ها گاهی به جای غذا و یا با کمی نان میل شود؛ کشمش بیش از ده خاصیت دارد، عسل با سر شیر و یا مغز کردو؛ انجیر و آب آن، کشمش سیاه (مویز) که این دو، باید زیاد مصرف شوند به خصوص برای افراد پنجاه سال به بالا چون سن انسان هرچه رو به فزونی می رود باید بیشتر از غذا های گرم استفاده کند، پیاز سفید در روغن سرخ کرده و تخم مرغ به آن اضافه شده و در هفته دو بار باشد،خوب است؛ پیاز خام با هر غذای گوشتی، برنجی؛ و سیر که ماهیچه ها و بدن را مقاوم می سازد، کنجد با خرما، خرما با تخم مرغ، کباب گوشت بره با گوجه، گوشت شتر، گوشت ماهی به صورت کباب و  با کمی رب گوجه تفت داده شود، کباب قارچ، کباب جگر گوسفند و مرغ با گوجه، زیتون درحد زیاد با برنج... ، زیتون برای هر نوع بیماری  مفید می باشد و باید زیاد مصرف شود، چون خداوند به آن سوگند یاد کرده است.« و التین و الزیتون قسم به انجیر و زیتون». البته درکم کاری تیرویید شیرینی و فراوردهای لبنی باید در حد اقل باشد. و غذاهای نباتی در حد اکثر مانند سبزی...، برای کم کاری باید چای خیلی کم مصرف کرد تا آب بیشتر مصرف شود.

 مغز گردو با پنیر، مغز گردو خاصیت واکسنی دارد و سیستم ایمنی بدن را تقویت و چربی مضر غذا های پرچرب را دفع می کند؛ نارگیل بهر شکلی که می شود مصرف گردد؛ .در میان میوه ها و حبوبات، خربزه، گلابی، لوبیا، عدس، نخود، هویج (زیاد)، کلم و کلم قمری که خاصیت واکسنی دارند؛ بلوط،  انارکه خون را هم تصفیه میکند؛ موز با شیر، شیر با عسل که درمان زخم معده هم هست؛ مصرف انگور بعد از غذا های گوشتی که انسان را فربه و مست می کند، به خصوص کسانی که دارای ضعف عمومی و لاغری و کم خونی، خون ریزی معده...، هستند، توصیه می شود، در هفته حد اقل سه بار آن را در سبد غذایی خود داشته باشند. دل و قلوه، سیرابی، جگر، مصرف کمی دارچین و هل در چای، یا داخل غذا، عرق هل، سبزیجات به خصوص نعنا و جعفری  و ریحان و شنبلیله، خرمالو، ماهی خاویار، خام خواری و غذای پخته خیلی کم باشد، و با غذای پخته  غذای خام مصرف شود؛ زیاد غذای پخته خوردن (به خصوص شبها) باعث ضعف عمومی می شود.سیب ،هلو ،گلابی ،آناناس،نارنگی، انواع توت وتوت فرنگی،زغال اخته ، گیلاس، خرفه ،تمشک،،هویج،کرفس، کاهو،،سیب زمینی،پوسته های سبوس، نان سبوس دار. هرکدام از مواد خوراکی وگیاهی که روغن و یا عرق داشته باشند همان اثری را دارند که گفته شده مثلا عرق نعنا، کاسنی، سیر...، هر عرقی یک استکان قبل  از غذا بهتر است.

توصیه جدی می شود، غذایی نباشد که سبزی خوردن، در کنارش نباشد و نیز از غذاهای حاوی آهن، دارای کلسیم، و پروتئین  دار کوتاهی نکنید.و نیزدر باره نمک ید دارد توصیه می شود هم نمک باید در ظرفی باشد که نور به آن نرسد و هم  اینکه وقتی غذا پخت و  تمام شد باید نمک زد. غذای شما باید جدا باشد به خاطر همین «ید». اگر در جایی مجبور هستید غذا بخورید حتماً آب لیمو... اضافه کنید.ولی کسانی که مبتلا به پر کاری تیرویید هستند.باید  از مصرف زیاد ید پرهیز شود. مانند بعضی از مکمل های ویتامینی و مواد معدنی، دارای مقادیر ید نیز هستند، باید از مصرف این قبیل مکمل ها و هرگونه مکمل ید پرهیز کنند. در ضمن از مصرف برخی غذاهای دریایی، علف ها و جلبک های دریایی هم که غنی از ید هستند، باید اجتناب نمایند. به هر صورت انواع غذا های ابتکاری را می توان از هر نوع مواد غذای ترکیبی و غیر ترکیبی درست کرد.

نباید های غذایی

     در مورد نباید های غذایی، چی بخوریم که خوب شویم، ملاک نیست، بلکه ملاک این است که چی نخوریم که سالم  باشیم ملاک است. شما یک ماه رژیم غذا بگیرید ؛ با یک وعده غذای ناجور، به همان حال اول بر می گردید؛ یک جرقه هکتار ها جنگل را  به خاکستر تبدیل می کند!؟. یکی از نباید های مهم، سردی زیاد است؛ به خصوص برای کسانی که  سرد مزاج و یا سالمند هستند؛ اصولاً افراد سرد مزاج بی حال تر و آدم های  دارای  مزاج گرم، با حال و از دیگران با نشاط، پرخروش و فعال تر  هستند!؟، در مواردی سردی زیاد ممکن است باعث گوری،درد چشم، و یا روماتیسم شود؛ چیزهایی که کاملاً سرد هستند، خیار، سیب زمینی، کدو، زردآلو و میوه های نرسیده. البته مثل هندوانه، میوه ها، حبوبات خنک هستند و سردی کمی تری دارند، سردی را باید با غذای گرم مصرف کرد، مثلا ماست را با خرما، با نعنا، با کرفس، شیر را با عسل...؛ و راه دیگر اینکه، سردی شب ها مصرف شود که هم از تأثیر سردی کاسته می شود و هم اینکه که ضرر  نمیرساند؛ و نیز گرمی را صبح ها.ولی باید توجه داشت که بدن به همه نوع مواد غذایی نیاز دارد. ژاپنی ها، روزانه از چهل نوع مواد غذایی استفاده می کنند. و نیز غذا های مضر هم باید کم و گاهی مصر شود، هم غذای اصلی نباشد و در ضمن غذای گرم مصرف شوند. در حدیث است کم آن ضرر نمیرساند.. پرهیز از مصرف قند های ساده مانند قند و شکر، شیرینی جات

 البته از غذا های بی کیفیت و غذاهایی که برای بدن ضرورت ندارد، جداً باید خود داری کرد. و این ها به تشخیص خود افراد بستگی دارد چون شرایط افراد از جهات زیادی با هم تفاوت دارد و خود افراد مسؤول هستند نه توصیه کننده. ما کلیات را می گوییم . از اینکه شما زن هستید یا مر، جوان یا پیر...ً بی خبریم، چون هر کس غذای خاص خود را دارد که باید بپرسید تا به شما گفته شود چه کنید.

       نان کهنه، غذای مانده ولو( کم تر از دو روز) در یخچال باشد، حد اقل آن این است که ارزش غذایی خود را از دست داده است، سرخ کردنی زیاد، غذایی که با سرعت و شدت پخته شده باشد ، غذا های  پرچرب و چیز داغ خوردن که سرطان زا هم هستند؛ چای بعد از غذا که مانع جذب آهن غذا می شود؛ امثال نوشابه ها که پروتئین غذا را از بین می برد. کلاً آشامیدنی های گاز دار مضر هستند، نمک زیاد که عامل سنگ کلیه، سیاه شدن اطراف چشم، بالارفتن اوره خون، کاهش دید چشم و آب شدن چربی آن می شود؛ غذا های تکراری، ترشی زیاد و شدید، شیرینی های مصنوعی به خصوص شکلات و هر چیزی که اشتها را کم کند، بد است. جز گوشت ماهی گوشت زیاد و چربی به خصوص چربی حیوانی بسیار بد است، گوشت پیری زود رس و چین و چروک صورت و از بین بردن زیبایی را به ارمغان می آورد، لذا در هفته نباید بیش از دو بار باشد آن هم بعد از آن میوه شیرین مصرف شود گوشت ماهی را  بیشتر باید در سبد غذایی قرار داد که از مشکلات قلبی و عروقی، سکته، و بسیاری از بیماری های دیگر جلو گیری کرده و برای کسانی که در سایه کار می کنند و از نور مستقیم خورشید محرومند، حتی ضروری می باشد؛ و نیز از بیماری آلزایمر(فراموشی) و سرطان جلو گیری می کند. تکرار می کنم  هر کس خودش باید پزشک خود باشد. چون شرایط افراد، از نظر سنی، جنسی،آب و هوا، زمستان و تابستان، نوع شغل...، یک سان نیست و این خود ما هستیم که حرف آخر را می زنیم، نه کتاب و نه حتی پزشک متخصص ولو همراه ما  باشد. به قول شاعر« در عزایی گر بود صد نوحه گر آه صاحب ناله را باشد اثر».

مطلق تیرویید در نگاه متخصین

عقیده براین است که این بیماری(چه پرکارو چه کم کار)، رژیم غذایی خاصی ندارد!؟ یعنی فقط دارو شیمیای، در صورتی که 80، در صد بیماری ها به سوء تغذیه ربط دارد لذا چگونه می شود غذایی که مرگ وحیات انسان به آن بستگی دارد، تنظیم آن همراه با دارو اثر نداشته باشد؟ ما کسانی را با همین تغذیه درمان کردیم.از جمله کسی که با دارو نتیجه نگرفته بود در همین قم، سال،1386، از نیروی انظامی، مشکلش بر طرف شد. چگونه درقدیم که نامی ازطب فعلی نبود هم بیماری کم تر بود هم مردم سالم تر بودند، هم عمری بیشتر داشتند ولی حال که علم طب، هر چه پیش رفته تر می شود بر عکس بیماری بیشتر است، چرا؟. توضیح این گونه مسائل را با مستنداتی در وبلاگ دارم.

ماقبلاً اشاره ای هم به پرکاری تیروید داشتیم که عکس باید و نباید های کم کاری کافی است، ولی به مواردی که خاص تیرویید پرکار می باشد اشاره به باید ها می شود، ازجمله. تخم مرغ، گوشت قرمز، ترکیب غلات وحبو بات،انبه، کیوی که ضد یبوست هست، مرکبات،شیر و فرا ورده های آن، سبزیجات، جوانه حبوبات، ماهی،کلم،گل کلم،کلم قمری،کلم بروکلی،اسفناج،شلغم،گلابی،هلو، بادام زمینی، سویا. البته هم در مواد پروتئینی نباید زیاده روی شود؛ (به خصوص گوشت قرمز، تخم مرغ وچربی به خصوص حیوانی، به جز زیتون وروغن آن)، و هم باید حجم غذا را کم و وعده های های آن را زیاد ترکرد.و نباید های غذایی. مانند، سیگار، نوشیدنی های گاز دار، شکلات،...، البته با رژیم کم کاری تیرویید چندان تفاوتی ندارد مگردر مواردی، شما که به پزشکان محترم دست رسی دارید، باید جزئیات را برای شما باز گو و تحت نظرآنها باشید. و در ضمن از توصیه های ما به طور هماهنگ بامصرف دارو، استفاده کنید که امید وارم مبتلا به مصرف دارو شیمیایی نشده باشید.

البته، جداً امید وارم پزشکان گرامی با رژیم و تنظیم غذا همراه درمان به یاری بیماران  برخیزند و خود بیماران هم مصراً  از پزشکان محترم بخواهند یک روش تغذیه ای متناسب با دارو را به آنان توصیه و ملزم به رعایت کنند.کتابی در باره تنظیم غذا نوشته ام ولی هنوز برای و بلاگ آماده نشده است. باید توجه داشت خلأ برنامه و تنظیم غذا یکی از علل توسعه و مزمن شدن بیمارهاست.یک وعده غذای ناجور، بیمار را مکرر راهی درمانگاه می کند. مثلاً مرتب قرص فشار می خورد و همزما سرخ کردنی، نمک...، و عصبانیت...، اصلاً مصرف داروی تنها شده یک نوع غذای مشکل ساز و پول سوز!؟

البته ما مخالف دارو و پزشک نیستیم حتماً بیماران باید مرتب با پزشک محله خود حتی در زمان سلامتی هم سالی یک بار با کمک پزشکان محترم از سلامتی و یا احتمال بیماری خود مطلع شوند اگرخبری است فوراً آن را سرکوب  و از هر پیش آمد احتمالی جلو گیری کنند.و این کار برای پزشکان محترم افتخار و مصداق قسمت آخر آیه32 سوره مائده می باشد.تاريخ : چهارشنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۹۳ | 4:4 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

باید های غذای برای شما

        توصیه های غذایی که در اینجا ذکر می شود، برای افرادی هم که  مشکل هورمون جنسی  دارند مفید است. و نکته دیگری که قابل توجه می باشد، تکرار می کنم، این است که هر کس باید خود پزشک درد و مشکل خود باشد و اگر مدتی دقت کنند می توانند از میان غذا ها و رفتارها یک الگوی غذایی و رفتاری خاص شرایط و مزاج خود را برگزیده و تا آخر عمرآن را رها نکرده و راحت باشند. همان طور که علی (ع) می فرمایند« بهترین استاد تجربه است»

  به طور کلی غذا هایی که دارای طبیعت گرم و حاوی آهن میباشند، خوب و لازم است در سبد غذایی روزانه ما حضوری بیشتر و  پر رنگ تری داشته باشند به خصوص اکر سرد مزاج و یا سنی از ما گذشته است. مانند خرما که جایگزین میوه هم می شود و ضد سرطان و رفع کننده سوء هاضمه نیز می باشد، خرما را با کوبیده نارگیل و گاهی با پسته...، کاملاً مخلوط و در هفته دو  بار صبح ها گاهی به جای غذا و یا با کمی نان میل شود؛ کشمش بیش از ده خاصیت دارد، عسل با سر شیر و یا مغز کردو؛ انجیر و آب آن، کشمش سیاه (مویز) که این دو، باید زیاد مصرف شوند به خصوص برای افراد پنجاه سال به بالا چون سن انسان هرچه رو به فزونی می رود باید بیشتر از غذا های گرم استفاده کند، پیاز سفید در روغن سرخ کرده و تخم مرغ به آن اضافه شده و در هفته دو بار باشد،خوب است؛ پیاز خام با هر غذای گوشتی، برنجی؛ و سیر که ماهیچه ها و بدن را مقاوم می سازد، کنجد با خرما، خرما با تخم مرغ، کباب گوشت بره با گوجه، گوشت شتر، گوشت ماهی به صورت کباب و  با کمی رب گوجه تفت داده شود، کباب قارچ، کباب جگر گوسفند و مرغ با گوجه، زیتون درحد زیاد با برنج... ، زیتون برای هر نوع بیماری  مفید می باشد و باید زیاد مصرف شود، چون خداوند به آن سوگند یاد کرده است.« و التین و الزیتون قسم به انجیر و زیتون». البته درکم کاری تیرویید شیرینی و فراوردهای لبنی باید در حد اقل باشد. و غذاهای نباتی در حد اکثر مانند سبزی...، برای کم کاری باید چای خیلی کم مصرف کرد تا آب بیشتر مصرف شود.

 مغز گردو با پنیر، مغز گردو خاصیت واکسنی دارد و سیستم ایمنی بدن را تقویت و چربی مضر غذا های پرچرب را دفع می کند؛ نارگیل بهر شکلی که می شود مصرف گردد؛ .در میان میوه ها و حبوبات، خربزه، گلابی، لوبیا، عدس، نخود، هویج (زیاد)، کلم و کلم قمری که خاصیت واکسنی دارند؛ بلوط،  انارکه خون را هم تصفیه میکند؛ موز با شیر، شیر با عسل که درمان زخم معده هم هست؛ مصرف انگور بعد از غذا های گوشتی که انسان را فربه و مست می کند، به خصوص کسانی که دارای ضعف عمومی و لاغری و کم خونی، خون ریزی معده...، هستند، توصیه می شود، در هفته حد اقل سه بار آن را در سبد غذایی خود داشته باشند. دل و قلوه، سیرابی، جگر، مصرف کمی دارچین و هل در چای، یا داخل غذا، عرق هل، سبزیجات به خصوص نعنا و جعفری  و ریحان و شنبلیله، خرمالو، ماهی خاویار، خام خواری و غذای پخته خیلی کم باشد، و با غذای پخته  غذای خام مصرف شود؛ زیاد غذای پخته خوردن (به خصوص شبها) باعث ضعف عمومی می شود.سیب ،هلو ،گلابی ،آناناس،نارنگی، انواع توت وتوت فرنگی،زغال اخته ، گیلاس، خرفه ،تمشک،،هویج،کرفس، کاهو،،سیب زمینی،پوسته های سبوس، نان سبوس دار. هرکدام از مواد خوراکی وگیاهی که روغن و یا عرق داشته باشند همان اثری را دارند که گفته شده مثلا عرق نعنا، کاسنی، سیر...، هر عرقی یک استکان قبل  از غذا بهتر است.

توصیه جدی می شود، غذایی نباشد که سبزی خوردن، در کنارش نباشد و نیز از غذاهای حاوی آهن، دارای کلسیم، و پروتئین  دار کوتاهی نکنید.و نیزدر باره نمک ید دارد توصیه می شود هم نمک باید در ظرفی باشد که نور به آن نرسد و هم  اینکه وقتی غذا پخت و  تمام شد باید نمک زد. غذای شما باید جدا باشد به خاطر همین «ید». اگر در جایی مجبور هستید غذا بخورید حتماً آب لیمو... اضافه کنید.ولی کسانی که مبتلا به پر کاری تیرویید هستند.باید  از مصرف زیاد ید پرهیز شود. مانند بعضی از مکمل های ویتامینی و مواد معدنی، دارای مقادیر ید نیز هستند، باید از مصرف این قبیل مکمل ها و هرگونه مکمل ید پرهیز کنند. در ضمن از مصرف برخی غذاهای دریایی، علف ها و جلبک های دریایی هم که غنی از ید هستند، باید اجتناب نمایند. به هر صورت انواع غذا های ابتکاری را می توان از هر نوع مواد غذای ترکیبی و غیر ترکیبی درست کرد.

نباید های غذایی

     در مورد نباید های غذایی، چی بخوریم که خوب شویم، ملاک نیست، بلکه ملاک این است که چی نخوریم که سالم  باشیم ملاک است. شما یک ماه رژیم غذا بگیرید ؛ با یک وعده غذای ناجور، به همان حال اول بر می گردید؛ یک جرقه هکتار ها جنگل را  به خاکستر تبدیل می کند!؟. یکی از نباید های مهم، سردی زیاد است؛ به خصوص برای کسانی که  سرد مزاج و یا سالمند هستند؛ اصولاً افراد سرد مزاج بی حال تر و آدم های  دارای  مزاج گرم، با حال و از دیگران با نشاط، پرخروش و فعال تر  هستند!؟، در مواردی سردی زیاد ممکن است باعث گوری،درد چشم، و یا روماتیسم شود؛ چیزهایی که کاملاً سرد هستند، خیار، سیب زمینی، کدو، زردآلو و میوه های نرسیده. البته مثل هندوانه، میوه ها، حبوبات خنک هستند و سردی کمی تری دارند، سردی را باید با غذای گرم مصرف کرد، مثلا ماست را با خرما، با نعنا، با کرفس، شیر را با عسل...؛ و راه دیگر اینکه، سردی شب ها مصرف شود که هم از تأثیر سردی کاسته می شود و هم اینکه که ضرر  نمیرساند؛ و نیز گرمی را صبح ها.ولی باید توجه داشت که بدن به همه نوع مواد غذایی نیاز دارد. ژاپنی ها، روزانه از چهل نوع مواد غذایی استفاده می کنند. و نیز غذا های مضر هم باید کم و گاهی مصر شود، هم غذای اصلی نباشد و در ضمن غذای گرم مصرف شوند. در حدیث است کم آن ضرر نمیرساند.. پرهیز از مصرف قند های ساده مانند قند و شکر، شیرینی جات

 البته از غذا های بی کیفیت و غذاهایی که برای بدن ضرورت ندارد، جداً باید خود داری کرد. و این ها به تشخیص خود افراد بستگی دارد چون شرایط افراد از جهات زیادی با هم تفاوت دارد و خود افراد مسؤول هستند نه توصیه کننده. ما کلیات را می گوییم . از اینکه شما زن هستید یا مر، جوان یا پیر...ً بی خبریم، چون هر کس غذای خاص خود را دارد که باید بپرسید تا به شما گفته شود چه کنید.

       نان کهنه، غذای مانده ولو( کم تر از دو روز) در یخچال باشد، حد اقل آن این است که ارزش غذایی خود را از دست داده است، سرخ کردنی زیاد، غذایی که با سرعت و شدت پخته شده باشد ، غذا های  پرچرب و چیز داغ خوردن که سرطان زا هم هستند؛ چای بعد از غذا که مانع جذب آهن غذا می شود؛ امثال نوشابه ها که پروتئین غذا را از بین می برد. کلاً آشامیدنی های گاز دار مضر هستند، نمک زیاد که عامل سنگ کلیه، سیاه شدن اطراف چشم، بالارفتن اوره خون، کاهش دید چشم و آب شدن چربی آن می شود؛ غذا های تکراری، ترشی زیاد و شدید، شیرینی های مصنوعی به خصوص شکلات و هر چیزی که اشتها را کم کند، بد است. جز گوشت ماهی گوشت زیاد و چربی به خصوص چربی حیوانی بسیار بد است، گوشت پیری زود رس و چین و چروک صورت و از بین بردن زیبایی را به ارمغان می آورد، لذا در هفته نباید بیش از دو بار باشد آن هم بعد از آن میوه شیرین مصرف شود گوشت ماهی را  بیشتر باید در سبد غذایی قرار داد که از مشکلات قلبی و عروقی، سکته، و بسیاری از بیماری های دیگر جلو گیری کرده و برای کسانی که در سایه کار می کنند و از نور مستقیم خورشید محرومند، حتی ضروری می باشد؛ و نیز از بیماری آلزایمر(فراموشی) و سرطان جلو گیری می کند. تکرار می کنم  هر کس خودش باید پزشک خود باشد. چون شرایط افراد، از نظر سنی، جنسی،آب و هوا، زمستان و تابستان، نوع شغل...، یک سان نیست و این خود ما هستیم که حرف آخر را می زنیم، نه کتاب و نه حتی پزشک متخصص ولو همراه ما  باشد. به قول شاعر« در عزایی گر بود صد نوحه گر آه صاحب ناله را باشد اثر».

مطلق تیرویید در نگاه متخصین

عقیده براین است که این بیماری(چه پرکارو چه کم کار)، رژیم غذایی خاصی ندارد!؟ یعنی فقط دارو شیمیای، در صورتی که 80، در صد بیماری ها به سوء تغذیه ربط دارد لذا چگونه می شود غذایی که مرگ وحیات انسان به آن بستگی دارد، تنظیم آن همراه با دارو اثر نداشته باشد؟ ما کسانی را با همین تغذیه درمان کردیم.از جمله کسی که با دارو نتیجه نگرفته بود در همین قم، سال،1386، از نیروی انظامی، مشکلش بر طرف شد. چگونه درقدیم که نامی ازطب فعلی نبود هم بیماری کم تر بود هم مردم سالم تر بودند، هم عمری بیشتر داشتند ولی حال که علم طب، هر چه پیش رفته تر می شود بر عکس بیماری بیشتر است، چرا؟. توضیح این گونه مسائل را با مستنداتی در وبلاگ دارم.

ماقبلاً اشاره ای هم به پرکاری تیروید داشتیم که عکس باید و نباید های کم کاری کافی است، ولی به مواردی که خاص تیرویید پرکار می باشد اشاره به باید ها می شود، ازجمله. تخم مرغ، گوشت قرمز، ترکیب غلات وحبو بات،انبه، کیوی که ضد یبوست هست، مرکبات،شیر و فرا ورده های آن، سبزیجات، جوانه حبوبات، ماهی،کلم،گل کلم،کلم قمری،کلم بروکلی،اسفناج،شلغم،گلابی،هلو، بادام زمینی، سویا. البته هم در مواد پروتئینی نباید زیاده روی شود؛ (به خصوص گوشت قرمز، تخم مرغ وچربی به خصوص حیوانی، به جز زیتون وروغن آن)، و هم باید حجم غذا را کم و وعده های های آن را زیاد ترکرد.و نباید های غذایی. مانند، سیگار، نوشیدنی های گاز دار، شکلات،...، البته با رژیم کم کاری تیرویید چندان تفاوتی ندارد مگردر مواردی، شما که به پزشکان محترم دست رسی دارید، باید جزئیات را برای شما باز گو و تحت نظرآنها باشید. و در ضمن از توصیه های ما به طور هماهنگ بامصرف دارو، استفاده کنید که امید وارم مبتلا به مصرف دارو شیمیایی نشده باشید.

البته، جداً امید وارم پزشکان گرامی با رژیم و تنظیم غذا همراه درمان به یاری بیماران  برخیزند و خود بیماران هم مصراً  از پزشکان محترم بخواهند یک روش تغذیه ای متناسب با دارو را به آنان توصیه و ملزم به رعایت کنند.کتابی در باره تنظیم غذا نوشته ام ولی هنوز برای و بلاگ آماده نشده است. باید توجه داشت خلأ برنامه و تنظیم غذا یکی از علل توسعه و مزمن شدن بیمارهاست.یک وعده غذای ناجور، بیمار را مکرر راهی درمانگاه می کند. مثلاً مرتب قرص فشار می خورد و همزما سرخ کردنی، نمک...، و عصبانیت...، اصلاً مصرف داروی تنها شده یک نوع غذای مشکل ساز و پول سوز!؟

البته ما مخالف دارو و پزشک نیستیم حتماً بیماران باید مرتب با پزشک محله خود حتی در زمان سلامتی هم سالی یک بار با کمک پزشکان محترم از سلامتی و یا احتمال بیماری خود مطلع شوند اگرخبری است فوراً آن را سرکوب  و از هر پیش آمد احتمالی جلو گیری کنند.و این کار برای پزشکان محترم افتخار و مصداق قسمت آخر آیه32 سوره مائده می باشد.تاريخ : چهارشنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۹۳ | 4:4 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

باید های رفتاری

قبل از پرداختن به جزئیات باید ها و نباید ها، در همین رابطه به این نکته مهم که عصاره یک کتاب است، اشاره کنم؛ انسان از هر دیدنی، شنیدنی،خوردنی،لمس کردنی،انجام دادنی و حتی اندیشیدنی...، لذت ببرد، این لذت  انرژی مثبتی است که از عامل اثر گذار به سوی ما انتقال می یابد. مانند ورزش، تفریح...، محبت...، فلسفه اینکه سرکشی ارحام... عمر را زیاد می کند به همین دلیل است.و خلاصه باید های رفتاری دریک نگاه از باید های غذایی و دارویی برتری دراد. البته نباید ها هم عامل انتقال انرژی منفی می باشند که یک لحظه... عصبا نیت یک انسان سالم را روانه بیمارسان می کند تا چه رسد یک بیمار را که قوز بالا قوز می شود!؟

بنا بر این، تصور اینکه تنها راه معالجه دارو، و غذا درمانی می باشد درست نیست. دو کتاب رفتار درمانی اول و دوم و چندین کتاب دیگر،حول مقوله رفتار درمانی، سالم و قوی...،زیستن دارم و تنها دو کتاب، یکی درمورد رژیم غذا و پیشگیری و دیگری درمورد، غذا درمانی است. که سال 1385 در دانشگاه علوم پزشکی قم با دکتر... و خانم دکتر...، درمورد طب و درمان، از دیدگاه اسلام  بحث و گفتگو داشتیم. خانم دکتر...، پرسیدند. اگر بیمار سرطانی را در اختیار شما قرار دهند ، با غذا درمانی چگونه او را معالجه می کنید؟، گفتم: غذا درمانی تنها یک جز از روش معالجه است،درحالی که بیش از صد مورد روش رفتار درمانی داریم، که از جهت صرفه جویی، عوارض جانبی...، با دارو درمانی و حتی غذا درمانی، اصلاً قابل مقایسه نیستند، و مهم اینکه رفتار درمانی به طور کلی برای هر نوع بیماری مفید و سازگار می باشد؛ مثلاً همین سرطان را حساب کنیم، ورزش درمانی، تفریح درمانی، کار درمانی، خنده درمانی، دوستی درمانی، تلقین درمانی...، همه در کنترل و حتی درمان سرطان مفید هستند. ورزش و تفریح در جهاز هاضمه و اشتها، استحکام عضلات، استخوان ها...،مؤثرند. و نیز هیچ چیز مانند خنده و شادمانی، کار و تلاش، پوشیدن لبس شاد...، در سلامت و کنترل بیماری صاحب اثر نخواهد بود؛ لذا اسلام کار و تلاش را از نظر ارزش در ردیف جهاد قرار داده است.

 تفریح و ورزش برای جلوگیری و برطرف کردن هرنوع بیماری حرف اول معالجه را می زنند چون ورزش ماهیچه ها و قلب و عروق را قوی، فعال و مقاوم و نفوذ نا پذیر می نماید، تفریح باعث رفع خستگی، انبساط روح و استفاده از هوای پاک و اکسیژن کافی، می شود. هوا درمانی، حتی در درمان سل و سرطان اثر دارد.«دکتر میلثََ cMilth چند سال بود که بیماران سل را به وسیله خوابیدن درهوای ازاد معالجه می کرد...: هرنفر روزانه به 900 لیتر هوا نیاز مند است که سنگینی وزن آن 1250 گرم است و این سه برابرخوراک وآب یک روز انسان است». منتظر جهان صفحه  66سید احمد علم الهدی: اصولا افراد کوه نورد وگرد شگر، از نظر اشتها، قوای بدنی، سلامت، نیرومندی، نترسی و قدرت روحی و جسمی، طول عمر...، مثال زدنی خواهند بود!؟، سه پیر مرد صد و پانزده ساله چهارمحال و بختیاری، دهدشتی وگلستانی که در سال 1385 از طریق تلویزیون دیده می شدند  نمونه بارزآن می باشند که یکی ازآنها چون جوانی در مزرعه کار می کرد!؟ وخلاصه حضرت رسول(ص) میقفرمیند« سافروا تسحوا. مسافرت کنید تا سالم به مانید»

البته در مورد ورزش که هم اهمیت آن زیاد است. هم نوع آن نسبت به بیماری متفاوت است باید آن را با پزشک خود و یا مربی ورزش درمیان بگذارید ولی سایر فرفتاردرمانی مانند تفریح، مسافرت... برای هر بیماری باشد، فرقی ندارد مگر توان جسمی... انسان.

نباید های رفتار ی

  نباید های رفتاری همانند جرقه ای است که جنگلی را به خاکستر تبدیل می کند؛ یک عصبانیت و درگیری کافی است  بطور کلی حتی سیستم های سالم بدن ما را ناکارآمد و دچار مشکل کند، تا چه رسد که بر اثر بیمار ی سیستم ها مشکل دار شده باشند.

شاید آزمایش کرده باشید، اگر انسان گرسنه باشد و در همین حال با کسی درگیر و به شدت عصبانی شود، گرسنگی او  به طور کلی تبدیل به سیری می شود، لذا افراد افسرده به همین جهت است که گرسنه نمی شوند تا غذا بخورند. افسردگی شدید، حتی میل جنسی و سیستم هاضمه را بطور کلی  مختل خواهد کرد.

 بدن انسان به طور طبیعی سیصد نوع سم تولید می کند، عصبانیت و نگرانی وجود انسان را تبدیل به سم کشنده کرده و همین سموم است که مانع گرسنه شدن می شود، کلیه ها چون قادر به دفع سموم  بیش از حد مجاز نیستند، یا دچار مشکل می شوند و یا قسمت عمده ای از سموم وارد خون می شود و خون آلوده  باعث درد های موضعی...، و ازجمله سردرد می شود. عصبانیت ملکول های آب را تغییر می دهد!؟ لذا افرادی که دست به خودکشی زده و یا دچار سکته و یا نقص عضو می شوند به خاطر همین هاست که بدان ها اشاره شد؛ و دریک کلام خون و سپس قلب مستعد هر نباید و خلل در عمل می شوند!؟. و این همان انتقال انرژی منفی است که باعث نگرانی و تبعات آن می شود اصلاً امثال عصبانیت خود عامل اصلی بیماری هستند تا چه رسد که باعث تشدید بیماری و بی اثر شدن دارو و درمان شوند!؟.

البته نباید ها زیاد است. لذا همان طور که قبلاً گفته شد خوب است باید ها را عکس کنیم، مثلاً مفهوم راست نگفتن، می شود دروغ گفتن، مفهوم تحرک و ورزش کردن می شود بی تحرکی و در نتیجه 7000000، بیمار دیابتی،300000، سرطانی،بیش از آن از بیماران قلبی و عروقی...، در سال راهی گورستان می شوند!؟.

 بنا بر این نباید درخانه نشت،و تفریح نرفت، ورزش را نادیده گرفت، صرف نظر از امثال این نوع نباید ها خود غم و غصه که چرا بیمار شده ام... بی صبری در مقابل بیماری... همه این ها گرگ خیالی هستند که انسان را می درند، حتی کسانی که به جای دلداری دادن به بیمار. می گویند:وای چه شده که چنین شده؟ اینها بد تر انسان را می کشد!؟ همه این ها انرژی منفی انتقال می دهند و بیماری را تشدید می کنند. لذا فلسفه عیادت بیمار و از او دل جویی کردن، انشاء الله خوبی شوی...، همه اینها انتقال انرژی مثبت است که حال بیمار را بهبود می بخشد به خصوص، هدیه بردن برای بیمار؛ بیمار تازه متوجه می شود چگونه دوستش دارند، به همین جهت است که بچه ها تمارض می کنند تا والدین ناز او را  بکشند، او را بیشتر از فلانی دوست بدارند. یعنی نیاز به محبت که به آن انتقال انرژی مثبت گفته می شود.

 باید گفت: شیوع بیماری ها، به جهت این است که تنها با دارو شیمایی دارای عوارض کشنده آنکه می خواهند بیمار را درمان کنند بر عکس بیشتر بیمار می شوند. لذا باید توجه داشت همان طور که دهها عامل پشت صحنه باعث پیدایش  بیماری هستند دو برابر آن باید نیرو برای مقابله به مثل  داشته باشیم تا مهمان نا خوانده را از سرزمین وجود خود خارج کنیم، حتی یک لب خند، یک انشاء الله خوب می شوی، صبر و تحمل... در سلامتی اثر دار. قطره قطره جمع شود وانگهی دریا شود.

پیرامون باید ها و نباید های غذایی و رفتاری

در مورد رژیم  غذایی و رفتاری، نکاتی باید مورد توجه قرار گیرد، که در مطالب گذشته نیامده که هرچند خلاصه باید به آنها اشاره شود.

1) با توجه به اینکه عقیده بر این است، بیماری تیرویید رژیم غذایی خاصی ندارد، می توان از هر نوع غذایی که با شرایط مزاجی و دیگر شرایط ساز گار است، استفاده کرد و زیاد خود را دچار وسواسی نکنیم؛ مگرآنچه  نهی شده، باید آن ها را گاهی و کم استفاده کرد مانند شیرینی ...زیاد برای افراد چاق و ترشی ... برای افراد لاغر ...

2)بیمار اگر چاق هست باید شیرینی و غذاهایی که برای افراد چاقی بد است کم و گاهی استفاده کند. بین وعده های غذایی خوردنی های کم کالری بخورد،در وقت غذا،آهسته غذا میل کند. میوه را روز بیشتر و شب کم  و یا اصلاً میل نکند. ورزش کوه نوردی را  با علاقه دنبال کند.

3) اگر لاغر است شیرینی را در وعده های غذایی خود داشته باشد،میوه جز انگور را شب ها بیشتر استفاده کند. بین وعده های غذای حتی به اندازه یک نخود هم چیزی نخورد، وقت غذا خوردن با عجله غذا بخورد. که دلیل اینها در کتاب(چاقی، لاغری) ما، در وبلاگ آمده است به آن جا مراجعه کنید.

4) اگر به کم خونی مبتلا هستید باید از غذا های حاوی آهن و کلسیم مصرف کنید چون خود بیماری تیرویید یکی از عوامل کم خونی می باشد و غذا هایی هم که سبب تقویت گلبول های قرمز می شود که به آن ها مواد خون ساز هم گفته می شود، در سبد غذایی باید جای پر رنگی داشته باشد. مانند انواع سبزیجات، حبوبات ازجمله عدس...، میوه از جمله توت فرنگی...

5) برای افراد چاق،لاغر، مبتلا به پرکاری و کم کاری تیرویید، این نوع غذا ها باید در سبد غذا پر رنگ تر از دیگر غذا ها باشند. مانند زیتون، انواع سبزیجات، میوه ها، حبوبات، لبنیات و در میان این ها، سیب درختی، توت فرنگی، انجیر، خرما، انگور، پرتقال، گیلاس، نان سبوس دار، کیوی، هندوانه، گوشت ماهی، گردو، انبه، خربزه،...

6) در مورد این بیماری تعریف و چگونگی علل و عوامل مفصل و خوبی را دیدم، ولی در مورد رژیم غذا هم به صورت اشاره بود هم هر کدام جوری دیگرنظر داشتند. درحالی که سلامتی،حیات و بیماری به تغذیه ربط دارد، درحالی که دارو، عوارض بیماری زا دارد. لذا باید به رژیم غذا دو چندان اهمیت داد تا این مکمل حیاتی دارو را در حد خودش اثر گذار سازد.

*شایان ذکر است همه مطالب این جزوه به هم ربط دارند. لذا اگر می خواهید موفق باشید همه مطالعه  و از مجموع یک جمع گیری کنید که در یک صفحه همه را یاد داشت و در ذهن خود سپرده و یک سبد غذایی جامع برای خود بر گزینید. از هر صفحه این جزوه یک سطر یاد داشت کنید کافی است. اگر لازم شد با ما هم در تماس باشید.

مطالبی متفرقه و کلی

که برای همه چه سالم و چه بیمار جداً ضروری است دانسته باشند. گرچه در وبلاگ هم هستند ولی اینها هم هست که اگر خواستید برای خود تان به صورت یک جزوه یک جا داشته باشید و اگر سؤالی هم بود در خدمت باشم.

دكتر و معالج  خود باشیم:

 نكته قابل توجه براي هر نوع بيماري اين است كه هم شرايط افراد از نظر مزاج... متفاوت است،هم شرايط اقليمی و تأثیرات،آب و هوا، فصول سال و حتي نوع شغل،(که آن را در کتابی توضیح داده ام).همه این ها دخالت دارند.لذا خود ما باید پزشك خود باشيم. قدیم که دکتر نبود،به خصوص در دهات،مردم هم كاشف دارو، سازنده آن، پزشك تجویز نسخه،و هم معالج بودند. به همين جهت بود كه هم بيماري كمتر بود، هم عمرها طولاني تر و مرگ و میر هم در حد اقل بود.خود شما مي توانيد بادقت اثر غذاو مانند آن را  در مورد بیماری تشخيص داده و روز به بروز بر تجربه خود بيفزاييد تا دريا شويد.  افراد حتی کم سواد را سراغ دارم که با رژیم و تنظیم غذا، با درد مبارزه و آن را کنترل و درمان می کنند.البته در صورتي كه به پزشك مراجعه كرده ايد و تحت درمان او  قرار داريد؛ بايد دستورات پزشك را كاملاً انجام دهيد و با اين حال بايد خودتان هم پزشك خود باشيد و از وضع مزاجي و ديگر شرايط خود، پزشك را هم در جريان قرار داده و هماهنگي رعایت شود، نه خود سر و هرج و مرج. اگر براي روماتيسم مفصلي یا هر بیماری دیگری دارو شيميايي مصرف مي كنيد رژيم غذا وكار درماني مثل ورزش... را هم انجام دهيد،چون دهها عامل بيماري دست به هم داده  اند، به همان اندازه بايد عوامل درماني باهم متحد و هماهنگ شوند تا اين استعمار و مهمان نا خوانده را از همان راهي كه آمده  از سر زمين وجود خود بيرون کنید.تاريخ : چهارشنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۹۳ | 4:2 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

ضرورت  تداوم  رژیم غذا

اکثر بیمارانی که رژیم غذایی دارند، به محض اینکه احساس می کنند بیماری  رو به بهبود است، دست از ادامه رژیم غذا بر می دارند که در اکثراینها بیماری عود می کند، با وضعی تقریباّ بد تر. چون درست مثل این است که برای شکستن چیزی که داریم ضربه می زنیم هر ضربه به همان اندازه آن چیز را به شکستن، یک گام نزدیک تر می کند،50 سال پیش را یاد دارم،آقایی که کشاورز بود، برای زخم معده مرتب دکتر می رفت ولی به علت عدم رعایت رژیم غذا، در میان سالی  بر اثر همان زخم معده چون دکتر در روستا  نبود مرد!؟

رژیم غذا به خاطر جهاتی که به یک مورد آن اشاره شد، تا آخر عمر باید ادامه داشته باشد؛ ولو عدم رعایت آن باعث عود بیماری نشود، به جهت اینکه وضع عمومی بدن و روح ما با این نوع غذا عادت کرده و شکل گرفته، چون هر نوع غذایی روی کلیه سیستم های بدن، ملکول ها... تأثیر خاص خود را دارد. اصلاً به خاطر تفاوت های مزاجی،چون مزاج هرکس به غذا های خاصی ربط دارد و غذا های اصلی که بیشتر باید مصرف شوند از آن غذا هایی باید باشد که آدم های سالم هم باید سبد غذای خاص خود را داشته باشند.حتی تفاوت های سنی،جنسی، منطقه ای، فصول سال... نوع مشاغل هر کدام غذای خاص خود را طلب  می کنند که در کتاب400صفحه ای اینها را توضیح داده ام، چون اکثر بیماری ها به محض ترک رژیم غذا عود می کنند. رژیم غذا باید برای همیشه ادامه داشته باشد چون اگر بیمار عود کند علاوه بر مزمن شدن آن، سر از بیماری های پیش رونده در می آورد مثلاً زخم معده به ضعف عمومی تبدیل می شود و ضعف عمومی زمینه مستعدی می شود برای بیماری های مسری و حتی غیر مسری چون ترک رژیم غذا خلاف دستور است و انسان از غذایی که سفارش شده نخورد وقت خوردن می ترسد؛ همین ترس هم روی کیفیت غذا اثر می گذارد، هم روح انسان را آزرده کرده و باعث تنفر غذایی و در نتیجه سوء هاضمه هم خواهد شد و از همه بدتر همان طورکه اشاره شد، بیماری مزمن می شود؛ چون بسیاری از بیماری ها اگر از همان اول درست معالجه شوند، برطرف خواهد شد ولی اگر بیش از یک سال طول بکشد دیگر مزمن شده و بر طرف شدنی نیست؛ مگر در حد کنترل می توان موفق بود که در همین حد هم باید جدی اقدام کرد و گر نه بیماری زایش پیدا کرده و فرا گیر می شود.

تقویت سیستم ایمنی بدن

قبلاً به این نکته اشاره شد، اگر سیستم ایمنی بدن قوی باشد کمتر بیماری حتی و یروسی است که بتواند در سر زمین امن بدن ما وارد شود چون سربازان قوی مرز دار، ویروس ها را شکار و همین شکار از نظر علمی ثابت شده، باعث تقویت آنها می شود.آفرین بر این مرز داران سفید پوش خدمت گذار وفا دار . در باره تقویت سیستم ایمنی بدن، در قسمت خواص و یتامین ها، غذاها و دارو های گیاهی به وبلاگ ما مراجعه کنید و آنچه بدرد شما می خورد، بر دارید. غذاهایی که در سیستم ایمنی بدن اثر دارند. مانند گردو، سیب درختی،گل کلم، کاهو، پیاز، سیر، لیمو ترش،زیتون و روغن آن، گوشت ماهی، مصرف سبزیجات، پرتقال،آب انجیر و خود انجیر، انار،خربزه، هندوانه، کیوی.البته برخی از اینها تعریف گردو، سیب درختی، پیاز... را ندارند ولی  باشند خیلی کمک می کنند. چون میوه ها کلاً شادابی می آورند و سموم را از منافذ بدن خارج  و زمینه را برای رشد باید های سلامتی مستعد می سازند. و اما نباید هایی که سیستم ایمنی را ازکار می اندازند، مصرف زیاد، انواع مواد قندی به خصوص شکر می باشد و نوشابه های گاز دار.

 این را ضافه کنم اگر با بیماری سر و کار دارید که به بیماری واگیر دار مبتلا می باشد، یا بیماری ویروسی درحال انتشار است و کلاً شرایط طوری است که احتمال سرایت بیماری... هست. اولین کاری که می کنید آب و غذایی که می خواهید استفاده کنید حتماً آب لیمو به اندازه، اضافه کنید، پیاز خام سفید( باشد بهتراست)، استفاده کنید.حد اقل روزی یک وعده هندوانه و یا کاهو استفاده کنید، مایعات گونا گون  را بیشتر کنید تا آلودگی ها و سموم از منافذ بدن همراه آب خارج شود.

شایان ذکر است.چون کمبود آهن یکی از علل مهم  بیماری ها می باشد و وجود آهن در بدن یکی از عوامل مهم تقویت کننده سیستم ایمنی بدن،... به شمار می آید که در برخی مواد خوراکی موجود می باشد، در سبد غذایی باید کنجانده شود. مانند.مارچوبه، قارچ، اسفناج، کلم، زرد آلو، جو، پیاز،سیب زمینی، آلبالو،خرما ،چغندر، برنج، انگور،هویج،گوجه،گردو، کاسنی،کرفس ،شاهی،پرتغال، ذرت، سیب ،کاهو، سبزیجات...

تنظیم غذا و روش درد شناسی

4)هر وقت حال شما خوب نیست و نمیدانید علت چیست، سعی کنید غذای خود را هرچه هست تغییر دهید و تا مدت ده روز غذاهایی را که نخورده اید و یا کم خورده اید بخورید. اگر زیاد از غذا های گرم استفاده کرده اید از این به بعد،بیشتر غذاهای خنک و سرد بخورید و بالعکس.اگر مایعات کم مصرف کرده اید آن را زیاد کنید و بالعکس.اگر برنج و یا گوشت زیاد خورده اید آنها را کم کنید. اگر غذایتان یک نواخت بوده آن را تغییرد هید.ژاپنی ها در روز از چهل نوع غذا استفاده می کنند.چون بدن به همه غذا ها نیاز دارد، لذا غذا های ترکیبی پخت کنید تا از خواص همه غذا ها بهره مند و دچار مشکل نشوید.به هر صورت با این روش آزمایشی و ابتکار عمل، هم می توانید درد شناس شوید و هم روش تنظیم غذا را یاد بگیرید که جدیداً با تنظیم غذا بیماری هایی مثل قلبی و عروقی... را معالجه می کنند. ما هم کتابی در این باره داریم ولی هنوز اصلاح نشده است. البته وقت شروع متوجه باشید روز دوم با روز اول چه وضعی دارید؛ با این گونه دقت ها، شما روزی به یک معالج ماهر تجربی مبدل می شوید؛ و آن گاه برای دیگران هم می توانید مفید باشید. این ها اکثراً از تجربیات خود ماست نه تحصیل در دانشگاه. بوعلی سینا هم  بیشتر از این روش بهر جسته بود.0

فواید...غذا های ترکیبی

غذاهای ترکیبی اگر بر اساس قواعد علمی ترکیب و تنظیم شوند، فواید فراوانی دارند که به چند مورد آنها اشاره می شود.

1)جمع همه مواد: این را، همه می دانند با توجه به اینکه ما بیش از هزاران نوع مواد غذایی داریم و هر کدام، خاصیت فراوانی دارند که در دیگر مواد غذایی شاید نباشد و یا خیلی کم. مثل آهن، مس، روی، فسفر، منزیم...، یکی از دلایل اینکه شیر، غذایی  کاملی است؛ به جهت این است که بسیاری از مواد و خاصیت ها را همراه خود دارد.

2)دفع مضرات یک دیگر: البته ما غذایی که ذاتاً مضر باشد نداریم، ولی هر غذایی چون فلان مواد، به خاطر جهاتی درآن زیاد و یا کم است اگر به تنهایی و زیاد مصرف شود ممکن است مفید نباشد، مثل گردو و پنیر. لذا ممکن است با خوردن یک غذا در مدت زیاد، دچار بیماری شویم ولی اگر با غذا های دیگر مصرف شود ولو هر روزه هم باشد اشکالی رخ نمیدهد. قبلاً گفته شد، مردم کشور ژاپن، در روز از چهل نوع غذا استفاده می کنند که مسلم غذای ترکیبی می باشد. به همین جهت ممکن است ما هر روزه از همه مواد غذای استفاده کرده و دچار بیماری هم نشویم.

3)حل مشکل یک نواختی: چون همه غذا ها، با هم که باشند، از نظر شکلی یک چیز دیده می شوند که ما از ظاهر هر کدام   به  تنهایی ممکن است، بی میل شده باشیم؛ این تصور بر طرف و در وقت خوردن، همه یک غذا دیده می شود، که زیبا، خوش رنگ ،و با مزه بودن از یک سو جلب توجه می کند و از سوی دیگر، مشکل یک نواختی در غذا را  از بین می برد؛ که گفته شد ممکن است در مواردی بیماری زا هم باشد؛ مثل زیاده روی در مواد، دارای آهن... که انسان را به بیماری مبتلا می کند ولی در غذای ترکیبی اگر هر موادی هر روز هم استفاده شود اشکالی که به وجود نمی آید هیچ، بلکه به طرف ایده آل هم پیش می رود. در دارو های گیاهی هم وضع همین گونه خطر ناک است ولی اگر مثل چهل گیاه... مرکب باشند مشکل ایجاد نمی کنند. ترکیب غذا هم مثل ترکیب چهل گیاه...، می باشد که کیفیت آن بالا رفته و اثری مفید و سالم  تر دارد.

4)اثرات روحی...: غذا های ترکیبی به جهت اینکه اثر بد یک دیگر را خنثی و کیفیت غذا را بالا می برند و همین ها باعث لذیذ  تر شدن غذا می شود و انسان از دیدن هر زیبایی لذت می برد، لذا همین لذت بردن هم در شادابی تقویت بدن اثر دارد هم در نتیجه سبب نشاط روحی و روانی می گردد.و همین شادابی است که انسان از هر نظر وضع ایده آل و موفقیت آمیزی پیدا می کند. یکی از علل زیبایی و داشتن اندام برازنده و نیرومند مردم استان و شهر...، همین غذای با کیفیت معروف آن  شهر می باشد.

5)استفاده از همه مواد: با توجه به اینکه بدن به مواد غذای گوناگون نیاز ضروری دارد که اگر همه آنها به میزان معین و به وقت استفاده شود، دیگر نیاز های بدن از هر چیز دیگر درست تنظیم و استفاده شود؛ موضوع همان خواهد شد که درکتاب منتظر جهان و راز طول عمر ، نوشته سید علم الهدی چاپ سوم.آمده مرگ برای انسان عارضی است. این کتاب در باره طول عمر امام زمان (ع) نوشته شده و صفحه 32 آمده عمرحضرت طبیعی است نه معجزه و از امام صادق(ع)، است که مرگ یک بیماری است نه طبیعت جسم؛ یعنی اگر فرضاً هیچ عارضه ای متوجه انسان نشود باید گفت: مرگ محال است.

 به هر صورت چون مواد غذایی بیش از هزاران نوع می باشد اگر هر وعده غذایی، از یکی استفاده شود، شاید دوره  سال به هزار مورد آن نرسد.درحالی که بدن هر روز به همه نوع غذا نیاز دارد چون سلول های بدن مرتب درحال مردن و جایگزین هستند. البته تحقق این فرض خیلی سخت است ولی اهمیت غذا های ترکیبی را می رساند؛ به خصوص برای کسانی که در پی اندام و نیروی بدنی ایده آل ، سلامتی و مقاومت بدن در مقابل عوارض هستند.که علاوه بر وجود همه عوامل خام خواری حرف اول را در سلامتی، و توانمندی... میزند، که جای بحث آن نیست. ولی به همان اندازه زیاد غذای پخته خوردن باعث ضعف عمومی میشود، و خام خواری باعث تقویت و نیرومندی ، در جسم و جان،روح و روان می گردد. توضیح آن را تلفن کنید.در باره غذاهای ترکیبی امید است به وسیله متخصصین تغذیه در اینترنت باشد و اگر نیست این کار را بکنند، چون خیلی هم لازم است هم زیبا و دوست داشتنی می باشد.تاريخ : چهارشنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۹۳ | 3:59 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |
امتیازات غذا درمانی در نگاه طب سنتی به طور خلاصه اول توجه به تغذیه در سلامتی به عنوان پیشگیری قبل از بیماری و دوم رژیم غذایی بر تر از درمان شیمیایی به دلایل زیر، روشن می گردد. 1)هشتاد در صد بیماریها به تغذیه و بقیه به خانواده بر میگردد، و آنهم که سهم خانواده است به تغذیه ربط دارد. پس می شود با تنظیم و بر نامه دقیق غذایی از نود در صد بیماری ها پیشگیری کرد. و مهم اینکه همان پول دارو و درمان را صرف غذاهای با کیفیت و مقوی می کنیم.یعنی بایک تیرچندین نشانه را هدف قرار داده ایم. در نتیجه سالم و نیرو مند هم هستیم که حضرت رسول(ص) می فر ماید« لاخير في الحياه الا مع الصحه. زندگي بدون سلامتي خير وسعادتي درآن نيست» و نيز مي فرمايند « نعمتان مجهولتان الصحه والامان. دو نعمت است كه( قدر و اهميت آنها) معلوم نيست( و مردم ازآنها بي خبرند)، سلامتي و امنيت است». 2) چون غذا هم داروی هردرد، و هم واکسن و عامل پیشگیری از بیماری می باشد، در واقع غذای روزانه ما دو کار را به طور معمول و متداول انجام می دهد، بدون مراجعه به پزشک و دیگر مسائلی که همه می دانند چه خبر است. تنها اتلاف وقت... بر ما تحمیل می شود!؟ 3) غذا مشکل تهیه دارو و واکسن و رعایت دستورات دقیق مصرف و دیگر مسائل جنبی را ندارد و علاوه برآن غذاخوردن، لذت و نشا ط را نیز همراه دارد؛ به خصوص وقتی که دسته جمعی باشد و غذا هم زیبا و خوش مزه که آثار روحی و رو انی خوبی دارد. 4)هرمواد غذایی بدون عوارض شیمیایی، چندین خواص درمانی و پیشگیرانه دارد، ولی دارو علاوه بر عوارض شیمیایی، یک خاصیت درمانی تسکین دهنده بیشتر ندارد. غذا غیر از خاصیت درمانی... مزیت های زیادی دارد که هیچ دارویی حتی از دارو های ساخته شده گیاهی هم باشد خاصیت مواد غذایی را ندارند. 5) در وقت مصرف دارو، اگر مواد غذایی به روش رژیم غذای تنظیم شود،کمک کار بسیار خوبی برای تأثیر دارو می باشد؛ در حدی که اگر رژیم غذایی رعایت نشود یا بیمار دیر بهبودی پیدا می کند، یا بد ترخواهد شد.و لی دارو شیمیایی نه در پیشگیری و نه در غذا درمانی ، هیچ اثری ندارد. 6) تا کنون زیاد شده که مصرف دارو باعث بیماری و یا مزمن شدن درد شده و گاهی داروی اشتباهی، باعث مرگ بیمار شده،ولی در رژیم غذایی بعید است چنین اتفاقاتی رخ داده باشد. 7) غذا چه برای درمان درد، و چه برای پیشگیری مصرف شود. علاوه برجنبه طبی آن، باعث نیروی بدنی هم می شود؛ در صورتی که دارو شیمیایی عکس آن را همراه خواهد داشت. چگونگی و مضرات دارو گیاهی دارو گیاهی، مزیت غذا درمانی را ندارد، مگر برخی که می شود به جای غذا مصرف شود. اثر دارو های گیاهی به خصوص برخی از آنها اثر فوری دارند ولی مشکلاتی هم دارند، بیش از یک سال مانده باشند، یا بی اثر شده و یا فاسد هستند، نیز تهیه و ترکیب، دم کردن و مصرف آن خیلی دقیق و حساس می باشد، و برخی اگر زیاد و مکرر مصرف شود. مثل زعفران، هل، سیاه دانه (کوبیده و فوری مصرف نشود) زیان آور هستند.دارو های گیاهی، به خصوص اگر زیاد مصرف شوند، تولید سم می کنند.ولی در کل نه عوارض دارو شیمیایی را دارند و نه مزیت های غذا درمانی را.لذا تا ممکن است با غذا درمانی، با درد مبارزه کنید و به سراغ دارو گیاهی نروید.چون علاوه برآن چه بدان ها اشاره شد، ثابت شده مصرف زیاد دارو گیاهی هم مسموم کننده هستند، هم اول باعث غلظت خون و کندی در گردش آن می شود، و زود یا دور باعث سر شدن و خواب رفتگی...دست و پا می شود.و سپس تصلب شرایین، فشار خون را به ارمغان می آورد.و اگر عوامل دیگر همراهی کنند، بیماری قلبی عروقی و حتی ممکن است، بیماری ام اس را هم باعث شود. درد موضعی، تشدید هر بیماری، سر درد... دور از انتظار نیست. ولی در قدیم که اکثراً دارو گیاهی مصرف کرده و خوب هم می شدند، هم گاهی و کم مصرف می کردند؛ چون کمتر بیمار می شدند، و هم اینکه در هوای آزاد زندگی کرده و تحرک داشتند،و سیستم ایمنی بدنشان به خاطر غذاهای طبیعی... به قدری قوی بود که هیچ عارضه ای توان ورود در سر زمین وجود آنها را نداشتند.ولی عصر ماشی و غذا های صنعتی...، را بگو که چه کرده و دارند می کنند!؟ و لذا به همین علت است که هرچه علم... طب روز به روز پیش رفته تر می شود؛ بر عکس بیماری هم بیشتر و گردن کلفت تر می شود!؟ ولی عرق و روغن دارو های گیاهی مشکل خود گیاهان را ندارند اما نباید زیاده روی شود مثلاً اگر یک ماه یک عرق گیاهی مصرف کردید، بعد از چند هفته از نوع دیگر، می شود مصرف کرد ولی در هر صورت، تنها غذا درمانی است که این قبیل مشکلات را ندارد. پس غذا درمانی بر ترین جایگاه را برای سلامتی ما دارد و آن را از دست نداده و کوشش کنید یک سبد غذایی استاندارد، برای خودتان معین کنید. تا از ورود، هر نوع بیماری نا خوانده، به سرمین دوست داشتنی خود در امان باشد البته دارو شیمیایی برای برخی از بیماری ها اگر نباشد با رژیم غذای تنها، بعید است نتیجه مطلوب بدست آید، جز با مصرف دارو. سلامتی در نگاه اسلام نسبت به طب جدید اول: کتاب طب سنتی اسلامی. ص 24 از آقای اسماعیل اژدری چنین آمده است« ...اگر کتاب های طب و بهداشت در اسلام را مطالعه کنید تماماً دستورهای ائمه(ع) است، می گویند با غذا و خوردنی های طبیعی که خداوند برای ما ارزانی داشته است، خود را معالجه کنید نه با خوراکی های مصنوعی: از امیر المؤمنین (ع) نقل شده دوا با معده شما آن می کند که اسید با مس. موسی بن جعفر(ع) می فرمایند هیچ داروئی نیست مگر آنکه درد را در بدن می انگیزاند. پس سودمند تر از آن این است که تا کاملاً محتاج نشوی تصرف در بدن نکنی : از امام رضا(ع) تا ممکن است به طبیب مراجعه نکنید زیرا معالجه تن چون تعمیر خانه است که کمش به بسیار می کشد...؛ امام صاد ق (ع) می فرماید: کسانی که به مختصر کسالتی فوری به طبیب مراجعه می کنند و دارو استعمال می نمایند. اگر بمیرند از پیروان مذهب او به شمار نمی روند...». البته باید دقت کرد و خودمان دکترخود بوده و توجه کنیم، بیماری تازه وارد چه نوع بیماری است که آیا باید صبر کرد، یا فوراً به پزشک مراجعه کنیم تا خطری نشده. دوم: آنچه خود پزشکان معروف جهان، می گویند از همان کتاب فوق ص19تا...، چنین آمده است« دکتر ریچرد کابرت بزرگ ترین پروفسور و استاد دانشگاه طب در ایا لات متحده آمریکا می باشد، اظهار می دارد: در بین 1407، امراض مختلف که در طب جدید نام برده شده فقط 6 مرض به وسیله دارو قابل علاج است: دکتر آلمر که از پزشکان نیویورک می باشد می گوید: وضع فعلی طب طوری شده که می توان آن را یک جنون علمی دانست: دکترمیچل: در پس هر مرضی علتی وجود دارد و هیچ دارویی نمی تواند خود را به آن علت برساند : دکتر ودزها چنسون : تریاک والکل و دخانیات و به طور کلی مواد مخدر را از بین جامعه بر اندازید درعرض 48 ساعت ستون فقرات معاملات دارویی خواهد شکست: دکتر آلبرت هوبارد: پدرم 67 سال طبابت کرد ولی هرگز من و برادرانم و خواهرهایم را با دارو معالجه نکرد: دکترسرویلیام: تقریباً کلیه زهرهای قوی در طبابت به کارمی رود، این سم ها دربعضی از نقاط بدن جمع شده و به تدریج نسوج را خراشیده و آن را از بین می برد و عمرانسان را کوتاه می کند: دکتر هامیتووال: برا اثر به کار بردن دارو برای معالجه امراض مختصر فوراً داروی حاّد به کارمی برند که درنتیجه قسمت اعظم امراض مزمن از این راه تولید می گردد، و معنی فاسد بر افسد همین است. زیرا برای دفع یک مرض کوچک و سهل متوسل به یک داروی سمی مسکن ساکت کننده می شود که خود ایجاد مسمومیت می نماید. بدان می ماند که چشم خود را که تراخم گرفته با یک پارچه کثیف آغشته با کثافت پاک نماییم و امید به بهبود هم داشته باشیم: ُبقراط در زمان خود می گفت. داروهای خود را به دور بریزید تا از چنگال امراض خلاصی یابید...». البته نباید به طورکلی از دارو های طب جدید گریخت، بلکه منظور این است که تا به بیماری مبتلا نشده ایم(که دیگر خواهد ماند و اگر بیماری که تازه سر وکله اش پیداشده، با رژیم غذا و دارو گیاهی خوب می شود)، نباید فوراً به پزشک مراجعه کرد و دارو شیمیایی مصرف کرد، به این فکرکه بیمه هستیم؛ پول نمی خواهیم بدهیم؛ دارو مجانی است!؟. متأسفنه غافلیم که سلامتی و جان مجانی نسیت!؟ امامان (ع) اینها را می فرمایند: تا گرفتار نشده ایم احتیاط کنیم؛ و اگر شدیم چاره ای نیست که دارو شیمیایی هم باید مصرف کرد، چون در گروهی از بیماریها، تنها رژیم غذا کاره نیست؛مثل روماتیسم مفصلی، دیابت...، کسی گفت من دکتر مراجعه می کنم که علت درد را بدانم، اگر دارو هم بنویسد نمی گیرم وخودم مثل قدیم عمل می کنم که هم سالم بودند هم دارای عمر طولانی بارژیم غذا وابتکار عمل و مطالعه کتاب طبی خود را راحت درمان می کنم. افرادی سراغ دارم که واقعاً دکتر خود هستند. می گویند آدمِ با اراده جهان را به میل خود تغییر می دهد

تاريخ : چهارشنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۹۳ | 3:58 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |

                                             به نام او که به ما هستی داد تا...

                             درمان یبوست به روش طب سنتی اسلامی    28/2/1393

درمورد بیماری یبوست با توجه به اینکه، دکتر(ژان کونزله)، عقیده دارد، یبوست زمینه ساز پنجاه در صد بیماری هاست، ضرورت  ایجاب می کند، جداً در مورد پیشگیری از آن اقدام کرد.ما بدون درنگ در مورد علل  به وجود آمدن یبوست، به باید ها و  نباید ها و  نباید غذایی می پردازم که خود باید های غذایی هم راه درمان را به ما یاد میدهد، هم راه پیشگیری را که درضمن بررسی و توجه به نباید های غذایی... معلوم می شود علل و عوامل یبوست چیست وچه باید کرد.

باید های غذایی

*)مصرف مایعات: با توجه به اینک شصت در صد بدن مارا آب تشکیل می دهد، باید مایعات درحد معمول استفاده شود، مانند خود آب که غیرآب هایی که در مواد غذیی و میوه ها وجود دارد، حد اقل در24، ساعت 8، لیوان آب باید نوشید، چای کم  رنگ وکم ترخوردن سبب می شود ما آب بیتر بخوریم؛ چون چای زیاد از نظرکیفیت و سالم بودن جای آب را نمی گیرد.کمبود آب، به مقدار لازم، به همان اندازه زمینه ساز انواع بیماری ها ازجمله، یبوست، غلظت وکاهش خون، خشکی پوست... می شود. ما اگر همیشه به اندازه لازم مایعات وآب مصرفه کنیم از این نظر هم  بیماری متوجه ما نمی شود و هم  در نتیجه از بروز یبوست جلو گیری می کند.

علاوه برآن برای کسانی که به یبوست مبتلا شده اند هر روز، قبلی  غذا به مقدار دو لیوان آب ولرم به نوشند آنگاه بلا فاصله غذا میل کنند، به تدریج، یبوست برطرف می شود. البته درهر سه و عده غذایی این کار را باید انجام داد که هم یبوست را برطرف می کند، هم برای سلامت معده وجلو گیری از نفخ شکم  مفید خواهد بود. این روش بهترین و سالم ترین راه درمان است که نه هزینه می برد و نه...

*) انواع میوه جات: همه میوه ها که هم مایعات بدن را تأمین می کنند و هم دههای فواید دیگر برای سلامتی ما همره دارند، از یک سو از یبوست جلو گیری می کنند و از سوی دیگر یبوست موجود را  ولو مزمن باشد بر طرف خواهند کرد. علاوه برآن برخی از میوه ها سریع و به خوبی عمل می کنند. ازجمله میوه کیوی که گفتن ندارد و نیم ساعت بعد از غذا تا رسیدن به نتیجه باید استفاده شود.و نیز عنگور، اگر صبح به جای غذا خورده شود، هم سوء هاضمه را بر طرف می کند، هم برای خون رزی معده، تقویت خون خوب است،و هم هر نوع کرمی باشد در دراز مدت آن ها را نابود می کند. البته سه روز  پی در پی و یا یک روز درمیان این کار را بکنید  تا به نتیجه یرسید. البته انجیر، پر تقال دو مزه نه ترش، آب عدسی، حلیم با مواد گیاهی هم خوب خوب  هستند؛ به خصوص زمستان، سوپ گونا گون زیاد مصرف کنید. ابتکار عمل را فرا موش نکنید ؛ در هرکاری موفق باشید.

*)روغن وخود زیتون: با توجه به اینکه زیتون برای هر دردی بهترین درمان است لذا یکی ازکشور ها که سرانه مصرف آن ها  بلاست سرانه مرگ و میرآن ها هم پنجاه درصدکمتراست. با هر غذای برنجی وحتی گیاهی از مصرف زیتون کوتاهی نکنید،در نتیجه  هیچگاه  به یبوست مبتلا نخواهید شد. روش دیگر آن اینکه هر روز قبل از غذا یک قاشق سوپ خوری روغن زیتون بخورید و بعد دو استکان آب تقریباً جوش و سپس غذا میل کنید. حتی اگر زخم معده وکرم هم داشته باشید زیتون بهترین وسیله برای مبارزه با این قبیل مهمانان نا خوانده و ستمگر می باشد.

*)شیر با خرما: شیرکه کامل ترین مواد غذایی و پیشگیرنده از پوکی استخوان و عوارض دیگر می باشد. نیزخرما شر شار ازآهن و کلسیم... هستند. شیر را با خرما به جای یک وعده غذا میل کند، و سعی کنید شیر را با خرما خوب بجوید. در هفته دو   بار تا سه  بار می توانید این کار ادامه بدهید. اگر از ابتکارات خودتان هم در روش درمان ها کمک بگیرید. موفق ترخواهید بود؛ ولذت بخش تر است چون در غلبه بر بیماری خودتان هم سهیم بوده اید و همین انگیزه می شود برای خود جوشی... بر علیه بیماری...

*) شیر با شکر: این هم روش خوبی است برای کسانی که میل به شیر و شکر دارند. حدود نیم کیلو کمتر شیر یک سوم آن را شکر اضافه کرده و بهمزنید، بعد آن را با قاشق جرعه جرعه بخورید و دیگر غذا نخورید تا میل به غذا پیدا کنید. در ضمن شیر و شکر می تواند کشنده کرم هم باشد.البته خود شیرینی حتی تقویت کننده کرم است ولی با شیر نه؛ همان طور که انگورکشنده کرم است.

*)جویدن غذا: نفخ شکم که ممکن است، کم کم سر از زخم معده، درآورد، باعث یبوست می شود، به این جهت که وقتی غذا دیر هضم و درست جذب نمی شود، به علت نجویدن و بلعیدن غذا می باشد. لذا به همین جهت است که حدیث داریم، غذا را خوب  بجوید. اهل فن عقیده دارند، به تعداد دندان ها غذا بایدجویده شود. البته اگر می خواهید چاق شوید که باید غذا تند خورده شود اگرزخم معده ندارید ترید آب گوشت، ماست... بخورید که دیگر نیاز به جویدن زیاد نیست. به هر صورت خوب جویدن غذا در دراز مدت به پیشگیری و رفع یبوست کمک می کند.

*) حیاتی ترین راه کارسلامت: اگر می خواهید سیستم ایمنی بدنتان قوی و از هر عارضه ای درامان باشید؛ اگر می خواهید از ابتلا  به کم خونی،کم کاری غده تیرویید... در امان باشید؛ اگر خانم های بار دار، می خواهند از ابتلا جنین به هر نوع بیماری از جمله فقر آهن مصون باشد؛ اگر می خواهید کودکان از سوء هاضمه، بد غذایی، کرم انگل... و افت تحصیلی... درامان باشند ؛ اگر می خواهید از ابتلا  به بیماری های چشمی و دندان درامان باشید؛ اگر می خواهید اندامی زیبا، صورتی بدون جوش... داشته باشید؛ اگر می خواهیم خواب راحت و توان جسمی و روحی خوبی  داشته باشید، اگر می خواهید از ابتلا  به بیماری های قلبی، عورقی وکلیوی در امان باشید؛ اگر می خواهید از نفوذ بیماری های ویروسی در امان باشید؛ اگر می خواهید از پیری زود رس، بی حالی... در امان  باشید؛ و خلاصه اگر می خواهید از یبوست در امان باشید و یا با یبوست مزمن مبارزه کرده و در نهایت آن را از پا درآورید. در همه سبد و وعده های غذایی خود سبزی خوردن را هر گز ترک نکنید.راستی چرا ائمه(ع) تا سیزی روی سفره حاضر نمی شد غذا را شروع نی کردند؟، چرا بهداشت جهانی اعلام می کند: پنجاه در صد نا بینایی وکم بینایی به دلیل خلأ سبزیجات در سبد غذایی است؟، چرا رژیم غذایی نیست که در باره سبزی خوردن سفارش نکرده باشند؟ آیا می دانید جا هایی که سبزی و میوه زیاد مصرف می کنند از هر جهت بر تری دارند، از جمله زیبایی !؟.

*)غذا های ترکیبی: غذاهای ترکیبی که از مواد گیاهی و به صورت آش تهیه شده باید ظهر ها بخورید خیلی خوب است.خوب است ترکیبات آن عدس، سبزی، گوشت،آلوچه،... وآنچه خودتان بهتر می دانید که نرم کننده است. ژاپنی ها که در روز از چهل نوع خوردنی استفاده می کنند به جهت همان غذاهای ترکیبی است. که محسانت غذا های ترکیبی را در ویلاگ دارم.( فواید غذا های ترکیبی).

 در مورد سن کودکان و شرایط افراد از نظر بیماری... باید تفاوت هایی رعایت شده و متناسب وضع مزاجی... فرد، باشد که  به ابتکار و دقت شما بستگی دارد.چون  هرچه را بخواهند توضیح دهند می شود کتاب قطور... آن گاه شما نه وقت دارید و  نه حوصله خوادن همه آن ها را آنهم حوصله  عصر ماشینیی، و تراکم کارهای ریز و درشت!؟تاريخ : جمعه بیست و سوم خرداد ۱۳۹۳ | 17:46 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |
نقش حیاتی مایعات در بدن *) سموم بدن را از منافذ بدن خارج می کند، و به همان اندازه باعث سلامت و توانمندی در مقابل عوارض می گردد. *) درمان برای هر بیماری خواهد بود ازجمله سرما خودگی. نه تنها سرما خودگی برای هر بیماری ویروسی مؤثر است به خصوص اگر آب لیمو همراه مایعات وآب نوشیدنی باشد. *)جریان خون را آسان کرده و از غلظت آن جلو گیری می کند، از بروز درد های موضعی وکلاً بی حالیی جلو گیری خواهد کرد *)شادابی پوست را به ارمغان می آورد، چون زیبایی و سلامت انسان به پوست سالم است. *) سبب طول عمر می شود. با توجه به اینکه علت عمده یبوست کاهش آب بدن می باشد و یبوست عامل هفتاد نوع بیماری است، با وجود آب در حد کافی که عامل پیشگیری از یبوست است در نتیجه عامل پیشگیری از بیماری هایی می باشد که یبوست منشأء آن است. در نتیجه طول عمر نتیجه سلامتی است، همان گونه که بیماری عامل مرگ زود رس می باشد. *) پیشگیری ازکم خونی، ریزش مو، خوشکی پوست، اختلال در خواب، لکه های سیاه در صورت در پیری، می شود. ولی اگر همراه ورزش باشد نتیجه مطلوب و ایده آل بدست خواهد آمد. نباید های غذایی، و... اصطلاح طبی است، چی بخوریم تا خوب شویم ملاک نیست؛ بلکه چی نخوریم تا خوب شده و سالم بمانیم ملاک است. لذا باید همه کوشش و دقت خود را متوجه نباید ها کنیم که اگر نباید ها به سر زمین وجود ما راهی نداشته باشند، ثطعاً هرچه وارد این سرزمین حیاتی شودند از باید هاست که سلامتی و نیرومندی ما حتمی خواهد بود. *)غذای سنگین: غذای سنگین که به هر دلیل درحدی که باید هضم شود، نمی شود، وارد روده بزرگ می شود،که هم نفخ شکم و بعد زخم معده را به دنبال می آورد و هم یبوست را که اگر به موقع درمان نشود سر از بیماری های کوچک و بزرگ در می آورد. البته کار گران و ورزش کاران، از این مشکل در امانند، چون تحرک کمک می کند، غذای سنگین هضم و جذب بدن شود. *) غذا های مانده...: غذا های مانده، نان کهنه... به دلیل اینکه هم کیفت لازم را از دست داده اند، در هضم هم چیزی سود مند ندارند که جذب بدن شودو هم چون به وسیله رشد باکتری ها آلوده و بی خاصیت شده اند، در هضم و جذب اختلال ایجاد می کند و با همین وضع وارد روده بزرگ می شود که نفخ شکم... را در پی خواهد داشت. حتی برای کارگران و... فقط بیماری را ممکن است صرف نظر کند. ولی تبعاتی را به همراه خواهد داشت از جمله کاستی در انرژی... *)ترشی زیاد و شدید: ترشی هم روده را تنبل می کند هم به خودی خود یبوست آورخشک است. کسانی که ترشی زیاد می خورند حتی ترشی زیاد و شدید در سرعت گردش خود هم کندی و اختلال ایجاد می کند. *)ریزه خواری:ریزه خواری یکی از عوامل مهم و اولیه زخم معده هست که از نفخ شکم شروع می شود و عوامل دیگر هم کمک می کنند، که روی هم رفته سر انجام هم زخم معده و هم یبوست و حتی سوء هاضمه را(بیشتر درکودکان)، ایجاد خواهد کرد. هیچ غذی خوردنی بد تراز ریزه، و هله هوله خواری نیست. می توان گفت مادر یبوست هایی غذایی همین ریزه خواری می باشد که بیشتر دامنگیر کودکان مظلوم می شود؛ و بلایی است که در اصل والدین بر سرشان آورده اند!؟. *)غذا های آردی...: غذا ها وکلاً مواد خوردنی که خشک وحالت آردی دارند، هم آب بدن را به خود جذب می کنند، هم حالت ایستایی و چسبندگی دارند. لذا چون زمینه مستعد می شود؛ عوامل دیگر هم مزید بر علت می گردد تا یبوست رشد کند. مانند انواع شیرینی های مصنوعی، آرد نخود چی و مانند آن، خوردن غذا های کم آب و زیاد سردکه باعث تنبلی روده می شوند. *) غذای بی کیفیت: چون درست هضم نمی شوند، انرژی مؤثری برای توامندی بدن ندارند، به راحتی مسیرخروج بر ای دفع شدن را طی نمی کنند.نیز سیستم های مربوطه را دچار نوعی اختلال می کنند؛ قهراً با کمک عوامل دیگر یبوست را در پی خواهند داشت. غذا های بی کیفیت اگر ادامه داشته باشد، اولین بار باعث ضعف عمومی خواهد شد که خود زمینه را برای عوارض بیماری هایی مستعد می کند. *) افسردگی...: چون باعث کاهش حجم غذا می شود وکمی حجم غذا باعث کاهش آب و مایعات می شود، آدم های افسره مرتب در خوابند و بی تحرک که همین امر سبب اختلال در فعالیت سیستم جهاز هاضمه و تنبلی رود ها می شود. یبوست دامنگیر افراد افسرده، عصبی و دارای سوء اخلاق هم می شود!؟. اصولا افراردی که از نظر اخلاقی وضعی خوبی ندارند؛ به همان اندازه دچار مشگل گوارشی... خواهند بود. *)خلأورزش و تحرک: خود بی تحرکی یکی از عموامل مهم اختتلال در سیستم گوارشی می باشد؛ در حدی که اگر باید های سلامت سیستم گوارشی قوی و فعال باشند؛ همین بی تحرکی به همان اندازه،مجموعه سیستم گوارشی را دچار اختلال جدی خواهد کرد. لذا کوتاهی در ورزش و تحرک یکی از عوامل یبوست و تبعات آن خوهد بود که هفتاد نوع بیماری از تبعات یبوست شمرده شده است. شایان ذکراست،رعایت نباید ها، نه تنها بهترین روش پیشگیری از یبوست می باشد، بلکه پیشگیری از هر بیماری هم هست، چون قبلاً گفته شد دانشمندان بر این عقیده اند که یبوست مادر بیماری هاست که با این روش می توان وجود این مهمان نا خوانده را در نطفه خفه کرد، تا نام ننگش در تاریخ بماند. در ضمن (محسنات غذا های ترکیبی)*( سیستم ایمنی بدن)*( دکتر خود باشیم)*( ویتامین ها)*( خواص خوردنی ها). در وبلاگ هست. عبد الحسین نجفی همراه: 09368550280 تلفن: 36631605- 25.، قم

تاريخ : جمعه بیست و سوم خرداد ۱۳۹۳ | 17:44 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |